Vybudujme Yagana Lucky zone v Africe - crowfunding kampaň

Vybudujme Yagana Lucky zone v Africe

⏰ Jdeme do GRAND FINÁLE ⏰ Děkujeme za podporu, ale v cílové rovince potřebujeme ještě závěrečné popostrčení. Postav s námi centrum z PETek v Africe!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

English version is under czech one. (scroll down) SUPPORT YAGANA

HELP US FINNISH YAGANA PROJECT, WE ARE NOW ON 62% OF ALL MONEY WE NEED

_______________________________________________________________________________

Představení projektu ve videu!

Blížíme se do finale! Pomozte nám YAGANU dodělat !

STAV DRUHÉ FÁZE PROJEKTU - 250.000kč

0% - - - - - - - - - - () - - - - - - 100%      Máme 64% 

UPDATE 01:

D Ě K U J E M E ! Za 16 dní se nám podařilo dokončit první část projektu - za částku 110 000 Kč pozemek oplotíme a postavíme hygienické a další základní zázemí. Také se vrhneme na stavbu prvního bungalovu pro 2 lidi.

Co bude dál?

Pokud vybereme částku 250 000 Kč - postavíme hrubé stavby dalších 4. bungalovů a místa na workshopy - díky tomu bude Yagana již plně připravena na naštěvu Vás nebo dalších dobrodruhů!

 

STARTUJEME YAGANU

Taky jste někdy udělali nějaké rozhodnutí, kterým jste sami sebe překvapili, ale měli jste pocit, že jste nic jiného vlastně udělat nemohli?

Kdyby mi někdo před třemi lety řekl, že utratím všechny své úspory za pozemek v Africe a budu na něm stavět místo pro workshopy z PET lahví, tak bych mu určitě řekla, že se zbláznil.

Pozemek vlastním dohromady s Bacarym. On je černý, místní, a já jsem bílá cizinka.

Místo jsme nazvali Yagana Lucky zone

Slovo yagana znamená v jazyce wolof místo, kde jsi dlouho nebyl, něco, co jsi dlouho neviděl, ve smyslu něčeho, co už znáš, na co ses těšil, nemohl ses dočkat a chtěl jsi zažít.

Chceme, aby místo bylo využitelné pro všechny druhy workshopů, ubytování pro samostatné cestovatele i skupiny, a k dispozici neziskovým organizacím k realizaci jejich projektů. Společně vytvoříme místo setkávání a budeme vytvářet pohled místních na „tobaaboo“. Tak nás nazývají, znamená to „člověk s bílou kůží“.

_______________________________________________________________________________

Jak obohatíme místní komunitu

1. Naučíme místní jak stavět domy z PET lahví a využívat odpad, který nikdo nelikviduje. 

2. Dáme místním obyvatelům placenou práci na stavbě (plnění PET lahví pískem).

3. Zapojíme místní komunitu do služeb pro návštěvníky YAGANY. (více v kapitole Yagana už stojí - co vás čeká)

4. Vzhledem k tomu, že v Senegalu nepomáhá žádná česká NNO a sociální služby jsou neexistující, nabízím tento prostor všem českým neziskovým organizacím k realizaci jejich projektů.

Stavby z petlahví jsem na Africkém kontinentu našla jen v Nigerii, Ugandě, Tanzanii a Ghaně.

V Senegalu budou první z PET lahví stavět Češi společně se Senegalci? Budete na sebe pyšní. POJĎTE DO TOHO S NÁMI !!!

             

____________________________________________________________________________

Co na pozemku postavíme

Několik jednoduchých domečků k ubytování, kadibudku (běžná africká toaleta je díra za plentou), venkovní sprchu z konve, (to bude také novinka, místní se polévají vodou z kýble), polní kuchyni, ohniště a prostor na workshopy a pro společné setkávání. Využijeme solární energii a fotovoltaiku a umístíme panely na střechu. Pozemek také oplotíme.

