startovac cover v 2 small.jpg

První Češi na Poháru Gordona Bennetta Technika

Jako první český tým v dějinách se 8. září 2017 zúčastníme extrémního závodu plynových balonů, Poháru Gordona Bennetta. Podpořte, prosím, náš start!

Týden do konce kampaně, tlak stoupá.
8/20/2017

Týden do konce kampaně, tlak stoupá.

Sponzoři přibývají, stejně jako podporovatelé z řad veřejnosti. Pořád jsme daleko od cíle, ale blíží se... Máme nové odměny. Máme natrénováno. Dostanete nás k cíli?

Kampaň dvou fousáčů se rozjížděla hodně zvolna. Už teď ale víme, že fanoušků projektu dvou českých pilotů plynových balónů je celá řada. Díky všem, že do toho chcete jít s námi!

TECHNICKOU PODPORU UŽ MÁME

Honza musel prodat svůj karavan, se kterým jezdil po celé Evropě. Máme tak ale jistotu špičkového technického vybavení, díky kterému se budeme moc vyrovnat špičkově sehraným týmům. Vždyť my spolu létáme teprve dva roky! Klíčová pro nás je i podpora sponzorů. Cestoffka nám zajistila satelitní telefon a GPS navigaci. Společnost SOLSOL nám zapůjčila skládací solární panel s bateriemi, které vydrží 16 hodin letu. Už jsme zmínili Norské svetry, které nás vybaví termoprádlem, a také Ústav leteckého zdravotnictví, díky němuž jsme ozkoušeli pobyt ve vysokých nadmořských výškách. Velké díky patří i Řízení letového provozu ČR za finanční podporu. Zkrátka, nejsme v tom sami!

VAŠÍ PODPORU POTŘEBUJEME PRÁVĚ TEĎ!

Stále nám v kampani chybí nemálo. Ale ještě zbývá týden do konce. Věříme, že to klapne, protože Češi jsou dobrodruzi a podobně "cáklé" jedince umí podpořit. Pojďte nám to tam hodit, náš let bude i váš! Pro tuhle atmosféru nám to za to stojí. 

 

Vylezli jsme na Mount Everest
8/11/2017

Vylezli jsme na Mount Everest

Jak se dýchá na vrcholku Himalájí bez přídavného kyslíku? No, špatně. Aneb jak si dva fousáči vyzkoušeli pobyt v 7500 metrech nad mořem.

Pokud jste někdy letěli balónem, určitě to byla parádní zkušenost: vítr jemně čechral vlasy, ptáci zpívali a nebe bylo bez mráčků. To jste ale seděli ve horkovzušné "mongolfiéře", tedy balónu, který může létat maximálně pár hodin ve stovkách výškových metrů.

Dva fousáči ale míří výš: s plynovým balónem už za necelý měsíc odstartují na nejtěžším závodě světa, Poháru Gordona Bennetta. Jako první Češi. A hned zkraje je s velkou pravděpodobností bude čekat přelet Alp. Což může znamenat i několikahodinový pobyt v 5 kilometrech nad mořem...

Jan Smrčka a Aleš Vašíček si dnes proto vyzkoušeli pobyt v několika kilometrech, konkrétně na úrovni vrcholku Anapurny III, v 7500 m.n.m. Bez kyslíkových přístrojů. Bez tréninku.

"Začnete cítit tlak v hlavě, zešeří se, ztěžknou nohy a mozek začne poněkud vynechávat. Za tři minuty jsem byl rád, že si můžu zmáčknout kouzelné tlačítko a pustit si kyslík do masky," sdělil své první dojmy druhý pilot Aleš Vašíček a zněl tak trochu jako kdyby si dýchl hélia... 

A co vy, Víte, jak by vaše tělo reagovalo, když byste třeba lezli na osmitisícovku? Dva fousáči v balónu o tom už teď určitou představu mají. A to díky úžasné ochotě Ústavu leteckého zdravotnictví v Praze, který jim umožnil test zdarma absolvovat a podpořil tak jejich zářijový start. Děkujeme!

Hřeje nás další sponzor!
8/9/2017

Hřeje nás další sponzor!

Víte, co mají společného první člověk na Mt.Everestu, Sir Edmund Hillary a Dva fousáči v balónu? Spodní prádlo!

Děkujeme našemu novému sponzorovi, který se nás rozhodl podpořit v mrazivých letech ve velkých výškách. Norskysvetr.cz nás (mimo jiné) vybavil speciálním norským termoprádlem BRYNJE na bázi sítě.

Norské termoprádlo používali Hillary a Tenzing Norgay už při prvovýstupu na Mt.Everest v roce 1953. Od té doby se síťované oblečení stalo povinnou výbavou expedic na oba póly, po Grónsku nebo v Himalájích. BRYNJE používají norské záchranné složky a velkým odběratelem je i norská armáda.

Takže se brzy těšte na zajímavé fotografie dvou balonářů v síťovaném prádle! :)

Startovací kampaň se rozbíhá opatrně, náš plán první účasti na Coupe Aeronotique Gordon Bennett ale zaujal kromě Norských svetrů další zajímavé sponzory. Tímto děkujeme i Cestoffka.cz za zapůjčení satelitního telefonu a speciální GPS navigace, která přežije i -50stupňové mrazy. Velké díky patří i Řízení letového provozu ČR za finanční příspěvek, díky kterému je naše účast v Poháru Gordona Bennetta zase o kousek blíž.

Ještě nám zbývá měsíc do startu a jen tři týdny do konce startovací kampaně. Pomozte nám vybrat cílovou částku a přiblížit sen o první české účasti na Poháru Gordona Bennetta! 

Italský trénink Dvou fousáčů v balónu: máme na to!
8/1/2017

Italský trénink Dvou fousáčů v balónu: máme na to!

Vyrazili jsme do italské Umbrie létat s kolegy z celého světa na balonářském Sagrantino Cupu. Stále se připravujeme na Pohár Gordona Bennetta!

Pro nás nešlo jen o příjemné vzduchoplavení v krásné krajině, ale i trénink v ne úplně jednoduchých podmínkách. Nejvíc se totiž učíte, když kolem sebe vidíte jiné piloty: v jaké hladině je nejlepší proudění a kterým směrem vás povane? Kde naopak "zaparkujete" na desítky minut?

Stále živíme sen o účasti na Poháru Gordona Bennetta, který ale bude úplně o něčem jiném. Start o půlnoci, hned zkraje stoupání na výšku kolem 4500 m.n.m., což je téměř maximum možného. A velkou část dne pak boj s termikou ve stovkách metrů. K tomu chlad skoro arktický, únava. No a mně samozřejmě nejvíc děsí hlad :)

V Itálii se nám povedl docela husarský kousek, přistáli jsme totiž prakticky v místě startu, což se rozhodně nestává každý den. Dokazuje to ale, že pokud jsou vhodné podmínky, dá se balón vcelku slušně řídit. S balónem jsme dosedli kousek za řekou do polí, kam naše doprovodné auto nemohlo. Problém. Zachránil nás místní zemědělec a moje "italština", která jej rozesmála natolik, že byl za láhev vína ochoten pro nás dojet. Předpokládám, že kdyby k vám na pozemek dorazil amík a prohlásil "Můj kolega, který je paroháč a jehož pes se dnes žení, potřebuje traktor," taky byste bez zaváhání pomohli, ne...

Start na Bennettovi je daleko. Potřebujem nejen pomoc traktoristů, ale i vás, krajanů. Přispějte, byť symbolicky, do naší startovací sbírky. Napište i kamarádům. Díky!

ReachedCZK 187,590(156%)

156%
CZK 120,000requested
58contributors
Contribute

project authorDva fousáči

Rewards

CZK 200Památeční samolepka s logem účasti

Památeční samolepka Dvou fousáčů na poháru Gordona Bennetta s věnováním.

Expected delivery of the reward: November 2017

Number of available rewards: 297/300

Reward unavailable

CZK 250Pohled ze startu

V den startu vám pošleme pohlednici s naším podpisem. Pohled z prvního českého startu můžete mít jen jednou v životě!

Expected delivery of the reward: September 2017

Number of available rewards: 66/80

Reward unavailable

CZK 350Fousaté balónky

Sada tří balónků v národních barvách s logem účasti dvou fousáčů

Expected delivery of the reward: November 2017

Number of available rewards: 119/120

Reward unavailable

CZK 400Pytel s pískem

Ozdobný jutový pytel s logem účasti dvou fousáčů naplněný pískem. Vhodné jako zarážka do dveří, při velké zátěži možno vyhodit z okna...

Expected delivery of the reward: December 2017

Number of available rewards: 77/80

Reward unavailable

CZK 450Místo dopadu v lahvi

No nějak dopadneme. Elegantní flakonky s korkovým špuntem s darovací etiketou a poděkováním, naplněné půdou z místa přistání. Právě teď k mání-rezervaci, v omezeném počtu.

Expected delivery of the reward: October 2017

Number of available rewards: 2/5

Reward unavailable

CZK 580Fousatý hrníček

Keramický hrníček s logem účasti dvou fousáčů. Památeční samolepka Dvou fousáčů na poháru Gordona Bennetta s věnováním.

Expected delivery of the reward: December 2017

Number of available rewards: 90/100

Reward unavailable

CZK 700Balón štěstí

Létající lampión štěstí s logem dvou fousáčů. Památeční samolepka Dvou fousáčů na poháru Gordona Bennetta s věnováním.

Expected delivery of the reward: December 2017

Number of available rewards: 79/80

Reward unavailable

CZK 850Tričko pánské + fotografie ze startu

Pánské tričko s logem účasti dvou fousáčů v závodě, v bílé, modré nebo červené barvě. Originální fotografie ze startu první české posádky.

Expected delivery of the reward: December 2017

Number of available rewards: 117/120

Reward unavailable

CZK 850Tričko dámské + fotografie ze startu

Dámské tričko s logem účasti dvou fousáčů v závodě, v bílé, modré nebo červené barvě. Originální fotografie ze startu první české posádky.

Expected delivery of the reward: December 2017

Number of available rewards: 119/120

Reward unavailable

CZK 1,200Přívešek balón (stříbro) a fotografie ze startu

Stříbrný přívěsek horkovzdušného balónu v dárkové krabičce. Originální fotografie ze startu první české posádky. Památeční samolepka Dvou fousáčů na poháru Gordona Bennetta s věnováním.

Expected delivery of the reward: December 2017

Number of available rewards: 16/20

Reward unavailable

CZK 1,400Last week Favourite Combo

To nejoblíbenější z našich odměn, pouze ve 4 balíčcích! Oblíbený fousatý hrníček, tričko a balónky v národních barvách s logem fousáčů. K tomu fotografie ze startu s podpisem obou pilotů.

Expected delivery of the reward: November 2017

Number of available rewards: 2/4

Reward unavailable

CZK 1,500Balíček DOBRODRUH

Vstupenka na promítání filmu ze soutěže. Tričko dámské/pánské s logem účasti. Velkoformátová fotografie ze startu s podpisy prvních českých závodníků v poháru Gordona Bennetta.

Expected delivery of the reward: January 2018

Number of available rewards: 39/40

Reward unavailable

CZK 1,500Balíček ROMANTIK

Dva létající lampióny štěstí s logy dvou fousáčů. Tričko dámské/pánské s logem účasti. Velkoformátová fotografie ze startu s podpisy prvních českých závodníků v poháru Gordona Bennetta.

Expected delivery of the reward: January 2018

Number of available rewards: 40/40

Reward unavailable

CZK 2,017Leťte na Gordona Benneta s námi!

Vlajka s vaším jménem, ve vámi zvolených barvách může letět na první český Bennetův pohár s námi. Poté vám jí zašleme společně s velkoformátovou fotografií ze startu s osobním věnováním.

