kommeta.png

Nový web Kommet.cz Technika

Informační web o kometách, meteorech a dalších drobných tělesech ve Sluneční soustavě potřebuje nový vzhled a redakční systém.

6. 3. 2016

Nové stránky Kommet.cz

Po dlouhém boji jsme se konečně dočkali a nové stránky jsou spuštěny!

Dlouho očekávaná věc se konečně stala skutečností a po dlouhém boji se nám povedlo spustit nový web Kommet.cz. Tvorba nového webu byla sponzorována sbírkou na Startovac.cz a naše představa, že s financemi v zádech vše půjde mnohem snadněji se ukázala být značně optimistická a naivní. Proto se i datum spuštění novéh webu značně liší od našeho původního očekávání.

Náš původní plán byl zadat zkušenému tvůrci webů tvorbu nových stránek s tím že my se postaráme o obsah a přesun staré databáze na nový systém. Ve skutečnosti ač dodavatel měl dobré reference (a zálohu na tvorbu) se přes 3 měsíce nic pořádného nedělo, dostali jsme dva grafické návrhy webu, které se nám vůbec nelíbily. Někdy v září loňského roku jsme tedy začali hledat nového dodavatele a stal se jím iNFINITE Production . Tento dodavatel přislíbil tvorbu stránek za daných finančních možností pod podmínkou využití jeho redakčního systému. Design dopadl opravdu velice dobře, ale redakční systém, ač je pro eshopy a firmy jistě velice dobrý, pro potřeby našeho webu nestačil, navíc jsme byli moc závislí a redakční systém neumožňoval mnoho změn (bez zásahu programátora). Design tedy byl museli jsme ho napasovat na původně zvažovaný redakční systém. To už nezařizoval žádný dodavatel, ale byla to má prosincová zábava. V lednu a únoru probíhalo doplňování obsahu a ladění webu a doplňování posledních součástí. A nyní je tedy nový web kompletní.

Tedy kompletní v původně zamýšleném rozsahu, v době tvorby se nám otevřely nové obzory a dostali jsme mnoho nápadů které bychom chtěli ještě do webu v budoucnu zapracovat a zrealizovat, to se již ale do doby vydání nestihne.

Tedy co nový web přináší? Nejprve věci, které návštěvník na první pohled nevidí:

1. Kvalitnější kód a optimalizace pro vyhledávače (zlepšení návštěvnosti).
2. Nový, pro autory příjemnější redakční systém (tedy doufejme že budou více psát).
3. Efektivnější kód (rychlejší načítání stránky)

A pak už začínají věci, které uvidíte i vy.

4. Asi nejlepší zlepšovák, na který jsme velice hrdí je nový seznam pozorovatelných komet . Někteří z náš možná ví, že sehnat aktuální efemeridu komet není zase takový problém, jenže problém je vědět, které z těchto komet jsou skutečně pozorovatelné. Minor Planet Center, které spravuje seznam drah komet poskytuje velice precizní dráhy, ale značně zanedbává parametry jasnosti. Výsledkem toho je, že pokud je používáme v základní podobě, vyjde nám z efemerid několik viditelných komet, které jsou ve skutečnosti mnohem slabší a naopak chybí některé komety, které nečekaně zjasnily, navíc mnoho komet má značně jinou skutečnoou jasnost. Takže výsledek je značně nepraktický a všechny weby na světě musí ručně vyhodnocovat komety a jejich viditelnost. My už ne :-). Na stránku jsme vypracovali jednoduchý efemeridový program, který pro aktuální datum hledá komety ve vhodné pozici nad obzorem, počítá kdy jsou nejlépe viditelné a zároveň obsahuje hybridní databázi spojující databázi MPC s precizními dráhami spolu s precizními parametry jasnosti vypočítané na základě dat z COBS. Mapky si samozřejmě ručně vyrobit musíme tak jako tak, ale systém je nyní mnohem méně závislý na lidském faktoru a šetří mnoho času, takže tabulka se automaticky aktualizuje a my jen doplňujeme mapky pro to co se zrovna objeví. Nic podobného jsme zatím nenašli ani na zahraničních webech.
5. Vytvořili jsme novou Znalostní bázi o meziplanetární hmotě. V přehledné podobě puzzle si můžete složit celkovou představu o meziplanetární hmotě v naší Sluneční soustavě a udělat si tak ucelený obraz. Tato sekce je připravena pro všechny, ty kteří hledají detailní informace a zajímavosti i pro naprosté amatéry, kteří si chtějí jen udělat představu o MPH. Obsah je nyní v jakémsi bodu 0, chceme přizvat další tvůrce a obsah postupně doplňvat upřesňovat a rozšiřovat. Tedy pokračovat v jákesi Wikipedii o meziplanetární hmotě jako celku.
6. Přidali jsme novou funkci Flash news na úvodní stánce. Původní systém umožňoval psaní jen celých článků, takže čtenářům unikalo spousta důležitých novinek, které jsme nemohli efektivně do podoby článků zpracovat. Jednoduše by to zkazilo aktuálnost sdělení a zároveň mnohdy je těžké najít podstatný rozsah pro úplný článek. Nyní jsme tedy přidali krátké zprávy, jejichž vložení zabere minitku a umožňí nám vás informovat k všem zajímavém co se šustne aktuálně!
7. Na stránce nyní naleznete fungující pole pro rychlé vyhledávání v obsahu!
8. Posledním ale neméně důležitým zlepšením je design stránek, který nyní vypadá mnohem moderněji, ač. nejsme úplně spokojeni s obrázkem plejád na pozadí, problém ovšem je, že snímky komet, meteorů a planetek nejsou jednuše použitelné na opakující se pozadí a tak jsme zatím zvolili tuto variantu. Koneckonců modré mlhovinky kolem plejád jsou z mezihvězdného prachu, tedy základním stavebním kamenem těles meziplanetární hmoty :-) 

 

Doufáme, že se vám nové stránky budou líbit a především budou užitečné!

8. 7. 2015

Jak to jde s novým webem SMPH?

Ukázalo se že naše původní očekávání, že do konce červa by mohl být nový web hotov byla nerealistická. Přesto, na webu pracujeme a snad se brzy posuneme dále.

Stav nového webu se zatím moc dalko nepohnul, zasekli jsme se jak na serveru tak na grafickém návrhu. Struktura webu je hotová, systém připraven, potřebujeme tedy hlavně doladit vzhled webu ale zde je kámen úrazu, tj. zdržení od dodavatele, kterého jsme na výrobu grafiky najali.

Další problém se kterým se potýkáme je umístění webu. Máme slíbené zbrusu nové umístění na lepší lince a výkonějším server dedikovaném přímo pro web. Bohužel po tom co začala migrace se věc u dárce zasekla a my jsme museli migrovat zpátky a nyní čekáme až se věc dořeší.

Nic není jednoduché, ale nevzdáváme se a vytrváme, dokud projekt nedokončíme!

Děkujeme za podporu.

Tričko komeťáka
14. 3. 2015

Tričko komeťáka

Přehoupli jsme se přes polovinu doby projektu nových stránek Kommet.cz na startovači a je čas ukázat další z cen pro naše dárce - tričko komeťáka.

Sbírka na nový web bude díky vašim darům úspěšná. Pokud jste ještě nepřispěli a váháte, nebojte, každou korunu navíc na stránkách poznáte(viz. popis projektu), odměny jsou stále k dispozici. 

 

Pření stranu netřeba komentovat, naleznete na ní velice aktuální téma, sondu Rosetta s modulem Philae a jejich cíl, kometu Churyumov-Gerasimenko.

 

 Potisk zadní strany zajišťuje umělecký dar Petra Horálka, konkrétně jedna z jeho nádherných zasněných kreseb "Sen o noci sečské". 

 

back.png

 

A zde už je kompletní náhled triček, tisknout se bude dle velikostí a typu (žena, muž) po ukončení sbírky. 

tricka-nahled.png

Nová odměna - svítící kometky jako náušnice
28. 2. 2015

Nová odměna - svítící kometky jako náušnice

Jedna naše členka darovala něco velice cenného, nejsou to peníze, ale krásná odměna pro dárce. Ručně vyrobené náušničky ve tvaru kometky, které svítí ve tmě!

V odměnách můžete najít novou odměnu, je velice speciální! Členka SMPH se rozhodla darovat do naší sbírky velice speciální příspěvek. Nejsou to peníze, ale dar, který může udělat deseti našim dárcům radost a je určený pro dámy. Jedná se o deset párů ručně vyrobených náušnic z korálků, které jsou stylově tvarované do podoby kometky a svítí ve tmě!

11001648_960410840638074_1013346691878568568_o.jpg

První z odměn
25. 2. 2015

První z odměn

V následujících dnech představíme vzhled odměn, které si mohou dárci vybrat. První odměnou je Návod na pozorování meteorů od Vladimíra Znojila.

Návod na pozorování meteorů je již historické čtivo. Vydal jej v roce 1993 v počtu 300 výtisků první předseda SMPH - Vladimír Znojil. Ten se bohužel nedožil ani prvního webu kommet.cz protože zemřel několik měsíců před jeho spuštením. Web SMPH byl dlouholetým tématem a kdyby tu byl dnes ještě s námi, měl by obrovskou radost, že informace společnosti, kterou založil si přečetlo již 128 tisíc unikátních uživatelů internetu.

I když je Návod na pozorování meteorů již 22 let starý a v brzké době bude upraven a doplněn o nové pozorovací metody a informace o, i v dnešní době jsou informace aktuální a veškeré pozorovací metody v návodu platné. Navíc obsahuje spoustu zajímavostí o tom jak meteory vlastně vznikají a na jaké typy se dělí, co vlastně jsou a jaké jsou hlavní roje které můžeme každý rok pozorovat.

Pro dárce jsme připravili posledních 25 dostupných výtisků jako památku a zajímavé čtení!

Kdo byl Vladimír Znojil?

Doc. Znojil se narodil 26. října 1941 v Prostějově. Od svých 12 let byl spolupracovníkem Lidové hvězdárny v Prostějově. Zpočátku se zabýval planetární astronomií, ale současně se již zajímal o astronomii meteorickou. Maturoval na jedenáctileté střední škole v r. 1958 a započal se studiem matematiky a fyziky na Karlově univerzitě. Od r. 1956 se účastnil celostátních meteorických expedic, později i menších expedic, které organizoval a připravoval pro ně podklady. Byl vynikajícím pozorovatelem s mimořádnými zrakovými schopnostmi (byl např. schopen vidět podstatně slabší objekty, než ostatní pozorovatelé).

Na podzim r. 1963 nastoupil do zaměstnání na brněnské hvězdárně, kde se věnoval meteorické astronomii a astronomickému vzdělávání. Jeho první práce publikovaná v Bull. Astr. Inst. Czech. (BAC) se týkala pozorování meteorů na dlouhé základně. Na jejím základě prosazoval pozorování teleskopických meteorů spojené se zakreslováním. V r. 1965 zorganizoval expedici na pozorování Orionid na základně Boleradice-Bohuslavice. Získaná pozorování sám zpracoval (pracoval s věkovitou mechanickou kalkulačku na ruční pohon, na níž se čísla nastavovala páčkami) a opět publikoval v BAC. Potom teoreticky připravil cca 8 dalších expedic, pro něž vyhotovoval nejen program, ale i pozorovací podklady (mapky, průsvitky apod.). Do vizuální astronomie zavedl vědecké postupy, které zejména v případě pozorování meteorů dalekohledy (hlavně binary 10x80) byly světově ojedinělé a přinesly unikátní výsledky.

Cca v r. 1968 opustil Dr. Znojil brněnskou hvězdárnu jako své hlavní pracoviště a přešel do Řízení letového provozu ČSSR jakožto programátor. Mimořádná schopnost sestavovat zvlášť složité a neobvyklé počítačové programy byla další stránkou jeho osobnosti. To umožnilo nakonec úspěšně zpracovat pozorování z celostátních meteorických expedic RAPONDEX (1972) a PORADEX (1973), na nichž se konala souběžně pozorování teleskopická, vizuální a radarová, když předchozí expedice (v letech 1962 a 1968) nepřinesly úspěch (ta druhá kvůli okupaci vojsky VS).

Po vykonání této obrovské práce došel k názoru, že na poli meteorické astronomie už nemá možnost vykonat něco významnějšího a jeho zájem se přenesl na biofyziku. Spolupracoval s Dr. Váchou z Biofyzikálního ústavu ČSAV a s Dr. Povolným z Mendelovy zemědělské univerzity (tehdy Vysoká škola zemědělská). Nicméně přesto se meteorické astronomii věnoval, zejména studiu slabých meteorických rojů, o nichž publikoval práci v první polovině osmdesátých let v BAC. Navíc se stal spoluautorem Hvězdářské ročenky na úseku meziplanetární hmoty.

Při prvním pokusu o získání titulu CSc. neuspěl, neboť jeho disertační práce byla takové povahy, že na ni nenašel oponenta. Musel tedy napsat práci novou, která se týkala humánní fyziologie (modelování krvetvorby a transportu železa). Nakonec opustil podnik ŘLP a nastoupil do zaměstnání na lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde pracoval na katedře patologické fyziologie, na níž se zabýval matematickým modelováním fyziologických procesů. Na základě svých prací získal docenturu. Za dobu svého působení na LF MU se stal spoluautorem prací jejichž počet je vyjádřen trojmístným číslem.

Koncem první poloviny 80. let převzal Dr. Znojil předsednictví v sekci pro meziplanetární hmotu ČAS. Začal vydávat Zpravodaj SMPH, pro nějž téměř sám připravoval podklady. Vlastní péčí vydal daleko přes 200 čísel tohoto věstníku, který vycházel asi 16x ročně. Jeho součástí byly mapky pro pozorování komet.

V r. 1995 inicioval vznik Společnosti pro meziplanetární hmotu a v r. 2000 byla po něm pojmenována planetka č. 15390, objevená v r. 1997 Dr. P. Pravcem v Ondřejově. Doc. Znojil měl i další zájmy, týkající se např. mykologie, lepidopterologie a zvláště genetiky

Vybráno46 365 Kč(122 %)

122 %
38 000 Kčpožadováno
47startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuJakub Černý

Odměny

150 KčCertifikát podpory výzkumu meziplanetární hmoty

Tištěný certifikát s motivem výzkumu meziplanetární hmoty.

Očekávané doručení odměny: duben 2015

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

300 KčPlacka Kommet.cz

Kommet placka s vybraným kometkovým motivem.

Očekávané doručení odměny: květen 2015

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

600 KčNávod na pozorování meteorů

Tištěný historický výtisk návodu na pozorování meteorů.

Očekávané doručení odměny: duben 2015

Počet dostupných odměn: 21/25

Odměna nedostupná

900 KčNáušnice - kometky

Ručně dělané náušnice z korálků ve tvaru kometek, svítí ve tmě!

Očekávané doručení odměny: duben 2015

Počet dostupných odměn: 10/10

Odměna nedostupná

1 200 KčTričko "komeťáka"

Tričko s kometkou a sondou Rosetta.

Očekávané doručení odměny: květen 2015

Počet dostupných odměn: 33/40

Odměna nedostupná

6 000 KčPartner webu - velký

Na novém webu bude na stránce "O nás" umístěn banner 600x100px propagující dárce. Vhodné pro podnikatele i firmy!

Očekávané doručení odměny: červen 2015

Počet dostupných odměn: 3/4

Odměna nedostupná

15 000 KčGenerální partner webu

Umístění loga na homepage webu Kommet.cz na dva roky.

Očekávané doručení odměny: červen 2015

Počet dostupných odměn: 0/1

Odměna nedostupná