Startovač - financování projektů

Žena se lvem - crowfunding kampaň

Novinky - Žena se lvem

Pomozte nám vydat první svazek ze čtyřdílné antologie ryze ženské fantastiky. Objevte nespoutanou fantazii lvic české a slovenské literatury!

Knihy
Autorka Lucie Lukačovičová, spojená s kartou Síla, připravila krátké video s náhledem karet, které jsme přidali jako hlavní video projektu.

Na všechny karty se lépe můžete podívat na našem Facebooku, nebo v přehledu projektu tady na Startovači.

Další novinku ohledně odměn čekejte velmi brzy...

 

Ilustrace výkladových karet nám nakreslil hradecký výtvarník, mykolog, humorista, esejista a pedagog Jaroslav Svoboda. Na jeho výtvory se můžete podívat v této novince. Ukázka série výkladových karet Obrázek

Máme karty!

Byl to boj a někdy šlo o nervy, ale konečně máme vytvořenou celou sérii třinácti karet! Na každé kartě je vyobrazena jedna autorka, spolu se symboly vyskytujícími se v její povídce, stejně tak i názvy karet jsou odvozeny od daných příběhů. O výkladu jednotlivých karet se poté budete moci dočíst v brožurce, která bude ke kartám přiložena.

Série karet_mensi.png

Děkujeme tímto Jaroslavu Svobodovi za jeho nadlidský výkon při skloubení všech povinností okolo vydání knihy a za jeho nápadité pojetí jednotlivých karet. O jeho výtvarných počinech si můžete dočíst v medailonku o kousek níže.

     >   "Osud. Vytváříme ho každým okamžikem - svou činností i nečinností, zakládáme si karmické vazby v dobrém i zlém a nebo na zemi přicházíme už s přesně danou cestou, jejíž mantinely nemůžeme překročit? Ukazují nám karty jednu z možností, pokud budeme pokračovat stále stejným směrem a nebo nám nastíní to, co nás potká a nemine? Je i součástí osudu, že nám karty něco prozradí a něco úmyslně zamlží? Ať je to, jak chce, osudy svých povídkových hrdinek máme ve svých rukou, a proto mě(nás) psaní tolik baví." -  Dana Beranová    <

Odměny - přívěsek, podtácky, magnet

S finální podobou karet můžeme také ukázat konečné podoby dalších odměn - kovového přívěsku na klíče, korkových podtácků a magnetu.

Privesek, podtacky, magnet.png

 

Jaroslav Svoboda

kresba portretu_fb.jpgVystudoval Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích a Univerzitu Hradec Králové, obor učitelství výtvarné výchovy a občanské nauky. Po škole nastoupil na Střední školu a vyšší odbornou školu aplikované kybernetiky v Hradci Králové, nyní působí jako učitel na SPŠE a VOŠ v Pardubicích. Věnuje se ruční i digitální kresbě a malbě. Býval také dvorním grafikem a ilustrátorem publikací, které vydával v letech 2003-2015 Spolek přátel krásného slova. Začínal jako esejista pro časopisy Prométheus, České listy a Revue PROSTOR, přispíval také články o mykologii do periodik Zájmy a záliby a Svět hub. Své znalosti astronomie, biologie a ezoteriky zhodnotil coby literát sériemi sci-fi povídek, které píše od počátku první dekády jednadvacátého století. Inicioval vznik nového subžánru, skrývajícího se pod zkratkou repre (real-prediction neboli reálná předpověď), a podílel se ilustracemi a sazbou na vzniku dvou takto laděných povídkových sbírek (Odpor je zbytečný, My jsme vám to říkali). V roce 2009 mu vyšla autorská kniha Houbotlas aneb Houbařův Hradec Králové, kterou si sám ilustroval a doprovodil originálními kreslenými vtipy a humornými houbařskými dopravními značkami. V roce 2012 graficky upravil český překlad knihy Kurz zázraků, který cestou vnitřní psychoterapie vede čtenáře k vnitřnímu klidu. V současné době se snaží vnitřní klid denně cvičit...

 

To byste nevěřili, jakou práci nám dalo hledání té "pravé" kresby pro karty. Hledání té pravé ženy se lvem Obrázek

Výtvarné návrhy karty

Najít ideální podobu hlavní karty, tedy Ženy se lvem, vůbec nebylo jednoduché. Tarotové i výkladové karty jsou náročné v tom, že každý motiv, každý detail, každá barva má svůj význam. Postoj figury, výraz tváře, gesto – to všechno muselo být v souladu s tím, co má karta vyjadřovat. Nehledě na poslední podmínku, kterou jsme si stanovili – podobu s vybranou autorkou.

Oslovili jsme celou řadu výtvarníků, z nichž někteří vytrvali a do nelehkého díla se nakonec pustili. Karta Síla se tak stala pověstnou „zkouškou ohněm“. S odvahou se úkolu zhostila třeba nadšená kreslířka Sandra Kocmanová nebo výtvarník skrývající se pod přezdívkou Gawarin (Hynek Šnajdr), ale také slovenská ilustrátorka Nika Danišová, nebo profesionální komiksový grafik Martin Šťastný. Spíše folklorní pojetí zvolila známá ilustrátorka Inka Delevová, na humor a nadsázku vsadil všestranný tvůrce Jaroslav Svoboda, jehož návrh nakonec zvítězil. Jistou inspirací mu bylo vyobrazení klasické tarotové karty Síla, které je součástí samotné obálky knihy od Jany Šouflové.

Tím se celá naše galerie Žen se lvem uzavírá a s tím i příběh jejího hledání. Každý z oslovených se snažil dát kousek ze sebe a my jim za to moc děkujeme!

KARTY zena se lvem.png

 (Po kliknutí na obrázek se zobrazí plný náhled.)