Blog

Jak jste si asi všimli, má Startovač poměrně pestrou nabídku různých délek kampaní... tedy celkem čtyři. Různě dlouhé kampaně se ale neliší jen délkou.
15, 30, 42 nebo 60 dní? Jak si střihnout kampaň? Obrázek

Výběr délky kampaně patří k těm záludnějším stránkám crowdfundingu. Člověka totiž automaticky napadne, že nejvýhodnější je šedesátidenní kampaň, protože je prostě nejdelší a teoreticky nabízí největší šanci vybrat cílovou částku.

Jenže při nahlédnutí do statistik zjistíte, že nejčastěji bývají nejúspěšnější třicetidenní kampaně. Volí snad delší kampaně ti, kdo si méně věří, nebo naopak ti co se přeceňují? Kdo ví, psychologické profily tvůrců zatím žádný crowdfundingový portál nedělá. Jisté je jen to, že šedesátidenní kampaň není jen dvojnásob dlouhá, je úplně jiná.

30 dní

Vzhledem k tomu, že je třicetidenní kampaň nejlépe přijímaná podporovateli a zároveň je její příprava nejsnadnější i pro začínající autory projektů, bychom právě tuto délku měli považovat za základní.

Pokud se pro ní rozhodnete, můžete ji naplánovat podle scénáře, který má nemálo společného s dramatickou křivkou dobrého filmu či divadla. Během prvních hodin a dní potřebujete hlavně ke kampani přizvat své fanoušky. K tomu je nejlépe použít emaily a přátele požádat o to, aby váš projekt sdíleli.

Pokud se vám to podaří správně, zaznamená vaše kampaň poměrně krátký ale strmý nárůst návštěvnosti i příspěvků. Teprve potom má smysl začít používat Novinky, které fungují vlastně trochu jako takový váš zpravodaj o průběhu a dalších událostech kolem projektu. Rozesílají se totiž lidem, kteří již přispěli. Není od věci je přitom občas požádat aby váš projekt sdíleli.

Po téhle úvodní startovací fázi zpravidla přichází uklidnění. V této době s backery komunikujete Novinkami a prostřednictvím sociálních sítí (případně i jinak), ale jejich počet a počet finančních příspěvků už roste pozvolněji.

Poslední - finální fáze začíná 8 až 10 dní před koncem kampaně. Je náročná, zvláště pokud jste ještě nedosáhli cílové částky. Musíte zmobilizovat opravdu všechny, protože žádnou jinou šanci už nedostanete. Je čas znovu použít emaily a vyhecovat pospávající kolegy a kamarády, využít obrázků na Facebooku a všech nápadů, co vám mohou pomoci. 

Kampaň tedy musí být v první řadě zábavná a napínavá. Jinak vám totiž i stonásobné připomínání bude k ničemu.

A jak to vypadá s dalšími délkami kampaní?

15 dní

Krátká - poloviční kampaň má svoje kouzlo, ale každý, kdo jí chce zkusit by především měl hodně dobře vědět, co dělá. Jestli se dá třicetidenní kampaň přirovnat průběhem k dobrému filmu nebo divadelnímu představení, potom by patnáctidenní kampaň byla asi groteska, nebo výstup stand-up komika.

Jde prostě o to nasadit na začátku vysokou laťku i tempo a udržet úroveň až do konce.

Chce to rychlý start, jako u jiné kampaně, ale ani po prvních dnech nezvolnit. Mnohem více hrát se svými fanoušky, reagovat na ně a Novinky přidávat třeba i dvakrát týdně (to znamená, že byste si měli alespoň některé připravit předem a pak je jen publikovat).

 Prozatím používají patnáctidenní kampaň spíše lidé v časové nouzi, ale dá se použít také u příležitosti některých akcí. Ostatně jedna z nejpůsobivějších krátkých kampaní byla na Andělský adventní kalendář.

60 dní

Pokud by byla třicetidenní kampaň pěkný film, tak tohle už by byl pořádný filmový epos.Při takové délce si už musíte být hodně jisti svými schopnostmi, abyste nezačali své podporovatele nudit. To znamená, že pro ni máte plán, nebo spíše scénář.

Plánujete v průběhu kampaně vystoupení, videa, překvapivá odhalení?  Pak je tohle cesta pro vás.

