Druhá etapa Startovač 2.jpg

Vybudujme Yagana Lucky zone v Africe Ostatní

⏰ Jdeme do GRAND FINÁLE ⏰ Děkujeme za podporu, ale v cílové rovince potřebujeme ještě závěrečné popostrčení. Postav s námi centrum z PETek v Africe!

Poslední tři dny pro Yaganu! A ty v tom ještě nejsi s náma?
15. 7. 2019

Poslední tři dny pro Yaganu! A ty v tom ještě nejsi s náma?

Skoro šedesát dní otravujeme všechny naše kamarády, známe, kolegy, influencery prostě celý internet! A proč? Protože Yagana prostě musí stát! Nepřiprav se o super odměnu a podpoř nás i Ty!

Závěr se nám pomalu blíží, ale ještě není dobojováno, ještě skoro tři dny nás můžete podpořit. Dostat se tak na 200.000kč a to za dva dny - jóóó to by bylo fajn. A že nás chcete podpořit celou dobu, ale nemůžete se si vybrat tu správnou odměnu? To nevadí, prostě si vezměte kostku, vyberte si jich třeba šest, hoďte a pak... no pak už přeci víte co Vám osud určil - tak jako nám určil postavit Yaganu.

Ale pokud chcete vědět co by jsme si vybrali my - je to jasné! Šli bychom s Lucii na pivo (tak jak to vlastně Lucie s Laďou, Danem a Vojtou praktikuje během válečných porad.) A kdo má rád spíš ten zdravější životní styl - už jste zkoušeli ten super přírodní kartáček na zuby? Žvýkaní je navýkové, takže Vás možná odnaučí i kouřit. Anebo tričko, třeba se v něm pak sejdeme na pláži u Yagany a založíme bubenickou skupinu.

Už za dva dny začneme plánovat přesně jak naložíme s reálným výsledkem, ale kampaň ještě nekončí. Ještě skoro tři dny. Pomozte nám ať je o naší kampaňi ještě slyšet.

A jako bonus - Lucka byla v rádiu!

Celý rozhovor najdete zde! 

CTK článek - Češka buduje v Senegalu stavbu z PET lahví
6. 7. 2019

CTK článek - Češka buduje v Senegalu stavbu z PET lahví

Praha - Multikulturní prostor z desítek tisíc PET lahví plánuje vybudovat v západoafrickém Senegalu Češka Lucie Masopustová spolu s místním obyvatelem Bacarym Sagnou. Neobvyklá stavba bude sloužit jako místo setkávání, které dá návštěvníkům možnost poznat život Senegalců za hranicemi turistických středisek. Projekt financovaný z internetové sbírky chce zároveň upozornit na nedostatečné povědomí o recyklaci odpadů v této africké zemi. Masopustová to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě.

https://www.ceskenoviny.cz

Praha - Multikulturní prostor z desítek tisíc PET lahví plánuje vybudovat v západoafrickém Senegalu Češka Lucie Masopustová spolu s místním obyvatelem Bacarym Sagnou. Neobvyklá stavba bude sloužit jako místo setkávání, které dá návštěvníkům možnost poznat život Senegalců za hranicemi turistických středisek. Projekt financovaný z internetové sbírky chce zároveň upozornit na nedostatečné povědomí o recyklaci odpadů v této africké zemi. Masopustová to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě.

Stavba z plastových lahví by měla vyrůst na pozemku, který Masopustová se Sagnou už zakoupili. Místo nazvali Yagana Lucky zone. "Snahou projektu je, aby se vytvořilo místo využitelné pro různé workshopy, ubytování pro samostatné cestovatele i skupiny a aby Yagana Lucky zone bylo k dispozici neziskovým organizacím k realizaci jejich vlastních projektů," uvedla Masopustová.

Cílem je také naučit místní obyvatele stavět domy z PET lahví. "I Senegalci by si měli uvědomit, že odpad se může recyklovat a dají se z něho stavět užitečné věci," vysvětluje Ladislav Baxa, který bude v Senegalu působit jako stavbyvedoucí.

Plastových lahví bude zapotřebí několik desítek tisíc. "Lahve se naplňují pískem a zeminou, a je zapotřebí je pořádně utemovat, pak pospojovat obyčejnou maltou, která plastový stavební materiál dobře pojí," vysvětlil Baxa. Podle něj půjde o první stavbu z plastového odpadu v Senegalu.

Senegal je jednou z politicky nejstabilnějších oblastí Afriky. Také proto je turisticky atraktivní. Povědomí o ekologii a třídění odpadu je tu však nízké. O stavební materiál tak nemají budovatelé Yagana Lucky zone nouzi. "Sbírám po městě a na pláži PET lahve, které se tu válí všude a lidé si o mně myslí, že jsem blázen. Nevěří mi, že sbírám stavební materiál," potvrzuje spoluzakladatel projektu Sagna.

článek: Češi v Senegalu postaví multikulturní prostor z PET lahví, lidé přispěli 120 000 korun
4. 7. 2019

článek: Češi v Senegalu postaví multikulturní prostor z PET lahví, lidé přispěli 120 000 korun

Na portálu www.horydoly.cz a http://czechtravelpress.cz/cs/ vyšly články o Yagana Lucky zone.

V současné době je Senegal považován za jednu z politicky nejstabilnějších zemí Afriky. Do oblasti vozí české turisty během roku několik cestovních kanceláří do komfortu uzavřených rezortů. Ale, co se děje za jeho hranicemi většina turistů netuší. Odpadky, především PET lahve, tu znečišťují a snižují úroveň celého okolí. Absence odpadkových košů a popelnic tu zapříčiňuje pohled nejen na hrající si děti mezi povalujícím odpadem a plasty, ale i pasoucím se dobytkem.

Lucie Masopustová společně s Bacarym - místním Senegalcem koupili pozemek v městečku Abene ležící v regionu Casamance, často nazývaném sýpkou Senegalu, 20km jižně od hlavního města Gambie Banjul. Chtějí na něm vystavět multikulturní prostor pro setkávání a ukázat turistům život Senegalců i za hranicemi resortů. Místo nazvali Yagana Lucky zone. „Sbírám po městě a na pláži PET lahve, které se tu válí všude a lidé si o mně myslí, že jsem blázen. Nevěří mi, že sbírám stavební materiál,“ říká místní obyvatel a spoluzakladatel projektu Bacary Sagna.

„Víme o stavbách z PET lahví v Nigerii, Ugandě, Tanzánii a Ghaně, ale tady v Senegalu to bude vůbec první stavba z plastového odpadu. I Senegalci by si měli uvědomit, že odpad se může recyklovat a dají se z něho stavět užitečné věci. PETek bude na stavbu zapotřebí několik desítek tisíc. Lahve se naplňují pískem a zeminou, a je zapotřebí je pořádně utemovat, pak pospojovat obyčejnou maltou, která plastový stavební materiál dobře pojí,“ přibližuje proces realizace stavby Ladislav Baxa, který bude v Senegalu působit jako stavbyvedoucí.

