GA0B4598_Tiny2.jpg

Královničky do každé rawdiny! Hudba

Pestrá syrová strava pro rawdinné uši! Staré kořeny - mladé výhonky, máselnice a mixéry! Třináct hudebních chodů! Dejte si nás, bude jaro!

GA0B4576_Greg_Devine_Black1.jpg

ReachedCZK 58,094(116%)

116%
CZK 50,000requested
152contributors
ContributeRewards

Lidovky, kterým neodolal ani Janáček! Není to jen o hudbě, je to o nás i o vás!

Deset matek a jejich pětadvacet dětí z Tišnovska zpěvem vítá jaro. Královničky jsou tradice k nakousnutí. Jedna lepší než druhá - a to se jich na to cédéčko vejde třináct!

 Královničky a korunky
Královničky přirozeně potřebují korunky. (Vypadá to na sto deset tisíc).

Pokud jich nasbíráme dost, stane se tohle všechno:

Živá hudba u vás doma!
Hudba, kterou jsme nahráli, se objeví na CD nosiči, necháme vylisovat "kulaté", necháme vytisknout krásný neotřelý booklet a doslova interaktivní obal. A vy se při poslechu našeho cd můžete písně naučit, zazpívat si je, můžete si při nich zatančit, zamyslet (viz kvíz v příloze), můžete se s nimi procházet po stopách lidové hudby na Tišnovsku (viz stezka v příloze) a můžete se jimi nechat inspirovat při skládání svých vlastních lidových písní (viz recept na vlastní lidovou píseň). Ty pak můžete učit další lidi – např. rodiče, sourozence, prarodiče, bratrance, paní učitelku...
Jak být in v babiččině kroji?
Jsme parta mamin a mimin, co spolu už nějakou tu dobu pečou. Potkali jsme se u Tišnova.
Scházíme se taky proto, abysme zpívaly a tančily s dětmi v náručí. Tradice spojené s Královničkami se bohatě udržovaly pravě na Tišnovsku. O to silnější vazba je mezi Královničkami a tišnovskými matkami.

Nejsme sbor. Většina z nás nechodila na zpěv. Některé z nás ani nijak mainstreamově neintonují.  Není tu pro nás žádné „správně“. Nemusíme dbát ani na předepsaný rytmus, melodii nebo počet slok. Ale pokud je dodržovat chceme, tak je to především proto, abysme mohli tančit-zpívat-být „spolu“. Někde se to zpívalo tak a jinde onak. A teď to tady zpíváme my a třeba šestkrát dokola. A naše děti písně umí, to víte že jo.  Texty jsou krátké a prosté. Zbylo v nich to, co stojí za to zpívat.

Lidová tvorba žije! A „kór“ na mateřské.

(Mužům se nevyhýbáme, jen byli zrovna v práci, když jsme byly ve studiu. Celý projekt včetně grafičky tak vytvářejí matky s dětmi v náručí.)


Královničky!
"Královničky (králky, grálky, králůvky, královinky, králověnky...) patří ke starobylým letnicovým obyčejům, hrám a slavnostem, jejichž kořeny sahají do předkřesťanského období.  Jsou spojeny se starobylými zpěvy, popřípadě tanci, s dramatickými výjevy a s gesty obřadního rázu. Obřad se nevázal přesně na svatodušní svátky, byl spojen spíše s letním slunovratem - s vítáním jara, uctíváním slunce a přírody. Původně měl čistě náboženský význam. Náležel k bohoslužbě a konaly jej dívky jako obětování bohům. Král znázorňoval boha slunce Svarožice, královna bohyni Vesnu, vrbové proutí, jímž dívky mávaly, sluneční paprsky probouzející přírodu.
V minulosti byly Královničky rozšířeny po celé Moravě, méně v Čechách. Nejvíce zpráv se o nich zachovalo na Brněnsku, Tišnovsku, Hané, Velkobítešsku a také na Horácku (Jihlavsko, Telečsko, Dačicko, Velkomeziříčsko). Badatelka Lucie Bakešová nejcennější doklady získala hlavně z oblasti Brněnska (Ořechova u Brna, Troubska a Šlapanic) a z Tišnovska (z vesnice Kozárova). Ještě před osmdesáti až padesáti lety tato tradice prokazatelně žila v Kuřimi, na Kozárově, v Troubsku u Brna, v Rašově, ve Skaličce, v Dlouhé Lhotě, v Dolních Loučkách." (Lucie Baldíková)

Vykřičníky.

