Vybudujme Yagana Lucky zone v Africe - crowfunding kampaň

Novinky - Vybudujme Yagana Lucky zone v Africe

⏰ Jdeme do GRAND FINÁLE ⏰ Děkujeme za podporu, ale v cílové rovince potřebujeme ještě závěrečné popostrčení. Postav s námi centrum z PETek v Africe!

Ostatní
Skoro šedesát dní otravujeme všechny naše kamarády, známe, kolegy, influencery prostě celý internet! A proč? Protože Yagana prostě musí stát! Nepřiprav se o super odměnu a podpoř nás i Ty! Poslední tři dny pro Yaganu! A ty v tom ještě nejsi s náma? Obrázek

Závěr se nám pomalu blíží, ale ještě není dobojováno, ještě skoro tři dny nás můžete podpořit. Dostat se tak na 200.000kč a to za dva dny - jóóó to by bylo fajn. A že nás chcete podpořit celou dobu, ale nemůžete se si vybrat tu správnou odměnu? To nevadí, prostě si vezměte kostku, vyberte si jich třeba šest, hoďte a pak... no pak už přeci víte co Vám osud určil - tak jako nám určil postavit Yaganu.

Ale pokud chcete vědět co by jsme si vybrali my - je to jasné! Šli bychom s Lucii na pivo (tak jak to vlastně Lucie s Laďou, Danem a Vojtou praktikuje během válečných porad.) A kdo má rád spíš ten zdravější životní styl - už jste zkoušeli ten super přírodní kartáček na zuby? Žvýkaní je navýkové, takže Vás možná odnaučí i kouřit. Anebo tričko, třeba se v něm pak sejdeme na pláži u Yagany a založíme bubenickou skupinu.

Už za dva dny začneme plánovat přesně jak naložíme s reálným výsledkem, ale kampaň ještě nekončí. Ještě skoro tři dny. Pomozte nám ať je o naší kampaňi ještě slyšet.

A jako bonus - Lucka byla v rádiu!

Celý rozhovor najdete zde! 

Praha - Multikulturní prostor z desítek tisíc PET lahví plánuje vybudovat v západoafrickém Senegalu Češka Lucie Masopustová spolu s místním obyvatelem Bacarym Sagnou. Neobvyklá stavba bude sloužit jako místo setkávání, které dá návštěvníkům možnost poznat život Senegalců za hranicemi turistických středisek. Projekt financovaný z internetové sbírky chce zároveň upozornit na nedostatečné povědomí o recyklaci odpadů v této africké zemi. Masopustová to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě. CTK článek - Češka buduje v Senegalu stavbu z PET lahví Obrázek

https://www.ceskenoviny.cz

Praha - Multikulturní prostor z desítek tisíc PET lahví plánuje vybudovat v západoafrickém Senegalu Češka Lucie Masopustová spolu s místním obyvatelem Bacarym Sagnou. Neobvyklá stavba bude sloužit jako místo setkávání, které dá návštěvníkům možnost poznat život Senegalců za hranicemi turistických středisek. Projekt financovaný z internetové sbírky chce zároveň upozornit na nedostatečné povědomí o recyklaci odpadů v této africké zemi. Masopustová to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě.

Stavba z plastových lahví by měla vyrůst na pozemku, který Masopustová se Sagnou už zakoupili. Místo nazvali Yagana Lucky zone. "Snahou projektu je, aby se vytvořilo místo využitelné pro různé workshopy, ubytování pro samostatné cestovatele i skupiny a aby Yagana Lucky zone bylo k dispozici neziskovým organizacím k realizaci jejich vlastních projektů," uvedla Masopustová.

Cílem je také naučit místní obyvatele stavět domy z PET lahví. "I Senegalci by si měli uvědomit, že odpad se může recyklovat a dají se z něho stavět užitečné věci," vysvětluje Ladislav Baxa, který bude v Senegalu působit jako stavbyvedoucí.

Plastových lahví bude zapotřebí několik desítek tisíc. "Lahve se naplňují pískem a zeminou, a je zapotřebí je pořádně utemovat, pak pospojovat obyčejnou maltou, která plastový stavební materiál dobře pojí," vysvětlil Baxa. Podle něj půjde o první stavbu z plastového odpadu v Senegalu.

Senegal je jednou z politicky nejstabilnějších oblastí Afriky. Také proto je turisticky atraktivní. Povědomí o ekologii a třídění odpadu je tu však nízké. O stavební materiál tak nemají budovatelé Yagana Lucky zone nouzi. "Sbírám po městě a na pláži PET lahve, které se tu válí všude a lidé si o mně myslí, že jsem blázen. Nevěří mi, že sbírám stavební materiál," potvrzuje spoluzakladatel projektu Sagna.