A Lucie Masopustová Baxu doplňuje: „Likvidace odpadu není v této oblasti Afriky vyřešena. Většinu rekreačních rezortů v Senegalu vlastní zahraniční firmy, které zajímá především zisk, nikoli lidé v Africe. Víte, že, když v takovém luxusním rezortu napustí bazén, tak se může stát, že dvěma vesnicím vyschne studna s pitnou vodou? My jsme to zažili,“ přibližuje situaci spoluautorka projektu, která v Senegalu cestovala po nevyšlapaných cestách společně se Senegalcem Bacarym Sagnou. Obchodníci z civilizované části světa dováží do Afriky zboží z umělé hmoty. „Plasty nejsou slupky od banánů, se kterými si příroda poradí! V Africe se plastové lahve povalují všude po zemi, zatímco v civilizované části světa i slupku od toho banánu vhodíme do odpadků,“ nastiňuje jeden z palčivých problémů v Senegalu.

„Snahou projektu je, aby se vytvořilo místo využitelné pro různé workshopy, ubytování pro samostatné cestovatele i skupiny, a aby Yagana Lucky zone bylo k dispozici neziskovým organizacím k realizaci jejich vlastních projektů. Společně silou vytvoříme místo setkávání a budeme vytvářet pohled místních na „tobaaboo“. Tak nás nazývají, znamená to „člověk s bílou kůží“, představuje záměr projektu Lucie Masopustová.

Projekt „Vybudujme Yagana Lucky zone v Africe“ můžete aktuálně podpořit na Startovači. Základní cíl je v současné době splněn, takže už teď je jasné, že Tým Yagana bude moci Yagana Lucky zone stavět. Kampaň běží do 18. 7. 2019 a vymůžete podpořit druhou fázi výstavby. Cílová částka je 250 000 Kč. 

Lucie Masopustová

V neziskovém prostoru pracuje už 17 let jako projektový manažer. Na projektu „Pomoc žadatelům o azyl v přístupu na trh práce“ se podílela na tvorbě metodiky výuky sociokulturních dovedností pro cizince z třetích zemí žijících na území ČR. Kromě toho se podílela na tvorbě interaktivních stránek prevence sociálně patologických jevů. Spolupracovala jako rešeršistka při natáčení dokumentů o drogově závislých a působila zároveň jako výzkumnice na projektu „Dlouhodobý monitoring situace romských komunit“ pro Radu Vlády. Vedla výtvarné dílny pro lidi, kteří prodělali psychotické onemocnění, děti v pěstounské péči a další. Od roku 2013 školí jako lektorka Multikulturní a inkluzivní témata. Absolvovala několik mezinárodních lektorských tréninků „Vzdělání pro sociální spravedlnost“. Byla účastnicí mezinárodního projektu Roma Edem „Rovné příležitosti“. Ve volném čase cestuje po světě a na základě zkušeností a podpoře veřejnosti se rozhodla spustit unikátní projekt Yagana Lucky Zone.

ODKAZY NA ČLÁNKY

hwww.horydoly.cz

http://czechtravelpress.cz

Výstava POCTA  PETLAHVI v Yagana Lucky zone v Senegalu
29. 6. 2019

Výstava POCTA PETLAHVI v Yagana Lucky zone v Senegalu

Veronika Richterové a Michal Cihlář zapůjčili putovní výstavu POCTA PET LAHVI do Yagana Lucky zone v Senegalu za účelem osvěty místních obyvatel, jak nakládat s PET odpadem.

Veronika Richterové a Michal Cihlář zapůjčili putovní výstavu POCTA PET LAHVI do Yagana Lucky zone v Senegalu za účelem osvěty místních obyvatel, jak nakládat s PET odpadem.

1. vystava uvod.png

Veronika vytváří plastiky z použitých PET lahví. Svou prací tak posunuje vnímání civilizačního odpadu do roviny estetického zážitku, čímž diváka nejen baví a překvapuje, ale i vybízí k zamyšlení. Výstava představuje na fotografiích vedle jejích prací i nápadité PET lahvové výrobky českých kutilů, především ale diváka seznamuje s historií, výrobou, recyklací a možnostmi druhotného kreativního využití tohoto jinak obtížného odpadu.

          

Projekt POCTA PETLAHVI

Byl původně realizován jako putovní výstava pro Ministerstva zahraničních věci ČR, kde úspěšně odstartovala v roce 2008. Proběhla již ve více než padesátce měst po celém světě, např. v zemích jako Zimbabwe, Mosambik, Austrálie, Maroko, Makedonie, Švédsko, Taiwan, Dánsko, Ukrajina, Kuba…

a její putování, nyní v produkci autorů, stále pokračuje tak, aby šířilo myšlenku udržitelného rozvoje a podněcovalo publikum k vlastní tvořivosti. PET-ART je možno rozvíjet prakticky kdekoli, díky jeho nenáročnosti a přemíře zdrojů materiálu. Myšlenkově úzce souvisí s naším projektem výstavby domů z PET lahví. Jak sami vidíte do Senegalu zatím výstava nedoputovala.

17. výstavních panelů nabízí přehled a vysvětlení k celému cyklu „života PET “. Od historie vzniku výroby, využití, třídění, recyklace až k pet-art a projevy lidové tvořivosti.

Zabývá se těmito tématy:

CO JE PET? • PET A JEHO POČÁTKY • ZPŮSOB VÝROBY PET LAHVÍ • BAREVNOST PET LAHVÍ • KAM SMĚŘUJE DESIGN? • SYSTÉM SBĚRU PET LAHVÍ • ZPRACOVÁNÍ POUŽITÝCH PET LAHVÍ • TRENDY V RECYKLACI PET  • PET LAHVE JAKO EXPORTNÍ ARTIKL • PET A JEHO STINNÉ STRÁNKY • RADOST A ZÁBAVA SKRYTÁ V PET LAHVI • ATYPICKÉ VYUŽITÍ PET LAHVÍ • ŽIVOT PET LAHVÍ V ZAHRADĚ • ZAHRADNÍ STAVBY Z PET LAHVÍ • DALŠÍ VYUŽITÍ PET LAHVÍ • CO JE TO PET-ART?

Výstava je v několika jazykových mutacích, my máme k dispozici francouzštinu, angličtinu a češtinu. Senegal je frankofonní, angličtina je dorozumívací jazyk mezi turisty a na Yaganě staví Češi společně se Senegalci. 

Jak použijeme výstavu na pozemku Yagana Lucky zon

V první fázi budou panely s výstavou sloužit přímo na pozemku Yagana Lucky zone, tak, aby upozornily na náš projekt místní obyvatele a zábavnou i poučnou formou pomohli pochopit naši myšlenku. V další fázi budeme usilovat o šíření této výstavy po Senegalu tak, aby splnila své putovní poslání.

Děkujeme Veronice a Michalovi za zapůjčení výstavy a věříme, že časem najdeme i další způsoby spolupráce týkající se našeho společného tématu PET a upozorňování na problém plastového odpadu ve světě a na kreativní způsob jeho druhotného použití.

Další umělecké artefakty Veroniky Richterové. Věřili byste, že tak krásné věci vytvořila z odpadu?

Více na www.veronikarichterova.com

Máváme a děkujeme.

Tým Yagana Lucky zon

 

Pověst „bělokožců“ v Africe
10. 6. 2019

Pověst „bělokožců“ v Africe

článek

Popravdě řečeno, pokud máte v Africe bílou kůži, jste brán jako chodící kasička. V Senegalu neexistuje střední třída, většina Senegalců je chudá. Nemají žádný sociální systém, proto se velké rodiny vzájemně podporují, děti se starají o rodiče, kteří už pracovat nezvládají. Platy za práci jsou tak nízké, že stačí jen na základní potřeby. Turista je ochotný zaplatit za běžné věci víc, než Senegalec může. Podotýkám, že i tak jsou to i pro Čechy ceny velmi přátelské. Když už cestujete do jiné země, ba na jiný kontinent, znamená to, že máte své základní potřeby doma pokryté a máte něco navíc, co chcete investovat do nových zážitků. Tak to prostě je.

