Chata Prašivá ekologicky - crowfunding kampaň

Chata Prašivá ekologicky

Jsme parta nadšenců a srdcařů, kteří se již přes rok snaží o obnovu chaty Prašivá - nejstarší české horské chaty v Beskydech. Přidejte se k nám.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

logo-kct-velke.jpg

Díky prvnímu projektu na startovac.cz, dalším sponzorským darům a obrovskému zapálení již více než 150 dobrovolníků se podařilo k 95. narozeninám chatu Prašivá vzkřísit z dezolátního stavu a navrátit tak z velké části tomuto beskydskému skvostu zašlý lesk a slávu.

Avšak práce nejsou ještě zdaleka u konce! Prašivá má málo vody, je třeba myslet ekologicky a zachytávat dešťovou vodu a napojit na ni sociální zařízení. Také chceme zútulnit okolí chaty formou odpočinkových posezení - laviček a stolků a nutně musíme vyměnit oboje vchodové dveře a postupně chatu i zateplit a stylově obložit novým šindelem.

Snažíme se, aby se Prašivá opět stala oblíbeným celoročním útočištěm pro rodiny s dětmi tak, jako tomu v historii bylo. Důkazem našeho  snažení může být např. připravované nové přírodní dětské hřiště či již realizovaný velký dětský koutek přímo v chatě, který přivádí na Prašivou spousty rodin.

Malá ochutnávka z toho, co se nám v posledním roce podařilo:

Po více než 5 000 hodinách dobrovolnických prací máme např. vyměněno 25 oken, kompletně byla opravena kuchyň, sklad, výčep a obložení chodeb ve všech patrech chaty.

2.png

"Nový kabát" dostala také část střechy. Nová je i ležatá kanalizace a revitalizován byl zdroj pitné vody a mnoho dalšího. Také se již můžete ubytovat v nových pokojíčcích či obdivovat renovovanou "Medvědovu chodbu" s historickým portálem.

Téměř hotova je i první etapa opravy rozhledny. Slavnostní znovuotevření rozhledny, na jejíž opravu jste přispívali, je stanoveno na sobotu 11.6.2016. Všichni jste srdečně zváni!

Zqčínáme realizovat také avizované dětské hřiště. Jeho postupnou výstavbu budete moci sledovat  od konce května a celý červen přímo na Prašivé. Přijďte se tedy podívat.

3.png

 

Nadšení a energii máme, pokladnička vysychá...

Na Prašivé se snažíme k přírodě chovat co nejšetrněji, aby nejen okolí chaty sloužilo ještě mnoho generacím. Čistíme okolní les, louku a učíme veřejnost třídit odpady. Usilujeme o to, aby si Prašivá zachovala kouzlo místa pro "aktivní odpočinek". K tomu, aby se naše vize a myšlenky podařilo splnit potřebujeme Vaši podporu.

8.jpg

To, že Prašivá je v centru zájmu a srdcovou záležitostí mnoha znýmých osobností, svědčí i pravidelné návštěvy např. horolezce Libora Uhra (zdolal K2 a další osmitisícovky), Karla Lopraise (několikanásobný vítěz Rallye Paris-Dakar), lašského krále Zdeni Viluše I., spisovatele a dobrodruha Honzy Vlasáka a mnohých dalších. Staňte se přáteli chaty Prašivá i Vy!

5.png

Co nás trápí aneb co chata potřebuje v nejbližších týdnech a měsících

 • Prašivá se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody, obzvláště v letních měsících. Chceme tedy efektivně využít každou kapku a nechceme zbytečně plýtvat pitnou vodou. Proto bychom rádi napojili sociální zařízení na vodu dešťovou.
 • Chata potřebuje zateplit a stylově obložit novým štípaným šindelem.
 • Je potřeba vyměnit zbývající stará okna a také prohnilé trámy kolem nich.
 • Zařízení pro nově zrekonstruované pokojíky - skřínky, stolky, židle, poličky.
 • Ještě nás čekají další a finančně náročné práce na rozhledně - 2.etapa opravy rozhledny

A co potom?

 • Výměna obou hlavních vchodových dveří do chaty.
 • Zkulturnění zahrady - nový plot, posezení, udírna, ohniště.
 • Nové venkovní posezení na dětském hřišti a v okolí chaty.
 • Nový stylový dřevěný altán pro veřejnost.
 • Nový vrt na vodu.

Náš cíl

V roce 2021 bude chata Prašivá slavit 100 let. Naši předci tuto útulnu postavili pro turisty, rodiny a milovníky hor a přírody. Proto je naším cílem k tomuto kulatému výročí chatu kompletně opravit, aby i po dalších 100 let mohla sloužit veřejnosti, především turistům.

Aktuální dění můžete sledovat na našem webu www.ChataPrasiva.cz nebo ještě živěji na našem facebooku.

2.png

Jak nás můžete podpořit

 1. Vyberte si z našich origináních prašiváckých odměn
 2. Dejte o nás vědět svým přátelům
 3. Přijeďte se za námi na Prašivou podívat

ceny.jpg

Za Klub českých turistů a Klub přátel chaty Prašivá Vás zdraví

Vaši chataři Martin Stiller a Michal Hase

Co si o tomto projektu myslíte?