Vzkříšení chaty Prašivá | crowdfunding kampaň

Vzkříšení chaty Prašivá

Parta dobrovolníků a nadšenců se snaží vzkřísit legendární beskydskou horskou chatu Prašivá. Pomůžete jim i Vy?

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Buďte součástí vzkříšení chaty Prašivá. Společnými silami vyměníme okna a zprovozníme 15 let zavřenou rozhlednu.

Horská chata Prašivá ožívá, nadšení dobrovolníků a nadšenců nemizí...Bohužel se ale pokladnička na opravy vyprazdňuje. Pomůžete chatě znovu ožít i Vy? Buďte součástí tohoto vzkříšení, na které budete moci být hrdí. Za získané prostředky z Vaší podpory tak vyměníme další nutná okna a zprovozníme 15 let zavřenou rozhlednu či opravíme kolotoč a houpačky pro děti. Pojďme zatáhnout společně za jeden provaz! Jedině teamovou prací lze dosáhnout úspěchu!

O projektu

Jsme parta nadšenců z Klubu českých turistů a jejich přátel, snažící se zachránit jedinečnou dřevěnou horskou chatu Prašivá. Za poslední desetiletí stavba chátrala a dostala se tak do nynějšího zoufalého technického stavu vyžadující nutnou rekonstrukci. Naši předci vybudovali tento beskydský skvost za pouhých 6 měsíců. Cítíme, že je naší povinností, aby chata sloužila i dalším generacím turistů a milovníků hor. Součástí projektu je mimo jiné renovace i zpřístupnění rozhledny či vybudování přírodního dětského hřiště. Aktuální dění na Prašivé neuniklo ani deníku IDNES.CZ v článku "Chata Prašivá se otevře v květnu či České televizi v reportáži "Oprava chaty Prašivá".

P1220269.jpg

Historie chaty

Skutečnost, že na Prašivé stojí od r. 1921 turistická chata, je výsledkem snahy českých vlastenců a mísních patriotů, kteří tím čelili expandujícímu německému spolku "Beskidenverein". Dřívější přednosta okresního soudu, pozdější vrchní soudní rada v Moravské Ostravě, Jan Valeček, byl nadšeným lyžařem a turistou. Právě on inicioval výstavbu první české turistické chaty na slezské straně Beskyd, a to na Prašivé, neboť tam byl k dispozici pozemek. Známý místecký stavitel Jaro Čermák vyhotovil nový projekt chaty. Stavba byla zahájena 11.dubna 1921 a již na podzim 2.října téhož roku předali chatu k užívání. Je neuvěřitelné, že chata v hodnotě 273.300 Kčs byla postavena za půl roku. O její výstavbu se zasloužili kromě okolních obcí, peněžních ústavů a státních lesů také soukromé osoby a stovky drobných dárců. Historickou zajímavostí je, že sám prezident Masaryk, jako člen Pohorské jednoty Radhošť, přispěl 5.000 korunami.

1901321_452244418256442_8108477784793719814_n.jpg

Současnost aneb jak to unás vypadá...

Majitelem chaty je Klub českých turistů (nezisková organizace) a jak to tak v neziskovkách bývá, nemá prostředky pro rozsáhlé a velmi nutné opravy. Spoustu věcí bylo opraveno svépomoci, ať už to byly dary příznivců chaty či stovkami odpracovaných dobrovolnických brigádnických hodin nadšenců z Klubu přátel chaty Prašivá. Přes veškeré nadšení a snahu chybí chatě dostatečná finanční podpora. Pojďte se krátce podívat, jak šel čas, co už se udělalo a jak to u nás aktuálně vypadá...


Po odkrytí palubek ve výčepu chaty na nás čekalo nemilé překvapení v podobě ztrouchnivělých nosných trámů...

p1.jpg

...avšak zkušení řemeslníci pod taktovkou mistra tesaře se s tímto zprvu neřešitelným problémem dokázali bravůrně poprat.  

Nejvíce ztrouchnivělá okna musela být vyměněna za nová. Snažili jsme se chatě vrátit původní historický vzhled dle zachovalých dostupných pramenů. Bohužel ale docházejí finanční prostředky na výměnu zbývajících částí. 

p5.jpg

Ani Bezručova místnost neunikla našim zapáleným brigádníkům. Zašlé obložení pečlivě vybrousili a zrenovovali. Přijďte se sami přesvědčit o jejich šikovnosti. 

P2.jpg 

Kuchyně je nejdůležítějším místem na chatě. V těchto nových prostorách budou naši kuchaři pro Vás připravovat objednané dobroty :-)

P3.jpg

Zajímavostí je, že téměř veškeré práce jsou z řad dobrovolníku, nadšenců, oddílu KČT Beskydy a Klubu přátel chaty Prašivá.  Brigády se zde konají každý víkend, často i v týdnu a ruku k dílu může přiložit kdokoli – muži i ženy, mladí i staří, kutilové i absolutní zelenáči. Vhodná práce se najde pro každého a jakákoli pomocná ruka je vítána.  Takže se řeže, brousí, natírá, uklízí, omítá, obkládá atd. 

Až bude první etapa rekonstrukce hotová, mohou se návštěvníci těšit na opravenou historickou Bezručovu místnost.  Velké rekonstrukce se dočkala již i kuchyně a sklad, právě se pracuje na novém obložení  chodby palubkami a největší viditelnou změnou bude bezesporu nový výčep a bar. Další drobnější úpravy probíhají také na pokojích, chata dostala už i nový kotel, natírají se všechny vnitřní dveře a zárubně, na zahradě vzniklo nové ohniště a plánuje se také nový nátěr střechy a vnějšího opláštění. 

Postup prací můžete sledovat na našem webu www.ChataPrasiva.cz nebo ještě živěji na chatovém facebooku: https://www.facebook.com/chatanaprasive

Co máme dále v plánu? 

Rekonstrukce a úpravy na chatě nejsou ani zdaleka u konce, ba naopak. Rádi bychom opravili a pro Vás znovu zpřístupnili rozhlednu, otevřeli přírodní dětské hřiště, zútulnili a zařídili více pokojíky či zateplili chatu včetně nutné výměny mnoha dalších oken. To vše se ale neobejde bez Vaší podpory.

P4.jpg

Na co se můžete těšit?

Ještě před dostavěním chaty v roce 1921 byla hora Prašivá jakýmsi magnetem poutníků a turistů. Postupem času se toto místo stalo oblíbeným víkendovým útočištěm rodin s dětmi, cyklistů, trempů, zkrátka všech milovníků přírody. Proto i my chceme pokračovat v místních tradicích, které nám předci zanechali. Našim největším přáním je znovu chatě vrátit již dávno zašlou slávu a lesk. Vězte proto, že se máte opravdu na co těšit! 

Jak nás můžete podpořit?

 1. Podpořte chatu něčím do její virtuální pokladničky – vyberte si z našich originálních odměn ať už hmotných či zážitkových.
 2. Dejte vědět všem přátelům a známým, že chata Prašivá se probouzí z dlouhého spánku.
 3. Přijeďte na brigádu či se jen tak na chatu podívat.

 Ať tak či tak, za Vaši podporu Vám děkujeme a těšíme se na setkání na Prašivé.

 Za celý team dobrovolníků a Klub přátel chaty Prašivá Vás zdraví chataři Martin a Michal.

PS: postup prací můžete sledovat na našem webu www.ChataPrasiva.cz nebo ještě živěji na chatovém facebooku: https://www.facebook.com/chatanaprasive

Co si o tomto projektu myslíte?

 • Splněno 171 511 Kč (114 %)
 • 114 %
 • 150 000 Kč požadováno
 • již skončilo
 • Nelze podpořit
 • Na tento projekt už přispělo 262 Startérů

Autor projektu

Horská chata Prašivá - obrázek
 • projekt od Horská chata Prašivá
 • Česká republika

Odměny (Rewards)

100 Kč

Elektronická fotodokumentace ze vzkříšování chaty

Získejte jedinečnou sérii fotek za zákulisí vzkřišování chaty. Objevte s chataři to, co v ní našli, jaká nemilá překvapení na ně čekala, jak probíhaly náročné práce atd. Buďte tak svědky proměny této krásné chaty prostřednictvím fotoapáratu ze zákulisí.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
150 Kč

Pohled z Prašivé s originálním razítkem

Pohlednice z chaty Prašivá s originálním razítkem odeslaná symbolicky přesně v den slavnostního otevření chaty :-)

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
300 Kč

Chatařská nášivka

Originální nová kolekce chatařských nášivek s logem chaty. Jedinečná památka na Váš turistický batůžek, větrovku či kamkoli jinam :-)

Počet dostupných odměn: 70/100

Nelze podpořit
400 Kč

Turistická známka - nová kolekce

Specialita pro sběratele turistických známek. Přátelé chaty Prašivá se rozhodli o vytvoření nové grafiky turistické známky. Chcete ji mít mezi prvními i Vy?

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
555 Kč

Rozhledna - Vaše první kroky po ní

Historická věžička chaty sloužila kdysi jako rozhledna. Od té doby je mnoho let již veřejnosti uzavřena. Buďte na jejím panoramatickém ochozu po vzkříšení chaty mezi prvními. Jedinečná příležitost pro všechny milovníky rozhleden!!!

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
555 Kč

Chatařské osvěžení

Co takhle dát si z první várky chatařské speciality? přírodní mošt dle výběru? A komu radši libo pivečko, dostane ho natočené osobně od chatařů Martina a Michala! A přijdete-li v páru, dostanete obojí! Tak teď už jen hurá za osvěžením na Prašivou!

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
777 Kč

Chatařské tričko s logem chaty

Chcete mít jedinečné tričko z chaty Prašivá, které zatím nikdo jiný ještě nemá? Dokonce ani chatař sám! :-) Neváhejte, kolekce je velmi omezená :-)

Počet dostupných odměn: 74/100

Nelze podpořit
1 000 Kč

Tajemný prašivácký balíček

Co se za tím skrývá? Vstup na historickou rozhlednu, elektronická fotodokumentace ze vzkřišování chaty a dále chatařská nášivka nebo turistická známka dle volby.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
2 000 Kč

Tajemství chaty Prašivá...

Objevte ta nejtajnější zákoutí chaty, od klenbového sklepa až po historickou rozlednu a na závěr se vyfoťte s našim symbolem chaty - prašivým medvědem. Jako vzpomínku na tento ojedinělý zážitek si odnesete naši prašiváckou nášivku.

Počet dostupných odměn: 48/50

Nelze podpořit
4 444 Kč

Horský víkend na Prašivé

Odměnou Vám bude ubytování na dvě noci pro dvě osoby se snídání na naší dřevěné turistické chatě, která od pradávna láká horaly z různých koutů země. Pobyt Vám zpříjemníme prohlídkou celé chaty, jejího zákulisí a vezmeme Vás i na rozhlednu na východ slunce.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
5 555 Kč

Romantický víkend na Prašivé

Užijte si romantický víkend na horské chatě na dvě noci v pokojíku s balkónkem a výhledem na kapličku. Váš pobyt Vám zpříjemníme prohlídkou celé chaty, jejího zákulisí a vezmeme Vás i na rozhlednu při západu slunce, kde budete moci společně povečeřet a zažít tak příjemné chvíle.

Počet dostupných odměn: 16/20

Nelze podpořit
10 000 Kč

Prašivá SPECIÁL

V rámci speciálního balíčku Vás pozveme na grilovačku na Prašivé v kruhu nejbližších příznivců chaty, dále Vám poskytneme ubytování, snídani a Váš pobyt zpříjemníme prohlídkou celé chaty, jejího zákulisí a vezmeme Vás i na rozhlednu při západu a východu slunce. Jako pamětní dáreček si odnesete domů nejen krásné vzpomínky z neopakovatelné akce, ale i naši prašiváckou nášivku.

Počet dostupných odměn: 20/20

Nelze podpořit
15 555 Kč

Silvestr na vzkříšené Prašivé

Zažijte historicky první Silvestr na vzkříšené Prašivé v kruhu nejbližších příznivců chaty. Za Vaši podporu Vám připravíme silvestrovské pohoštění, ubytování, snídani a Váš pobyt zpříjemníme prohlídkou celé chaty, jejího zákulisí a vezmeme Vás i na rozhlednu při západu a východu slunce. Jako pamětní dáreček si odnesete domů nejen krásné vzpomínky z neopakovatelné akce, fotku se symbolem chaty - našim medvědem ale i naši prašiváckou nášivku. Tato jedinečná nabídka je pouze pro dvě dvojice.

Počet dostupných odměn: 2/2

Nelze podpořit