DSCF1506.jpeg

Budoucnost pro Vanessu Ostatní

Vanessa žije v Namíbii, je jí 24 let a snaží se dostat na školu pro zdravotní sestřičky. Pojďme jí pomoct získat vzdělání, budoucnost a smysl života.

DSCF1453.jpeg

Vybráno122 406 Kč(126 %)

126 %
97 000 Kčpožadováno
155startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Život přináší různé nečekané situace. Projekt Budoucnost pro Vanessu je zcela nečekaná a spontanní věc, která vznikla proto, že život Vanessy a její přístup k němu se mě hluboce dotknul a oslovil mě. Mám rád lidi, co mají cíl a jsou ochotní pro ně tvrdě dřít. Mám rád lidi pokorné, upřímné a přátelské. Přesně taková Vanessa je a má jedinou smůlu. Narodila se v Ausu v Namibii, což je něco jako Bruntál uprostřed pouště (omlouvám se Bruntálu) a holt to má v životě těžší. A tak jsem si řekl, že bychom jí mohli trochu pomoct. Z naší pespektivy stačí relativně málo, z její je to sakra těžké.

 

Má smysl podpořit kampaň když už máme vybráno?

Rádi bychom všem podporovatelům poděkovali. Částku, kterou jsme potřebovali pro Vanessu na studia jsme vybrali a ona víc peněz nepotřebuje a ani nechce. Je to hrdá žena. Proto jsme se rozhodli, že vše, co vybereme nad cílovou částku použijeme pro nákup zdravotnického materiálu pro kliniku v Ausu. Vanessa souhlasila, že se o to osobně postará, aby jediný namibský dollar nepřišel na zmar.

Takže i nadále můžete koupit fotky za fér cenu a udělat tím dobrý skutek. 

 

Kdo je Vanessa?

Vanessa se narodila a žije na jihu Namibie v městečku uprostřed pouště, které se jmenuje Aus. Není to velké městečko, ale mají školu (pouze první stupeň), malou polikliniku (vypadá jako autobusová zastávka), obchod (hůř zásobená večerka ze sídliště) a kostel. Díky těmto výdobytkům civilizace měla Vanessa možnost projít prvním i druhým stupěm základního vzdělání. Na druhý stupeň musela dojíždět do 150km vzdáleného většího města, což bylo ekonomicky maximum, co její rodina dokázala zajistit.

 

Protože v Ausu je poliklinika a chybí personál, Vanessa se rozhodla, že by chtěla být zdravotní sestrou. Pro to potřebuje absolvovat tříletý kurz na privátní škole, což je něco, co je pro běžné namibce ekonomicky zcela nedosažitelné a proto personál chybí.

 

Nicméně Vanessa je bojovnice a tak si jde za svým snem. Aktuálně je jí 24 let, má roční dítě a pracuje v jediném hotelu ve městě jako servírka. Sedm dní v týdnu, každý den 10 hodinová směna a tím si vydělá na místní poměry úžasných skoro 1500Kč měsíčně. Ano, platy v Namibii jsou trochu jinde než u nás. K tomu občas dostane nějaké to zpropitné a šetří.

 

Náklady na rok studia ve městě jsou cca 30 000 Kč za rok, což jak si umíte spočítat sami znamená, že než našetří na studium, bude pravděpodobně mrtvá, protože věk dožití v Namibii je trochu jinde než u nás. Myslíte si, že to ta dvacetičtyřletá holka uprostřed pouště vzdá? Ne. Už úspěšně našetřila na první rok studia a úspěšně jej ukončila!

Pak musela studium přerušit a dál šetří. A to je moment, kdy jsme ji potkali.

Proč pomáhám Vanesse?

Do Namibie pořádám zájezdy už dlouhé roky. Mám namíbii rád, je to moje nejoblíbenější země v Africe a to nejen kvůli úžasné přírodě, ale právě kvůli lidem co tu žijí. Na rozdíl od většiny afrických zemí zde skoro nenarazíte na žebráky nebo absolutní chudobu. Život tady není lehký, ale lidé se tu starají sami o sebe, na nikoho nespoléhají, po nikom nic nechtějí, protože vědi, že se o své životy musejí postarat sami.

Klienti na aktuální cestě mě požádali, že by kromě jiného chtěli nafotit nějaké fotky s "pěknou černoškou". Vanessa nás zrovna obsluhovala u stolu a tak jsem se jí tak trochu položertem zeptal, zda by byla tak hodná a ochotná a nejela s námi druhý den fotit do blízkého městečka duchů. Omluvila se, že nemůže, protože pracuje v hotelu, což jsem chápal a upřímně jsem nic moc jiného nečekal.

Po chvíli přišla a řekla, že druhý den sice pracuje, ale nastupuje na odpolední směnu až ve 14 hodin, takže pokud to focení stihneme před tím, tak to půjde. Měl jsem radost a dohodli jsme se na odjezdu v 7 ráno. Až posléze jsem zjistil, že pracuje do jedné ráno a domu jí to trvá hodinu, takže kvůli nám spala jen 4 hodiny, pak s námi půl dne fotila a pak šla na další 10 hodinovou směnu.

Cestou na a z focení jsme se dali do řeči a já začal objevovat její životní příběh. Za celou dobu si neřekla o peníze, celou dobu se nám snažila vyjít vstříc. Za normálních okolností bych jí dal za focení něco kolem 2 000 Kč, což rozpočítáno na fotografy byla pro nás rozumná částka a pro ní měsíční příjem navíc. Ale pak jsem si řekl, že pro ní mohu udělat víc.