______________________________________________________________________________

Realizace první fáze za vaší laskavé podpory 

Za částku 110 000 Kč do druhé půlky sezóny 2020, (začíná v listopadu), pozemek oplotíme a postavíme hygienické zázemí a jeden jednoduchý bungalov (pro 2 osoby) k ubytování a možná i něco víc. (Možná rizika, která mohou nastat při stavbě v Senegalu, jsou níže u výpisu z pozemkového katastru).

Je možné, že všechno bude dřív, vlastně si to i přejeme, ale chceme být realističtí. 

Realizace druhé fáze - pokud nás podpoříte nad cílovou částku

Pokud nás podpoříte vyšší částkou, pomůžete nám financovat i další stavby: polní kuchyni a místo setkávání, další bungalovy, a projekt dokončit dříve.Nemáme odvahu nasadit vyšší cílovou částku, ale celý projekt bude samozřejmě nákladnější. 

Pokud vybereme částku 250 000 Kč - postavíme hrubé stavby dalších 4. bungalovů a místa na workshopy.

Pokud vybereme částku 450 000 kč - Bez solární energie by měla být Yagana postavená

_____________________________________________________________________________

Podpořte nás alespoň malou částkou a ochutnejte Afriku v Čechách nebo přímo v Senegalu -  NA DAROVANOU ČÁSTKU VÁM MŮŽEME VYSTAVIT DAROVACÍ SMLOUVU, k odečtu z vašeho daňového základu (uveďte do poznámky)

VAŠE ODMĚNA:

NOVE CENY:

Tričko s logem YAGANA bílé nebo blankytně modré

Placka s logem Yagana

1. Vyzkoušejte, jak funguje přírodní kartáček na zuby, který v Senegalu používají. Bacary ho zakoupil přímo pro vás. Dostanete i video s návodem k použití.

Přírodní kartáček na zuby

2. Nechte si zaslat náramek pro štěstí.

3. Bacary vám nahraje videozáznam s poděkováním přímo na vaše jméno a to v jazyce, který si vyberete (čj, fr, aj, wolof, mandinka, diola).

4. Africká kultura v Praze - Zažijte si lekci Afrotance a vyberte si svou učitelku, která vás naučí tančit

5. Africká kultura v Praze - Zabubnujte si na djembe s Davidem Oplatkem na jeho lekci bubnování.

6. Zanechte svou stopu na YAGANĚ a kupte si svou PET lahev, kterou položíme do základního kamene. Společně s první PET lahví, kterou jsem naplnila pískem, když jsme koupili pozemek. Dostane certifikát na vaše jméno, že se podílíte na likvidaci plastového odpadu v Senegalu.

7. Zajděte si z Lucií na pivo a zeptejte se na to, co o Africe ještě nevíte.

8. Předplaťte si své ubytování nebo bungalow s vaším jménem. Pokud chcete ubytování předplatit pro více osob, tak  vyberte cenu a zašlete násobek platby. Poukaz vám zašleme pro tolik osob, kolika bude odpovídat zaslaná částka.

9. Vyražte cestovat po Senegalu a podivat se, jak nám jde stavba od ruky. Na cestě vás doprovodí startovač  Dan.  

Video z pozemku a první petlahev - základní kámen - osobně naplnila Lucie. Kupte si také svou PET lahev !!!

YAGANA už stojí - co vás čeká

Yagana bude místem setkávání. Ukážeme vám africký život za hranicemi turistického rezortu. Kdokoli se bude moci ubytovat a jen tak pobýt, buď v buňce, nebo ve stanu.