Většinu rekreačních rezortů v Senegalu vlastní zahraniční firmy, které zajímá zisk, nikoli lidé v Africe. Víte, že když vám v rezortu napustí bazén, tak dvěma vesnicím vyschne studna s pitnou vodou? My jsme to zažili.

Krásné scenérie tu hyzdí odpadky, hlavně PET lahve, které jsou snad všude. Mezi nimi probíhá běžný život, běhají tu děti, prasata, krávy a kozy. Odpadky se odhazují na zem, včetně plastů. Odpadkové koše existují jen v turistických zónách. Likvidace odpadu není vyřešena.

Obchodníci z civilizované části světa dováží do Afriky zboží z umělé hmoty. Plasty nejsou jako šlupky od banánů, se kterými si příroda poradí! V Africe se hází PETky po zemi, zatím co my i slupku od banánu házíme do odpadků. Je to takhle v pořádku? Nedá se s tím něco dělat? Tuhle otázku si kladu od té doby, co jsem se poprvé vrátila ze Senegalu.

První etapa splněna - přidali jsme nové odměny!
6. 6. 2019

První etapa splněna - přidali jsme nové odměny!

DĚKUJEME. První základní etapa projektu je za námi. Za pouhých 16 dní se nám podařilo splnit základní fázi projektu "zázemí Yagany" a jdeme do druhé, která ma za cíl stavbu pet-bungalovů pro Vás i další dobrodruhy. Ozdobte se našimi novými odměnami a ukažte Yaganu světu!

Díky, že startujete s námi. Ještě nekončíme - podporujte dále!

Už víme, že Yagana vznikne - jen zatím nevíme za jak dlouho se nám to podaří. Vše záleží na Vás, již máme dost prostředků na základní zázemí celé Yagana Lucky Zone. Dalším cílem je postavit čtyři hrubé stavby bungalovů z PET lahví, které již budou sloužit jako ubytovací kapacita.

Připravili jsme si pro Vás dvě nové odměny, díky kterým můžete ukázat světu, že jste v tom s námi.

PLACKA aneb ozdoba na batoh každého cestovatele a ekologicky uvědomělého člověka.

placka Yagana

Třičko Yagana - kdo v něm za námi přijede dostane africké touba kafe zdarma :-)

blankytně modré tričko

 

Senegalský sen a svět z PET - AUTOR SPISOVATELSKÉ LISTY
28. 5. 2019

Senegalský sen a svět z PET - AUTOR SPISOVATELSKÉ LISTY

Lucie Masopustová o svých zážitcích ze subsaharské Afriky, tisících bubeníků na silvestrovské pláži, talentu Afričanů na jazyky a kulturním centru z PET lahví v rozhovoru se Stanislavem Hudským.

www.spisovatelskelisty.cz

Stanislav: Lucie, ký běs tě zavál přes celou Saharu až do nejzápadnější africké výspy, na břeh Atlantiku, do Senegalu?

Lucie: No, popravdě řečeno, poprvé v životě jsem jela na organizovanou dovolenou.

Stanislav: Nene, ty, která jsi předtím projela půlku světa jen tak s batůžkem?

Lucie: Přesně, taky by mě to nikdy dřív nenapadlo. Celý život jsem byla naprosto typický batůžkář. Procestovala jsem takhle pěkný kus světa, Asii, Severní i Jižní Ameriku…

Stanislav: Kde všude jsi takhle byla?

Lucie: Tři roky jsem žila v USA, v Chicagu, cestovala jsem Kanadou, Portorikem, Mexikem, Belize, projela jsem Karibské ostrovy, Guatemalu… A na Jamajce jsem pracovala jako dobrovolník ve školce. Z Asie to byla Srí Lanka, Thajsko, Kambodža…

Stanislav: Vidím, že toho máš za sebou víc než mnozí, co byli jednou v životě s cestovkou v Thajsku, pak vydali v Čechách knihu, pořádají placené přednášky a dají si na vizitku: „Cestovatel“.

Lucie: No, tak to já si tedy nedám. A cestovky vůbec nevyužívám, já to všechno objela hlavně z vlastního zájmu a pěkně po batůžkářsku, s vlastním fahrplánem, občas jsem třeba i někde chvilku pracovala…

Stanislav: Mimo Afriky.

Lucie: Víš, Afrika mě v tomhle směru nikdy nelákala. To, že jsem batůžkář, ještě neznamená, že bych byla cvok a zbytečně riskovala. Taky ne na všech cestách jsem byla sama, jela jsem třeba i s kamarádem nebo ještě kamarádkou navíc a tak. A Afrika mi přece jen vždycky přišla pro holku s batůžkem už trochu moc nebezpečná.

Stanislav: Proto padla volba na cestovku?

Lucie: Ne, ani proto ne. A vlastně to ani nebyla žádná cestovka.

Stanislav: Tak jaký moment to všechno odstartoval?

Lucie: Měla jsem tenkrát v Čechách pracovně strašně nabitý rok a najednou jsem chtěla prostě jenom na pár dnů „vypnout“. A shodou okolností jsem se dozvěděla o workshopu v Africe, kde šlo jen o výuku afrického tance a bubnování u senegalských bubeníků v naprosto jednoduchých, skutečně domorodých podmínkách, ale kousek od pláže.

Stanislav: Kdo ho pořádal?

Lucie: Právě že Češka, kterou jsem poznala jako učitelku afrických tanců tady v Čechách a která si vzala za manžela Senegalce – i proto mi to přišlo takové bezpečné, že jsem ji znala osobně předem. Řekla jsem si: letos nebudu nikde cestovat, budu si jen tak bubnovat někde v Africe, koupat se v moři a pořádně relaxovat. A tak jsem se v roce 2016 poprvé dostala do Afriky, respektive Senegalu.

Stanislav: Na jak dlouho to bylo?

Lucie: Na tři neděle. Do městečka Abéné, které leží na pobřeží Atlantiku, v regionu Casamance, dvacet kilometrů jižně od hlavního města Gambie: Banžulu.

(Gambie je samostatný stát, ze všech stran obklopený jenom Senegalem, do nějž je zabořen hluboko jako nůž do slaniny, jen s přibližně sedmdesátikilometrovým pobřežím na západě – pozn. redakce)

Vložený obsah třetí strany

Pro ochranu Vašich osobních údajů automaticky nenačítáme obsah třetích stran bez Vašeho souhlasu.
Chcete načíst obsah z webu www.google.com?

Stanislav: Bydleli jste v Senegalu nějak v domácnostech místních, nebo v nějakém bungalovu?

Lucie: Pořadatelé tam mají pozemek, na kterém jsme i bydleli a na němž se i konaly workshopy. Ale bungalovem bych to nenazvala, prostě takové zcela jednoduché betonové skelety, které si tam teď staví domorodci jako nejjednodušší způsob ubytování. Bez elektřiny, záchody venku… Uvnitř se svítí svíčkami nebo baterkami… Večer se dělal oheň… Až na ten stavební materiál, co jim přivezli kolonizátoři — ten nejjednodušší možný způsob života.

Odkapávač na nádobí před jedním z typických domků na ostrově blízko pobřeží.

Stanislav: Ale tobě se tam evidentně zalíbilo, protože hned za rok ses tam vrátila znova a pak znova…

Lucie: Zalíbilo je slabé slovo. Mně to tam naprosto učarovalo. Víš, to jsou lidi, kteří žijí bez elektřiny, vaří na ohni, ale přesto jsou vlastně pořád veselí a šťastní, je vidět, že ten život si užívají mnohem víc, než si my, v Evropě, vůbec dokážeme představit.

Stanislav: Nakolik intenzivní byl tvůj kontakt s místními lidmi? Často se stává, že lidé jedou na nějaký exotický kurz, do Indie, Jižní Ameriky a podobně, ale jediný, s kým tam pak pořádně přijdou do kontaktu, jsou ostatní turisté a pak už jen dva tři domorodci, kteří je mají na starosti. Dost často se tak lidé v Indii obohatí spíše o kulturu francouzskou než indickou.

Lucie: U nás ti učitelé byli z okolí, ale neodjížděli, bydleli na stejném pozemku, takže jsme s nimi byli každý den, jedli jsme s nimi, sedávali večer u ohně… A kromě toho probíhal v městečku zrovna festival tradiční západoevropské muziky…

Stanislav: Západoevropské?

Lucie: Západoafrické!

Stanislav: Já už jsem se lekl, že jsme jim tam poslali Stouny nebo skotské dudáky.

Lucie: (směje se) Ne, to fakt ne. Západoafrické. Takže jsme společně s nimi chodili i na ten festival a večer sedávali u ohňů i s jejich přáteli…

Lucie a Bacary na bubenickém workshopu

Stanislav: Jak jste se tam stravovali?

Lucie: Vařila nám tamní kuchařka, samozřejmě na ohni a místní jídla. Což je většinou rýže s rybou. A zajímavé na tom stravování je, že tihle Afričané jedí tak, že jich jí vždy více z jednoho talíře. Oni jedí tradičně rukama, ale my jsme dostali i lžíce.

Jí se na ulici ze společných talířů.

Stanislav: Neofrňovala ses zpočátku?

Lucie: No, já už přece jen zažila ve světě ledacos. A koneckonců patřím do generace, která ještě v mládí zažila dobu, kdy byl populární tramping. Ale hlavně: takovýhle styl stravování je něco společensky zcela jiného. Je to úplně jiný sociální pocit: vidíš, že jídla je tolik a tolik. Kolik toho sním já? Kolik nechám ostatním? I z tohohle důvodu je to hromadné stravování vlastně hrozně zajímavé.

Stanislav: Takže tam nedochází k efektu československých zotavoven Revolučního odborového hnutí z předpřevratu, kdy ti první, kdo dostali mísu s polévkou, si vždycky nabrali do svého talíře „to husté zespoda“ a „to mastné svrchu“ a k posledním se dostala už jen slaná voda?

Lucie: No, to si u toho stravování z jednoho talíře nedovolíš. A místní to zřejmě ani nenapadne. To je už takový zcela základní kulturní návyk. Jídlo, co se dá krájet, hned automaticky nakrájejí jako u nás pizzu podle počtu sedících okolo. A kromě toho je tu ještě jedna důležitá a zcela odlišná věc.

Stanislav: Oproti Česku?

Lucie: Oproti Česku, ale myslím že to platí v celé Evropě, je to součást takového našeho tradičního bontonu: u nás není slušné odejít od stolu, dokud nedojí poslední.

Stanislav: A hostitel nesmí dojíst dříve než host.

Lucie: Tak. Ale u nich to funguje jinak: kdo už je nasycen, odchází. A jakmile je u toho talíře nebo té mísy už poslední člověk, tak – protože nezapomeň, že se žije a tedy i jí venku, před domy, nikoliv v domech! – tak přicházejí lidé, kteří jdou okolo a mají hlad – a ti můžou jíst s tím posledním nebo to dojíst.

Stanislav: Ale dokud jsou u mísy ještě dva, tak si kolemjdoucí k jídlu přisednout nedovolí?

Lucie: Pf! To jsou teda složité otázky. Na to nedokážu přesně odpovědět. Ale na svém druhém pobytu, kdy už jsem žila v běžné rodině, jsem zažívala denně, že když už se dojídalo, přišel někdo, kdo často už i opodál čekal, jestli něco zbyde a až se nějak víc uvolní místa, pak se najedl, poděkoval, pochválil jídlo a odešel. Takže samozřejmě asi ti nejchudší chodí v době oběda po ulicích a koukají, kde co zbylo. Ale má to takovou trošku jinou úroveň, než nějaké to evropské žebrání o jídlo a z druhé strany — v uvozovkách — „velkorysé“ předávání zbytků bezdomovcům…

Stanislav: Co snídaně a večeře?

Lucie: V Senegalu fungují takové ty typické francouzské bagetky a oni do nich dělají různé pomazánky, z ryb anebo z luštěnin. A večeře také na ohni.

Stanislav: Nakupovali jste si vůbec něco v městečku sami, nebo byl ten servis tak kompletní?

Lucie: Nakupovali jsme si třeba nějaké zajímavé exotické ovoce, co jsme chtěli ochutnat.

Stanislav: Je tam pro nás levně, nebo draho? Řekněme: kdyby se český důchodce rozhodl žít v Senegalu, jako to třeba dělají ve francouzské Provence britští důchodci-imigranti (smích), bylo by tam pro něj levně, nebo draho?

Docela dobré místní pivo Gazelle přijde turistu asi na 80 Kč, to už je lepší si za stejnou cenu koupit litr vynikajícího francouzského vína. Ale, tak, jsme Češi, že… 

Lucie: Kdyby se teď český důchodce rozhodl žít v Senegalu, měl by se tam — s prominutím — jako prase v žitě. Nevím samozřejmě, jak to bude do budoucna, přece jenom tam míří různé podnikatelské projekty z Francie, Anglie i Švýcarska. Ale podle mého odhadu, Čech, který by neočekával něco bůhvíjak speciálního, prostě by jen chtěl někde bydlet, najíst se a večer si dát třeba dvě piva, tak tam v pohodě vyjde se třemi–čtyřmi tisíci měsíčně.

Stanislav: Takže tam v pohodě vyžiješ s českým životním minimem, se kterým v Česku leda tak umřeš na podvýživu a to ještě jen když bydlíš pod mostem.

Lucie: Je to tak. Mimochodem, já jsem před sedmi roky zaregistrovala opravdu nápadně mnoho českých důchodců na Srí Lance.

Stanislav: Tak to jsme šli opravdu hodně nahoru. Tam trávil pokročilejší část života Arthur C. Clarke, protože podle něj to bylo nejideálnější místo k životu na zeměkouli.

Lucie: Podívej, samozřejmě, že pro „bílého“ turistu jsou v Senegalu ceny vyšší, protože „bílý“ turista je chodící kasička. To platí pro celou Afriku.

Stanislav: A taky je pro ně smlouvání takovým sportem, jako třeba pro Egypťany? Znám lidi, které to baví, ale já to vždycky naprosto nenáviděl, podle mě tím většinu turistů naopak jenom odhánějí od těch malých krámků do místních obchoďáků, a kdyby měli drobní prodejci naproti hotelům na cedulkách jasnou cenu, měli by reálné tržby mnohonásobně vyšší.

Lucie: Oni sami mezi sebou moc nesmlouvají, protože mají představu o tom, kolik je rozumná cena. „Bílý“ tam samozřejmě něco usmlouvat může, protože cena, kterou mu nabídnou, je vždycky nadsazená, a to minimálně dvojnásobně. Ale ty ceny jsou i s tím nadsazením pro Evropana pořád nesmírně levné a ti lidé chudí, takže to můžeš brát i tak, že když nebudeš smlouvat, tak jim tím pomůžeš. Jinak si myslím, že takové to smlouvání pro smlouvání je spíš arabský zvyk, než obecně africký. A také to smlouvání samozřejmě neplatí třeba pro pivo nebo tak, u kterého je jasné, kolik zhruba stojí, ale spíše třeba když si chceš koupit buben nebo něco takového…

Stanislav: Kolik tak má to Abéné obyvatel?

Lucie: Přesně to nevím…

Stanislav: Kdybys to měla přirovnat k něčemu u nás?

Lucie: Prostě něco mezi vesničkou a městečkem. Tak kolem dvou tisíc. Nevím, třeba… Černošice?

(Chvilka ticha, pak oboustranný smích.)

Stanislav: To Černošice budou větší. Jenom tam bude míň černochů. (…) Nezačínáme být už nekorektní? Černoch, negro, to už je prý v anglo-američtině téměř zakázané slovo. Jakým jazykem jste tam vlastně hovořili?

Lucie: Senegal je frankofonní. Ale do něj je vklíněná Gambie, která je anglofonní a hodně místních mluvilo běžně anglicky, takže my jsme se s nimi dorozumívali taky hlavně v angličtině.

Stanislav: Tohle mě hodně zajímá. Co si budeme povídat, tady v Čechách se pořád ve škole děsně intenzivně spousty let učí nějaké cizí jazyky, ale když na to přijde, tak zjistíš, že se vlastně většina Čechů žádným cizím jazykem nedomluví ani o základních věcech, ať už jde o ruštinu u starších generací nebo o angličtinu u těch mladších, které na tom podle mé zkušenosti vůbec nejsou po minimálně šesti letech výuky tak dobře, jak se obecně tvrdí. Přitom já mám z cest zkušenost, že v zahraničí umí minimálně v té basic-english komunikovat prakticky každý. Narazili jste třeba na Senegalce, který se skutečně domluvil jenom svým domorodým jazykem? Jaké to tam vlastně s těmi jazyky je?

Lucie: No, pestré! V Senegalu je základním úředním jazykem francouzština, která se učí ve škole, z těch afrických je to pak wolofština, ale Senegalci — a vůbec Afričané — se nerozdělují podle toho, jak jim kdysi kolonizátoři nakreslili hranice, ale podle jazyků jednotlivých etnik. Takže každé dítě tam zcela automaticky vyrůstá v mnohojazyčném prostředí, jednak mají svůj vlastní jazyk, třeba jazyky jola, mandinka, všichni mluví wolofštinou, která ta různá etnika spojuje, a pak je tam samozřejmě ta školní francouzština. Ale oni jsou ve všech těch jazycích dobří, každé malé dítě už mluví minimálně několika etnickými jazyky a — na rozdíl ode mě, která jsem se pořád snažila rozlišovat třeba mezi mandinkou a jolou — oni se mezi sebou baví takovým přirozeným mixem, po pár slovech odhadnou, co je pro toho druhého nenucenější a přizpůsobí tomu styl okamžité komunikace.

Stanislav: Zkoušeli jste je naučit něco česky?

Lucie: No jasně, a i na tom bylo vidět, jak jinak to u nich funguje. Člověk jim něco řekne, oni si tě jednou poslechnou a vzápětí to slovo začnou v rozhovoru s tebou normálně používat.

Stanislav: To potvrzuje teorie, že pokud člověk odmalička používá více jazyků, tak se dalším, byť třeba zcela odlišným, učí mnohem rychleji, protože se intuitivně naučí rozlišovat mezi zákonitostmi platnými pro všechny jazyky a lokálními zvláštnostmi.

Lucie: Hlavně: oni se vůbec neučí jazyky jako my. Já se třeba musím — jsem tak naučená — učit jejich jazyky tak, že si ta slovíčka napíšu a pak si je nabifluju. Zatímco oni už jako děti na té ulici, kde žijí, jsou jako takové jakési houby, které nasají, že téhle věci říká tenhle člověk takhle a tamten takhle…

Stanislav: De facto se tedy učí několik cizích jazyků najednou úplně stejným systémem, jako my se učíme jenom jeden: mateřský.

Lucie: Ano. Jinak také jde o to, že v Senegalu je sice škola zdarma, ale problém je s dopravou do té školy, a školy jsou často docela daleko a dopravu už musíš zaplatit, a taky musíš dítěti zaplatit školní uniformu, prostě jsou tam často další náklady, které si mnohé rodiny prostě nemůžou dovolit.

Stanislav: Takže mají něco jako bezplatnou a povinnou školní docházku, ale ve skutečnosti ji nevymáhají, protože z praktických důvodů ji vlastně realizovat nejde. Něco jako u nás od tereziánských reforem až do druhé půlky devatenáctého století, respektive až do První republiky, protože do té doby pořád platily různé možnosti velkých úlev od této povinnosti, třeba pro děti, co musely pracovat na polích.

Lucie: Ano, často se třeba stane i to, že rodina posílá do školy jenom dvě děti ze třech, protože náklady na školu toho třetího už jsou mimo její možnosti.

Bacary a malí polygloti

Stanislav: Z čeho jsou lidé v téhle vesnici živí?

Lucie: No, budeš se divit, ale spousta z nich jen z toho, co si sami uloví v moři nebo vypěstují.

Stanislav: Naštěstí je tam úroda třikrát ročně.

Lucie: Ano. Samozřejmě, je tam jakási státní správa, lékař, místní smetánka, která si mohla dovolit i někde vystudovat, ale jinak jsou to jen takové ty drobné služby, jedna benzínka, jsou tam chlapi, co opravují motorky a auta, jsou tam krejčí, kteří mají na ulici šicí stroj, a když chceš, tak tě změří a do druhého dne ti ušijí šaty, ve městě je i kavárna, kde mají elektřinu a kde si můžeš třeba nabít mobil, pár hotelů, pár lidí má zaměstnání ve firmě, kde se zpracovávají ryby, které jim místní rybáři každý večer přivezou z moře. A hodně lidí taxikaří — ale tamní taxík vyjede až ve chvíli, kdy je plný.

Stanislav: Místní střední třída?

Lucie: Ne, ne. To je právě ten problém, že tam vlastně střední třída vůbec není. Většina lidí žije skutečně jako samozásobitelé a hotové peníze mají spíše z nárazových prací a brigád: když někdo někde staví dům, nejlépe, když někde poblíž státní správa buduje silnici, viděla jsem někoho, kdo vařil jídlo nad ohněm na pláži a lákal na něj turisty, takže snaží se různě… Víš, tam opravdu si teprve uvědomíš hodnotu těch sociálních pilířů, které máme my tady v Evropě. Byť tedy třeba já osobně mám vůči nim spoustu výhrad, ale tak nějak fungují. Jenomže tam prostě nejsou. Tam tihle lidé, co mají nějakou práci nebo nějaký svůj mini-byznys, za sebou často mají celé desítky rodinných příslušníků, kteří jsou na jejich příjmu závislí. Nejen svou manželku a děti. Ale i mámu, tátu, sourozence…

Lucie s nejmenšími domorodci

Stanislav: Dojíždějí za prací do větších měst?

Lucie: To je problém kvůli cestám. Hlavní město téhle oblasti je Ziguinchor a je jenom sto kilometrů daleko. Ale pod dvě hodiny tu cestu nedáš. Zčásti je tam silnice, ale zčásti jedeš skutečně jenom po takové prašné cestě…

Stanislav: Takže práce v Abéné je hlavně o tom, co Abéné dá.

Lucie: Přesně. A taky je tam hodně výrobců bubnů.

Stanislav: Aha, ale tak to je hlavně turisticky zaměřené, ne? Kolik bubnů můžeš prodat místňákům v dvoutisícové obci…

Lucie: No, tak to bys právě koukal! Protože Abéné, to je místo, kde každý, ale fakt každý kluk má svůj buben! Já jsem zažila v Abéné Silvestr na pláži, kde se sešly tisíce, ale opravdu tisíce lidí a každý kluk měl svůj buben a to bylo… no až monstrózní… a skutečně ty tisíce lidí bubnovaly…

Stanislav: To nebylo v rámci nějakého festivalu…

Lucie: Ne, ne, prostě Silvestr. Lidi z Abéné a okolí.

Stanislav: Jak to tam vlastně s těmi turisty je, kolik jich tam jezdí a jaké tam mají možnosti?

Lucie: V Abéné a okolí najdeš i zhruba dvacet hotelů a asi desítka z nich má i nějaké hvězdičky, a ani workshop, na kterém jsem byla já, není v okolí jediný, celkem tam bude asi tak pět takových workshopů, pár bílých už to objevilo, pochopitelně Francouzi, taky Švýcaři je tam pořádají.

Stanislav: V téhle části Afriky asi neočekáváme nějaké památky typu pyramid, ale za čím krom moře a bubnování tam vlastně turisti jezdí?

Lucie: No, kromě moře a místní muziky, která graduje prosincovým festivalem, o kterém jsem se už zmiňovala, jsou tam i mimořádné přírodní rezervace, s jednou z nich spolupracují i čeští přírodovědci, ale zato tam nikde v okolí neoperuje žádná česká neziskovka nebo charita.

Stanislav: Jak je to tam s náboženstvím?

Lucie: Zhruba 80 % muslimů oproti 20 % křesťanů, respektive protestantů, alespoň v Abéné, kde na katolíky prakticky nenarazíš. Ale místní si opravdu obě tyhle ideologie předělali velice k obrazu svému, takže třeba na zcela zahalené muslimky tam nenarazíš, naopak, místní muslimky mají obličeje odhalené a nosí překrásně barevné šaty z šátků, manželství se uzavírají mezi křesťany i muslimy napříč náboženstvími, protože Bůh je koneckonců jenom jeden, i když nová rodina pak vyznává, myslím, že už jen z praktických důvodů,  jenom jedno náboženství a chodí jen do jednoho ze svatostánků, kostela či mešity, které jsou ale vzdáleny jen asi sto padesát metrů od sebe.

Protestantský kostelíček…

…a islámská mešita. Pár set metrů od sebe, v míru, přátelství a propojené komunitě.

Stanislav: Takže do tohohle světa přijíždí Lucie poprvé, podruhé, potřetí… doslova si to místo zamiluje… a najednou se už nechce jenom vézt, ale chce tam začít něco dělat.

Lucie: Je to tak.

Stanislav: Ty máš ale v tomhle směru obrovské zkušenosti.

Lucie: Jak to myslíš?

Stanislav: V Čechách už několik let pracuješ pro Akci Cihla, což je i můj oblíbený projekt, protože v něm mentálně postižení, kteří by dříve byli jenom někde zavření a opatrovaní, dostávají možnost trochu samostatně bydlet, žít, vydělat si peníze užitečnou prací, jejíž výsledky jsou navíc velmi chutné (třeba vaše nakládané hermelíny – viz Dobroty s příběhem).

Lucie: V neziskovém sektoru se pohybuji od roku 2000 a pracovala jsem pro různé organizace, třeba s lidmi závislými na návykových látkách, s lidmi zabývajícími se pěstounskou péčí. Pro Radu vlády jsem dělala teréňačku na výzkumu romských lokalit. Dohromady asi dvacet let. Mimochodem – a přispěls taky někdy na Akci cihla?

Stanislav: No, to víš, že jo. Dodnes mám nad postelí obraz, který jsem vydražil na dražbě pro Akci cihla. Já mám tenhle typ pomoci nejraději. Osobně si totiž myslím, že myšlenka pomáhat na místě, je vždycky to nejlepší, co můžeme udělat. Podle mě je špatné vytrhávat lidi z jejich kultury, vozit je někam k nám (dokonce i když to někdy chtějí) a nutit je přizpůsobovat se nám a nutit sebe přizpůsobovat se jim. Samozřejmě teď nemluvím o extrémních situacích nějakých genocidních válek, kdy musíme všichni lidé, hodní toho jména, táhnout za jeden provaz.

Lucie: Přesně. Ale protože ten druhý rok už jsem nechtěla jenom bubnovat na pláži, ale měla jsem možnost cestovat po celém Senegalu se svým místním průvodcem a dnes už i opravdu skvělým přítelem a společníkem Bacarym, tak jsem nakonec došla k názoru, že bych chtěla začít dělat něco užitečného právě na tomhle místě. Ale trochu jinak. Ne se specializovat na jeden typ nějaké pomoci, ale vytvořit tam prostě jakýsi otevřený prostor, open-space, ne nějaký prostor pro sebe, kde budu bydlet, to už dnes můžu u přátel, ale místo, které bude moci sloužit jako základna pro celé spektrum různých zajímavých projektů, které budou pomáhat místním lidem.

Sociální služby jsou nulové. (Podomácku sestrojený invalidní vozík z okolí Ziguinchoru.)

Stanislav: A proto jsi ze svých (vzhledem k práci pro neziskovky jistě nevelkých) úspor zakoupila v Abéné pozemek.

Lucie: Společně s Bacarim, který se pro věc nadchl a bez kterého bych to nedala.

Stanislav: A rozhodla ses na něm vybudovat tuhle sociálně-kulturní základnu – z PET lahví.

Lucie: Zní to hodně bláznivě?

Stanislav: Jenom bez kontextu. 

Lucie: Ty PET lahve tam, to je opravdu něco šíleného. Jak už jsem říkala, v Abéné a okolí je jenom kolem dvou desítek hotelů či hotýlků, a ty, stejně jako nějaká další turistická místa, si petky kolem sebe a na svých plážích většinou uklidí. Ale jinak je turisté odhazují, kde je napadne – a místní také, odpadkových košů je tam minimum a odvoz odpadu také téměř neexistuje. Část petek najde využití v tom, že domorodci je vypláchnou a dělají do nich tradiční místní nápoje, nealkoholické, většinou na bázi zázvoru a jiných bylinek. Ale i přesto, těch petek se tam hromadí statisíce, miliony, pobřeží, které netvoří přímo hotelové pláže, kde to správci uklízí, jsou jimi doslova zavaleny.

