Příběhová kuchařka bez lepku | crowdfunding kampaň

Příběhová kuchařka bez lepku

Argumentor a Pétiny Mňaminky připravili Příběhovou kuchařku bez lepku, plnou bezlepkových receptů, které hravě zvládnou začátečníci i pokročilí.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Proč bezlepková kuchařka?

K vytvoření bezlepkové kuchařky nás přivedl názor, který se objevil na webu Argumentor.cz. Ten podporoval vyšší finanční příspěvky pro celiaky, stejně jako změny ve způsobu diagnózy, aby mělo více lidí na příspěvek nárok. Téma do konce března 2017, kdy dokončujeme přípravy kuchařky, získalo téměř 550 hlasů, z nichž drtivá většina s autorem názoru souhlasí. Spojili jsme se s cukrářkou Péťou Jeníčkovou (FB blog Pétiny Mňaminky) a začal příběh kuchařky…

052A7756.jpg

Když jsme se „bezlepkovým tématem“ začali zabývat, oslovili jsme řadu lidí – obchodníky s bezlepkovými potravinami, aby nám řekli, jaká specifika má trh s bezlepkovými potravinami, lékaře, aby s námi diskutovali o možnostech diagnózy, zdravotní pojišťovny, aby nám vysvětlili svou politiku rozdělování příspěvků. K tomu připravujeme reportáž.

Oslovili jsme ale také lidi, kteří bezlepkovou dietu musí dodržovat, nebo kteří bezlepkově vaří pro člena rodiny. A zjistili jsme, že se často opakuje stejný příběh – po tom, co byla bezlepková dieta lékaři nařízena, se dotyčným změnil svět. Najednou byli nuceni číst složení potravin, velmi důkladně vybírat, ale především zjistili, že nabídka hotových jídel, a hlavně pečiva není dostatečná a musí chtě nechtě přistoupit k přípravě chleba, rohlíků, koláčů i dalšího doma. A že netuší, jak na to. Pokud jste si tím prošli, sami jistě víte, o čem mluvíme. A pokud ne, věřte, že to opravdu není jednoduché.

Slovo dalo slovo a nás v týmu Argumentor napadlo, že bychom mohli lidem začínajícím s bezlepkovou dietou pomoci. Přinést jim nějaký návod, jak postupovat, pokud chtějí upéct dobrý chléb, chutný koláč, nebo třeba sestavit bezlepkové menu. A matadory na poli bezlepkového pečení prostě a jednoduše inspirovat novými kombinacemi a chutěmi. Proto jsme se rozhodli vydat bezlepkovou kuchařku.

přebal_FINAL.png

Co v kuchařce najdete?

Při sbírání receptů jsme oslovili přímo hlasující na webu Argumentor.cz a požádali je o oblíbené recepty. Ty jsme vyzkoušeli, nafotili a doplnili medailonky autorů a autorek. Oslovili jsme cukrářku Péťu Jeníčkovou, autorku úspěšného facebookového blogu Pétiny Mňaminky, která se s námi podělila o své recepty na bezlepkové mlsání. Takže jsme přesvědčeni, že i díky Pétiným receptům si v kuchařce každý najde svou inspiraci.

Upside-Down dort.jpg

V naší kuchařce jsou pouze recepty, které opravdu zvládnete. Důkazem je to, že my sami jsme je zvládli uvařit nebo upéct. Opravdu, každý jeden recept, který nám přišel, jsme vzali a vyzkoušeli. Více či méně úspěšně. Ty méně úspěšné jsme vyřadili. Ty, které se ověřily a které chutnaly i našemu okolí, jsme zařadili do kuchařky. Jak se nám dařilo, vidíte i na fotkách. Fotili jsme realitu, pečivo a jídlo tak, jak jsme ho sami dokázali udělat, většinou na první pokus. Takže v knize najdete fotky i esteticky méně zdařilých kousků – chceme, abyste věděli, že na vzhledu nezáleží. Ne tolik, jako na chuti.

Tvarohové housky.jpg

Proč kuchařku podpořit?

Pokud vše půjde jak má, na začátku května bude kuchařka k dostání v knihkupectvích. A v rámci zajímavých odměn ji nabízíme i vám a zároveň žádáme o finanční podporu. Pro nedočkavce máme hotovou ukázku z knihy – e-book zdarma.

Protože si v Argumentoru neklademe malé cíle, stanovili jsme si termín pro vydání kuchařky naprosto šibeniční. Tak se stalo, že jsme během asi 3 týdnů museli spolu s Péťou probrat, vyzkoušet, nafotit a sepsat přes 50 receptů, z nichž jsme vybrali 45 nejlepších, a ty vám v kuchařce přinášíme.

Kromě nekončícího vaření, pečení, focení, ale také mytí nádobí a vysávání mouky snad ze všech koutů kuchyně, jsme se stihli dvakrát zúčastnit živého regionálního vysílání Českého rozhlasu. Jednou jako hosté na Gastro Vitana Cupu Hradec Králové 2017 (můžete si poslechnout záznam, začátek našeho vstupu 42:08) a podruhé přímo ve studiu ČRo Pardubice v rámci Radioporadny Jitky Slezákové (článek obsahuje i záznam pořadu). Tak doufáme, že se naše snaha vyplatila a bude se vám naše Příběhová kuchařka bez lepku líbit a ještě lépe, že nás podpoříte, abychom celou práci zakončili úspěšně!

17632454_1282924525077121_2117358222922686671_o.jpg

Děkujeme za podporu a dobrou chuť!

Argumentor 

Před více než rokem jsme spustili portál Argumentor.cz, který dává veřejnosti prostor vyjádřit svůj názor na témata, která ji zajímají. Vaši podporu jsme získali i zde na Startovači. Za Argumentorem je parta nadšenců složená z kamarádů, studentů a lidí z různých oborů. Právním subjektem stojícím za Argumentorem je spolek Mám hlas, z.s. Argumentor je zcela nezávislou platformou, na čemž si zakládá. Lidé na web vkládají vlastní názory, vyjadřují souhlas nebo nesouhlas s názory ostatních a přidávají k nim svůj vlastní komentář. Cílem je pomoci vyniknout tématům a problémům, které občany ČR trápí, a to jak na celostátní, tak regionální úrovni. Řešili jsme a řešíme celou řadu témat.

Pétiny Mňaminky

Jmenuji si Péťa Jeníčková, autorka food blogu Pétiny Mňaminky. Veškeré sladké výtvory tvořím s láskou a jsou vyrobeny a pečeny pokud to roční období dovolí z místních potravin. Ovoce sbírám z vlastní zahrádky, pokud dojdou zásoby obracím se na místní pěstitele... Cukr používám třtinový v některých případech bílý (zřídka), 82% čokoládu, 82% máslo, 33%smetanu, vysokoprocentní mléko od farmáře..atd. Žádné náhražky,éčka, ..prostě poctivé a zdravé dobroty.. :)

Martin Toman (Backstage Books)

Založil a přes čtyři roky vede knižní nakladatelství Backstage Books. Za tu dobu pomohl na svět několika desítkám tištěných a elektronických knih. Pracuje v konzultační společnosti. Ve volném čase se věnuje vlastní literární tvorbě. Aktivně pořádá kulturní akce pro děti a seniory.

 

Co si o tomto projektu myslíte?

  • Splněno 11 560 Kč (115 %)
  • 115 %
  • 10 000 Kč požadováno
  • již skončilo
  • Nelze podpořit
  • Na tento projekt už přispělo 28 Startérů

Autor projektu

Argumentor - obrázek
  • projekt od Argumentor
  • Česká republika

Odměny (Rewards)

50 Kč

Pravý bezlepkový polibek

Pravý bezlepkový polibek a poděkování v emailu

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
150 Kč

Elektronická verze Příběhové kuchařky

Získáš elektronickou verzi Příběhové kuchařky bez lepku a navíc další e-knihu z Backstage Books a placku Argumentor navrch.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
300 Kč

Tištěná kniha předaná osobně

Tištěnou Příběhovou kuchařku Ti předá osobně někdo z autorského týmu kuchařky (podle podmínek týmu, nejedná se o osobní doručení kamkoli).

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
350 Kč

Tištěná kniha zaslaná poštou

Tištěná kniha Ti bude zaslána poštou, hned jak dorazí z tiskárny
(poprosíme zadat adresu).

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
380 Kč

Tištěná kniha s věnováním

Tištěná kniha, kterou doplníme věnováním podle Tvého přání a zašleme Ti ji poštou (na Tebou zadanou adresu).

Počet dostupných odměn: 22/30

Nelze podpořit
450 Kč

Kniha s pozvánkou na křest

Tištěná Příběhová kuchařka, ke které získáš i pozvánku na křest (samozřejmě včetně občerstvení na křtu). Navíc získáš elektronickou verzi knihy a další elektronickou knihu z Backstage Books.

Počet dostupných odměn: 10/10

Nelze podpořit
600 Kč

Dvě Kuchařky jsou lepší než jedna

Dvě Kuchařky jsou lepší než jedna - získáš dvě knihy za zvýhodněnou cenu, doručené poštou až domů, elektronická kuchařka a navíc elektronická sada knih z Backstage Books, placka Argumentoru jako bonus.

Počet dostupných odměn: 9/15

Nelze podpořit
800 Kč

Tři kamarádi

Sada tří kuchařek pro Tebe, maminku a babičku, ale i jako krásný dárek pro kohokoliv koho máte rádi. Navíc elektronická verze kuchařky, elektronická sada knih z Backstage Books, a k tomu placka Argumentor.

Počet dostupných odměn: 7/8

Nelze podpořit
1 000 Kč

Kniha předaná osobně a konzumace v Kalírně

Tištěnou Příběhovou kuchařku Ti předá a podepíše osobně jedna z autorek, navíc s Tebou prohodí pár slov a k tomu si dáš skvělé dorty a kávu v Café Bar Kalírna.

Počet dostupných odměn: 5/5

Nelze podpořit
2 000 Kč

Sponzor Příběhové kuchařky

Staň se sponzorem naší kuchařky! Získáš sadu tří tištěných knih, elektronickou verzi kuchařky, sadu elektronických knih z Backstage Books, a hlavně reklamu přiloženou do knihy a promo na slavnostním křestu.

Počet dostupných odměn: 5/5

Nelze podpořit