Opravdu mě oslovilo, jak je ta holka skromná, cílevědomá a pracovitá, přestože její perspektiva není vůbec jednoduchá. A proto jsem se rozhodl pokusit se prodat nějaké fotky, získat nějaké peníze a pomoct jí dodělat školu a stát se zdravotní sestrou.

 

O co se snažíme?

Vanessa není typ, co by se někoho doprošoval o pomoc. Už týden s ní komunikuji o celém projektu a je vidět, jaké rozpaky to v ní vyvolává. Slíbil jsem jí, že nejde o žádné žebrání o pomoc, ale o férový business, kterého je ona součástí. Peníze, které zde vybíráme nedostane jako dar, ale jako odměnu za focení jako modelka. Paradoxně právě tato rovina pro ní byla velmi důležitá.

Nabízím vám moje fotografie z Namíbie v nejrůznějších podobách. Jakožto autor se vzdávám 100% výdělku tohoto projektu ve prospěch studia Vanessy a zároveň budu 2 roky dohlížet na to, aby peníze byly použity opravdu pro studium.

Vanessa je velmi cílevědomá, takže přesně věděla kolik peněz potřebuje, co kolik stojí. Mým cílem je, aby v červenci tohoto roku nastoupila na I-care institute se Swakopmuntu a dokončila zbývající dva roky studia.

Jeden rok studia vyjde na cca 25 000 Kč. To jsou náklady na školné, pomůcky, povinné očkování a další poplatky. Dále potřebuje cca 1800 Kč měsíčně na to, aby mohla žít ve městě, kde je škola a pak něco málo na přestěhování sebe, dítěte a matky. Při škole samozřejmě bude pracovat, aby uživila své dítě a maminku.

Co vám nabízím?

V rámci této kampaně můžete Vanessu podpořit tím, že koupíte fotografie, které jsem pořídil v Namíbii. Je čistě na vás, zda si vyberete krajinky nebo snímky s Vanessou. Vybrat si můžete ze setů digitálních snímků, které můžete použít třeba jako pozadí pro váš telefon, tablet či počítač nebo z fyzických snímků. Fyzické snímky můžete mít na papíře, plátně či na hliníkové desce a to v různých rozměrech. Motiv si každý donátor bude moct vybrat z připravených digitálních setů.

Peníze minimálně na první rok musíme vybrat do poloviny dubna, aby se Vanessa stihla přihlásit do semestru začínajícího v červenci 2024. Já se z Namibie vracím na začátku dubna, takže v průběhu května donátoři dostanou digitální snímky a v průběhu června pak případné fyzické fotografie.

Vanessa souhlasila s tím, že pokud se podaří peníze vydělat, tak se mnou bude průběžně sdílet své studijní výsledky a bude peníze dostávat průběžně tak, jak budou pro studium potřeba a pouze v případě, kdy bude úspěšně studovat.

Proč se zapojit?

Každý může mít asi jiný důvod. Mě napadají dva. Tím, že si koupíte fotografii za férovou cenu dáte možnost konkrétnímu člověku mít budoucnost, mít smysl života a dosáhnout něčeho, čeho by bez toho dosahoval neuvěřitelně těžko.

Druhým důvodem může být to, že Namibie je neuvěřitelně kouzelná a krásná země a vy kousek té krásy můžete mít u sebe. Afrika dá kousek krásy vám a vy můžete dát africe jednu zdravotní sestru, což může ve výsledku zachránit tisíce životů.

 

 

 

Vybráno122 406 Kč(126 %)

126 %
97 000 Kčpožadováno
155startérů
Podpořit projekt

Odměny

90 KčSet 22 fotografií Vanessy v digitální podobě

Set 22 fotografií Vanessy v plném rozišení, které jsme společně nafotili v Kolmanskopfu, což je opuštěné těžební městečko pohlcené pouští

Očekávané doručení odměny: duben 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

190 KčSet 50 wallpaperů z Namibie

Výběr 50 fotografií z Namíbie v rozlišení 5K, které můžete použít pro desktop svého telefonu, tabletu či počítače a každý den si dělat radost krásou této země

Očekávané doručení odměny: duben 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

290 KčSet 50 hi-res fotografií z Namibie

Výběr 50 fotografií z Namíbie v tidkové kvalitě, které můžete použít pro libovolné osobní užití a každý den si dělat radost krásou této země.

Očekávané doručení odměny: duben 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

490 KčPohlednice z Namibie

Set 5 fotografií vytištěných na kvalitní fotografický papír ve formátu 18 x 13 cm, které můžete použít třeba na to, že překvapíte své známé originální pohlednicí.

Očekávané doručení odměny: květen 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

990 KčPlakát z Namíbie

Plakát s motivem dle vlastního výběr ve formátu 45 x 30 cm vytištěný na kvalitní fotografický papír

Očekávané doručení odměny: květen 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 990 KčPlakát z Namíbie XL

Plakát s motivem dle vlastního výběr ve formátu 90 x 60 cm vytištěný na kvalitní fotografický papír

Očekávané doručení odměny: květen 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

2 990 KčPlátno z Namíbie

Fotografie vytištěná na plátno a natažená na rám ve formátu 90 x 60 cm s motivem dle vlastního výběru.

Očekávané doručení odměny: květen 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

4 900 KčObraz z Namibie

Fotografie vytištěná na hliníkové desce ve formátu 90 x 60 cm s motivem dle vlastního výběru.

Očekávané doručení odměny: květen 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

9 900 KčObraz z Namibie XL

Fotografie vytištěná na hliníkové desce ve formátu 120 x 90 cm s motivem dle vlastního výběru.

Očekávané doručení odměny: květen 2024

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná