hacking-2903156_1920 (1).jpg

Nástrahy na internetu Knihy

Tato kniha si klade za cíl pomoci uživatelům pochopit hrozby světa jedniček a nul. Pomůže poznat jeho nástrahy a pochopit způsoby, jak se jim efektivně bránit. Chraňme si svou digitální identitu.

obalka2 (1).png

Vybráno0 Kč(0 %)

0 %
50 000 Kčpožadováno
0startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Tato kniha si klade za cíl pomoci uživatelům populárně naučně formou pochopit hrozby světa jedniček a nul. Pomůže poznat jeho nástrahy a pochopit způsoby, jak se jim efektivně bránit. Chraňme si svou digitální identitu. Vybrané peníze budou použity na vydání knihy a vše co s tímto procesem souvisí.

Počet stran: 115

Formát: A5

Žánr: populárně naučná literatura

Vazba: klasická lepená knižní vazba V2 s měkkými deskami

Anotace

Když se řekne "hacker", mnoho z nás si hned představí chlápka v černé mikině s kapucí v tmavé místnosti, který shrbený velmi rychlé píše na klávesnici. Po chvíli se se na jedné z jeho obrazovek objeví zelený nápis "přístup povolen". Okamžitě získá bez povšimnutí přístup i do těch nejstřeženějších částí sítě a má k dispozici ty nejtajnější dokumenty.

Přestože v realitě by podobný přímý útok na chráněné systémy vyžadoval čas a nemalou dávku zkušeností a kreativity, nejedná se o sci-fi. Hrozby na internetu jsou reálné a jsou všude okolo nás.

 

Upozornění pro čtenáře a uživatele této knihy
V knize jsou popisovány kybernetické útoky, které se v reálném světě běžně dějí. Cílem knihy není nikoho nabádat k nelegálním činnostem, nýbrž šířit všeobecné povědomí o principech v oblasti kybernetické bezpečnosti a zvyšovat tak šance na obranu proti internetovým hrozbám. Hackování bez souhlasu majitele systému je nelegální a může vést až k zahájení trestního řízení. Autor knihy nenese odpovědnost za to, jak čtenář s předávanými informacemi naloží.

 

Obsah

Úvodní slovo autora
Jak jsem se stal hackerem
I. Kdo je to hacker, co je to hacking?
  Etický a neetický hacking
  Od začátečníků po špiony
II. Chraňme si své soukromí
  Neuvážené sdílení
  Jeden účet vládne všem
  Jméno mazlíčka není dobré heslo
  Dvakrát měř, jednou řež
III. Nekonečný příběh jménem sociální inženýrství
  Phishing – podvodné e-mailové zprávy
  Smishing – podvodné SMS zprávy
  Vishing – podvodné volání
  Baiting – nebezpečné „flashky“
  A je toho mnohem více!
IV. Pastičky s názvem „webové stránky“
  Jak „webovky“ fungují
  Webové stránky z pohledu útočníka
  I pouhé „ukliknutí“ může vést k vážným následkům
  Zelený zámeček, aneb „spojení s touto webovou stránkou je bezpečné“
  Podvodným webem to teprve začíná
  Síť je pod kontrolou toho, kdo ji vlastní!
  Nebezpečná síť se nejmenuje „nebezpečná síť“
  Jak rozeznám podvodné WiFi sítě?
  Nutně se potřebuji připojit. Jak udělat maximum pro vlastní bezpečí i na veřejné síti?
VI. Malware – digitální podsvětí
 Trojský kůň – zadní vrátka do systému
  Počítačový virus – infekce se šíří 
  Adware – nežádoucí reklamy
  Spyware – vidí každý tvůj krok
  Červ – prokouše se sítí
  Ransomware – jak si hackeři spoří na důchod
  Botnet – farma infikovaných zařízení
  Mít či nemít antivirák? – to je oč tu běží
VII. O oknech, tučňákovi a jablku
  Okna (Microsoft Windows)
  Jablko (Apple macOS)
  Tučňák (Ubuntu, Fedora, Kali, Arch, …)
  Vyberte si správný systém, dle Vašich potřeb
  Který z nich je ale nejbezpečnější?
  Který OS osobně používám?
VIII. Dark Web – temná zákoutí sítě
  Co vše se dá na Dark Webu najít?
  Jak je možné, že funguje? Proč ho vlády nevypnou?
  Kdy už brouzdat, tak hlavně bezpečně
IX. Internet je dobrý sluha, ale zlý pán
Hacking je cool, chci vědět více!
O autorovi
Literatura

 

UKÁZKA Z KNIHY 

Kapitola I. - Kdo je to hacker, co je to hacking?

Jak jsem slíbil v úvodu knihy,  nechci zde opakovat žádné všeobecné poučky, které si může kdokoliv najít rychlým vyhledáváním. Místo toho se pokusím vlastním pohledem popsat co pro mě tyto  pojmy znamenají a jak je vnímám já. Hacker je podle mě kdokoliv, kdo se snaží zneužívat fungování počítačových systémů. To znamená používat je k účelům, ke kterým nebyly vytvořeny.

Vytváření podvodných webových stránek, posílání falešných e-mailů s cílem získat od uživatele citlivé informace, peníze či přístup k jeho počítači. Snaha o prolomení hesel WiFi sítí nebo vytváření různých škodlivých programů, aktivní útoky na dostupné systémy – to vše bych souhrnně označil jako hacking.

Obecně jsou hackeři velmi šikovní ajťáci, kteří zkoumají fungování a nastavení počítačových systémů s cílem odhalovat jejich chyby a slabiny. Existence těchto chyb a slabin je důvodem, proč je hackování vůbec možné. Všechny používané systémy ve světě jedniček a nul vytvořili lidé. Člověk není tvor dokonalý a dělá chyby. Právě naše nedokonalost je důvodem, proč počítačové systémy obsahují chyby, které se mohou projevovat částečnou nebo úplnou nefunkčností. Přirovnal bych to například k učení se gramatiky. Nelze se za jeden den naučit vše, učíme se po malých krůčcích. Od jednotlivých písmenek, přes skladbu slov a vět. Trvá nám roky, než se naučíme číst a psát bez chyb. Podobné je to při tvorbě počítačových programů a systémů. První počítač byl spuštěn v roce 1944 a od dnešních moderních počítačů se již velmi liší. Zpět k analogii s gramatikou – získali jsme funkční počítač, naučili jsme se písmenka. O 25 let později v roce 1969 byla spuštěna první počítačová síť – naučili jsme se skládat věty. Systémy i počítačové sítě se od té doby velmi změnily, jsou rychlejší, výkonnější, uživatelsky přívětivější a dokážeme s nimi řešit každodenní úlohy – naučili jsme se skládat texty. S narůstajícími možnostmi roste také komplexita těchto systémů a není v silách jednoho člověka ovládat všechny aspekty IT. Vznikají specializované role na vývoj, testování, management, bezpečnost. Kvůli této komplexnosti, i po 80 letech od uvedení prvního počítače děláme chyby v jejich používání a vytváření. Máme písmena, skládáme slova, věty i celé texty, ale ještě je mnoho práce před námi, než dokážeme napsat celý diktát bez jediné chyby. 

pokračování ...

Kapitola IV. - Bezpečná WiFi je "jen" ta Vaše

Máte rádi cestování? Sbalit kufřík a vyrazit na exotickou dovolenou. Nebo preferujete tuzemskou dovolenou, například s návštěvou přírodních rezervací či vinných sklepů? Tak či tak, je dovolená příležitostí chvilkově se oprostit od strastí každodenního života a užívat si pohody, poznávat nová místa i lidi. Tato kniha však není cestopis, je věnována nástrahám na internetu, a tak se zkusíme podívat na rizika cestování z trochu jiného úhlu. S dovolenou se tradičně pojí spousta záležitostí, ke kterým informační systémy potřebujeme. Zařízení hotelu, navigace, hledání zajímavých míst v okolí, komunikace s rodinou a přáteli. Ne každý z nás tráví celou dovolenou na mobilních datech, a proto se Vám pokusím popsat, jaká rizika s sebou přináší využívání cizích sítí. Může se jednat o WiFi sítě na letištích, v kavárnách či hotelích, a dalších veřejně přístupných místech. Nejde však pouze o bezdrátové WiFi sítě, stejné principy budou platit, i když budete využívat drátové připojení.

Začneme však u sebe samých, v našem domově. Troufám si říct, že naprostá většina domácností má k dispozici vlastní WiFi připojení. Máme tedy k dispozici vlastní router. Tahle kouzelná krabička toho umí mnohem více, než jen zprostředkovávat přístup k internetu.

pokračování ...

Vybráno0 Kč(0 %)

0 %
50 000 Kčpožadováno
0startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuMarek Kovalčík

Odměny

100 KčVřelé poděkování!

Osobní poděkování za podporu při vydávání knihy :)

Očekávané doručení odměny: srpen 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

500 KčDigitální výtisk - Nástrahy na internetu

obalka2 (1).png

Digitální kopie knihy ve formátu PDF

Očekávané doručení odměny: srpen 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 000 KčVýtisk s věnováním

obalka2 (1).png

Fyzický výtisk knihy včetně vlastnoručního věnování autora

Očekávané doručení odměny: srpen 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná