Polish_20221227_211740310.png

Můj mormonský příběh / Kniha Mormonů Knihy

Strávil jsem v mormonské církvi část života a byl zasvěcen do tajných chrámových rituálů, které tato zvláštní americká církev dělá. V roce 2015 jsem byl exkomunikován, a toto je můj příběh.

Polish_20221227_210416135.jpg

ReachedCZK 21,300(107%)

107%
CZK 20,000requested
32contributors
ContributeRewards

V devatenácti letech jsem poprvé potkal mormonské misionáře. Studoval jsem světová náboženství, a zajímalo mě, čemu věří. Po pěti letech jsem do této církve vstoupil a zjistil, že mormoni mají řadu tajných nauk a rituálů, které se nesmí vyzrazovat veřejnosti pod symbolickým trestem smrti. 

Tato kniha shrnuje můj příběh a veškeré psychologické důvody, které mohou člověka vést k přičlenění se k náboženské organizaci (nebo sektě). Popisuji, jakým způsobem probíhal život v círki, a také vyprávím o tom, jaký vliv na člověka mají tajné zednářské rituály v mormonských chrámech. Kniha kromě mého příběhu obsahuje i základní pozadí o příběhu mormonského proroka Josepha Smithe a jeho náboženského hnutí.

Jaké typy knihy existují?

Příběh je rozdělen do několika cyklů. Základním je příběh mého života a členství v mormonské církvi (MŮJ PŘÍBĚH S MORMONY). Tento příběh je publikován černobílé a má150 stran. Je určen pro všechny, kteří zajímá spíš můj osobní příběh, a příliš je nezajímá hlubší studium mormonismu.

Druhou podobou je celý příběh mormonismu, se všemi jeho historickými podobami, s mými osobními zkušenostmi z těchto uskupení. Tento příběhový celek se jmenuje KNIHA MORMONŮ - obsahuje můj příběh, ale pokračuje příběhem Josepha Smithe a dalších mormonských vůdců. Má 300-350 stran a je k dispozici pouze barevně. Bude zajímat nejvíce ty, kteří chtějí pochopit, jakým způsobem Joseph Smith napsal Knihu Mormonovu, a jakou roli měli mormoni v historii Spojených států Amerických. Mormonskou historii přitom budou doplňovat drobné epizoda z mého života, které nejsou publikované v prvním cyklu o mém životě s mormony.

Kompletní edice (TRUMP edition) obsahuje oba dva zmíněné cykly (můj příběh a příběh mormonských vůdců), ale také třetí cyklus, který se zabývá moderním mormonským neo-fudnamentalismem. Ten jsem původně publikoval ve vědeckém časopise Religio (2/2022), ale v knize bude v mnohem širší a rozpracovanější podobě. Podstatou tohoto cyklu je moderní koketování mormonismu s Trumpovaným MAGA hnutím, pokus o svržení americké demokracie 6.ledna 2021 a série fundamentalistických vražd v prepperských a esoterických komunitách, napojených na mormonismus. Tahle část bude zajímat nejvíce všechny, kteří se zajímají o masové vrahy.

Významnou části knihy budou také dějiny LGBTQ lidí v mormonské historii - od rané homoerocity za Josepha Smithe, přes lesbicismus v Utahu až po moderní dějiny a hrůzy konverzní terapie na BYU. V této verzi knihy se bude také nacházet několik intimních příběhů z mého vlastního života v církvi. Třetí a finální verze má 700 stran a je knihou v takové podobě, v jaké jsem si ji přál a viděl. 

O autorovi:

Jakub Jahl je studentem religionistiky a autorem dvou knih, z nichž obě byly úspěšné na Startovači. První vyprávěla o jeho Africké cestě a druhá o Marilynu Mansonovi a jeho zločinech. Třetí se týká jeho mormonské zkušenosti. Na téma mormonismu publikoval již v minulosti, například v Náboženském infoservisu Dingir. Jednalo se například o články, zabývající se dějinami mormonského rasismu, fundamentalistickými odvětími nebo nově objevenou fotografií Josepha Smithe. O mormonech má také rozsáhlé série na svém Youtube.

 

Ukázka z knihy:

Bylo to jen několik dní po maturitě, když jsem měl telefonát z neznámého čísla. Byl podvečer, okolo půl osmé a já poslouchal Orwellovu audio knihu 1984. Nejdřív jsem neměl v úmyslu ten hovor zvednout, ale pak jsem se nedal a udělal to. Na telefonu byl nějaký misionář, který (jak jsem pochopil) získal skrze církevní záznamy moje číslo a chtěl se mě zeptat, jak se mám. “Jasný, jen se zeptat, jak se mám,” pomyslel jsem si, ale vlastně mi nevadilo, že se ozvali. Možná natrefím zase na nějaké pohodové misionáře, kteří se mnou budou chtít debatovat o Knize Mormonově. Mohl bych jim říct, že jsem ji dočetl a v čem mi přijde podobná Koránu, napadla mě zábavná myšlenka na rozhovor a domluvil s nimi sraz. Setkali jsme se ve městě na lavičce. Bylo léto a byl jsem jenom v tričku a kraťasech, zatímco oni museli mít košile a kalhoty. Byli to zase dva kluci podobného věku kteří přijeli z Ameriky, aby “kázali evangelium světu”. Vysvětlil jsem jim, jak jsem misionáře poznal, a že jsme hlavně zkoumali Knihu Mormonovu. Oni přikyvovali a tvrdili, že o tom slyšeli. Prý mají spoustu různých aktivit, jako třeba výuku angličtiny nebo sportovní den, a jsem zván, pokud chci. To jsem ale odmítl, protože kamarádů jsem měl dost a zajímaly mě hlavně jejich náboženské mýty, ne odpolední pikniky s míčem. To je překvapilo, protože jsem neprojevil zájem o klasické aktivity, přes které lapali své zájemce. Jako již několikrát předtím jsem jim zopakoval, že nemám zájem o vstup do jejich organizace, ale že mě zajímá jejich náboženství z odborného hlediska a pokud jsou k tomu svolní, rád si o něm poslechnu víc, ale nechci být nucen k nějakému vstupu nebo chození na nedělní mše. “Ale jak chceš pochopit naši nauku, když k nám nepřijdeš na nedělní shromáždění? To je místo, kde se o našem náboženství dozvíš nejvíc!” V očích jsem těm nebohým misionářům viděl, že mě prostě mermomocí chtějí dostat na to své shromáždění a neví, jak mě k tomu přemluvit. Zároveň jsem si však uvědomil, že mají v něčem pravdu. Pokud chci pochopit tu jejich Knihu Mormonovu, musím nejspíš vidět jejich mši. “Třeba v ní mají nějaké indiánské rituály,” problesklo mi hlavou. A jakkoliv se to při pohledu na jejich bílé nažehlené košile nezdálo pravděpodobné, bylo mi jasné, že tahle církev skrývá víc tajemství, než ty ostatní. Už jen ta mormonská bible ze starověké Ameriky byla úlet, který se vlastně vůbec nehodil k uhlazeným americkým misionářům, kteří od rána do večera mluvili jen o Ježíšovi. “Kde se vůbec vzala ta jejich prapodivná kniha?” Podle úvodních stran se zdálo, že autorem je nějaký Joseph Smith, který tvrdil, že mu ji přinesl nějaký anděl a přikázal mu založit církev. Celé se to zdálo dost uhozené a indiánský příběh se mi zdál mnohem zajímavější, ale jistě mezi obojím musela být nějaká souvislost. Jenže jaká?

Jak vám je nejspíš zřejmé, nechal jsem se nakonec přesvědčit, abych to jejich shromáždění navštívil. Musel jsem kvůli tomu vstávat brzo ráno, což jsem odjakživa nesnášel, a po cestě autobusem jsem za to celou tu církev proklínal. “Doufám, že to aspoň bude stát za to…”. Byla to ale docela typická křesťanská mše, jenom zbavená většiny mystiky. Církev sídlila v budově, jejíž druhé patro obývali exekutoři. Kaple vypadala spíš jako místo, kde se pořádají korporátní proslovy nebo setkání zaměstnanců. Oceňoval jsem však, že jejich sídlo nemá žádné honosné předměty ani pozlacené sochy. Všechno bylo prosté a skromné, což mi přišlo sympatické. Bohužel se však stejná skromnost odrážela také v myšlení členů a představitelů, kteří měli tak mdlé a nudné proslovy, že to už horší být nemohlo. Tu jsem poslouchal příběh o tom, jak “nepršelo, když měla jet jejich rodina na výlet”, a tak poděkovali za Boží požehnání. Tu zase pokračoval příběh o tom, že pití alkoholu je hrozné zlo, kterému se musíme za všech okolností vyvarovat, protože jediný lok piva může způsobit, že se od nás “stáhne Duch svatý” a podobné nesmysly. Bylo to zkrátka vcelku očekávatelné křesťanství, které mi ničím extra neimponovalo. Usmíval jsem se. Když za mnou po shromáždění misionáři přišli a ptali se, jaké mi to přišlo, snažil jsem se jim vysvětlit, že je to dost podobné ostatním církvím a že mě to v ničem nepřekvapilo. Jediné, co zde připomínalo něco zajímavého a exotického, byl obraz Ježíše mezi mayskými pyramidami, který visel na stěně kaple. Bylo to zobrazení jedné z mnoha scén v Knize Mormonově a vyvolávalo ve mně zvláštní pocit bázně a fascinace. Na první pohled se jednalo o nesmysl (co by Ježíš dělal v mayském městě???), ale tím to bylo kouzelné. Něco jako kdyby se mezi starověkými Egypťany zjevil Buddha, nebo v Austrálii začal zvěstovat evangelium Mohamed. Bylo na tom cosi nelogického, ale zároveň magického. 

