Startovač - financování projektů

První Češi na Poháru Gordona Bennetta - crowfunding kampaň

Novinky - První Češi na Poháru Gordona Bennetta

Jako první český tým v dějinách se 8. září 2017 zúčastníme extrémního závodu plynových balonů, Poháru Gordona Bennetta. Podpořte, prosím, náš start!

Technika
Sponzoři přibývají, stejně jako podporovatelé z řad veřejnosti. Pořád jsme daleko od cíle, ale blíží se... Máme nové odměny. Máme natrénováno. Dostanete nás k cíli? Týden do konce kampaně, tlak stoupá. Obrázek

Kampaň dvou fousáčů se rozjížděla hodně zvolna. Už teď ale víme, že fanoušků projektu dvou českých pilotů plynových balónů je celá řada. Díky všem, že do toho chcete jít s námi!

TECHNICKOU PODPORU UŽ MÁME

Honza musel prodat svůj karavan, se kterým jezdil po celé Evropě. Máme tak ale jistotu špičkového technického vybavení, díky kterému se budeme moc vyrovnat špičkově sehraným týmům. Vždyť my spolu létáme teprve dva roky! Klíčová pro nás je i podpora sponzorů. Cestoffka nám zajistila satelitní telefon a GPS navigaci. Společnost SOLSOL nám zapůjčila skládací solární panel s bateriemi, které vydrží 16 hodin letu. Už jsme zmínili Norské svetry, které nás vybaví termoprádlem, a také Ústav leteckého zdravotnictví, díky němuž jsme ozkoušeli pobyt ve vysokých nadmořských výškách. Velké díky patří i Řízení letového provozu ČR za finanční podporu. Zkrátka, nejsme v tom sami!

VAŠÍ PODPORU POTŘEBUJEME PRÁVĚ TEĎ!

Stále nám v kampani chybí nemálo. Ale ještě zbývá týden do konce. Věříme, že to klapne, protože Češi jsou dobrodruzi a podobně "cáklé" jedince umí podpořit. Pojďte nám to tam hodit, náš let bude i váš! Pro tuhle atmosféru nám to za to stojí. 

 

Jak se dýchá na vrcholku Himalájí bez přídavného kyslíku? No, špatně. Aneb jak si dva fousáči vyzkoušeli pobyt v 7500 metrech nad mořem. Vylezli jsme na Mount Everest Obrázek

Pokud jste někdy letěli balónem, určitě to byla parádní zkušenost: vítr jemně čechral vlasy, ptáci zpívali a nebe bylo bez mráčků. To jste ale seděli ve horkovzušné "mongolfiéře", tedy balónu, který může létat maximálně pár hodin ve stovkách výškových metrů.

Dva fousáči ale míří výš: s plynovým balónem už za necelý měsíc odstartují na nejtěžším závodě světa, Poháru Gordona Bennetta. Jako první Češi. A hned zkraje je s velkou pravděpodobností bude čekat přelet Alp. Což může znamenat i několikahodinový pobyt v 5 kilometrech nad mořem...

Jan Smrčka a Aleš Vašíček si dnes proto vyzkoušeli pobyt v několika kilometrech, konkrétně na úrovni vrcholku Anapurny III, v 7500 m.n.m. Bez kyslíkových přístrojů. Bez tréninku.

"Začnete cítit tlak v hlavě, zešeří se, ztěžknou nohy a mozek začne poněkud vynechávat. Za tři minuty jsem byl rád, že si můžu zmáčknout kouzelné tlačítko a pustit si kyslík do masky," sdělil své první dojmy druhý pilot Aleš Vašíček a zněl tak trochu jako kdyby si dýchl hélia... 

A co vy, Víte, jak by vaše tělo reagovalo, když byste třeba lezli na osmitisícovku? Dva fousáči v balónu o tom už teď určitou představu mají. A to díky úžasné ochotě Ústavu leteckého zdravotnictví v Praze, který jim umožnil test zdarma absolvovat a podpořil tak jejich zářijový start. Děkujeme!

Víte, co mají společného první člověk na Mt.Everestu, Sir Edmund Hillary a Dva fousáči v balónu? Spodní prádlo! Hřeje nás další sponzor! Obrázek

Děkujeme našemu novému sponzorovi, který se nás rozhodl podpořit v mrazivých letech ve velkých výškách. Norskysvetr.cz nás (mimo jiné) vybavil speciálním norským termoprádlem BRYNJE na bázi sítě.

Norské termoprádlo používali Hillary a Tenzing Norgay už při prvovýstupu na Mt.Everest v roce 1953. Od té doby se síťované oblečení stalo povinnou výbavou expedic na oba póly, po Grónsku nebo v Himalájích. BRYNJE používají norské záchranné složky a velkým odběratelem je i norská armáda.

Takže se brzy těšte na zajímavé fotografie dvou balonářů v síťovaném prádle! :)

Startovací kampaň se rozbíhá opatrně, náš plán první účasti na Coupe Aeronotique Gordon Bennett ale zaujal kromě Norských svetrů další zajímavé sponzory. Tímto děkujeme i Cestoffka.cz za zapůjčení satelitního telefonu a speciální GPS navigace, která přežije i -50stupňové mrazy. Velké díky patří i Řízení letového provozu ČR za finanční příspěvek, díky kterému je naše účast v Poháru Gordona Bennetta zase o kousek blíž.

Ještě nám zbývá měsíc do startu a jen tři týdny do konce startovací kampaně. Pomozte nám vybrat cílovou částku a přiblížit sen o první české účasti na Poháru Gordona Bennetta!