Velice vám děkujeme za podporu!

Těšíme se, že vás Královničky potěší!

Přejeme vám krásná jara! Už napořád... A kdoví, třeba se toto jaro potkáme na Královniček křtu!

Nashledanou!

malysimon.jpg

 

malá náruč.jpg

 

Toto je pouze vizuální vzorek naší party.

Komplet si nás prohlédněte v bookletu!

ReachedCZK 58,094(116%)

116%
CZK 50,000requested
152contributors
Contribute

project authorEva Kratochvílová

Rewards

CZK 100pusa po větru

Za tenhle kulatý peníz vám budeme opravdu vděční a ten vděk proměníme v přání všeho dobrého a pošleme vám pusu z dáli. Poštovné v ceně!

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 120Nechci tu krásu vidět, chci jen slyšet!

Můžete získat naše cd i v digitální podobě! Všechny písně u vás doma hned! - po skončení kampaně na Startovači, na úpatí jara. Nabízíme vám hudbu CD Královničky v digitální podobě.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 210Královničky, to rawdinné cédé!

Tak toto je úplná pecka tohoto setkání, o toto zde vlastně jde. CD Královničky v luxusním obalu s hračkou, bookletem nabitým fotkami a dalšími životodárnými zbraněmi jako je stezka po stopách Královniček, recept na vlastní lidovou píseň nebo kvíz, co vám do hlavy udělá díru. A písně, které ji naplní jarním popoletováním, budete to vy, jen bosky a občerstveni... Nabízíme vám CD Královničky v kompletním bookletu s přílohou.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 350Královničky a dílnička na petrKLÍČ

Tato odměna je neodolatelná zejména pro ty z vás, kteří vytvářejí program pro skupinu dětí - pro kroužky, mateřské školky, nadšené tety apod. Spolu s cédéčkem se k vám dostane plán tvořivé dílničky spojené s náznaky jarních rituálů. Recept na dílničku obsahuje hudební, pohybové i výtvarné aktivity. Nabízíme vám CD Královničky a recept na tvořivou dílničku.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500CD a dva lístky na IMPROVOZOVNA

Pusťte dětem a babičce naše cédéčko a vezměte svou drahou polovičku do divadla na Improvozovnu (google it)! V divadle Reduta bude improvizovat pět mužů - a jeden z nich je Královnička! Nabízíme vám CD Královničky a dva lístky na divadelní představení Improvozovna.

Number of available rewards: 0/4

Reward unavailable

CZK 500Královničky pečou s Bombarďákem

Jak to točí holky uslyšíte v Královničkách, jak to točí kluci uslyšíte v Bombarďákovi. Do auta, na dětský rej, vám pak děti hned pověj, jak se jim to líbí. Můžete si zakoupiti dvě svižná cd pro dvě živé dětičky či mamičky. Nabízíme vám CD Královničky a CD Bombarďák (Indies) s písničkami pro děti.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,050Pětkrát kulaté prosím!

Jestli si myslíte, že zpívat s dětmi v náručí je skvělé a nechat znít lidové písně domem duši libé, pak můžete našim cd podarovat babičku, kamarádku, tetičku z Anglie, anebo ho zakoupit jako dar do tomboly. Tuto je pro znalce umění možnost koupit hned pět kusů zároveň. Nabízíme vám pět kusů CD Královničky.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 2,100Deset Královniček mezi vámi!

A je to tady! Deset kusů pro náruživé spotřebitele kvalitní hudby! Vemte si to - na návštěvu, k narozeninám, k svátku, za odměnu, za trest... Deset vám bude stova stačit. A navíc včetně známky a provázku! Čili poštovného balného! No, kup to! Nabízíme vám deset kusů CD Královničky.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable