heart.png

Albánská výzva: Turistické značení Ostatní

Pomozte nám vyznačit 130 km turistických tras v horách severní Albánie.

Albánská výzva: Turistické značení

Vybráno45 744 Kč(152 %)

152 %
30 000 Kčpožadováno
75startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Také se neradi ztrácíte v horách? A co v horách severní Albánie? Albánské Alpy jsou jednou z posledních neprobádaných oblastí v Evropě. Nabízí nespočet míst, která byla dlouho turistům skryta, a to z prostého důvodu, že nikdo kromě místních neví, jak se v nich vyznat! V Albánii není téměř žádné turistické značení.

To je jeden z důvodů, proč na podzim roku 2014 vznikl Spolek pro povznesení údolí Curaj Eperm. Jsme skupina mladých nadšenců, kteří se v těchto horách několikrát ztratili, ale i přesto si myslíme, že je to jedno z nejúžasnějších míst, které můžete v Evropě navštívit. Naším cílem je propojit dvě již existující a turisty vyhledávaná údolí Theth a Valbona se třetím údolím, v jehož centru je unikátní horská vesnice Curraj Eperm. 

Turistické trasy, mapy, ferraty

V údolí Curraj Eperm chceme vyznačit přibližně 130 km značených turistických tras. Bude to nejrozsáhlejší síť turistického značení v zemi. Podle našich výpočtů potřebujeme přes 30 kg barev. Počítáme samozřejmě i s výstavbou rozcestníků. Naše plány zahrnují také vytvoření první kvalitní turistické mapy oblasti, v které budou zahrnuty například i místa na odpočinek, místa se signálem apod., a bude volně stažitelná na našem webu

Vznikne nová turistická základna v Curraj Eperm, kde jsme již domluvení s místním rodákem, který je ochoten během sezóny ve vesnici být a plnit služby běžných turistických informačních center a zároveň mít hospůdku se základním občerstvením. 

Díky vzniku těchto tras dojde k propojení tří turistických oblastí Theth, Valbona a nově Curraj Eperm. Plánujme také vytvořit první značenou trasu v Evropě na kaňoning, která bude na řece Shales. A pokud by zbyly peníze, máme také vytvořen projekt na výstavbu ferrat. 

Plánujeme vyznačit následující trasy: 

stezky.jpg

  • červená značka Theth (silnice) − Curraj Eperm − Lekbibaj(přístav)
  • modrá značka Theth průsmyk − Qerec − Curraj Eperm − Vrane − Vuksanaj − Salca
  • zelené značky − Qerec − údolí Valbona; Lekbibaj − Řitní soutěska
  • kaňoningové stezky na řece Shale a řece Curraje
  • via ferrata kaňonem Řitní soutěska
  • žluté značky − propojky

Jak bude turistické značení vypadat? 

Základní je červeně značená trasa, která poprvé v historii albánské turistiky umožní projít odněkud někam. Dosud totiž existuje jen několik málo tras, vybíhajících z Thethu, ale není možné udělat přechod. Červená značka tedy povede od přístavu v Lekbibaji přes Curraj Eperm, až se napojí na trasu z Thethu. Část mezi Lekbibaj a Curraj Eperm bude stěžejní částí trasy umožňující zásobování a samotný přesun turistů do Curraj Eperm. Modrá značka umožní turistům obdivovat jižní svahy hor obklopující Qerec a nádherné hornaté pobřeží Kománské přehrady u vesnic Salca a Brica. V plánu je také zelená trasa spojující Curraj Eperm s Valbonou.

    ALB_poster_1_w_small_burn.png   ALB_poster_3_w_small_burn.png

Jak to všechno začalo

V posledních pár letech jsme během letních prázdnin třikrát navštívili Albánii. Vždy jsme byli v horách na severu a cíleně vyhledávali místa, o kterých nenajdete na turistických serverech ani zmínku. Při poslední výpravě jsme našli dvě vesnice zcela odříznuté od okolního světa. Nedá se do nich dostat jinak než pěšky nebo na oslovi a turisté tu snad nikdy ani nebyli. Pokud znáte trasu, cesta do bližší vesnice vám zabere kolem 9 hodin chůze přes hory. Protože ale do vesnice není žádná trasa vyznačená a mapa oblasti neexistuje, tak nám při první návštěvě cesta trvala neuvěřitelných 3,5 dní.

I přes náročnost cesty nás vesnice  Curraj Eperm Querec nadchly stejně jako celá oblast. Shodli jsme se, že je velká škoda, že možnost vidět tyto téměř vylidněné, ale v minulosti velké horské vesnice a tak nedotknutou horskou přírodu nemá víc lidí. 

CE_start.jpgPohled na vesnici Curraj Eperm, květen 2015. Výchozí bod v údolí, kde pláujeme vyznačit trasy.

Když nás i místní ujistili, že naši pomoc vítají a věří v její pozitivní dopad, rozhodli jsme se: Jdeme do toho! Věděli jsme, že nechceme dopustit, aby údolí bylo zahlceno davy turistů a stala se z něj komerční pouťová atrakce. Oblast je nicméně natolik obtížně dostupná a uzavřená v horách, že jí nic takového nehrozí – dostanou se sem jen ti skuteční dobrodruzi, kteří mohou dát místním aspoň nějaké živobytí a pomoci zastavit rychlé vylidňování vesnic.

Z myšlenky se tedy časem stala realita a my začali pracovat na projektech sdružujících se pod názvem Albánská výzva. Postupně se k nám začali přidávat další a další nadšenci, a tak nyní již čítáme přes stovku dobrovolníků, odhodlaných se v srpnu 2015 vydat do Albánie. 

Co všechno chceme v Albánii udělat

V létě bude naší základnou jedna z opuštěných vesnic, vesnice Curraj Eperm, která slouží jako výchozí bod pro naše turistické trasy. V té chceme postavit mimo jiné i most, opravit zchátralý kostelík a zapojit několik fotovoltaických panelů.

Více informací o nás se dozvíte na našem webu albanianchallenge.cz nebo na facebookové stránce Albánská výzva - Albanian Challenge.

banner_festival_v1-300.png
Naše projekty budou zakončeny
festivalem ve vesnici Curraj Eperm.

Proč to děláme?

A proč ne? Na světě je spousta míst kde můžete pomoci nebo něco pro někoho udělat. Buď o tom můžete dlouze mluvit a nebo si vybrat jednu konkrétní věc a tu začít realizovat! Chceme aktivně strávit letní prázdniny, rozšířit obzory za hranice naší země, poznávat cizí kulturu, naučit se s ní žít a spolupracovat. Chceme navazovat nové přátelské vztahy, získávat nové životní zkušenosti a vyzkoušet si své dovednosti.

Chceme dokázat něco, o co se pokoušel zatím málokdo, protože to většině přijde příliš naivní, nereálné, zbytečné. To je důvod, proč raději nedělají nic. My naopak svou naivitu pramenící z našeho věku chceme využít. Na co máme čekat? Pomůžete nám?

dobrovolnici.jpgČást z přihlášených dobrovolníků, kteří v létě pojedou do Albánie.

Vybráno45 744 Kč(152 %)

152 %
30 000 Kčpožadováno
75startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuAlbánská výzva

Odměny

150 KčNAPÍŠEME VÁM Z ALBÁNIE

Přímo z vesnice Curraj Eperm Vám pošleme pohled s osobním věnováním a s unikátním razítkem Ponny Express Curraj Eperm. Našeho kurýra čeká den cesty na koni k nejbližší schránce Albánské pošty.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

300 KčALBÁNSKÝ OBJEVITEL

Dárcovský certifikát jako osvědčení o adopci 1 km trasy.

Počet dostupných odměn: 47/60

Odměna nedostupná

500 KčALBÁNSKÝ OBJEVITEL (s patníkem)

Dárcovský certifikát jako osvědčení o adopci 1 km trasy + Patník na turistické cestě s Vaším jménem, který označí Váš kilometr turistické cesty.

Počet dostupných odměn: 12/40

Odměna nedostupná

1 000 KčALBÁNSKÝ DÁRCE

Zápis na zdi dárců v turistické základně v Curraj Eperm + eBook o zážitcích z Albánské výzvy.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

2 000 KčALBÁNSKÉ SEZNÁMENÍ

Lodní lístek na festival v Curraj Eperm zdarma + Kaňoning na řece Shales nebo Currjave s průvodcem + Zápis na zdi dárců v turistické základně v Curraj Eperm + eBook o zážitcích z Albánské výzvy. NEBO pro ty, co nemohou do Albánie přijet Kuchařky a kuchaři Albánské výzvy Vám upečou domácí moučník a osobně Vám ho doručí (Brno a okolí) + Zápis na zdi dárců v turistické základně v Curraj Eperm + eBook o zážitcích z Albánské výzvy.

Počet dostupných odměn: 18/20

Odměna nedostupná

4 000 KčALBÁNSKÝ PRŮZKUMNÍK

Doprava lodí a autem na festival ze Shkoderu a zpět + Lodní lístek na festival v CE + Občerstvení na festivalu + Kaňoning na řece Shales nebo Currjave s průvodcem + Zápis na zdi dárců v turistické základně v CE + eBook o zážitcích z Albánské výzvy. NEBO pro ty co nemohou do Albánie přijet Kuchařky a kuchaři Albánské výzvy Vám upečou domácí dort a doručí Vám ho (kdekoliv v ČR, v dostupné vzdálenosti osobně) + Zápis na zdi dárců v turistické základně v Curraj Eperm + eBook o zážitcích z Albánské výzvy.

Počet dostupných odměn: 14/15

Odměna nedostupná

7 000 KčALBÁNSKÝ DOBRODRUH

Ubytování pro 2 osoby na 2 noci s polopenzí u některé z našich přátelských rodin v Curraj Eperm + Doprava lodí a autem na festival ze Shkoderu a zpět + Vstup na festival v Curraj Epperm + Občerstvení na festivalu + Kaňoning na řece Shales nebo Currjave po festivalu s průvodcem + Zápis na zdi dárců v turistické základně v Curraj Eperm + eBook o zážitcích z Albánské výzvy.

Počet dostupných odměn: 6/6

Odměna nedostupná

10 000 KčGENERÁLNÍ SPONZOR JEDNÉ Z TURISTICKÝCH TRAS

Trasa ponese jméno dle vašeho výběru a domluvy + Uvedení na rozcestnících + Uvedení na našem webu jako hlavní sponzor vybrané turistické trasy (červená, modrá, zelená, žlutá) + Zápis na zdi dárců v turistické základně v Curraj Eperm + Tištěný eBook o zážitcích z Albánské výzvy s osobním věnováním.

Počet dostupných odměn: 3/4

Odměna nedostupná