Vybudujme Yagana Lucky zone v Africe - crowfunding kampaň

Novinky - Vybudujme Yagana Lucky zone v Africe

⏰ Jdeme do GRAND FINÁLE ⏰ Děkujeme za podporu, ale v cílové rovince potřebujeme ještě závěrečné popostrčení. Postav s námi centrum z PETek v Africe!

Ostatní
Veronika Richterové a Michal Cihlář zapůjčili putovní výstavu POCTA PET LAHVI do Yagana Lucky zone v Senegalu za účelem osvěty místních obyvatel, jak nakládat s PET odpadem. Výstava POCTA  PETLAHVI v Yagana Lucky zone v Senegalu Obrázek

Veronika Richterové a Michal Cihlář zapůjčili putovní výstavu POCTA PET LAHVI do Yagana Lucky zone v Senegalu za účelem osvěty místních obyvatel, jak nakládat s PET odpadem.

1. vystava uvod.png

Veronika vytváří plastiky z použitých PET lahví. Svou prací tak posunuje vnímání civilizačního odpadu do roviny estetického zážitku, čímž diváka nejen baví a překvapuje, ale i vybízí k zamyšlení. Výstava představuje na fotografiích vedle jejích prací i nápadité PET lahvové výrobky českých kutilů, především ale diváka seznamuje s historií, výrobou, recyklací a možnostmi druhotného kreativního využití tohoto jinak obtížného odpadu.

          

Projekt POCTA PETLAHVI

Byl původně realizován jako putovní výstava pro Ministerstva zahraničních věci ČR, kde úspěšně odstartovala v roce 2008. Proběhla již ve více než padesátce měst po celém světě, např. v zemích jako Zimbabwe, Mosambik, Austrálie, Maroko, Makedonie, Švédsko, Taiwan, Dánsko, Ukrajina, Kuba…

a její putování, nyní v produkci autorů, stále pokračuje tak, aby šířilo myšlenku udržitelného rozvoje a podněcovalo publikum k vlastní tvořivosti. PET-ART je možno rozvíjet prakticky kdekoli, díky jeho nenáročnosti a přemíře zdrojů materiálu. Myšlenkově úzce souvisí s naším projektem výstavby domů z PET lahví. Jak sami vidíte do Senegalu zatím výstava nedoputovala.

17. výstavních panelů nabízí přehled a vysvětlení k celému cyklu „života PET “. Od historie vzniku výroby, využití, třídění, recyklace až k pet-art a projevy lidové tvořivosti.

Zabývá se těmito tématy:

CO JE PET? • PET A JEHO POČÁTKY • ZPŮSOB VÝROBY PET LAHVÍ • BAREVNOST PET LAHVÍ • KAM SMĚŘUJE DESIGN? • SYSTÉM SBĚRU PET LAHVÍ • ZPRACOVÁNÍ POUŽITÝCH PET LAHVÍ • TRENDY V RECYKLACI PET  • PET LAHVE JAKO EXPORTNÍ ARTIKL • PET A JEHO STINNÉ STRÁNKY • RADOST A ZÁBAVA SKRYTÁ V PET LAHVI • ATYPICKÉ VYUŽITÍ PET LAHVÍ • ŽIVOT PET LAHVÍ V ZAHRADĚ • ZAHRADNÍ STAVBY Z PET LAHVÍ • DALŠÍ VYUŽITÍ PET LAHVÍ • CO JE TO PET-ART?

Výstava je v několika jazykových mutacích, my máme k dispozici francouzštinu, angličtinu a češtinu. Senegal je frankofonní, angličtina je dorozumívací jazyk mezi turisty a na Yaganě staví Češi společně se Senegalci. 

Jak použijeme výstavu na pozemku Yagana Lucky zon

V první fázi budou panely s výstavou sloužit přímo na pozemku Yagana Lucky zone, tak, aby upozornily na náš projekt místní obyvatele a zábavnou i poučnou formou pomohli pochopit naši myšlenku. V další fázi budeme usilovat o šíření této výstavy po Senegalu tak, aby splnila své putovní poslání.

Děkujeme Veronice a Michalovi za zapůjčení výstavy a věříme, že časem najdeme i další způsoby spolupráce týkající se našeho společného tématu PET a upozorňování na problém plastového odpadu ve světě a na kreativní způsob jeho druhotného použití.

Další umělecké artefakty Veroniky Richterové. Věřili byste, že tak krásné věci vytvořila z odpadu?

Více na www.veronikarichterova.com

Máváme a děkujeme.

Tým Yagana Lucky zon

 

článek Pověst „bělokožců“ v Africe Obrázek

Popravdě řečeno, pokud máte v Africe bílou kůži, jste brán jako chodící kasička. V Senegalu neexistuje střední třída, většina Senegalců je chudá. Nemají žádný sociální systém, proto se velké rodiny vzájemně podporují, děti se starají o rodiče, kteří už pracovat nezvládají. Platy za práci jsou tak nízké, že stačí jen na základní potřeby. Turista je ochotný zaplatit za běžné věci víc, než Senegalec může. Podotýkám, že i tak jsou to i pro Čechy ceny velmi přátelské. Když už cestujete do jiné země, ba na jiný kontinent, znamená to, že máte své základní potřeby doma pokryté a máte něco navíc, co chcete investovat do nových zážitků. Tak to prostě je.

Většinu rekreačních rezortů v Senegalu vlastní zahraniční firmy, které zajímá zisk, nikoli lidé v Africe. Víte, že když vám v rezortu napustí bazén, tak dvěma vesnicím vyschne studna s pitnou vodou? My jsme to zažili.

Krásné scenérie tu hyzdí odpadky, hlavně PET lahve, které jsou snad všude. Mezi nimi probíhá běžný život, běhají tu děti, prasata, krávy a kozy. Odpadky se odhazují na zem, včetně plastů. Odpadkové koše existují jen v turistických zónách. Likvidace odpadu není vyřešena.

Obchodníci z civilizované části světa dováží do Afriky zboží z umělé hmoty. Plasty nejsou jako šlupky od banánů, se kterými si příroda poradí! V Africe se hází PETky po zemi, zatím co my i slupku od banánu házíme do odpadků. Je to takhle v pořádku? Nedá se s tím něco dělat? Tuhle otázku si kladu od té doby, co jsem se poprvé vrátila ze Senegalu.

DĚKUJEME. První základní etapa projektu je za námi. Za pouhých 16 dní se nám podařilo splnit základní fázi projektu "zázemí Yagany" a jdeme do druhé, která ma za cíl stavbu pet-bungalovů pro Vás i další dobrodruhy. Ozdobte se našimi novými odměnami a ukažte Yaganu světu! První etapa splněna - přidali jsme nové odměny! Obrázek

Díky, že startujete s námi. Ještě nekončíme - podporujte dále!

Už víme, že Yagana vznikne - jen zatím nevíme za jak dlouho se nám to podaří. Vše záleží na Vás, již máme dost prostředků na základní zázemí celé Yagana Lucky Zone. Dalším cílem je postavit čtyři hrubé stavby bungalovů z PET lahví, které již budou sloužit jako ubytovací kapacita.

Připravili jsme si pro Vás dvě nové odměny, díky kterým můžete ukázat světu, že jste v tom s námi.

PLACKA aneb ozdoba na batoh každého cestovatele a ekologicky uvědomělého člověka.

placka Yagana

Třičko Yagana - kdo v něm za námi přijede dostane africké touba kafe zdarma :-)

blankytně modré tričko