Ve svém projekru Nastartuj Kaskadéry nakonec vybrali 309 701 Kč.
Online premiéra pilotního dílu Kaskadéři sro.

V projektu Stavba repliky školního kluzáku tehdy mladí konstruktéři vybrali 63 350 Kč. Ano, nebyla to díra do světa, ale krok k vlastnímu letadlu to pro partu studentů byl. Tehdejší studenti už mají dostudováno, ale ve stavbě a testech neustali.
Konečně včera, tedy 3. 9. 2020 se jejich práce završila zkušebním letem, který provedl Jiří Leník na letišti v Zábřehu.
Ze srdce vám tu všichni blahopřejeme!
Další příhody Schulgleiter SG-38 Ok-Zkd 35

Už od počátků vzniku serveru Startovač jsme si museli ujasnit několik věcí. Především jsme ale museli začít používat stejná měřítka pro všechny. Pokud chcete pochopit, proč jsou zde i projekty autorů, kteří se vám (možná právem) nelíbí, zkuste vzít na vědomí že:
Startovač poskytuje službu
Úplně první co by měl každý vědět je, že si autory Startovač nevybírá. Nejsou to spolupracovníci ve smyslu redaktorů časopisu. Vzájemný vztah mezi autory projektů a crowdfundingovým serverem je podobný spíše vztahu serveru Youtube a autorů videí.
Startovač trestá jen za porušení vlastních podmínek
Startovač není soud. Vše, o čem náš tým rozhoduje, se týká pouze crowdfundingových projektů. Pokud by samotný projekt byl v rozporu se zákonem nebo pokud by autor zneužil server k něčemu jinému, než je jeho účel, pak může Startovač takový projekt nepublikovat, stáhnout v průběhu kampaně, nebo i podat trestní oznámení. (viz Kde je slíbený projekt a co s tím uděláme?)
Mezi důvody jmenovanými ve FAQ jsou to především:
- Projekty odporující zákonům ČR
- Projekty, které mají za jediný cíl financování vašeho života
- Porno projekty
- Neuskutečnitelnosti
Pokud je naopak projekt připraven v souladu s podmínkami tj. je dobře připravený a není protiprávní, tak jej spustíme, protože má mít stejné podmínky jako ostatní.
Startovač neřeší spory
Crowdfundingový server nemůže a dokonce ani nesmí řešit spory, které jsou mimo jeho kompetenci a to ani mezilidské ani odborné. Startovač nesoudí lidi za něco, co se odehrálo někde jinde a jindy. K řešení takových problémů jsou určené jiné instituce.
Mezi lidmi je obrovské množství sporů, animozit i vysloveného nepřátelství z nepodstatných i velmi vážných důvodů. Tým Startovače, ani jednotliví lidé, kteří jej tvoří ale nesmějí jménem serveru rozhodovat které důvody jsou v takovém sporu vážné a které ne, ani se nesmějí jeho jménem na některou stranu přidat, třebaže v soukromém životě mají vlastní názory.
Nejsme strážci morálky
Už z předchozího je zřejmé, že není možné vyloučit nějakého člověka zcela z možnosti využívat služby Startovače jen za to, jaký má charakter nebo názory.
Názory autorů, ať už politické, morální nebo jiné, nejsou názory provozovatelů Startovače. Náš tým nepředstavuje morální arbitry ani strážce morálky.
Startovač nesmí klást na autory morální nároky kromě těch, které jsou spojené s projektem a jeho realizací. Jediná hranice, kterou musí Startovač respekotvat je daná zákonem.
O úspěchu rozhodují startéři
Základním principem crowdfundingu je, že jde vlastně o hlasování pomocí příspěvků. O úspěchu v něm nemají rozhodovat provozovatelé serverů ani hlasy oponentů, ale pouze podporovatelé - startéři.

Mnoho podnikatelů dělá právě teď něco, pro co svou živnost nikdy nebudovali - pomáhají nezištně zvládnout současnou pandemii, krizový stav, karanténu. Ani my nemůžeme stát stranou.
Pokud bude váš projekt takto altruisticky zaměřen, nemohli bychom si s čistým svědomím účtovat naši provizi.* Tato situace je mimořádná a zaslouží si mimořádný přístup.
Ať už tedy jde ve vašem projektu o pomoc záchranným a bezpečnostním složkám, nemocnicím, pomoc s distribucí léků nebo potravin, psychologickou pomoc a další možnosti, jak usnadnit přežití této nesnadné doby, které nás pravděpodobně ani nenapadly, vy nám platit nemusíte.
Nabízíme vám ale zároveň stejný servis, který poskytujeme všem našim projektům.
*) Netýká se však poplatků za platbu kartou a SMS platby. Viz Ceník.

Tyto otázky se stále opakují:
Může teď projekt uspět, když mají lidé plnou hlavu zpráv o koronaviru?
Nebylo by lépe počkat až po karanténě?
Není to nějak nemorální, když je ekonomika v ohrožení?
Proberme si je.
Může teď projekt uspět, když mají lidé plnou hlavu zpráv o koronaviru?
Víte, vždycky je nějaká událost, nebo roční období, kterého se autoři projektů mohou děsit. Jednou jsou to Vánoce, jindy prázdniny, mistrovství ve fotbale, návštěva papeže nebo exploze chemičky.
To že v téhle situaci využíváte toho, že všichni vaši fanoušci musí sedět doma, není nic tak zlého. Ano, lidé mají plnou hlavu zpráv o koronaviru, ale také je to pořádně otravuje a rádi věnují svůj čas v karanténě i něčemu hezčímu.
Samozřejmě jsou případy, kdy je určitá váhavost pochopitelná - například pokud chcete vybírat na účast na akci, které hrozí zrušení, ale i tam se dá při troše přemýšlení najít řešení. V některých podobných případech jistě odklad kampaně dává smysl.
Odkládat ale například vydání knížky, nahrávky nebo vybavení kočičí kavárny naopak smysl nemá. To jsou projekty, které mají stále stejnou platnost. Navíc se jejich realizace většinou opravdu neomezuje na nejbližší měsíc.
Nebylo by lépe počkat až bude po karanténě?
Máte pravděpodobně na mysli jaké jsou současné reálné šance? Zdá se že stále přibližně stejné, alespoň co ukazují průběhy kampaní.
Není to nějak nemorální, když je ekonomika v ohrožení?
Tohle je hodně zvláštní myšlení. Crowdfunding je jedna z částí ekonomiky (ano z malých částí), která stále ještě funguje. Měli bychom se tedy snažit jí udržet při životě. Navíc je to nástroj na řešení problémů s financováním start-upů.
Je pravděpodobné, že hodně malých projektů - klubů, výrob, restaurací, nahrávacích studií, ateliérů a daších - prostě padne. Některé z nich by možná nemusely. Nemorální by bylo nechat trh "velkým rybám". Tahle karanténa jednou skončí, a to, co tu po ní zbude, bude záležet i na tom, co uděláme teď.