petr1.jpg

Potápění "slepejšů" Ostatní

Výcvik nevidomych potápěčů a jejich asistentů

Rozloučení
27. 7. 2018

Rozloučení

O tom, co bude dál po neděli

Milí přispěvatelé, díky ještě jednou za Vaše příspěvky.

Pokud přes víkend nezahřmí, tak zřejmě na cílovou částku nedosáhneme.

Vaše příspěvky se Vám automaticky vrátí.

A my jedeme v potápění s nevidomými dál, i když ve skromnějších podmínkách. (Zrovna dneska bereme Petra na Horku bei Croswitz).

A kalendář nejspíš taky bude (protože jsme ho slíbili Petrovi) a nejvíce z Vás o něj projevilo zájem a možná i trička, i když méně rozmáchnutě ;o). Tak kdybyste o něco z toho (nebo třeba tu děkovnou pohlednici) měli zájem, tak se ozvěte, nějak to vymyslíme.

Krásné léto a pěkný den!

Bohdana (Bobo) Holá

Lomeček pokořen
9. 7. 2018

Lomeček pokořen

Vzali jsme Petra na další lom, kde jsou vyvázaný šňůry, aby se měl čeho chytit. V podstatě tam byl tak hodinu a čtvrt sám za sebe a celý si to řídil sám. A pustil se i do roury, kam se spousta nováčků vůbec neodváží...Jestli to nebude tim, že viděj, do čeho jdou.... A oproti německym potápěčum vůbec nekalil (no je pravda, že to neni měřitko. Ale Petr nekalil vodu ani bez měřítka....) A prohlídl si to na Lomečku opravdu důkladně!

Na fotky se můžete podívat třeba tady

 

Jak to vidí slepejš(i)
30. 6. 2018

Jak to vidí slepejš(i)

Povídání našeho nejnadějnějšího slepého potápěče o tom, jak se dostal pod vodu a co mu to přináší. Kdybyste chtěli vědět víc, ptejte se. Vaše dotazy mu rádi předáme. Díky za překročení 10%

Ahoj  lidičky,

jmenuju se Petr  a před  dvěma roky  mě oslovila nadace  Mathilda, jestli bych se nechtěl ponořit  do bazénu na Fialce v rámci  výročí této nadace

Jelikož se považuji za akčního slepejše, který svůj život díky nezaviněné autohavárii nezavrhl, tak mě ta nabídka zaujala.

V rámci jednoho zkouškového ponoru mi bylo ne srozumitelně, ale hmatatelně vysloveno co bych měl s potápěčskou technikou dělat, abych  se mohl  nadechnout  pod vodou  a následně dýchat a dokonce se i  pohybovat

Naprosto mě to nadchlo!

Těšil jsem se na další setkání , kde nás bylo 25 slepejšů  a  k tomu potápěčští doprovodi, kteří nás hlídali.... i když byl bazén  ne příliš hluboký,  tak jsme díky potápěčským doprovodům zvládli  požadovaný čas  i počet ponořených  na  zápis do knihy rekordů.

Mám kamaráda, který se jezdí potápět a plavat pod vodou   a své dovolené si užívá v Rudém moři,   jako nevidomého by mě vzal  sebou   a postaral se o mou asistenci , ale byl  tam problém,   on se tam jezdil potápět a odpočívat.

Nabídl mi , že si mě vezme sebou,   ale přemýšlel , co já budu dělat  na hotelu a nebo na lodí, když on bude pod vodou...

Oslovil jsem tedy jednoho z organizátorů  tohoto rekordu, zda li by bylo možné mě nějak  vyškolit, abych se mohl také potápět.

Fanda,  jelikož  už měl nějaké zkušenosti s potápěním s nevidomými  mi to se svou kolegyní Bobo   umožnil  a tak jsme se domluvili..

Následovaly hodiny  teorie, i  praxe  na  bazénu.

Základní znalosti i tréninky drilování mé neposlušné osoby i třeba  náznaky -co tu a proč  tu jsi...

Nicméně mě to neodradilo, a stále  jsem docházel na další hodiny teorie, i praxe- obrušování našich eg   a pak se  nám podařilo najít  společnou cestu jak si to užít a naučit se základům pro potápěčský potěr.

I přes několik nezdarů při tréningových ponorech na bazénu  pod neustálou kontrolou  svého doprovodu-buddyho   jsem si pomalu  vštípil a naučil se základům...

Po desítkách  hodin strávených  na souši i v bazénu mi bylo nabídnuto  soustředění v  potápění v  Egyptě.

Organizátoři  mi bezplatně zapůjčili kompletní  výstroj  a odjeli jsme se zapotápět  do  Rudého moře.

Tam se můj vysněný sen stal skutečností.

Každodenními ponory jsem si opakoval nacvičené věci ze souše i bazénu.

Oba mí vodiči se mi plně  věnovali a starali se o mě  nejen v plavání, ale z každého ponoru ze břehu i z lodě mi dělali i haptickou výstavu, na co se dá v moři sáhnout, aby vás to nespálilo, nepokousalo, nepoštípalo a nebo nějak jinak nezranilo. Každé zanoření byl pro mě neskutečný zážitek.

Zúročoval jsem nabyté zkušenosti   a převáděl je  do praxe.

Odměnou pro mě bylo i to že jsem dostal mezinárodně certifikovanou kartu potápěče se specifickými potřebami...

Můj cíl se splnil.  jsem registrovaný potápěč"!

A můžu s kamarádem  na dovolenou i s ponory

Postupné zanořování , plavání a pohyb ve vodě mě naprosto nadchl  a uspokojil. Naprosto něco jiného než na bazénech.

Zjistil jsem že jsem tomuto koníčku propadl.

Můj první ponor na  otevřené vodě  byl  na  Bořence u Sedlčan.

Celý lom je v  pěti metrech pod vodou dělen vodícími lany , a tak můj pohyb byl samostatný  jen s dozorem z povzdálí.

Neskutečně  jsem si to užil.

Samostatnost a pohyb pod vodní hladinou mě uchvátil.

Po měsíci s kartičkou a doprovodným popisem  mých zkušeností jsem odjel na vytouženou dovolenou s potápěním.

 Tento  druh sportu se mi natolik zalíbil , že jsem začal shánět svou potápěčskou výstroj,  ale i  tam   Fanda a Bobo zafungovali naprosto dokonale.

Pomohli mi sehnat kompletní výstroj a tak jsem s dalším motivačním dopisem vyrazil na další dovolenou, kde  jsem si zaplatil zkušeného  potápěčského specialistu,  a i ten si mě vzal pod  vodu, místo válení se na pláži.

Prostě mě to chytlo.

Dost lidí se mě ptá, co z toho mám když nevidím  -ani rybičky ani rostlinstvo  ani korály...proč  tam lezu?

Za ten pocit volnosti, ticha a stavu beztíže to stojí.  Nádherný pocit s minimálním pohybem, adrenalin  a pocit svobody.

 Po chodníku se taky pohybuju  , a to nikomu nepřijde divné , tak proč  ne pod vodou...

Ta námaha před zanořením  za tu hodinku pod vodou opravdu stojí  i kdyby jsme měli jen tak plavat, bez dotyků s přírodou to za to stojí.

Konečně se dostávám k letošní Elbě.

To nebyla dovolená s ponory ale pro mě opravdu potápěčské soustředění. S pevně naplánovaným dnem: budíček ,  snídaně, sbalení cajků, odchod k moři , vybalení věcí  nalodění přes molo, odjezd do dané lokality a hurá pod vodu,   vynoření, vyškrábání se na loď, odjezd , sbalení věcí , odchod na základnu , oběd,  odchod zpět k vodě , znovu  vybalit ,odnosit ,nalodit se ,  zapotápět , znovu se vyškrábat na člun , sbalení věcí ,  odchod na základnu , vymáchání a umístění věcí do sušárny ,  nakoupit uvařit , a když už byla večere a snad očekávaný klid, tak semináře, přednášky, testy,  lehký pokec s kolegy a hurá urvanej do postele. A takto každý den.

Stejně to byla nádhera. S  velkou pomocí mých vidomých kamarádů jsem absolvoval deset zanoření  do různých hloubek , osahal jsem si různé druhy podmořské flory ,  bylo mi nafoceno mnoho fotek, pod vodou , a zažil mnohé.  Potápění za různým rostlinstvem,  za Madonou , ve starém vraku a jako bonus první plavba na úvazu. Najednou jsem se zas posunul ještě dál  než jsem někdy čekal...  sice jsem byl na vodítku , ale v samostatném pohybu naprosto svobodný   to se nedá popsat, to si člověk  musí prožít.

Pocit svobody nejen v  pohybu , ale i  v rozhodování.

Většina  začátečnických  potápěčů má na Elbě vrak jako bonus... pro mě to  byl ponor na úvazu.

 už se těším na další ponory!

Petr Veselý

Pohádka o vypuštění slepejše do volné přírody
27. 6. 2018

Pohádka o vypuštění slepejše do volné přírody

Dnešní novinka není úplně novinka, ale stařinka, kterou jsem na Otvorené fórum potápačov na FB lípla 21.9.2017, poté, co se nám povedl husarský kousek - vypustit slepého potápěče do volného prostoru.

Na Otvoreném fóru potápačov se na příspěvek o ponoru s Petrem na Bořené hoře můžete dočíst tady

 

Na co vlastně primárně peníze použijeme
24. 6. 2018

Na co vlastně primárně peníze použijeme

Možná se ptáte, kam by Vaše peníze vlastně směřovaly, když výcvik a výstroj mají u nás slepejši zdarma. V popisu projektu to je, ale kdo by se s tím četl. Tak stručněji

Když se projekt na Startovači vydaří, Vaše peníze využijeme (kromě přípravy a rozeslání odměn) především na:

  • nákup větších velikostí výstroje (vzhledem k omezené možnosti pohybu je řada slepejšů na hraně toho, co máme ve skladu a co se vyrábí jako standardní velikosti od dodavatelů). Především se jedná o jackety (BCD - to je ta věc podobná batohu, která nám pomáhá řídit si samostatně, jestli klesáme, stoupáme nebo jsme vyvážení - stojí cca 7000), neopreny (i některé bazény razí hygienu teplotou a voda je poměrně dobrý odvaděč tepla, takže se potřebujeme proti chladu chránit; - v "konfekčních velikostech" stojí 3-7000, jako nadměrná velikost jsou ceny pochopitelně vyšší) a zátěžové opasky (na závaží, abychom se vůbec pod vodu dostali)
  • certifikace vycvičených potápěčů se speciálními potřebami a asistentů potápěčů se speciálními potřebami
  • ad hoc slevy za úhrady třetím stranám pro slepejše nebo jejich asistenty - na základě žádosti individuálně posuzované (podle zájmu, aktivity a potřebnosti - nejsme nadace, ani si po soustředění na Elbě nemyslíme, že by to, že je něco zdarma bylo kdovíjak motivační - ale v případě potřeby by peníze z projektu mohly sloužit i k tomuto účelu)
  • dopravu výstroje i lidí (zvýšené náklady na logistiku)
Potápění na Elbě se slepejši
21. 6. 2018

Potápění na Elbě se slepejši

V týdnu 1.-8.6.2018 jsme měli na Elbě 2 nevidomé potápěče a 3 potenciální asistenty. Bylo to rozhodně velmi poučné a dá se říct, že i částečně úspěšné soustředění.

Kdybyste se čistě náhodou chtěli podívat na fotky z našeho soustředění na Elbě, tak můžete třeba tady

Takže, co jsme se vlastně na Elbě dozvěděli o potápění se slepými kamarády?

Zjistili jsme, že kámen úrazu je logistika a její prodražení (doprava na místo určení a nutnost pronajmout dodávku, která každému z účastníků zájezdu včetně slepejšů a jejich asistentů týdenní  výlet prodražila o cca 1700 Kč - rádi bychom jim je z projektu zpětně refundovali).


A taky to, že všichni účastníci musí pochopit a vstřebat, že asistent je PARTNER a ne služebnictvo. Celé to prostě opravdu nemůže fungovat tak, že slepejš se jenom veze a asistent maká jak šroub! Aby to fungovalo a asistenty-dobrovolníky to bavilo, musí to být nastavené tak, že slepejš je připravený a vycvičený a funguje, jak může a asistent je "jen" od toho, aby zajistil to, co slepejš nemůže zajistit sám.

Nefunguje to a nemůže to fungovat pro parazity, sběratele zážitků zdarma nebo v případě primárně finanční motivace potenciálních asistentů.

Jako partnerství, kdy každý pro zdar výletu dělá, co může, aby to klaplo, to naopak může fungovat velice dobře.

Pro potenciálního asistenta je nové především to, že potápěníchtiví slepejši jsou sice ti aktivnější, kteří se z velké části dokáží postarat sami o sebe, ale stejně to není jen o péči pod vodou, ale v podstatě se z toho vždycky trochu vyklube péče 24/7 i když se jedná o aktivního a velmi snaživého slepejše.

V normálním režimu partičky, která se jede někam potápět a chce s sebou vzít svého natrénovaného slepého kamaráda, je maximální udržitelný počet slepejšů 1 (slovy "jeden"). Jakýkoliv vyšší počet slepejšů už je docela značná komplikace provozu a mělo by to být brané jako soustředění slepejšů a jejich asistentů (a případně nějakým způsobem dotované, protože to přestává být legrace a je to náročné na logistiku, nervy všech zúčastněných a rozhodně to nejde brát jako dovolenou).

Co si neřeknete a nedomluvíte před vstupem do vody, to už pod hladinou nedoženete.

Když zanedbáte příravu a někdo ze zúčastněných se např. vykašle na chození na bazén a tu "nudnější část výcviku", vrátí se Vám to několikanásobně v případě jakýchkoli sebemenších komplikací a nebudete z toho mít vůbec žádnou radost. Nikdo.

Potápěčský týden na Elbě nebo v Egyptě je něco zatraceně jiného než jednorázové vykoupání v bazénu někde v Čechách. Nikdy by ten pobyt za hranicemi všedních dní pro slepejše neměla být cesta, ale spíše cíl, ke kterému lze doputovat vyvinutím úsilí. Jinak z toho nebude mít nikdo nic kromě vrásek a špatných pocitů.

Pokusíme se do budoucna zavést (a zafinancovat) program pro slepejše na regulerní výcvik v bazénu (10-15 bazénů, teorie, případně ponor na vhodné otevřené vodě v Čechách) a bez absolutoria tohoto dlouhodobého programu by výlety za hranice všedních dní pro slepé potápěče neměly být umožněny (a rozhodně ani dotovány).

"Lidé jsou různé". Problematické jedince lze najít v jakékoli skupině obyvatel..... Vždycky by to mělo být o tom, že se nikdo jenom tak neveze a že dvojice slepejš-asistent si v případě potřeby je schopna jasně nastavit mantilely "odcamcaď pocamcaď". Někdy je tohle taky docela makačka, ale mělo by se to odchytat ještě při výcviku a ne až v otevřené vodě.

Není úplně dobře, když se trénuje najednou nezkušený asistent a nezkušený slepejš. Z toho důvodu bychom rádi naše nejnadějnější želízko v ohni, potápěče Petra povýšili na "instruktora", který si ty své potenciální asistenty dokáže náležitě zpracovat a vycvičit. Prostředky získané v rámci tohoto projektu by měly sloužit i k tomu, abychom jej za jeho péči věnovanou výchově asistentů v Čechách mohli zaplatit (a zlevnili mu tak potápěčské dovolené s námi).

Fakt to nebyla dovolená! Pro nikoho z nás! Na Holý bříško!

Jeden z kandidátů na asistenta podstoupil i stezku odvahy a nechal si zaslepit masku. Nastrojil si výstroj, oblékl se do neoprenu, dostal se na loď, žbluňknul z lodi do vody, absolvoval větší část ponoru jako baťůžek za ruku s dalším kandidátem na asistenta jako s průvodcem. Klobouk dolů! Měl tak možnost se alespoň trochu vcítit do toho, jak to "vidí" slepejši. Velmi poučná zkušenost. Chcete si to někdy zkusit také? Máte jedinečnou příležitost!

 

Grafikony
20. 6. 2018

Grafikony

První návrhy loga projektu. Jak se Vám líbí?

Vytvořili jsme první nástřely loga a obsahu samolepek, placek, pohlednic a triček.

Ještě je budeme pilovat.

Budeme rádi, když nám řeknete svůj názor a zvolíte si logo, které se Vám nejvíce líbí.

Varianta 1:

potapeni se slepejši.jpg

Varianta 2:

potapeni se slepejši2.jpg

Varianta 3:

potapeni se slepejši3.jpg

Varianta 4:

Slepci1.jpg

Vybráno0 Kč(0 %)

0 %
60 000 Kčpožadováno
0startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuBohdana (Bobo) Holá

Odměny

150 KčPlacka/samolepka podporovatele potápění slepejšů

Vzpomínková placka nebo samolepka (dle vlastního výběru). V grafice podobné té na stránkách potapeni.cz: [URL="http://www.potapeni.cz/cz/o-nas/sluzby/84-pot-p-n-pro-nevidom"]Potápění pro nevidomé[/URL] Finální podobu placek a samolepek zveřejníme již brzy.

Počet dostupných odměn: 500/500

Odměna nedostupná

250 KčDěkovná pohlednice v Brailově písmu

Pošleme Vám pohlednici s poděkováním v Braillově písmu od našich slepých kamarádů potápěčů v grafice podobné jako na: [URL="http://www.potapeni.cz/cz/o-nas/sluzby/84-pot-p-n-pro-nevidom"]Potápění pro nevidomé[/URL]

Počet dostupných odměn: 497/500

Odměna nedostupná

500 KčKalendář 2019 s fotkami z potápění se slepejši

Standardní kalendář A4 na zeď (12 listů plus titulka) se zcela nestandardními fotkami z potápění se slepejši i výcviku asistentů slepých potápěčů. V případě zájmu se můžete zúčastnit předvýběru fotek na kalendář.

Očekávané doručení odměny: prosinec 2018

Počet dostupných odměn: 96/100

Odměna nedostupná

800 KčPopovídání s potápěči slepejši a jejich asistenty

Program Vám přijde zajímavý a rádi byste se o něm dozvěděli více? Rádi pro Vás zprostředkujeme setkání a popovídání s aktivními slepejši a jejich asistenty a promítání fotek ze společných zážitků

Počet dostupných odměn: 19/20

Odměna nedostupná

1 000 KčTématické tričko programu Potápění se slepejši

Tričko s ikonkou nevidomého potápěče podobně jako na stránkách potapeni.cz [URL="http://www.potapeni.cz/cz/o-nas/sluzby/84-pot-p-n-pro-nevidom"]Potápění pro nevidomé[/URL]

Počet dostupných odměn: 99/100

Odměna nedostupná

1 500 KčPonor na zkoušku

Přijďte se podívat sami, jaké je to pod hladinou bazénu/moře. Cena včetně vstupného na bazén. V případě Vašeho zájmu Vám na 2. část ponoru můžeme zavázat oči, abyste si vyzkoušeli podvodní svět "očima" slepejšů. Na výcviku na Elbě si jeden odvážný kandidát na asistenta potápěčů se speciálními potřebami nechal zaslepit masku a zvládl si takto "zaslepený" nastrojit výstroj, donést si jí s průvodcem k lodi, obléct se do neoprénu, nastoupit na loď-zodiac, skočit do vody a potopit se s asistentkou D. a strávit tak cca polovinu ponoru než si speciální masku vyměnil za svou "normální". Zkuste to také

Počet dostupných odměn: 20/20

Odměna nedostupná

15 000 KčKurz OWD a vyzkoušení role asistenta

Absolvujete plnohodnotný kurz Open Water Diver ukončený mezinárodně platnou certifikací (na ten bohužel naši slepejši nedosáhnou, protože nemohou splnit výstupní požadavky) a po jeho dokončení Vám umožníme ozkoušet si pod dohledem a v bezpečí bazénu roli asistenta už vycvičeného a certifikovaného potápěče se speciálními potřebami. Pokud by Vás to nadchlo tak, že byste se chtěli stát asistentem potápěče se speciálními potřebami,bylo by nutné se pořádně vypotápět, absolvovat následné kurzy (AOWD, Rescue, První pomoc a KPR) a vstoupit do kurzu asistenta potápěče se speciálními potřebami.

Počet dostupných odměn: 5/5

Odměna nedostupná

40 000 KčPobyt pro 2 s možností účastnit se výcviku

Pokud máte čas a chuť zúčastnit se našeho výcviku potápěčů se speciálními potřebami a jejich asistentů na Elbě nebo v Chorvatsku včetně standardního výcviku potápění pro Vás, rádi se Vám budeme věnovat.

Počet dostupných odměn: 2/2

Odměna nedostupná