Via Ferrata Havranka v Českém Krumlově - crowfunding kampaň

Via Ferrata Havranka v Českém Krumlově

Sportovní, adrenalinový zážitek Via Ferrata v malebném městě Český Krumlov na břehu řeky Vltavy s okouzlujícím výhledem na zámek.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

VIA FERRATA HAVRANKA

 

První Via Ferrata v Českém Krumlově, která bude sloužit bezplatně pro širokou veřejnost, která je zaměřena na outdoorové, adrenalinové a zážitkové sporty. Spolek Českokrumlovské ferraty z.s. po vytipování lokalit a po projednání se zástupci města, vybral jako nejvhodnější lokalitu pro vybudování první ferraty (neboli zajištěné cesty) v Českém Krumlově tzv. Havraní skálu, která je umístěna nedaleko centra města, z jejíhož vrcholu se pak naskýtá krásný výhled na historické panorama.

 

Parcela je již z části ve výpůjčce, kterou vlastní Český horolezecký svaz. Po domluvě s ČHS jsme společně uzavřeli Dohodu o spolupráci na této skále, aby byli jasně stanoveny pravidla a mohli se na této skále pohybovat jak horolezci, tak i ferratisti. Díky své lokalitě a zázemí, které je již v blízkosti skály vybudované, budou všem návštěvníkům poskytnuty veškeré služby, které jsou třeba k provozu zajištěné cesty.

Ve spolupráci s půjčovnou Surf Sport bude v jejich prostorách vybudovaná půjčovna ferratového vybavení s informačním střediskem, kde bude kvalifikovaný personál poskytovat vše potřebné návštěvníkům (mapa Via ferraty s její obtížnosti, informace o bezpečném pohybu na zajištěné cestě, návštěvní a provozní řád Via ferraty).

V blízkosti se nachází placené městské parkoviště a občerstvení. 

Českokrumlovské ferraty z.s. počítají s vybudováním několika ferratových cest různých obtížnosti, které budou pro začátečníky tak i pokročilé. Předpokládaný termín dokončení první cesty je v průběhu roku 2021. Dokončení samozřejmě závisí na mnoha faktorech a základním je Dohoda o spolupráci při vybudování Via ferraty mezi městem Český Krumlov a spolkem Českokrumlovské ferraty z.s., která byla úspěšně podepsána oběmi stranami koncem dubna 2021. A tak můžeme slavnostně prohlásit, že základní bod je splněn!!!

Pro ty, kteří neví, co je Via Ferrata!

Via Ferrata patří v poslední době mezi jednu z nejoblíbenějších aktivit horských nadšenců. Zajištěná cesta vede v nepřístupném terénu (horský terén, skála) a je vybavena jistícími lany, železnými stupy, případně dalšími pomůckami pro výstup. Pro pohyb na zajištěných cestách se používá speciální ferratové vybavení, které návštěvníkům zajistí bezpečný pohyb po zajištěné cestě. Historie ferrat má tradici 150 let. Dělí se na na historické, které byly používány vojáky pro snadnější přístup v horském terénu k jejich stanovištím. Dále sportovní, které umožňují horským nadšencům snadnější přístup na vrcholy horských velikánů. První vybudovaná zajištěná cesta byla v Rakousku roku 1843 panem Simony a vedla na nejznámější vrchol masivu Dachstein Hoher Dachstein 2995. A konečně fun ferraty, které vznikají např. v soutězkách a jsou zajištěny různými zábavnými prvky. Budováni zajištěných cest zažívá v posledních letech velký boom po celém Česku (namátkou feratty v Děčíně, v Táboře, v Semilech, v Bechyni či na Hluboké).

Realizace Via ferraty:

Pro vybudování Via ferraty bylo třeba zajistit nutná opatření a povolení. Nejdůležitější a také finančně nejnáročnější bude sanace skály s likvidací náletových dřevin, prořezávání či odstraňování keřů. Celou realizace bude prováděna spolkem Českokrumlovské ferraty z.s.

První stromy budou za chvíli pryč!!!

V zázemí půjčovny Surfsport bude zajištěna půjčovna ferratového vybavení, rovněž možnost objednaní Kurzu bezpečného pohybu po zajištěných cestách a dokonce možnost objednání osobního instruktora pro bezpečný pohyb na ferratě. Plně kvalifikovaný a profesionalní personál je samozřejmostí!


 • vyjádření geotechnika OK
 • vyjádření od Povodí Vltavy OK
 • vyjádření odboru památkové péče MÚ OK
 • vyjádření odboru životního prostředí MÚ OK
 • vyjádření dopravy MÚ a KÚ OK
 • dohoda (deklarace) o spolupráci při vybudování Via ferraty s městem Český Krumlov OK
 • smlouva o výpůjčce skály OK!!!

                          Všechny potřebné naležitosti jsou splněny a tak se může začít!!!

Cíle:

 • podpora alternativního turistického ruchu v Českém Krumlově
 • přilákání turistů a sportovců v období mimo hlavní sezonu 
 • rozšíření aktivit pro návštěvníky Českého Krumlova
 • zatraktivnění vícedenních pobytů v Českém Krumlově
 • poskytnutí místním občanům nového sportovního vyžití 
 • rozšíření nabídky služeb pro cestovní agentury

Pro vybudování Via ferraty bude třeba celou cestu zajistit kotevními prvky, které se skládají z ocelových lan, háků, kramlí a spojovacích prvků lan. Všechny kotevní prvky budou pevně zavrtány hluboko ve skále (v hloubce od 50 mm do 180 mm) pomocí vrtáků a ekologických lepidel zajišťující bezpečnost Via ferraty. Veškerý kotevní materiál bude zakoupen u italských a rakouských certifikovaných společností, které dodávají materiál na realizaci Via ferrat po celé Evropě. Kotevní materiál je zavrtán. Použité kotevní prvky se budou volit dle možností a obtížnosti Via ferraty.

A co pro vás máme připraveno? Tady menší náhled z našich odměn.

 

Sleva v Surf Sportu:Večeře při svíčkách s Vojtou Dvořákem horským guiedem UIAGM:

 

Hrneček s logem Havranky:Bambusové funkční triko s logem Havranky:Sleva na Krumlovské oplatky:

 

 

Výstup na Kazbeg 5054 m, 3 nejvyšší vrchol Gruzie:


 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?