Můžeme vám zprostředkovat:

 • místního průvodce, který se domluví anglicky, francouzsky a místními etnickými jazyky, doprovodí vás při cestování, vyzvedne na letišti a zprostředkuje zážitky, kterým holdujete
 • průvodce v českém jazyce

 • výbornou kuchařku nebo kuchaře, který vám uvaří na ohni místní speciality
 • naučíme vás vařit africká jídla, pražit burské oříšky, připravovat přesnídávku z „monkey bread“, který roste na místních baobabech a chutná lahodně
 • ukážeme vám, jak a k čemu se používají místní plody, byliny nebo palmové víno, které připomíná náš burčák

 • vezmeme vás na tradiční senegalskou slavnost, nebo si jen tak vyrazit zatancovat reggae do místního klubu
 • můžete si vyrazit s místními rybáři na ryby nebo navštívit jejich vesnici 

rybáři

 • můžete se podívat do místní školy nebo navštívit místní rodinu
 • můžete se naučit bubnovat, nebo si alespoň zabubnovat s místními bubeníky

Bubeníci

 • v prosinci můžete navštívit festival tradiční africké kultury

Můžete si také dělat, co chcete:

 • zorganizovat si workshop, jaký máte rádi vy, cvičit jógu, meditovat a mnohé další
 • nebo nedělat nic, chodit na pláž a odpočívat v hamakách

_______________________________________________________________________________

Co už se na pozemku udělalo

Pozemek byl zarostlá džungle, kterou musela partička několika lidí vysekávat několik dní, jak jinak, než po africku, mačetou.

Nejdůležitější věc je vlastní voda. Studnu jsme už vybudovali. Máme vlastní vodu.

Ze zeminy, kterou jsme vykopali ze studny jsme vyrobili cihly na sloupky k plotu.

jak se staví v Senegalu

Senegal je rozvojová země. Těžko se plánuje, protože čas si běží svým způsobem a situace jsou jen těžko předvídatelné. Když není malta, může se čekat i několik týdnů, než bude. Pro veškerý materiál se musí jezdit daleko a doprava je drahá, pokud nemáte vlastní auto. Nic se nedá objednat on-line, jak jsme zvyklí, ani zjistit po telefonu. Prostě musíte na trh, a až tam přijedete, tak to zjistíte. Na jeden malý bungalov je potřeba až 6000 ks PET lahví, dveře, okna, materiál na konstrukci a spojovací materiál. PET lahve musíme sesbírat, nějak na pozemek dopravit a naplnit pískem, potřebujeme také dokoupit nějaké nezbytné nářadí. Stavební dozor bude z Čech, musí se na YAGANU nějak dostat, někde bydlet, než něco postaví, a stravovat se. Možná přijedou i další dobrovolníci. 2 měsíce je v Senegalu období dešťů, kdy se stavět nedá. V červenci naprší 89 mm srážek, v srpnu 254 mm srážek a v září 132 mm. Na celém pozemku se musí udělat odvodňovací systém a zajistit budovy proti vodě. 

Pozemek je velký 2000 m2 a leží 10min pěšky od několikakilometrové přírodní pláže u Atlantického oceánu. Senegalské městečko Abene leží v regionu Casamance, často nazývaném sýpkou Senegalu, 20km jižně od hlavního města Gambie Banjul.

Přesná adresa: Levet foncier de basse Casamance, region de Ziguinchor, Department de Bignona, Arrondissement de Kataba 1, Commune de Kafountain, SISE A , Abene /  Tranquile, Senegal, 27208

Výpis z pozemkového katastru v Senegalu

vypis z pozemkového katastru

Atmosféra městečka Abene

V Abene na vás dýchne atmosféra tradiční kultury západní Afriky. Je to místo s velkou koncentrací senegalských umělců. Tak jako se u nás v chatových oblastech kdysi ozývaly kytary, tak tady se ozývají odevšad bubny. Skoro každý umí bubnovat na djembe a společně se sangbany, kenkeni, a dun-duny tvoří tradiční senegalské nástroje. Každý rok na Silvestra se tu koná festival tradiční africké kultury.

Atmosféra je tu líně poklidná, lidé jsou tu milí, veselí a vstřícní, i když nemají nic  z civilizovaného světa, co by jim Evropan mohl závidět. Elektřina je jen v části města, voda je většinou jen ve studních, potraviny se dají skladovat jen bez chladícího zařízení, pere se v ruce, mytí se praktikuje poléváním z kyblíku, nejčastěji se vaří na ohni nebo na plynové bombě, autobus jezdí kyvadlově bez jízdního řádu, půda je spíš sušší, ve městě se dají koupit jen základní věci…

Centrum se skládá z prašné hlavní cesty, podél které je všechno, co městečko nabízí: krámečky se základními potřebami, něco jako smíšené zboží, námi vyhledávané Cybercafe, kde se dá připojit k wifi, holič, krejčí, masáže, stylové bary, restaurace, někdy i s wifi a přístřešky s uměleckými předměty, jako jsou obrazy, dřevořezby, hudební nástroje a oblečení.

Pláž v Abene

Nikdy jsem neviděla tolik kilometrů písčité pláže bez atrakcí, kaváren a zbytečností, které máme na turistických riviérách - krása, jen spadané stromy, v jejichž stínu se dá schovat před sluníčkem a osvěžující Atlantický oceán… Přes den sem občas zabloudí kráva, místní kluci hrají fotbal, místní ženy procházejí s nákladem na hlavě…, je to oblast turisty ještě neobjevená.

Když se začne smrákat a jste sami na prázdné pláži, máte pocit vskutku nepopsatelný, řekla bych magický. Když se zapadající slunce a jeho červeň zrcadlí v oceánu a vy nevíte, kde co končí a začíná, přestanete vnímat, kde začínáte a končíte vy sami, - připadáte si jako při stvoření světa a ještě víc, stáváte se součástí toho stvoření… Máte pocit splynutí se vším a  jste součástí všeho. Ten pocit je slovy nepředatelný …..

A když padne tma a žádný světelný smog vám nekazí pohled na hvězdné nebe, jen měsíc sám vám pomáhá rozlišit zemskou realitu….., začínáte tušit, jak asi vypadá ráj…

Můj příběh

Poprvé jsem odjela do Senegalu v roce 2016 na workshop s výukou afrických tanců a bubnování. Naši učitelé byli místní tanečníci a bubeníci, atmosféra byla kouzelná. Prý se dá bubnováním dostat do jiného stavu vědomí. Možná tu jsou všichni v jiném stavu vědomí, možná i já jsem v jiném stavu vědomí. I když nemám nic, na co jsem zvyklá, jsem tu šťastná a nic mi nechybí. 

Nikdy tu nic nezačíná, nejede, nekončí s evropskou přesností, čeká se…. Vždycky se stane něco neočekávaného. Ten princip nevyzpytatelnosti mě začal bavit. Na civilizovanou Evropu jsem úplně zapomněla a existovala jsem v senegalském časoprostoru přítomnosti. Tohle naladění nepodporuje plánování, spíš vede k nelpění na naplánovaném.

Když jsem se zrelaxovaná vrátila k evropské plánovitosti, něco se změnilo. Já jsem se změnila. Lidé okolo mě byli spíš naštvaní, než šťastní, a pořád si na něco stěžovali. Měla jsem pocit, že to jsou malichernosti a zbytečnosti. Vždyť jim teče teplá voda z kohoutku, splachují záchod pitnou vodou a elektřinu mají rozvedenou.  Máme všechno, co oni nemají a přesto nejsme šťastní. O co jde? Věci, které shromažďujeme, nás nedělají šťastnými. Štěstí máme v sobě, jak řekl Bacary, když jsem se ho ptala, proč jsou všichni tak šťastní.

Zatoužila jsem poznat africký život trochu víc, a tak jsem se domluvila s jedním z našich bubeníků Bacarym, že přiletím do Dakaru a budeme spolu cestovat po centrálním Senegalu (území nad Gambií).

