Vybráno311 000 Kč(62 %)
Úvod
O knize
Tato kniha není o anarchokapitalismu (ankapu). Je určená pro příznivce levice i pravice, kolektivisty i individualisty, etatisty i anarchisty – stručně řečeno, pro všechny, které stát nějakým způsobem zajímá (či nezajímá).
Kniha má dva cíle: vysvětlit, co všechno stát vlastně je, a nastínit, jaké jsou možnosti jeho budoucího vývoje. Stát je produktem evoluce, a evoluce neskončila. Buď se bude dál vyvíjet vlastní setrvačností, nebo si lidé udělají stát takový, jaký chtějí. Pozor, smyslem knihy není říkat, co by stát měl či neměl dělat, nebo zda by měl něčeho dělat více či méně. To je politika, a tato kniha není o politice, ale o nástroji, kterým se politika realizuje – o státu.
O autorovi
Jsem programátor, glosátor, přednášející, konzultant, a hlavně vysvětlovač věcí, které mě natolik zajímají, že mám potřebu je předávat dál. Software, ekonomie, bitcoin, stát, anarchie, a občas prostě jen stand up comedy. Poslední skoro tři roky pracuji na Evolu – open-source local-first platformě navržené tak, aby maximalizovala soukromí, snadnost použití, a zabránila vendor lock-inu. Přeloženo do lidského jazyka, vyvíjím nástroj, který umožňuje programátorům vytvářet aplikace, ve kterých data skutečně patří uživatelům. Stejně jako Bitcoin osvobozuje peníze, Evolu osvobozuje data uživatelů. To je jeden můj vesmír. Druhý je, jak jinak, stát, anarchie, ekonomie a bitcoin. O tom všem píšu a přednáším už deset let. Kromě toho hraju na kytaru, trochu běhám, cvičím calisthenics, a to vše za vydatného doprovodu (zatím třech) dětí.
O projektu
Kniha Dekonstrukce státu je prvním krokem většího projektu: nezávislé, neziskové laboratoře – think-tanku Dekonstrukce státu, jehož cílem je zkoumat fungování státu a navrhovat možná řešení jeho problémů. Stejně jako u knihy, nejedná se o ankap. Ankap chce stát zrušit, ale neříká jak. Dekonstrukce státu nechce stát zrušit, ale opravit, a říká jak. Jin a jang.
Jakmile bude kniha hotová, plánuji rozjet podcast. Ani podcast nebude o ankapu. Do podcastu bych rád pozval především lidi, kteří stát znají lépe než většina z nás, včetně mě. Insidery, kteří se státem pracují a ve státní správě žijí: Miloslav Kala, dlouholetý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu; Karel Šimka, předseda Nejvyššího správního soudu ČR; Jaroslav Bílek, politolog zaměřený na autoritářské režimy, volební manipulaci a roli armády v politice. A mnozí další.
Stránky projektu: dekonstrukcestatu.cz
Proč mě podpořit
Na knihu potřebuji čistou hlavu. Musím na nějakou dobu přerušit programování a věnovat se jen psaní knihy. Programování je ale to, co mě a mou rodinu živí. Pokud chcete, aby kniha skutečně vznikla, podpořte její vydání. Díky!
Manifest
Tento manifest je úvodním textem, který slouží jako základ pro knihu. Pozor, manifest není finální – napsal jsem ho jako koncept k diskuzi a od té doby jsem nasbíral mnoho dalších poznámek. Je také jen jedním z možných přístupů, jak opravit stát.
Problém
Máme problém. Ten problém je složitost státu. Stát se stal postupem času tak složitým, že je prakticky nemožné jej řídit prostřednictvím voleb. Jeden hlas nemůže rozhodnout o téměř nekonečném množství otázek týkajících se státu. Občané mají různé představy o tom, co by stát měl dělat a jak, ale v současném uspořádání státu neexistuje způsob, jak tyto představy převést do skutečných rozhodnutí.
Teorie říká, že politické strany nabízí řešení, a občané si dle toho vybírají, koho volit. Praxe je taková, že řešení - volební programy - nikdo pořádně nepíše, protože to je vzhledem k složitosti státu sisyfovská práce. A je to ještě horší. Politici, kteří nejsou u moci, neví, protože vědět nemohou (nejsou u moci), co vše řízení státu obnáší. Polici, kteří u moci jsou, pak na sepisování programů už nemají čas, protože musí vládnout. Proto jsou politické programy plné obecných frází, a proto je také skoro nikdo nečte. Přirozenou lidskou reakcí na složitost je zjednodušení. Je v tom paradox: Čím je stát složitější, tím jednodušší řešení strany nabízí. Politické kampaně se proto změnily na výkřiky, a politické diskuse na hádky, ve kterých se oponenti ani neshodnou, že se neshodnou. Mnozí občané jsou z toho znechucení natolik, že se k volbám už ani neobtěžují. Nevěří, že se něco změní, protože většinou se nezmění nic. Ať občané volí jak volí, na stát jako by to nemělo žádný vliv.
Čí je to vina
Je snadné vinit politiky, a skoro vždy je i za co, ale politici nejsou primární příčinou nefunkčnosti státu. Tou je politika, ne politici. Politici jsou jen produkty politiky. Výroba politiků začíná už na samotném začátku, při rozhodnutí každého jednoho člověka, jestli do politiky jít. Skromný člověk žijící v realitě se rozhodně nebude považovat za toho jedince, který rozumí všemu, a proto by měl vše řídit. Schopní lidé jsou schopní jen proto, že se specializují na to, v čem vynikají. Albert Einstein řekl, že nikdo není tak hloupý, aby v něčem nemohl vynikat. Lidi se od zvířat liší svou schopností specializace. Proto máme různá zaměstnání, a proto je lidská společnost tak úžasně schopná a pestrá. Schopní lidé se drží toho, v čem vynikají. Vstupem do politiky by si zničili život. Politici se také specializují, avšak jejich specializací je předstírání, že rozumí všemu. Čest výjimkám, ale moc jich není. Většina politiků jsou brouci Pytlíci - nemají problém kdykoliv se vyjádřit k čemukoli.
Co (vše) stát je
Jeden slovenský básník kdysi napsal: "Ještě nemáš tolik tužeb, kolik stát připravil ti služeb." Byla to óda na komunismus, který se dle básníka dokázal postarat o všechny lidské potřeby, čímž si básník ospravedlňoval právo komunistického státu o všem rozhodovat a vše vlastnit. Nevím kolik tužeb mám, co ale vím naprosto jistě, že nemám ani tušení, co vše stát lidem "připravil". Jinými slovy, co vše stát vlastně je. Někdo by mohl namítnout, zdali je vůbec nutné to vědět. No, pokud to občané platí, a ve volbách o tom rozhodují, tak by se hodilo mít takovou encyklopedii státu, aby občané věděli, co vše to vlastně mají. Jako mladík jsem se rozhodl to zjistil, záhy jsem však narazil na problém, že není koho se zeptat. Člověk by předpokládal, že to bude vědět Ministerstvo financí, že to půjde vyčíst z rozpočtu, ale není tomu tak. Státní rozpočet peníze přerozděluje, ale už neříká, kam konkrétně. Po kratším pátrání jsem došel až na hackathon pořádaný NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad), kde jsem se zeptal samotného prezidenta NKÚ, jestli nemá nějaký seznam všech státních úřadů, organizací, firem, prostě všeho, co se financuje z rozpočtu, že bych z toho udělal hezký web. Long story short, nikdo to neví, ani NKÚ. Jeden příklad za všechny: Stát může zakládat firmy (do kterých se pak uklízí politici, kteří nevyhráli volby, aby neumřeli hlady), a ty firmy mohou zakládat další firmy (aby bylo hodně míst), a nikdo v Česku nemá jejich seznam.
Komu stát patří
Vlastnictví je definováno jako tzv. "panství nad věcí", tedy možnost s danou věcí nějak nakládat. Proto třeba Měsíc nepatří nikomu, protože s ním nikdo nemůže nakládat (zatím). Než jsem začal zkoumat stát, žil jsem v domění, že stát patří občanům, ostatně tak píše ústava, že všechna moc vychází z lidu. Jenže to je teorie, a jak víme, teoreticky je teorie to samé co praxe, ale prakticky se teorie od praxe liší. Humor, ale se zrnkem pravdy. Občanům stát prakticky nepatří, protože prakticky nemají možnost se státem nakládat, protože stát je příliš složitý, aby se dal řídit jednou za pár let jedním hlasem hozeným do urny. Připomínám, že na tom hlasu (volebním lístku) je seznam lidí, které většinou volič vůbec nezná. Lidí, kteří mají za voliče rozhodovat o všem.
Pokud tedy stát nepatří občanům, komu patří? Stát patří těm lidem, kteří s ním nakládají. To jsou politici, úředníci, a další tzv. "členové státu". Na tomto místě bych rád zdůraznil, že politici, ač teoreticky stojící na vrcholu pyramidy moci, nejsou ti, kteří státu doopravdy vládnou. Taková je zažitá představa, to by ale nesměl existovat volební cyklus. Průměrná životnost českého ministra školství je 17 měsíců a ministra zdravotnictví ještě kratší. Ale i pokud ministr vydrží po celou dobu volebního cyklu, 4 roky je hrozně málo pro jakoukoliv dlouhodobou strategii. Lze alespoň s tímto v současném uspořádání státu něco dělat? Ne. Prodloužení volebního cyklu by nic dobrého nepřineslo a zkrácení také ne.
Kdo státu vládne
Pokud státu nevládnou občané ani politici, kdo státu vládne? Zjednodušeně řečeno, stát si vládne sám. Konkrétně státu vládnou ti jeho členové, kteří jsou ve svých funkcích zpravidla déle než politici, a díky tomu doopravdy vědí, protože vědět mohou, jak stát funguje. Jejich jména jsou veřejnosti až na výjimky neznámá, kontrole veřejnosti proto nepodléhají. Nekontrolují je ani politici, protože ti jsou na skutečných vládcích státu závislí, protože bez nich by na úřadě ani nevěděli, kde (a kdy) se podepsat. Lidé, kteří státu doopravdy vládnou, se kontrolují sami.
Proč se stát nevyvíjí
Zatímco počet agend státu stále narůstá, agendy samotné se nevyvíjí. Vládci státu nemají motivaci cokoliv měnit, protože proč? Byla by to obtížná a riziková práce, za kterou je nikdo finančně nepochválí (platové tabulky), a kde naopak hrozí, že se něco udělá špatně. Nejlepší strategií je dělat vše stále stejně. Prošlo to jednou, projde to i podruhé. Projde to posté, a nikoho už ani nenapadne, že by to šlo dělat jinak, čímž se riziko pracné a nebezpečné změny sníží skoro až k nule.
Že stát nefunguje, nebo funguje nějak podezřele divně, je dnes zřejmé už skoro každému, avšak každý si to vysvětluje jinak. Etatisté chtějí stát posílit, aby fungoval (pomáhal) lépe, anarchisté naopak oslabit, aby fungoval (škodil) méně. Jak jsme si však ukázali, složitost státu prakticky vylučuje změnu. Stát se svou složitostí efektivně izoluje od vnějších podnětů - reality. Co nereaguje na podněty, to se nevyvíjí. Stát je zmrazená evoluce. Ani to hloupé střídání času není EU parlament schopen zrušit.
Někdo by mohl namítnout, že stát se vyvíjí, protože počet agend státu stále narůstá, ale to je omyl. Roste kvantita, ne kvalita státu, ta naopak stále upadá, protože způsob, jakým občané stát ovládají, se nemění. Jeden volební hlas na stále větší počet rozhodnutí. Co se prosadí, to je až na výjimky navždy. Vládci státu jsou příliš zaměstnáni tvořením nových zákonů, než aby měli čas staré zákony zhodnotit, přehodnotit, nebo dokonce zrušit. S růstem státu roste i nespokojenost občanů, kteří ve své zoufalosti (naděje umírá poslední) zkouší volit stále větší extrémy. Z politiky už nemá radost skoro nikdo, a pokud ano, netrvá dlouho. Trend je neblahý, avšak věřím, proto tento text píšu, že lze zvrátit.
Řešení
Existuje vize, která by dokázala lidi sjednotit? Na první pohled to vypadá jako nemožný cíl. Levice proti pravici. Kolektivisté proti individualistům. Etatisté proti anarchistům. Dva nesmiřitelné tábory držící se navzájem v klinči. Co jeden prosadí, druhý zruší. Nikdy se navzájem nepochopí. Mojí hypotézou je, že i tohle rozdělení společnosti je způsobené složitostí státu. Ať už to tak je či není, realitou všedního dne je permanentní spor o to, kdo bude zrovna u kormidla. O ničem jiném politika není, ale mohla by být, kdyby kormidlo nebylo jedno, ale bylo bych jich mnoho.
Dekonstrukce státu si neklade za cíl odpověď na otázku, co by stát měl či neměl dělat, ani jak vysoké by měly být daně, protože shoda není v daném systému možná. Stát se stal příliš složitým, tak složitým, že to skoro vylučuje diskuzi. Píšu skoro, protože věřím, že shoda jednou bude možná, ale ne teď, ne se státem, který jsme zdědili od předků, a který nám přerostl přes hlavy. Dekonstrukce státu se snaží popsat problém, a navrhnout řešení, na kterém by se shodli i ti, kteří se jinak neshodnou skoro na ničem.
Řešením je dekonstrukce státu do menších částí, z nichž každá se transformuje na akciovou společnost, od které každý občan dostane jednu akcii, aby mohl vykonávat svá akcionářská práva. Jinými slovy, aby občané stát mohli skutečně vlastnit, a aby občané mohli státu skutečně vládnout. Postupně nahrazujme všeobecné volby "jedním hlasem o všem", které se konají pravidelně jednou za x let, menšími volbami o konkrétnějších tématech, které se mohou konat kdykoliv se občané (akcionáři konkrétní části státu) usnesou.
Budoucí politici již nebudou muset předstírat, že rozumí všemu. Bude úplně stačit, pokud budou rozumět tomu, do čeho kandidují. Schopní lidé se nebudou politice už (tolik) vyhýbat, protože ta bude nabízet daleko lepší uplatnění. Představte si akciové společnosti České silnice a České lesy. Volební kampaně by se týkaly pouze správy silnic a správy lesů. Představte si, jak moc by to zpřehlednilo celou politickou kampaň i diskuzi. Voličům by to nesmírně usnadnilo rozhodování. Voliči řidiči by mohli směnit akcie lesů s voliči myslivci za akcie silnic, aby každého hlas měl větší váhu v těch tématech, kterým konkrétní člověk rozumí.
Je to ambiciózní myšlenka, avšak zcela realizovatelná.
Stát nelze dekonstruovat celý hned, to ani náhodou, na to jde o příliš velkou změnu. Nejlepší by bylo začít s něčím malým, na čem by si občané vlastnictví a vládnutí státu vyzkoušeli a osvojili. Třeba Pražský hrad. Komu Pražský hrad patří, a komu by měl patřit? Je to národní památka, jeden z největších hradních komplexů na světě. Co o něm vlastně víme? Kdo ve všech těch budovách bydlí, a bydlí tam vůbec někdo? Bydlí tam prezident, ale proč? Prezident je úředník, není to král. Macron také nebydlí ve Versailles. Je absurdní, aby takovou obří nemovitost v centru Prahy museli občané dotovat. Mělo by to vydělávat miliardy, nebo by tam aspoň mohli přespávat vesničani, když vyrazí na výlet do Prahy. Nevím, nikdo neví, dokud o tom nebudeme jako akcionáři akciové společnosti Pražský hrad hlasovat.
Vybráno311 000 Kč(62 %)
zakladatel projektuSteida
Odměny
400 KčKniha
Obálka není finální, ale záměr tam je. Styl Ladislava Sutnara, geometrická dekompozice reflektující složitost státu.
Očekávané doručení odměny: prosinec 2024
Počet odměn není omezen
Zvolit odměnu1 000 KčPodepsaná kniha
Kniha s podpisem, jak jinak.
Očekávané doručení odměny: prosinec 2024
Počet odměn není omezen
Zvolit odměnu5 000 KčSetkání po telefonu
Věnuji vám až hodinu svého života, za předpokladu, že nebudu muset nikam cestovat.
Počet odměn není omezen
Zvolit odměnu25 000 KčSetkání živé, přednáška, procházka, whatever
Půl dne života. Trochu mi zatrnulo, když jsem si to představil. To může být zážitek na celý život! Nebo taky ne. O zítřku předem nikdo nic neví (ale můžeme tušit).
Počet odměn není omezen
Zvolit odměnu