Stanislav: A pak jsi narazila na netu na článek o stavbách z PET lahví…

Lucie: O stavbách z PET lahví vím už dlouho… Ale najednou jsem si uvědomila všechny ty souvislosti. Zatímco cihly a beton a podobně, jsou v Senegalu na zdroje, energie i lidskou práci docela drahé, naplnit petky pískem a spojit je maltou jako cihly je nejen levné, ale navíc to může donutit místní uvažovat o PET lahvích ne jako o odpadu, ale jako o stavebním materiálu, a tedy i pomoci vyčistit pláže.

Levnější než cihly – vlastně zadarmo. (zdroj: https://www.stroiteli.bg)

Stanislav: A tak vznikl tvůj projekt Vybudujme Yagana Lucky Zone v Africe, který by mohl v Abéné vytvořit otevřený prostor, sloužící všemožným kulturním a sociálním aktivitám v oblasti, ale i jako příklad místním, jak využít odpadu k levným stavbám a začít tak čistit pláže — což zase znamená i zvýšení turistického ruchu, další práci pro místní a tak dále.

Lucie: Ty stavby z PET lahví se zatím v Senegalu nevyskytují, alespoň jsem o tom nikde nic nenašla, ale na světě už existuje několik míst, kde to funguje s velkým úspěchem, a já věřím, že se nám to povede rozjet i tady.

I z něčeho tak zbytečného, jako je prázdná petka, může vzniknout něco velice užitečného. (zdroj: http://www.theplaidzebra.com/ © Andreas Froese/ECOTEC)

Stanislav: Lucky Zone jako Šťastná zóna i Zóna Lucie, která sní svůj senegalský sen… o čem především?

Lucie: Víš, já bych chtěla pomoci vybudovat tam takové soběstačné místo, kde nebude ani nutné využívat takové ty naše civilizační vymoženosti…

Stanislav: Kromě petek…

Lucie: Kromě petek, které využijeme k něčemu užitečnému. Vodu máme ve studni, časem možná začneme využívat i nějaký solár na nejnutnější dobití mobilů a podobně, možná by bylo dobré trochu vylepšit způsob té kuchyně, protože to věčné shýbání se k tomu ohni není nic moc…

Stanislav: Takže takové propojení jejich tradice s určitým minimem vymožeností euroatlantické civilizace.

Lucie: Podívej. Já se domnívám, že jsme v období, kdy Evropa či vůbec ta vyspělá část světa začíná být prostě přecivilizovaná. Spousta lidí z toho začíná být otrávená, těch věcí už se na ně zkrátka valí moc, zatímco oni tam z těch našich výdobytků kromě smartphonů a petek nemají skoro nic, respektive: většina toho ostatního je pro ně finančně nedostupná. Podle mě je teď čas říci si: „OK. Naše civilizace přišla na nějaké dobré věci, ale zároveň už začíná být pro mnoho lidí až příliš komplikovaná. Zatímco ta vaše jednoduchost je pro mnoho z nás nesmírně příjemná, tak to zkusme alespoň v tomhle místě propojit a vytvořit prostor, kde je možné zkusit opět žít jednoduše a s využitím moderních technologií jen do té míry, která je příjemná a nezatěžuje nás.“ Chci vytvořit takové místo jako prostor, ale i jako výzvu. Výzvu pro kohokoliv, kdo bude třeba číst tenhle rozhovor a bude mít jakýkoliv nápad, který by mohl posloužit místní komunitě, který by byl nějak kulturně zajímavý – tak sem s ním, právě pro něj chceme v rámci tohoto projektu vytvořit podmínky.

Stanislav: Lucie, budu ti držet palce, a určitě podpořím tvůj projekt na startovači, i když domorodý zubní kartáček, který tam nabízíš, si spíš vystavím na památku. Ale není vyloučeno, že za vámi do Senegalu někdy vyrazím na přepadovku, jestli je to skutečně takový ráj na zemi, jak to líčíš.

Lucie: Určitě přijeď. Přijeďte.

Stanislav: Díky za rozhovor.

***

Spoustu dalších fotografií, videí a vyprávění o projektu Vybudujme Yagana Lucky Zone v Africe si můžete přečíst v následujících odkazech:

Podpořit projekt a získat drobné i vskutku velké odměny za svoji podporu můžete na startovači.

Sledovat projekt, jeho rozjezd i výsledky můžete na facebooku.

A promo-video k projektu si můžete prohlédnout a sdílet i na youtube.

 

Vybráno159 672 Kč(145 %)

145 %
110 000 Kčpožadováno
82startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuLucie & Bacary

Odměny

100 KčDěkovný email s naší fotkou

Dostanete děkovný email, že jste podpořili místo setkávání YAGANA Lucky zone v Abene s naší fotografií.

Očekávané doručení odměny: srpen 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

150 KčPlacka s logem Yagana , BADGE Yagana

Ukažte, že vám na životním prostředí záleží! Nová originalní placka do vaší sbírky - ideální doplňek na cestovní batoh! Nezapomeňte uvést barvu placky, může být bílá nebo blankytně modrá, jako čistý oceán. [URL=" https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/186896047"]placka s logem Yagana[/URL]

Očekávané doručení odměny: listopad 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

200 KčBacary - video na vaše jméno s poděkováním

​Bacary will upload a ​​„thank you“. Dostanete videozáznam, kde vám Bacary osobně poděkuje za podporu YAGANA Lucky zone. Můžete si vybrat, v jakém jazyce si přejete, aby vám poděkoval (čj, aj, fr, wolof, diola, mandinka) [URL="https://www.youtube.com/watch?v=STXaAdoM1d0"]Bacary vám osobně poděkuje[/URL]

Očekávané doručení odměny: listopad 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

200 KčPrémiová krabička senegalských cigaret

Krabička cigaret značky Excellence, vyráběných v Dakaru, zakoupených v Abene.

Očekávané doručení odměny: listopad 2019

Počet dostupných odměn: 4/20

Odměna nedostupná

200 KčNáramek pro štěstí z mušliček

Zašleme vám náramek z mušliček pro štěstí. Náramek je vyroben v Abene. [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/182237741"]náramek pro štěstí z mušliček[/URL]

Očekávané doručení odměny: září 2019

Počet dostupných odměn: 0/5

Odměna nedostupná

300 KčNáramek z mušliček pro štěstí 2, lucky bracelet

Zašleme vám náramek z mušliček pro štěstí. Náramek je vyroben v Ziguenshore. [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/182237741"]náramek pro štěstí z mušliček[/URL]

Očekávané doručení odměny: prosinec 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

500 KčPřírodní kartáček na zuby, natural toothbrush

Dopřejte svým zubům a dásním tu nejlepší péči z lůna matky přírody. K přírodnímu kartáčku dostanete emailem videonávod k použití od Bacaryho. [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/180606313"]Bacary zakoupil pro vás[/URL]

Očekávané doručení odměny: listopad 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

500 Kčlekce afrotance v Praze s Terezou, Afro-dance lesson

​Afro-dance lesson. Zažijte si africký tanec v Praze. Navštivte lekci, kterou vyučuje Tereza Pospěchová. Poukaz vám zašleme emailem. [URL="https://africke-tance.cz/#kurzy"]lekce Afrického tance Terezkou[/URL]