Další rok jsem tedy odjela na šest týdnů za Bacarym do Senegalu. Jako lowcost baťůžkáři jsme jezdili  místní dopravou, mimo turistické trasy. Je to zvláštní pocit, být jediná bíla mezi černochy. Bacary mi zprostředkoval senegalský život bez příkras, takový, jaký opravdu je, v tom dobrém i v tom špatném. Protože se Bacary domluví všemi místními jazyky, které se važí k jednotlivým etnickým skupinám, žijícím na senegalském území, a pohyboval se na domácí půdě, tak jsme se setkávali s lidmi, kteří byli většinou chudí, ale milí a přátelští, pokud jsem je nefotografovala, nebo na nás zrovna nechtěli vydělat balík peněz. Mezi drahými klimatizovanými vozy tu jezdí vraky aut, které by nejenže v Evropě neprošly technickou kontrolou, ale nikdo by ani nevěřil, že v takovém stavu ještě jezdí. A mezi nimi jezdí spřežení s oslíkem, v lepším případě s koníkem, naložené nákladem nebo cestujícími.

Moje představy o cestování se rozplynuly jako dým. Ve třetím světě jsem už baťůžkařila, ale Afrika, nebo alespoň Senegal, je úplně jiný. Není připravený na turisty, kteří cestují sami. Žádné jiné baťůžkáře jsme za celou dobu nepotkali, ani veřejnou prádelnu, kde by se dalo vyprat prádlo. Když jsem si vzpomněla, že potřebuju vybrat z bankomatu, tak byl 150 km daleko. Veřejná tábořiště a kempy jsou evropským výmyslem, chudá část Afričanů vlastně svým způsobem kempuje celý život. Dostala jsem se do takového rozpoložení, že jsem se ničemu nedivila. Afričané žijí a přemýšlí úplně jinak. Nerozumí tomu, proč cestujeme, co k tomu potřebujeme, co hledáme a za co jsme ochotni zaplatit.

Po senegalském výletu je už jasné, že se můj život se nevrátí tam, kde byl. Do Bacaryho a Afriky jsem se definitivně zamilovala.

Rok na to jsem v Abene koupila pozemek ve vesničce plné umělců, kde pláž je dlouhá několik kilometrů…, tam, kde jsem poprvé při západu slunce zažila, jaké to je být součástí stvoření světa.

_______________________________________________________________________________

Startovací tým

Lucie

Multikulturu v Čechách školí a v ji Senegalu ji žije.  Lucie Karneval

Bacary 

Poctivě čistí Senegal od PETek, místní ho mají za blázna jelikož nevěří, že sbírá stavební materiál.Tombon Sagna.                                VIDEO: Bacary sbírá odpadky         

Láďa

Náš PETstavby vedoucí. Věří, že z PETlahví jde taky stavět. Už se těší do Senegalu. 

Ladislav Baxa 

Vojta

Když ma možnost podílet se na dobré věci nikdy neodmítne. Vojtěch Bulíř

 Daniel

Daniel Pastva

 Už se moc těší na listopad v Yagane a pár Vás vezme sebou.  Daniel Pastva.

_______________________________________________________________________________

 WE ARE STARTING YAGAN

Help us build a multicultural meeting place from PET bottles in Senegal. Enrich ourselves and Africa.

Have you ever made a decision which surprised you, but did you feel you couldn't do anything else? If somebody told me three years ago that I would spend all my savings on buying a land in Africa and build on it a place for workshops from PET bottles, I would certainly tell him that he goes crazy. I own a land together with Bacary. He's black, local and I'm a white alien.

We called the place Yagana Lucky zone

The word yagana means, in the Wolof language, a place where you haven't been for a long time, something you haven't seen for a long time, in the sense of what you already know, what you were looking forward to, you couldn't wait and you wanted to experience.We want the place to be usable for all kinds of workshops, accommodation for independent travelers and groups, and available to non-profit organizations to implement their projects. Together we will create a meeting place and create a local view of "tobaaboo". So they call us, it means "man with white skin".

How we will enrich the local community

 1. We will teach the locals how to build PET bottle houses and use waste that no one disposed of.
 2. We will give the locals paid work on the construction site (filling PET bottles with sand).
 3. We will involve the local community in YAGANY Visitor Services. (more in Yagana chapter - what awaits you)
 4. Given that, no Czech NGOs help in Senegal and social services are non-existent. I offer this place to all Czech non-profit organizations to implement their projects.

Only in Nigeria, Uganda, Tanzania and Ghana, I have found buildings from pet bottles in the African continent.

In Senegal, will the first houses from PET bottles be built by Czechs together with Senegalese? You will be proud of yourself. Come with us !!!

_______________________________________________________________________________

What we build on the land

A few simple houses for accommodation, outhouse toilet (common African toilet is a hole behind the pool), outdoor shower from a watering can (it will also be a novelty, locals using only bucket), field kitchen, fireplace and space for workshops and for meetings. We will use solar energy and photovoltaics and place the panels on the roof. We will also fence the land.

_______________________________________________________________________________

Realizing the first phase with your kind support

For the amount of CZK 110,000 in the second half of the 2020 season, (starting in November), we will fence the plot and build a sanitary facility and one simple bungalow (for 2 persons) to accommodate and maybe something more. (The possible risks that may arise during construction in Senegal are below on the Land Registry Statement). It is possible that everything will be sooner, actually we wish it, but we want to be realistic.

Phase 2 implementation - if you support us above the target amount (DONE AFTER 16 DAYS)

If you support us with a higher amount, you will help us to finance other constructions: a field kitchen and a meeting place, other bungalows and a project to complete earlier. We do not have the courage to deploy a higher target amount, but of course the project will be more expensive.

If we withdraw 250 000 CZK - we will build rough buildings of another 4 bungalows and places for workshops.

If we withdraw 450,000 CZK - Yagana should be built without solar power

______________________________________________________________________________

Support us with at least a small amount and taste Africa in the Czech Republic or directly in Senegal - YOUR REWARD:

New REWARDS:

Tshirt YAGANA

BADGE Yagana

 1. Experience how a natural toothbrush is used in Senegal. Bacary bought it for you. You will also get a video with instructions for use. Natural toothbrush (25EUR with postage)

Přírodní kartáček na zuby 2. Get a lucky bracelet.(15EUR with postage)

3. Bacary will upload a „thank you“ video to your name in the language of your choice (ch, fr, aj, wolof, mandinka, diola). (10EUR)

4. African Culture in Prague - Experience Afro-dance and choose your teacher to teach you how to dance.(23EUR)

5. African Culture in Prague - Djembe with David Oplatka on his drumming lesson.(23EUR)

6. Leave your mark on YAGAN and buy your PET bottle, which we will put as the foundation stone. Together with the first PET bottle I filled with sand when we bought the land. You will get a certificate with your name proving that you are involved in disposing of plastic waste in Senegal.(40EUR- sending by email)

7.Go for a beer with Lucie and ask anything about Africa.- in Prague.(80EUR)

8.Book your accommodation or bungalow with your name. If you want to book for more people, please select a price and send a multiple of the payments. We'll send you a voucher for as many people as you booked.(1170EUR)

9.Go on a tour to Senegal and see how building goes hand in hand. On the way you will be accompanied by Daniel – member of our team.(600EUR)

Lucie made the video from Yagana and the first PET bottle - the foundation stone – personally fulled by Lucie. Also buy your PET bottle !!!

YAGANA already stands - what awaits you

Yagana will be a meeting place. We will show you African life outside the tourist resort. Anyone can accommodate in a bungalow or tent.

We can arrange for you:

 • a local guide who speaks English, French and local people a guide in czech language

 • a guide in czech language

 • a great cook who cooks local specialties on fire

 • we will teach you how to cook African food, roast peanuts, prepare a snack from "monkey bread" that grows on local baobabs and tastes delicious

 • We will show you how to use local fruits, herbs or palm wine

 • We'll take you to a traditional Senegal festival, or just head out to dance reggae to a local club

 • you can go fishing with local fishermen or visit their village

rybáři

 • You can go to the local school or visit the local family

 • you can learn to drum or at least drum around with local drummers

Bubeníci

 • in December you can visit the traditional African culture festival

You can also do what you want:

organize a workshop you like, practice yoga, meditate and more

or just do nothing, go to the beach and relax in hammocks

_______________________________________________________________________________

What has been done on the land

The land was overgrown with the jungle, which a group of several people had to cut for several days, old  school with machete.

The most important thing is own water. We've already built a well. We have our own water.

From the soil we dug out of the well, we made bricks for pillars to the fence.

How to build in Senegal

Senegal is a developing country. It's hard to plan because time is running its own way and situations are hard to predict. If there is no grout, it can wait several weeks for it to be. All material has to be traveled far and transport is expensive if you don't have your own car. Nothing can be ordered online, as we are used to, or find out by phone. You just have to go to the market, and when you get there, you'll find out. One small bungalow requires up to 6,000 PET bottles, doors, windows, construction material and fasteners. We need to collect PET bottles, transport them to the land and fill them with sand, we also need to buy some necessary tools. Building supervision will be from Czechia, somehow they have to get to YAGAN, somewhere to live and to eat. Other volunteers may come. There is a rainy season in Senegal for 2 months, when it is impossible to build. In July, rainfall exceeds 89 mm, in August 254 mm and in September 132 mm. A drainage system has to be done on the entire plot.

The plot is 2000 m2 and lies 10 minutes walk from a long natural beach on the side of Atlantic Ocean. Abene Senegal is located in the Casamance region, often called the Senegal Granary, 20km south of Banjul, the capital of Gambia.

Exact address: Levet foncier de basse Casamance, region de Ziguinchor, Department de Bignon, Arrondissement de Kataba 1, Commune de Kafountain, SISE A, Abene / Tranquile, Senegal, 27208

Statement of land registry in Senegal

vypis z pozemkového katastru

The atmosphere of Abene

The atmosphere of traditional West African culture is breathtaking in Aben. It is a place with a great concentration of Senegalese artists. Just as guitars used to be heard in our cottage areas in Czechia, here drum sound comes from everywhere. Almost everyone can drum the djembe together with sangbans, kenkeni, and dun-dunes to form traditional Senegalese instruments. Every year on New Year's Eve there is a festival of traditional African culture.

The atmosphere is lazy here, people are nice, cheerful and hospitable, even though they have nothing from the civilized world that Europeans can envy them. Electricity is only in a part of the city, water is usually only in wells, food can be stored only without a cooling device, clothes are washed in hand, shower is practiced by pouring from a bucket, most often food is cooked on fire or on a gas bomb. Public transport goes without any schedule, the soil is rather drier, only basic things can be bought in the city…

The center consists of a dusty main road, along which everything the town has to offer: basic necessities, something like shop with everythink, our Cybercafe, where you can connect to wifi, barber, tailor, massage, stylish bars, restaurants, sometimes with wifi and canopies-shops with artwork such as paintings, woodcarvings, musical instruments and clothing.

Beach in Abene

I have never seen so many kilometers of sandy beach without the attractions, cafes and useless things we have in tourist areas - beauty, only fallen trees, in their shade you can hide from the sun and the refreshing Atlantic Ocean. , local women go with the load on their heads… it's still undiscovered.

When it starts to twilight and you are alone on an empty beach, you feel indescribable indeed, I would say magical. When the setting sun and its red are reflected in the ocean and you don't know where it ends and starts, you will stop perceiving where you start and end yourself - you feel like creating the world and more, becoming a part of that creation… with everything and you're part of everything. The feeling is indescribable in words...

And when the darkness falls and no light smog can spoil the view of the starry sky, only the moon itself helps you to differentiate the earth's reality… ..and start to know how paradise looks like…

Co si o tomto projektu myslíte?