News

Co by se měli filmaři - studenti naučit na Startovači?
8/9/2021

Co by se měli filmaři - studenti naučit na Startovači?

Studenti filmových škol bývají často vyzýváni, aby natočili svůj film s pomocí crowdfundingové kampaně a, jak asi tušíte, snaží se to často ošulit co to jde. Proto je na místě trochu probrat, proč se tenhle úkol na filmových školách vůbec zadává a co se z něj můžete naučit.

Prostředí filmu je u nás trochu paradoxní a přiznejme si, že po komerční stránce příliš nefunguje. Podstatná část financí, díky které je vůbec možné nějaké české filmy točit, pochází z grantů. O těch se (doufáme) učí filmaři jinde a proto se o nich bavit nebudeme.

To o čem bychom se naopak bavit měli, je vícezdrojové financování filmů tak, jak je běžné na západ od nás. Pro tenhle účel můžeme trochu zneužít jedno video od Medojeda (pokud ho nemáte rádi, tak ho prostě nepouštějte ale přijdete o celkem užitečný komentář).

Už od dob, kdy George Lucas vyslal do světa film Star Wars: New Hope, tak nějak není myslitelný opravdu úspěšný film bez merchandisingu. Zároveň se proti solitérním filmům začaly prosazovat filmové světy, filmové ságy a franšízy.

Má to trochu logiku. Když už se nějaké postavy, prostředí a styl vyprávění lidem líbí, tak proč v něm nepokračovat? Existuje ale ještě pádnější důvod.

Druhý film zaplatí ten první!

Ano tohle už víte, pokud jste si pustili Medojedovo video. První film z konkrétního filmového prostředí na sebe prostě většnou nevydělá i kdyby na něj davy kritiků pěly ódy od rána do večera.

Zato druhý a někdy i třetí film jsou na tom úplně jinak. Totéž platí i v crowdfundingu.

Ukažme si příklad.

Před více než dvanácti lety sháněl režisér Timo Vuorensola peníze na film Iron Sky. Kromě jiného to zkoušel i s pomocí crowdfunduingu. Částka vybraná v první kampani byla ekvivalentem přibližně 7 milionů Kčs.  V druhé přibližně dvojnásobek. Ano, ani v jednom případě nestačily kampaně k pokrytí nákladů, ale rozdíl to byl značný.

I z naší vlastní zkušenosti můžeme ukázat na podobný případ. V roce 2012 sháněl Dan Přibáň podporu pro trabantí výpravu na Indiegogo s projektem Trabant vs. South America. I když to byla (zvláště v tehdejších crowdfundingových poměrech u nás) vlastně úspěšná kampaň, výsledek odpovídal přibližně 162 000 korunám.

Sám Dan často vzpomíná na tuhle kampaň ne jako na tu nejslavnější, ale jako na tu, na které se toho naučil nejvíc.

Můžete se sami přesvědčit, že v následujících kampaních vybraly Trabanty u nás miliony. Není to samozřejmě jen tím, že šlo o pokračování. Projekty Žlutého cirkusu ukazují velmi dobrou práci právě s merchandisingem ať už jde o důraz na design, nebo o nabídku.

Finanční guláš

Filmaři, ani amatérští a už vůbec ne profesionální, by neměli propadat představě, že za ně všechno zaplatí merchandising, ale zrovna tak je šílené se spoléhat jen na dotace nebo jen na vstupné.

Pořádný film je sám o sobě tak drahý, že jeho finanční zdroje vždycky představují směs všeho, co je dostupné. Pochopit, co to je vícezdrojové financování je vedle merchandisingu druhá lekce, kterou vám může vedení kampaně dát.

Kdy to žije…

To, co skutečně funguje pro prodeji merchandisingu ale i pro získávání další podpory pro natáčení filmů je tvorba komplexnějších celkú - sérií, světů, stylů. Takový komplexnější přístup zahrnuje nejen samotné filmy a jejich pokračování, ale také knihy, komiksy a počítačové i deskové hry.