Expected delivery of the reward: November 2017

Number of available rewards: 15/15

Reward unavailable

CZK 3,100VIP Balíček Dobrodruh

Tričko dámské/pánské s logem účasti. 500 ml domácí valašské slivovice v lahvi s logem účasti. Vstupenka na promítání filmu ze soutěže, velkoformátová fotografie ze startu s podpisy prvních českých závodníků v poháru Gordona Bennetta.

Expected delivery of the reward: November 2017

Number of available rewards: 20/20

Reward unavailable

CZK 3,100VIP Balíček Romantik

Proutěný koš “Gordon Bennett” s dvěma hrníčky s logem účasti a piknikovou dekou s logem dvou fousáčů. Dva létající lampióny štěstí. Velkoformátová fotografie ze startu s podpisy prvních českých závodníků v poháru Gordona Bennetta.

Expected delivery of the reward: November 2017

Number of available rewards: 19/20

Reward unavailable

CZK 4,500Ručně psaný letový deník

To nejdůležitější z celého závodu, ručně napsané v letovém deníku s logem české účasti. Originální fotografie ze startu s podpisy prvních českých závodníků v poháru Gordona Bennetta.

Expected delivery of the reward: November 2017

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable

CZK 6,500Chci zažít let s vámi

Let horkovzdušným balonem se soutěžními piloty Honzou a Alešem na Karlštejnsku. Pozvánka do klubu na skleničku. Vstupenka na promítání filmu ze soutěže. Originální fotografie ze startu první české posádky.

Expected delivery of the reward: August 2018

Number of available rewards: 19/20

Reward unavailable

CZK 9,500Let s posádkou a la Jules Verne

Let horkovzdušným balonem se soutěžními piloty Honzou a Alešem na Karlštejnsku. “Blinkací pytlík” s logem české účasti v soutěži. Ručně psaný letový deník ze soutěže. Stylová šála s logem Dvou fousáčů na poháru Gordona Bennetta. Vstupenka na promítání filmu ze soutěže.

Expected delivery of the reward: August 2018

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable

CZK 14,900Romantický let pro dva

Let horkovzdušným balonem se soutěžními piloty Honzou a Alešem na Karlštejnsku. Proutěný koš “Gordon Bennett” s dvěma hrníčky s logem účasti a piknikovou dekou s logem dvou fousáčů. Létající lampión štěstí. Dámské a pánské triko s logem české účasti. Velkoformátová fotografie ze startu s podpisy prvních českých závodníků v poháru Gordona Bennetta.

Expected delivery of the reward: August 2018

Number of available rewards: 6/10

Reward unavailable

CZK 20,170Člen týmu

Vlajka s vaším jménem, ve vámi zvolených barvách poletí na první český Bennetův pohár s námi. Poté vám jí zašleme, stejně jako 4x VIP vstupenku na premiéru dokumentárního filmu o závodě, kde budete uveden v titulkách. Let horkovzdušným balonem se soutěžními piloty Honzou a Alešem. 500 ml domácí valašské slivovice v lahvi s logem účasti. Velkoformátová fotografie ze startu s podpisy prvních českých závodníků v poháru Gordona Bennetta.

Expected delivery of the reward: August 2018

Number of available rewards: 7/8

Reward unavailable

CZK 68,000Hrdý sponzor týmu

Logo vaší společnosti na koši soutěžního balónu a na oblečení posádky, které se objeví ve všech mediálních výstupech a filmu. 4x VIP vstupenka na premiéru dokumentárního filmu o závodě, kde budete uveden v titulcích. Večeře se soutěžícími piloty. Let horkovzdušným balonem pro dva se soutěžními piloty Honzou a Alešem. 500 ml domácí valašské slivovice v lahvi s logem účasti. Velkoformátová fotografie ze startu s podpisy prvních českých závodníků v poháru Gordona Bennetta.

Expected delivery of the reward: August 2018

Number of available rewards: 3/4

Reward unavailable