Rozloučil jsem se a odešel domů. “Uvidíme se příští neděli?” zeptala se mě postarší paní, která právě scházela po schodech budovy se mnou. Zcela upřímně jsem odpověděl: “Určitě ne.” Když mi pak téhož večera misionáři volali, bylo jasné, že chtějí domluvit další sraz. Jenže já už neměl zájem. Celá ta trapná bohoslužba mě přesvědčila, že mě prostě chtějí jenom konvertovat. Proto jsem telefon nechal zvonit.

 

Další informace:

Kniha "Můj mormonský příběh" bude k dispozici již 1.února, zatímco zbylé dvě verze až 1.března (pravděpodobně dříve). Poštovné se platí zvlášť (informace získáte emailem). 

 

ReachedCZK 21,300(107%)

107%
CZK 20,000requested
32contributors
Contribute

project authorsobekuba

Rewards

CZK 250Můj mormonský příběh (černobíle)

krst-Joseph-Smith.jpg

Odměnou je kniha s mým mormonským příběhem v černobílé verzi. Rozsah 150 stran. Součástí budou černobílé fotografie a základní pozadí mormonského hnutí, potřebné k pochopení mého příběhu. Poštovné se hradí zvlášť.

Expected delivery of the reward: February 2023

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 300Můj mormonský příběh s věnováním (černobíle)

krst-Joseph-Smith.jpg

Odměnou je podepsaná kniha s mým mormonským příběhem v černobílé verzi s věnováním. Rozsah 150 stran. Součástí budou černobílé fotografie a základní pozadí mormonského hnutí, potřebné k pochopení mého příběhu. Poštovné se hradí zvlášť.

Expected delivery of the reward: February 2023

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 550Kniha Mormonů (barevně)

mayská-pyramída.jpg

Odměnou je kniha s mým mormonským příběhem a mormonskou historií v barevné verzi. Celkový rozsah je 300 stran. Součástí jsou i unikátní ilustrace vytvořené AI, doprovázející příběh Knihy Mormonovy. Taktéž je součástí příběh Josepha Smithe, a samozřejmě celý můj mormonský příběh - od 18 let až do cca 27 let. Poštovné se hradí zvlášť.

Expected delivery of the reward: March 2023

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 600Kniha Mormonů s věnováním (barevně)

mayská-pyramída.jpg

Odměnou je podepsaná kniha s mým mormonským příběhem a mormonskou historií s věnováním a v barevné verzi. Celkový rozsah je 300 stran. Součástí jsou i unikátní ilustrace vytvořené AI, doprovázející příběh Knihy Mormonovy. Taktéž je součástí příběh Josepha Smithe, a samozřejmě celý můj mormonský příběh - od 18 let až do cca 27 let. Poštovné se hradí zvlášť.

Expected delivery of the reward: March 2023

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,000Kompletní Kniha Mormonů (TRUMP EDITION)

únik-z-temple.jpg

Tohle je celý text mé knihy (700 stran - z toho 400 stran je text, cca 200 stran jsou barevné ilustrace a dalších 100 stran barevné doprovodné materiály jako mapy, časové osy apod.). Vlastně jen kvůli ekonomickým důvodům (mým i vašim) vytvářím levnější a kratší verze, ale toto je kniha tak, jak jsem ji napsal. Odměnou je proto podepsaná kniha s mým kompletním mormonským příběhem a mormonskou historií, včetně událostí mezi lety 2000-2022. Součástí je spojení s Trumpem, prepperské hnutí, masová znásilnění a pedofilie fundamentalistických mormonů a vraždy mormonských neofundamentalistů. Tato kniha bude obsahovat shrnutí veškerých důležitých informací o mormonech z celé jejich historie, včetně popisu vícero mormonských proudů (nejen hlavní LDS církve. Kniha je s věnováním a v barevné verzi. 700 stran. Poštovné se hradí zvlášť.

Expected delivery of the reward: March 2023

The number of rewards is not limited

Reward unavailable