Pokud už jednou investujete energii do vytvoření stylu, postav nebo celého komplexního světa, měli byste toho také využít. To, že film není jen film, je třetí lekce, kterou by si měli začínající filmaři z crowdfundingové kampaně odnést.

 

 

Premiéra filmu Fotbalový skřítek
7/21/2021

Premiéra filmu Fotbalový skřítek

Ano, trvalo to dlouho, ale teď přichází ta chvíle, na kterou všichni čekali. Premiéra filmu Fotbalový skřítek nastane 31.7.2021 na Velodromu Prostějov.

Na tento film tvůrci na Startovači vybírali v roce 2017 v projektu Film Fotbalový Skřítek.

Premiérové promítání komediálního filmu Fotbalový Skřítek v rámci programu festivalu Prostějovské léto 2021.

Promítání zajišťuje kino Metro 70 formou letního kina na Velodromu Prostějov.
Začátek programu ve 20 hod.

Před samotným promítáním vystoupí místní zpěvačka Ashena, jejíž písnička je i v samotném filmu, promluví tvůrci snímku Fotbalový Skřítek a film se začne promítat kolem 21hodin v závislosti na světelných podmínkách. Film Fotbalový Skřítek se natáčel v Prostějově a jeho okolí, vystupují v něm amatérští herci z řad lidu, doplnění o ochotníky z místního divadla Point a vyrobila jej parta prostějovských amatérských filmařů. Jedná se tedy čistě o produkt Prostějováků. Vašich kamarádů, znamých, sousedů, spoluobčanů.

Uvidíte například Lukáše Kameníčka, Michala Grepla, Lukáše Sluku, Jakuba Hyndricha, Martina Smékalovou, Marcela Zabloudila, Ondřeje Štullera či fotbalisty týmů z Vrahovic, Výšovic a Vícova. Film se začal natáčet na jaře 2017, poslední klapka klapla na podzim téhož roku. Následně se dlouho stříhalo, dobarvovalo, dabovalo a když byl produkt připravený ukázat se světu, vstoupil do hry Covid a celou slávu ještě odložil.

Nyní již ale nic nestojí v cestě společně se pobavit a zasmát. Přijďte ocenit dlouhé snažení a práci amatérských nadšenců svojí přítomností na premiéře. Cena vstupenky 130Kč, pořídit ji můžete na webu kina Metro 70.

Vzlétl Schulgleiter SG-38 Ok-Zkd 35
9/4/2020

Vzlétl Schulgleiter SG-38 Ok-Zkd 35

Jednou za čas nás zastihne zpráva z projektu, na který jsme už téměř zapomněli. Často pak přinese nečekanou radost. Na stavbu kluzáku Schulgleiter SG-38 Ok-Zkd 35 se u nás vybíralo roku 2015.

V projektu Stavba repliky školního kluzáku tehdy mladí konstruktéři vybrali 63 350 Kč. Ano, nebyla to díra do světa, ale krok k vlastnímu letadlu to pro partu studentů byl. Tehdejší studenti už mají dostudováno, ale ve stavbě a testech neustali.

Konečně včera, tedy 3. 9. 2020 se jejich práce završila zkušebním letem, který provedl Jiří Leník na letišti v Zábřehu.

Ze srdce vám tu všichni blahopřejeme!

Další příhody Schulgleiter SG-38 Ok-Zkd 35

Proč není Startovač arbitrem morálky?
5/18/2020

Proč není Startovač arbitrem morálky?

Čas od času vzbudí na Startovači některý projekt značné pohoršení. Pak se začnou množit dopisy začínající slovy "nespolupracujte", "nepodporujte" nebo přímo otázkou "Copak nemáte morální kodex?" Máme.

Už od počátků vzniku serveru Startovač jsme si museli ujasnit několik věcí. Především jsme ale museli začít používat stejná měřítka pro všechny. Pokud chcete pochopit, proč jsou zde i projekty autorů, kteří se vám (možná právem) nelíbí, zkuste vzít na vědomí že:

Startovač poskytuje službu

Úplně první co by měl každý vědět je, že si autory Startovač nevybírá. Nejsou to spolupracovníci ve smyslu redaktorů časopisu. Vzájemný vztah mezi autory projektů a crowdfundingovým serverem je podobný spíše vztahu serveru Youtube a autorů videí.

Startovač trestá jen za porušení vlastních podmínek

Startovač není soud. Vše, o čem náš tým rozhoduje, se týká pouze crowdfundingových projektů. Pokud by samotný projekt byl v rozporu se zákonem nebo pokud by autor zneužil server k něčemu jinému, než je jeho účel,  pak může Startovač takový projekt nepublikovat, stáhnout v průběhu kampaně, nebo i podat trestní oznámení. (viz Kde je slíbený projekt a co s tím uděláme?)

Mezi důvody jmenovanými ve FAQ jsou to především:

  • Projekty odporující zákonům ČR
  • Projekty, které mají za jediný cíl financování vašeho života
  • Porno projekty
  • Neuskutečnitelnosti

Pokud je naopak projekt připraven v souladu s podmínkami tj. je dobře připravený a není protiprávní, tak jej spustíme, protože má mít stejné podmínky jako ostatní.

Startovač neřeší spory

Crowdfundingový server nemůže a dokonce ani nesmí řešit spory, které jsou mimo jeho kompetenci a to ani mezilidské ani odborné. Startovač nesoudí lidi za něco, co se odehrálo někde jinde a jindy. K řešení takových problémů jsou určené jiné instituce.

Mezi lidmi je obrovské množství sporů, animozit i vysloveného nepřátelství z nepodstatných i velmi vážných důvodů. Tým Startovače, ani jednotliví lidé, kteří jej tvoří ale nesmějí jménem serveru rozhodovat které důvody jsou v takovém sporu vážné a které ne, ani se nesmějí jeho jménem na některou stranu přidat, třebaže v soukromém životě mají vlastní názory.

Nejsme strážci morálky

Už z předchozího je zřejmé, že není možné vyloučit nějakého člověka zcela z možnosti využívat služby Startovače jen za to, jaký má charakter nebo názory.

Názory autorů, ať už politické, morální nebo jiné, nejsou názory provozovatelů Startovače. Náš tým nepředstavuje morální arbitry ani strážce morálky.

Startovač nesmí klást na autory morální nároky kromě těch, které jsou spojené s projektem a jeho realizací. Jediná hranice, kterou musí Startovač respekotvat je daná zákonem.

O úspěchu rozhodují startéři

Základním principem crowdfundingu je, že jde vlastně o hlasování pomocí příspěvků. O úspěchu v něm nemají rozhodovat provozovatelé serverů ani hlasy oponentů, ale pouze podporovatelé - startéři.

 

Nezištným projektům neúčtujeme provizi
3/30/2020

Nezištným projektům neúčtujeme provizi

Ano, rozhodli jsme se, že projektům, které se budou věnovat zlepšení současného stavu nebudeme účtovat naši provizi.

Mnoho podnikatelů dělá právě teď něco, pro co svou živnost nikdy nebudovali - pomáhají nezištně zvládnout současnou pandemii, krizový stav, karanténu. Ani my nemůžeme stát stranou.

Pokud bude váš projekt takto altruisticky zaměřen, nemohli bychom si s čistým svědomím účtovat naši provizi.* Tato situace je mimořádná a zaslouží si mimořádný přístup.

Ať už tedy jde ve vašem projektu o pomoc záchranným a bezpečnostním složkám, nemocnicím, pomoc s distribucí léků nebo potravin, psychologickou pomoc a další možnosti, jak usnadnit přežití této nesnadné doby, které nás pravděpodobně ani nenapadly, vy nám platit nemusíte.

Nabízíme vám ale zároveň stejný servis, který poskytujeme všem našim projektům.

 

*) Netýká se však poplatků za platbu kartou a SMS platby. Viz Ceník.