Očekávané doručení odměny: září 2019

Počet dostupných odměn: 10/10

Odměna nedostupná

500 Kčlekce bubnování na djembe v Praze, lesoon Djembe with David

Zabubnujte si s Davidem Oplatkem na jeho lekci bubnování. Poukaz vám zašleme emailem. [URL="http://www.djembekurzy.cz/ "]lekce bubnování s Davidem[/URL]

Očekávané doručení odměny: září 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

500 Kčlekce afrotance v Praze se Simonou

Zažijte si africký tanec v Praze. Navštivte lekci, kterou vyučuje Simona Prokůpková. Poukaz vám zašleme emailem. [URL="https://africketance.eu/#kurzy"]lekce Afrického tance se Simonou[/URL]

Očekávané doručení odměny: září 2019

Počet dostupných odměn: 7/8

Odměna nedostupná

500 KčLekce afrotance v Praze s Akashou, Afro-dance lesson

Zažijte si africký tanec v Praze. Navštivte lekci, kterou vyučuje Akasha Merklová. Poukaz vám zašleme emailem. [URL="https://www.africkytanec.cz"]lekce Afrického tance s Akashou[/URL]

Očekávané doručení odměny: září 2019

Počet dostupných odměn: 9/10

Odměna nedostupná

600 KčTričko s logem YAGANA , Tshirt YAGANA

bílé nebo blankytně modré....Ukažte lidem, že vám záleží na životním prostředí. Slušivé tričko s logem Yagany - kdo v něm za náma přijede, dostane africké touba kafe zdarma. Nezapomeňte do vzkazu napsat barvu a velikost. [URL=" https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/186756103"]bílé tričko ričko Yagana[/URL] [URL=" https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/186878598"]blankytně modré tričko Yagana[/URL]

Očekávané doručení odměny: říjen 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 000 KčKupte si svou PETlahev - získejte certifikát, buy your PET bottle, get a certificate

Zanechte svou stopu v Africe ! Dostanete dárkový certifikát na vaše jméno, že jste majiteli PETlahve, která je součástí základního kamene stavby v YAGANA Lucky zone [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184075955"]a podílíte se na likvidaci odpadu v Senegalu. [/URL]

Očekávané doručení odměny: říjen 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 400 KčKupte si svou PETlahev +lekce tance nebo bubnování

Zanechte svou stopu v Africe ! Dostanete dárkový certifikát na vaše jméno, že jste majiteli PETlahve, která je součástí základního kamene stavby v YAGANA Lucky zone [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184075955"]a podílíte se na likvidaci odpadu v Senegalu. [/URL] . A zažijte Afriku v Čechách. Vyberte si lekci tance nebo bubnování.

Očekávané doručení odměny: listopad 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

2 000 Kčzajděte s Lucií na pivo a zeptejte se na co chcete, Go for a beer with Lucie

Setkejte se s Lucií v Praze a zeptejte se na to, co o Africe nevíte a chtěli byste vědět. [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184076671"]Senegalské pivo La GAZELLE [/URL]

Očekávané doručení odměny: září 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

2 700 KčKupte si svou PETlahev + zajděte s Lucií na pivo

Zanechte svou stopu v Africe! Dostanete certifikát na vaše jméno, že jste majiteli petlahve, která je součástí Yagana Lucky zone [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184075955"]a podílíte se na likvidaci odpadu v Senegalu. [/URL] . Na setkání s Lucií v Praze se zeptejte na to, co ještě o Africe nevíte.

Očekávané doručení odměny: listopad 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

4 000 Kč10 dnů ubytování ve vlastním stanu (1 osoba)

Book your accommodation ( 10days/1 person in own tent)10 dnů ubytování v YAGANA Lucky zone ve vlastním stanu s odvozem z a na letiště v Banjulu - možné čerpat od listopadu 2020 do prosince 2022. Strava, workshopy a výlety budou placené, ale připravíme je s vámi na míru. Poukaz vám zašleme emailem. [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184076985"]Ubytování je kousek od přírodní pláže, [/URL] [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184077751"]s romantickým kioskem- ideální na ranní kávu [/URL]

Očekávané doručení odměny: říjen 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

7 000 Kč10 dnů ubytování v bungalovu (1osoba)

Book your accommodation ( 10days/1 person)10 dnů ubytování v YAGANA Lucky zone v buňce z PETlahví s odvozem z a na letiště v Banjulu - možné čerpat od listopadu 2020 do prosince 2022. Strava, workshopy a výlety budou placené, ale připravíme je s vámi na míru. Poukaz vám zašleme emailem. [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184076985"]Ubytování je kousek od přírodní pláže, [/URL] [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184077751"]s romantickým kioskem- ideální na ranní kávu [/URL]

Očekávané doručení odměny: říjen 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

10 000 Kč10 dnů ubytování v bungalovu (2 osoby)

Book your accommodation ( 10days/2 person). 10 dnů ubytování pro dvě osoby v YAGANA Lucky zone v buňce z PETlahví s odvozem z a na letiště v Banjulu - možné čerpat od listopadu 2020 do prosince 2022. Strava, workshopy a výlety budou placené, ale připravíme je s vámi na míru. Poukaz vám zašleme emailem. [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184076985"]Ubytování je kousek od přírodní pláže, [/URL] [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184077751"]s romantickým kioskem- ideální na ranní kávu [/URL]

Očekávané doručení odměny: říjen 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

15 000 KčDo Afriky s Danem, Go on a tour to Senegal

Be accompanied by Daniel. Chtěl by ses podívat do Afriky, ale nejsi moc zběhlý v cestování nebo nemáš s kým jet? V listopadu 2019 se do Yagany chystá člen našeho týmu cestovatel Dan a rád tě přibere sebou. Pomůže Ti poznat tuto zemi a vymyslí zábavný program. Buď poletíme spolu nebo se potkáme na letišti. V ceně nejsou letenky a útrata na místě, ale vše pomůžeme sehnat. [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184070708"]cestování s Danem[/URL]

Očekávané doručení odměny: říjen 2019

Počet dostupných odměn: 2/2

Odměna nedostupná

19 000 Kč10 dnů ubytování v bungalovu (4 osoby)

Book your accommodation ( 10days/4 person) 10 dnů ubytování pro čtyři osoby v YAGANA Lucky zone v buňce z PETlahví s odvozem z a na letiště v Banjulu - možné čerpat od listopadu 2020 do prosince 2022. Strava, workshopy a výlety budou placené, ale připravíme je s vámi na míru. Poukaz vám zašleme emailem.[URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184076985"]Ubytování je kousek od přírodní pláže, [/URL] [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184077751"]s romantickým kioskem- ideální na ranní kávu [/URL]

Očekávané doručení odměny: říjen 2019

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

30 000 KčBungalov s Vaším jménem

​​bungalow with your name. Dvě sezony v teple pro dva lidi, přijet můžete kdykoliv v roce a zůstat jak dlouho budete chtít ve svém bungalovu pro 2 osoby, který se bude jmenovat po vás. Možné využívat od listopadu 2020. Další služby s vámi naplánujeme na míru. Bungalov bude pojmenován po vás navždy. [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184076985"]Ubytování je kousek od přírodní pláže, [/URL] [URL="https://www.zonerama.com/YaganaLuckyzone/Photo/5233672/184077751"]s romantickým kioskem- ideální na ranní kávu [/URL]

Očekávané doručení odměny: listopad 2020

Počet dostupných odměn: 5/5

Odměna nedostupná