Asi nemá příliš smysl upozorňovat, že vožené úsilí by mělo odpovídat vytyčenému cíli. Pokud se pokusíte vybrat šedesátidenní kampaní třeba 10 000 Kč, vyvoláte tím v lidech spíše nutkání poklepat si na čelo, než vám přispět.

42 dní

Jste-li fanoušky Douglase Adamse, nebo vesmírného piráta kapitána Harlocka asi je 42 dní jasná volba, ale jsou i jiné - rozumnější důvody, proč zvolit právě tuto kampaň. 

Možná je to vaše první crowdfundingová kampaň a hned v ní cílíte třeba na sto tisíc.Pokusit se vybrat něco takového za 30 dní vám připadá jako nepřiměřená odvaha, ale zároveň se neodvažujete kočírovat kampaň po celé dva měsíce.

42 dní dlouhá kampaň nevyžaduje příliš náročnější přípravu než třicetidenní, ale zároveň dává ten chybějící kousek času navíc.

Tento typ kampaně se vám také může hodit, pokud plánujete vést projekt přes některé svátky, jako jsou Vánoce či Velikonoce. Musíte se po nich ovšem vždy znovu připomenout.

Tenhle projekt nám dělal už dlouho opravdu těžkou hlavu. Jenže jsme, stejně jako všichni , kdo jej podpořili, věřili že přijde chvíle jako je tahle.
Hydronaut v plné kráse Obrázek

Hydronaut DeepLab je pravděpodobně "nejpřetaženější" realizace, jakou jsme kdy na Startovačii měli. Před stížnostmi ze strany podporovatelů chránily autory projektu už snad jen zprávy, že se na podvodní základně stále pracuje. Teď jsou práce na stavbě u konce. Na řadě je letos ještě ponor, první tréninky specialistů a na jaře snad konečně i první posádka. Jsme rádi, že jste k Matyášovi a jeho partě neztratili důvěru a že jsme mohli být u toho.

14524623_880733032059787_7173330150519935338_o.jpg

14589739_880733042059786_1654746933017424901_o.jpg

Další informace a fotografie hledejte na facebookové stránce Project Hydronaut

Uložit

Uložit

Potom, co se na Youtube objevil hraný loupežnický film Prach a broky, následuje další, tentokrát dokument o českém zaříkávači koní.
Cesta do země koní je online Obrázek

Na film Cesta do země koní vybíral Pája Junek ve stejnojmenném projekt roku 2015. Slíbil sledovat svou kamerou celý rok našeho skutečného zaříkávače koní Oldu Nováka.

Po promítacím kolečku se nyní dostal jeho dokumentární film i na Youtube, kde jej můžete vidět i vy.

Uložit

Uložit

Uložit

Obecné doporučení je: Nemyslete na to! Jenže každému hloubavějšímu člověku musí být jasné, že pokud na Startovači uspějí 3/5 projektů, musejí ty 2/5 neuspět. Co dál?
A co když neuspěju? Obrázek

Nejprve si řekněme, proč na neúspěch při kampani nemyslet. Pokud myslíte při přípravě projektu nebo v průběhu kampaně na to že by váš projekt nemusel dopadnout dobře, velmi pravděpodobně se to do něj promítne.

Lidé jsou schopní přehlédnout jednoznačně napsanou informaci, ale velmi citlivě reagují na celkový dojem. Stejně jako by se málokdo přihlásil do závodu, který nemá šanci vyhrát, tak není dobrý přístup připravovat se hned od počátku na vlastní neúspěch.

Samotná kampaň navíc skutečně má se závodem hodně společného - na počátku potřebuje ostrý start, aby získala dobrou pozici a počáteční výhodu, pak musíte usilovně udržovat tempo a ve finále ještě přidat. Po celou dobu je tedy pro vás důležité, abyste byli soustředěni na úspěch.

Přes to všechno některé z projektů prostě neuspějí.

Nemusejí to být přitom vysloveně špatné projekty.

Co se na Startovači děje potom, byste měli už vědět z Podmínek a FAQ - všechny peníze se vrací podporovatelům, autor projektu platí jen svým časem a úsilím. Co ale můžete ještě udělat víc?

Pokud byl jejich cíl dobrý před kampaní, je dobrý i když kampaň neuspěla. Pokud se vám tedy nabídne možnost jak projekt dokončit jiným způsobem, udělejte to! Vždycky jste zavázáni těm, kteří vám už svoji podporu prokázali a pokud můžete, měli byste jim ukázat že to stálo za to a že se nevzdáváte snadno.

Rozhodně tedy není dobrý nápad, snažit se předstírat že kampaň neproběhla. Ostatně o lži v crowdfundingu jste si už mohli přečíst v článku První pravidlo: Nezalžeš! Mnohem lepší je dokázat, že jste nepřízeň překonali.

Pokud v projektu nebo v dalších podobných projektech pokračujete, můžete (měli byste) vytěžit to, co z kampaně zbylo. Jsou to:

Kontakty

Pokud jste se opravdu snažili, skupina vašich fanoušků se rozrostla. Když se s nimi budete dále bavit (a když je budete bavit) poroste dále a může vám být oporou v dalších projektech.

Propagace

Crowdfundingová kampaň sama o sobě reklamou není, do dobře vedené kampaně jste ale museli vložit velké úsilí právě kvůli její propagaci. I když se vám tedy nepodařilo dosáhnout cílové částky, tu propagaci váš projekt stále má. Pokud tedy třeba děláte divadelní představení, pak počet lidí oslovených kvůli projektu představuje počet lidí, kteří ví o vašem vystoupení.

Zkušenosti

Proč projekt neuspěl? Přecenili jste velikost nebo ochotu vaší fanouškovské skupiny. Byly pro ně odměny dost zajímavé? Nezaspali jste začátek kampaně? Nezapomínali jste komunikovat s fanoušky? Neudělali jste něco, čím byste je zklamali? Většinou už sami cítíte, kde byla v projektu chyba a co na něm bylo dobré. Poznamenejte si to pro příště.

Ostatně takové zhodnocení není od věci, i když váš projekt uspěl.

Pustit se do crowdfundingové kampaně je jako účastnit se závodu. Neúspěch znamená zklamání, ale rozhodně ne konec vaší kariéry. I tady platí to co  ve sportu:

Definitivně prohrává jen ten, kdo se nepoučil.

Upír Nosferatu s živou hudbou a Right News Music Garden - dvě akce v červenci z kampaní ve stejném měsíci... a jedna pozvánka navrch.
Projekty letošního léta - červenec 2016 Obrázek

Skladatel, Jan Rybář, sbor Bubureza i ansámbl Prague Modern mohou teď pár dní spokojeně spát na vavřínech. 28. července totiž zaplnilo hlediště letního kina na Nákladovém nádraží Žižkov přes pět stovek nadšených, a později též spokojených, diváků a posluchačů.

13661817_1333976639964646_4608736591206803143_o.jpg

Upír v letním kině dopadl na výbornou!

13767271_1333976759964634_677419187792393842_o.jpg

Jednou z odměn byla také fotografie se  sborem.
Další fotografe v galerii na facebooku

Jen o den později vypukl Reggae festival pod Blaníkem

Další fotografie z akce: galerie 1, galerie 2

 

A nakonec slíbená pozvánka:

Film Prach a Broky má za sebou úspěšnou šňůru v českých kinech a celý projekt teď čeká poslední kapitola - zveřejnění filmu online! Stane se tak 5.srpna v 21:00 a tvůrci se spolku  Rosenthal to chtějí náležitě oslavit (vždyť je co!). Na tento večer proto svolávají Loupežnický bál!

 

Ten by se sice měl konat v hostinci uprostřed divokých brdských lesů, to ale není zrovna praktické, a tak zvolili místo, které se k tomu alespoň trochu přibližuje; bál proběhne v Praze v Pavilonu Grébovka v Havlíčkových sadech.

 

Přijměte srdečné pozvání na tuto akci!

 

Na Loupežnickém bále se budou vyskytovat tvůrci filmu, ale také všichni herci ve svých filmových kostýmech. Návštěvníci jsou vyzváni, aby i oni dorazili v kostýmu - kdo přijde v loupežnickém úboru, má vstup zdarma. Jako hlavní bod programu je závěrečná projekce filmu pod širým nebem na čelo Pavilonu a jeho zveřejnění online. Následuje hodování, tanec a bujarý zpěv loupežnických písní v nádherném prostoru Pavilonu Grébovka!

 

Pro více informací sledujte FB událost:

https://www.facebook.com/events/258614141182761/

 

8961ef3e-d7fb-4486-ba6c-b05a7a6be7a9.jpeg

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit