chata-jaro.jpg

Chata Prašivá ekologicky Ostatní

Jsme parta nadšenců a srdcařů, kteří se již přes rok snaží o obnovu chaty Prašivá - nejstarší české horské chaty v Beskydech. Přidejte se k nám.

Chata Prašivá ekologicky

Vybráno0 Kč(0 %)

0 %
200 000 Kčpožadováno
0startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

logo-kct-velke.jpg

Díky prvnímu projektu na startovac.cz, dalším sponzorským darům a obrovskému zapálení již více než 150 dobrovolníků se podařilo k 95. narozeninám chatu Prašivá vzkřísit z dezolátního stavu a navrátit tak z velké části tomuto beskydskému skvostu zašlý lesk a slávu.

Avšak práce nejsou ještě zdaleka u konce! Prašivá má málo vody, je třeba myslet ekologicky a zachytávat dešťovou vodu a napojit na ni sociální zařízení. Také chceme zútulnit okolí chaty formou odpočinkových posezení - laviček a stolků a nutně musíme vyměnit oboje vchodové dveře a postupně chatu i zateplit a stylově obložit novým šindelem.

Snažíme se, aby se Prašivá opět stala oblíbeným celoročním útočištěm pro rodiny s dětmi tak, jako tomu v historii bylo. Důkazem našeho  snažení může být např. připravované nové přírodní dětské hřiště či již realizovaný velký dětský koutek přímo v chatě, který přivádí na Prašivou spousty rodin.

Malá ochutnávka z toho, co se nám v posledním roce podařilo:

Po více než 5 000 hodinách dobrovolnických prací máme např. vyměněno 25 oken, kompletně byla opravena kuchyň, sklad, výčep a obložení chodeb ve všech patrech chaty.

2.png

"Nový kabát" dostala také část střechy. Nová je i ležatá kanalizace a revitalizován byl zdroj pitné vody a mnoho dalšího. Také se již můžete ubytovat v nových pokojíčcích či obdivovat renovovanou "Medvědovu chodbu" s historickým portálem.

Téměř hotova je i první etapa opravy rozhledny. Slavnostní znovuotevření rozhledny, na jejíž opravu jste přispívali, je stanoveno na sobotu 11.6.2016. Všichni jste srdečně zváni!

Zqčínáme realizovat také avizované dětské hřiště. Jeho postupnou výstavbu budete moci sledovat  od konce května a celý červen přímo na Prašivé. Přijďte se tedy podívat.

3.png

 

Nadšení a energii máme, pokladnička vysychá...

Na Prašivé se snažíme k přírodě chovat co nejšetrněji, aby nejen okolí chaty sloužilo ještě mnoho generacím. Čistíme okolní les, louku a učíme veřejnost třídit odpady. Usilujeme o to, aby si Prašivá zachovala kouzlo místa pro "aktivní odpočinek". K tomu, aby se naše vize a myšlenky podařilo splnit potřebujeme Vaši podporu.

8.jpg

To, že Prašivá je v centru zájmu a srdcovou záležitostí mnoha znýmých osobností, svědčí i pravidelné návštěvy např. horolezce Libora Uhra (zdolal K2 a další osmitisícovky), Karla Lopraise (několikanásobný vítěz Rallye Paris-Dakar), lašského krále Zdeni Viluše I., spisovatele a dobrodruha Honzy Vlasáka a mnohých dalších. Staňte se přáteli chaty Prašivá i Vy!

5.png

Co nás trápí aneb co chata potřebuje v nejbližších týdnech a měsících

 • Prašivá se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody, obzvláště v letních měsících. Chceme tedy efektivně využít každou kapku a nechceme zbytečně plýtvat pitnou vodou. Proto bychom rádi napojili sociální zařízení na vodu dešťovou.
 • Chata potřebuje zateplit a stylově obložit novým štípaným šindelem.
 • Je potřeba vyměnit zbývající stará okna a také prohnilé trámy kolem nich.
 • Zařízení pro nově zrekonstruované pokojíky - skřínky, stolky, židle, poličky.
 • Ještě nás čekají další a finančně náročné práce na rozhledně - 2.etapa opravy rozhledny

A co potom?

 • Výměna obou hlavních vchodových dveří do chaty.
 • Zkulturnění zahrady - nový plot, posezení, udírna, ohniště.
 • Nové venkovní posezení na dětském hřišti a v okolí chaty.
 • Nový stylový dřevěný altán pro veřejnost.
 • Nový vrt na vodu.

Náš cíl

V roce 2021 bude chata Prašivá slavit 100 let. Naši předci tuto útulnu postavili pro turisty, rodiny a milovníky hor a přírody. Proto je naším cílem k tomuto kulatému výročí chatu kompletně opravit, aby i po dalších 100 let mohla sloužit veřejnosti, především turistům.

Aktuální dění můžete sledovat na našem webu www.ChataPrasiva.cz nebo ještě živěji na našem facebooku.

2.png

Jak nás můžete podpořit

 1. Vyberte si z našich origináních prašiváckých odměn
 2. Dejte o nás vědět svým přátelům
 3. Přijeďte se za námi na Prašivou podívat

ceny.jpg

Za Klub českých turistů a Klub přátel chaty Prašivá Vás zdraví

Vaši chataři Martin Stiller a Michal Hase

Vybráno0 Kč(0 %)

0 %
200 000 Kčpožadováno
0startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuHorská chata Prašivá

Odměny

150 KčElektronická fotodokumentace ze záchrany a obnovy

Získejte jedinečnou sérii fotek za zákulisí obnovy této legendární chaty. Objevte s chataři to, co v ní našli, jaká nemilá překvapení na ně čekala, jak probíhaly náročné práce na záchraně atd. Buďte tak svědky proměny této krásné chaty prostřednictvím fotoaparátu ze zákulisí.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

250 KčNový pohled z Prašivé s dvěma originálními razítky

Pohlednice z chaty Prašivá s dvěma originálními razítky odeslaná symbolicky přesně v den 95. výročí otevření chaty.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

400 KčJubilejní turistická známka – k 95.výročí výstavby

Opravdová specialita pro sběratele turistických známek. Klub přátel chaty Prašivá se rozhodl o vytvoření jubilejní turistické známky k 95.výročí výstavby této nejstarší české horské chaty v Moravskoslezských Beskydech. Chcete ji mít mezi prvními i Vy?

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

500 KčPamětní list z Prašivé

Získejte originální pamětní list jako poděkování za Váš dar chatě Prašivá? Ve Vaší kanceláři či domově Vám bude neustále připomínat, že právě Vy jste byli u toho, když chata Prašivá začala vzkvétat. Tak neváhejte a buďte u tohoto ojedinělého projektu s námi.

Počet dostupných odměn: 100/100

Odměna nedostupná

555 KčRozhledna - Vaše první kroky po ní

Historická věžička chaty sloužila kdysi jako rozhledna. Od té doby je mnoho let již veřejnosti uzavřena. Buďte na jejím panoramatickém ochozu po vzkříšení chaty mezi prvními. Jedinečná příležitost pro všechny milovníky rozhleden!!!

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

555 KčChatařské osvěžení pro pár

Co takhle dát si chatařskou specialitu? Přírodní mošt dle výběru? V nabídce bývá – černá jeřabina, rakytník, lesní ovoce, angrešt a další. A komu radši libo pivečko, dostane ho natočené osobně od chatařů Martina a Michala! A přijdete-li v páru, dostanete obojí! Tak teď už jen hurá za osvěžením na Prašivou!

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

650 KčChatařská mňamka 1 – aneb borůvkové knedlíky frčí

Ještě jste neslyšeli o borůvkových knedlících z Prašivé. Nevadí, rádi Vám je uděláme, jak jinak, než na páře. A věřte, že ještě dlouhou se budete po té porci 4 velkých knedlíků oblizovat :-)

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

650 KčChatařská mňamka 2 - extra porce polévky

Co takhle dát si oblíbenou zelňačku nebo česnečku v půllitrové misce a k tomu svěží pivečko či nějaký mátový/heřmánkový čajík také do půllitru? A ta česnečka může být klasicky s uzeným sýrem nebo dle chatové tradice s tvarůžkem.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

777 KčChatařské tričko s logem chaty

Chcete mít jedinečné tričko z chaty Prašivá, kterým se pyšní jen ti, kteří chatě výrazně pomohli? Chcete mezi ně patřit i Vy? Neváhejte, kolekce je velmi omezená :-)

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

900 KčMedvědice z Prašivé – něco pro pány!

Ještě jste neochutnali Medvědici z Prašivé? Tak neváhejte…tento bylinný likér nekoupíte nikde jinde. Originální placatka 0,2 l a miniplacatka 0,04 l tu čekají jen na Vás. Cvaknete si tedy s námi?

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

900 KčMedová pusa z Prašivé – něco pro dámy!

Ještě jste neochutnali Medovou pusu z Prašivé? Tak neváhejte…tato vítečná přírodní medovina v originálním balení 0,2 l je k dostání jen na Prašivé. Tak buďte mezi prvními, kdo si lízne :-)

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 000 KčTajemný prašivácký balíček

Co se za tím skrývá? Vstup na historickou rozhlednu, elektronická fotodokumentace ze vzkřišování chaty a dále na zlepšení chuti bylinný likér Medvědice z Prašivé v originálním balení 0,04 l.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 500 KčNejen tajemné poklady chaty Prašivá...

Objevte ta nejtajnější zákoutí chaty, od klenbového sklepa až po historickou rozhlednu a na závěr se vyfoťte s naším symbolem chaty - prašivým medvědem. Jako vzpomínku na tento ojedinělý zážitek v narozeninovém roce chaty si odnesete jubilejní turistickou známku. Na samotný závěr Vám u dobrého kafíčka ukážeme tajné poklady, které byly na chatě nalezeny.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

3 333 KčDivoká noc na rozhledně

Že jste ještě nikdy nespali na rozhledně? My Vám to umožníme. Budete svědky impozantního západu slunce nad 500 let starým dřevěným kostelíkem, budete obdivovat unikátní endemitický smrk zvaný „šiškovník prašivý“ a to vše tzv. na divoko…tedy ze spacáku na karimatce. Prožijte tento unikátní zážitek s námi! Pozor, jen na vlastní nebezpečí!

Počet dostupných odměn: 29/30

Odměna nedostupná

4 000 KčHorský víkend na Prašivé

Odměnou Vám bude ubytování na dvě noci pro dvě osoby se snídaní na naší roubené horské chatě, která od pradávna láká horaly z různých koutů země. Pobyt Vám zpříjemníme prohlídkou celé chaty, jejího zákulisí a vezmeme Vás i na rozhlednu na východ slunce.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

5 000 KčRomantický víkend na Prašivé

Užijte si romantický víkend na horské chatě na dvě noci v pokojíku s balkónkem a výhledem na kapličku. Váš pobyt Vám zpříjemníme prohlídkou celé chaty, jejího zákulisí a vezmeme Vás i na rozhlednu při západu slunce, kde budete moci společně povečeřet a zažít tak příjemné chvíle.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

10 000 KčPrašivá SPECIÁL

V rámci speciálního balíčku Vás pozveme na grilovačku na Prašivé v kruhu nejbližších příznivců chaty, dále Vám poskytneme ubytování, snídani a Váš pobyt zpříjemníme prohlídkou celé chaty, jejího zákulisí a vezmeme Vás i na rozhlednu při západu a východu slunce. Jako pamětní dáreček si odnesete domů nejen krásné vzpomínky z neopakovatelné akce, ale i výroční turistickou známku a fotodokumentaci celého projektu „Vzkříšení horské chaty Prašivá“.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

15 000 KčSilvestr na vzkříšené Prašivé

Zažijte Silvestr na vzkříšené Prašivé v kruhu nejbližších příznivců chaty. Za Vaši podporu Vám připravíme silvestrovské pohoštění, ubytování, snídani a Váš pobyt zpříjemníme prohlídkou celé chaty, jejího zákulisí a vezmeme Vás i na rozhlednu při západu a východu slunce. Jako pamětní dáreček si odnesete domů nejen krásné vzpomínky z neopakovatelné akce, fotku se symbolem chaty - našim medvědem ale i naši prašiváckou jubilejní turistickou známku. Tato jedinečná nabídka je omezená - pouze pro první dvě dvojice.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

77 777 KčChata jen pro Vás…

Pro 77 Vašich nejbližších přátel a to na 77 777 sekund bude chata jenom Vaše. Připravíme pro Vás 77 výtečných polévek, 77 piveček, 77 čajíků a 77 domácích buchet. Všech 77 Vás "ubytujeme" a přesně v 7 hodin 7 minut a 7 sekund Vás vyženeme po skupinkách 7 lidí na rozhlednu. Návrh symbolického termínu: 7.7.2017

Počet dostupných odměn: 1/1

Odměna nedostupná