Stavba repliky školního kluzáku - crowfunding kampaň

Stavba repliky školního kluzáku

Přispějte na dokončení stavby repliky školního kluzáku Schulgleiter SG-38 z roku 1938 studenty Střední školy letecké.

Technika

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

sg38_5b.jpg

   Jsme žáci střední školy letecké, kde navštěvujeme již 4. ročník. Před více jak rokem jsme se rozhodli na základně jedné starší knihy, postavit létající repliku školního kluzáku z roku 1938 ve skutečné velikosti.

Letadlo - kluzák se nazývá SG-38 Schulgleiter, česky Komár nebo doslovně "školní kluzák".
     Kluzák je již z velké části hotov. K dokončení nám nechybí elán a nadšení. Jediné, co se nám nedostává jsou finanční prostředky na zakoupení dalšího materiálu a uvedení do provozu. Proto budeme rádi, když náš projet podpoříte jakoukoliv finanční částkou.
Odměnou vám bude určitě dobrý pocit, že jste přispěli na dobrou věc, dostanete od nás také upomínkové předměty, samolepku, házedlo, hrnek a tričko, s motivem našeho kluzáku.
Ti kteří nás podpoří vyšší částkou, budou zvěčnění jako sponzoři na směrovém kormidle kluzáku.
  Pokud se vše včas podaří, budete mít možnost hotový kluzák spatřit v příštím roce na některé leteckém dni případně na letišti v Zábřehu u Dolního Benešova.

A proč to všechno děláme?

  Jako středoškoláci, kteří jsme celý týden na internátu, máme po splnění školních povinností spoustu volného času. Tento volný čas jsme nechtěli jako spousta našich vrstevníků strávit hraním her na počítači, sledováním televize, nebo návštěvami restauračních zařízení.
Přemýšleli jsme co s tím. V nižších ročnících jsme tento problém vyřešili stavbou menších modelů letadel.
   Na začátku třetího ročníku jsme však narazili na poválečnou knihu "Kluci v povětří", která vypráví o partě studentů gymázia. Ti se učí lítat v místním aeroklubu na kluzácích Komár, což je česká obdoba letounu SG-38 Schulgleiter. Tento příběh nás inspiroval k myšlence postavit si letadlo podobné těm v knize a dokázat sobě i ostatním že se volný čas dá využít lépe a účelně.
 Začali jsme se sháněním podkladů a dokumentace ke kluzáku.
    Málokdo nám z počátku věřil, mnoho lidí i odborníku z oboru nás od projektu odrazovalo. Ale my přesto do to šli a rozhodli se dokázet  sobě, spolužákům, škole i okolí, že jsme schopni takové letadlo postavit a uvést do provozu. Chtěli jsme ukázat okolí, že všichni mladí lidé nejsou stejní a že mnozí se dokážou bavit i "smysluplně"
    A náš 
hlavní cíl je letadlo dokončit, projít přes proces schválení do provozu leteckými úřady a úplně nakonec se na něm proletět. 
   POZOR nejedná se o model, bude to skutečné letadlo schopné letu s jedním pilotem.

 

sg38_5.jpg

Foto jediného kluzáku stejného typu létající v České republice (Raná u Loun).

 

Něco málo o samotném letadle

Jedná se o celodřevěný školní kluzák německé konstrukce, v kterém pilot seděl na sedačce v otevřeném prostoru. Celkem bylo postaveno okolo deseti tisíců kusů, z nich většina byla postavena v továrnách, ale část z nich postavili přímo v aeroklubech. Do dnešního dne se zachovalo pár kusů, převážně v muzeích.

Rozpětí:                                           10,41 m
Délka:                                                 6,28m
Nosná plocha:                                 16,00 m
Prázdná hmotnost:                            100 kg
Nejvyšší dovolená rychlost:         115 km/h
Klouzavost:                                           10,0

 

ctyrka stavba.jpg

 Několik fotek z naší dílny.

Detaily

Stavbu jsme začali koncem roku 2013. První nelehká práce bylo sehnat dokumentaci, manuály, stavební knihy a podobně, které jsme nakonec sehnali originální z Německa.
Dalším krokem bylo sehnat materiál, v našem případě letecké dřevo, které musí mít specifické vlastnosti.
A neposledním krokem bylo naučit se práci se dřevem a dalšími materiály, použitými při stavbě.
Počátek stavby jsme financovali z vlastních prostředků, později nám finančně přispěla také naše škola. Ta nám mimo jiné zapůjčila část nářadí do dílny.
V současnosti máme máme hotové ocasní plochy, společně s oběmi polovinami křídla. Nyní pokračujeme stavbou trupu.
Během stavby cokoliv s čím si nevíme rady konzultujeme s technikem LAA (Letecká Amatérská Asociace), který nám dělá dozor nad průběhem stavy, tak jak to nařizují předpisy.
V dílně jsme prakticky denně, někdy i pět hodin, pokud to dovolují naše školní povinnosti (maturita se blíží).
Pokud se nevyskytnou další překážky, kluzák by měl být dokončen během letních prázdnin, po maturitě.
Na začátku stavby nás bylo pět, dodnes jsme zůstali tři, prvotní nadšení totiž netrvá u všech stejně dlouho.

Stejné letadlo se nachází v aeroklubu Raná u Loun. Od stavitelů tohoto kusu jsme získali mnoho cenných rad a původní část soustavy řízení.

Kde se o nás dozvíte něco více?

Koukněte také na naše Facebookové stránky, na kterých je dokumentována stavba.                     www.facebook.com/schulgleiter

Nebo se můžete podívat na naše webové stránky.

www.schulgleiter.hys.cz

K čemu nasbírané finance využijeme?

Nyní, když se stavba chýlí ke konci, potřebujeme k úspěšnému dokončení další finanční prostředky. Ty chceme použít hlavně na nákup dalšího materiálu. Nejdražší položkou bude plátno potahů křídel a ocasních ploch. Dále potřebujeme zhotovit, případně zakoupit veškeré kovové součásti jako například vlečný háček, závěsy a podobně. Zbylé finance budou použity na úspěšné uvedení do provozu (registrace, schválení a zkoušky).

 

odmeny.jpg

 

Co si o tomto projektu myslíte?