Na portálu www.horydoly.cz a http://czechtravelpress.cz/cs/ vyšly články o Yagana Lucky zone. článek: Češi v Senegalu postaví multikulturní prostor z PET lahví, lidé přispěli 120 000 korun Obrázek

V současné době je Senegal považován za jednu z politicky nejstabilnějších zemí Afriky. Do oblasti vozí české turisty během roku několik cestovních kanceláří do komfortu uzavřených rezortů. Ale, co se děje za jeho hranicemi většina turistů netuší. Odpadky, především PET lahve, tu znečišťují a snižují úroveň celého okolí. Absence odpadkových košů a popelnic tu zapříčiňuje pohled nejen na hrající si děti mezi povalujícím odpadem a plasty, ale i pasoucím se dobytkem.

Lucie Masopustová společně s Bacarym - místním Senegalcem koupili pozemek v městečku Abene ležící v regionu Casamance, často nazývaném sýpkou Senegalu, 20km jižně od hlavního města Gambie Banjul. Chtějí na něm vystavět multikulturní prostor pro setkávání a ukázat turistům život Senegalců i za hranicemi resortů. Místo nazvali Yagana Lucky zone. „Sbírám po městě a na pláži PET lahve, které se tu válí všude a lidé si o mně myslí, že jsem blázen. Nevěří mi, že sbírám stavební materiál,“ říká místní obyvatel a spoluzakladatel projektu Bacary Sagna.

„Víme o stavbách z PET lahví v Nigerii, Ugandě, Tanzánii a Ghaně, ale tady v Senegalu to bude vůbec první stavba z plastového odpadu. I Senegalci by si měli uvědomit, že odpad se může recyklovat a dají se z něho stavět užitečné věci. PETek bude na stavbu zapotřebí několik desítek tisíc. Lahve se naplňují pískem a zeminou, a je zapotřebí je pořádně utemovat, pak pospojovat obyčejnou maltou, která plastový stavební materiál dobře pojí,“ přibližuje proces realizace stavby Ladislav Baxa, který bude v Senegalu působit jako stavbyvedoucí.

A Lucie Masopustová Baxu doplňuje: „Likvidace odpadu není v této oblasti Afriky vyřešena. Většinu rekreačních rezortů v Senegalu vlastní zahraniční firmy, které zajímá především zisk, nikoli lidé v Africe. Víte, že, když v takovém luxusním rezortu napustí bazén, tak se může stát, že dvěma vesnicím vyschne studna s pitnou vodou? My jsme to zažili,“ přibližuje situaci spoluautorka projektu, která v Senegalu cestovala po nevyšlapaných cestách společně se Senegalcem Bacarym Sagnou. Obchodníci z civilizované části světa dováží do Afriky zboží z umělé hmoty. „Plasty nejsou slupky od banánů, se kterými si příroda poradí! V Africe se plastové lahve povalují všude po zemi, zatímco v civilizované části světa i slupku od toho banánu vhodíme do odpadků,“ nastiňuje jeden z palčivých problémů v Senegalu.

„Snahou projektu je, aby se vytvořilo místo využitelné pro různé workshopy, ubytování pro samostatné cestovatele i skupiny, a aby Yagana Lucky zone bylo k dispozici neziskovým organizacím k realizaci jejich vlastních projektů. Společně silou vytvoříme místo setkávání a budeme vytvářet pohled místních na „tobaaboo“. Tak nás nazývají, znamená to „člověk s bílou kůží“, představuje záměr projektu Lucie Masopustová.

Projekt „Vybudujme Yagana Lucky zone v Africe“ můžete aktuálně podpořit na Startovači. Základní cíl je v současné době splněn, takže už teď je jasné, že Tým Yagana bude moci Yagana Lucky zone stavět. Kampaň běží do 18. 7. 2019 a vymůžete podpořit druhou fázi výstavby. Cílová částka je 250 000 Kč. 

Lucie Masopustová

V neziskovém prostoru pracuje už 17 let jako projektový manažer. Na projektu „Pomoc žadatelům o azyl v přístupu na trh práce“ se podílela na tvorbě metodiky výuky sociokulturních dovedností pro cizince z třetích zemí žijících na území ČR. Kromě toho se podílela na tvorbě interaktivních stránek prevence sociálně patologických jevů. Spolupracovala jako rešeršistka při natáčení dokumentů o drogově závislých a působila zároveň jako výzkumnice na projektu „Dlouhodobý monitoring situace romských komunit“ pro Radu Vlády. Vedla výtvarné dílny pro lidi, kteří prodělali psychotické onemocnění, děti v pěstounské péči a další. Od roku 2013 školí jako lektorka Multikulturní a inkluzivní témata. Absolvovala několik mezinárodních lektorských tréninků „Vzdělání pro sociální spravedlnost“. Byla účastnicí mezinárodního projektu Roma Edem „Rovné příležitosti“. Ve volném čase cestuje po světě a na základě zkušeností a podpoře veřejnosti se rozhodla spustit unikátní projekt Yagana Lucky Zone.

ODKAZY NA ČLÁNKY

hwww.horydoly.cz

http://czechtravelpress.cz