Startovač2.jpg

Hlídací psi demokracie Ostatní

Již pět let narušujeme miliardářský mediální kartel. Pomozte nám pokračovat! Podpořte HlídacíPes.org!

Kniha o českých novinářích
12/13/2019

Kniha o českých novinářích

Šok! Hrůza! Média! Tak jsme nazvali knihu, která je sondou do polistopadové historie české žurnalistiky. Nabízí pohled do srdcí, myslí i peněženek českých novinářek a novinářů. Nechybí ani rozbor mediálních imperií tuzemských oligarchů v čele s Andrejem Babišem. Tuto knihu + publikaci Obchodníci se strachem získáte za podporu ve výši 1.000 korun. Kniha rozhodně stojí za přečtení! podívejte se na její obsah...

A proč jsme se vůbec do knihy pustili? Vysvětluje zakladatel HlídacíPes.org Ondřej Neumann:

Mediální krize není jen krizí letitého byznys modelu. Je především krizí důvěry v média. Diváci, posluchači či čtenáři přestali věřit novinářům. Svůj díl viny na tom má hybridní válka totalitních režimů vedená proti svobodným národům a zpochybňování i zřejmých faktů populisty všech azimutů.

Mizení důvěry v novináře je totiž zjevně součástí obecnějšího trendu, kdy velká část společnosti ztratila víru v instituce demokratického státu obecně. Novináři jsou těmito lidmi vnímáni pouze jako aktéři hrátek „těch nahoře“, kteří „mlčící většinu“ hodili přes palubu a nechali ji napospas podomním prodejcům předražených cetek, lichvářům a následně pak exekucím a pocitu životního zmaru.

Šmejdi versus novináři

Tato situace je pak skvělou příležitostí pro politické „šmejdy“ všeho druhu i autoritářské vládce nejen na Východě. Rozklížená společnost, zpochybňování i zjevných pravd a faktů, se pro jejich cíle skvěle hodí. Popisování a analyzování těchto jevů je přitom úkolem, který na svá bedra média – „hlídací psi demokracie“ – v normálních časech automaticky berou.

Důvěra veřejnosti v média však rychle a trvale upadá. A novinářská obec je navíc – stejně jako česká společnost – hluboce rozdělená. Také jí chybí silná, respektovaná profesní organizace, která by hájila zájmy redaktorek a redaktorů proti stále agresivnějším majitelům – oligarchům. A která by poskytla tápající veřejnosti vodítko pro orientaci v tom, kdo je žurnalista a kdo svoji práci dělá dobře, a kdo nikoliv.

Nepřítel usilující o „myšlenkovou diverzi“ tu ovšem byl vždy. Stejně tak politici historicky svobodná média „nemusí“. Vždy se snažili a snaží zpochybnit důvěryhodnost těch, kteří se jim dívají pod prsty. Navíc – lidé politikům nevěří. Vysvětlovat úpadek důvěry v novinářský stav permanentními slovními útoky Donalda Trumpa, Miloše Zemana, Andreje Babiše či hybridní válkou vedenou Kremlem se nabízí, nevystihuje však podstatu.

Pohled do srdcí i peněženek

Nedůvěra v česká média je mimo jiné důsledkem neprofesionality novinářů. Ale i jistého nepochopení ze strany veřejnosti. Konzumenti, ale i nekonzumenti médií mnohdy netuší, co práce novinářů obnáší, s čím se musí potýkat, kdo vůbec je novinář a proč je nezávislá žurnalistika pro svobodnou společnost životně nezbytná.

Kniha Šok! Hrůza! Média! Je tu pro širokou veřejnost. Nabízí otevřený a čtivý pohled do srdcí, myslí i peněženek českých novinářek a novinářů, mediálních manažerů i majitelů velkých mediálních domů.

Nahlédnete pod prsty píšícím novinářům, televizním reportérům, tvůrcům bulváru i rozhlasovým zpravodajům. A dojde i na nejdůležitější kauzy, které se s českými médii pojí.

Věříme, že po přečtení naší knihy se míra nedůvěry v tuzemská média a novináře alespoň o kousek sníží.

ReachedCZK 403,020(134%)

134%
CZK 300,000requested
387contributors
Contribute

project authorHlídacíPes.org

Rewards

CZK 100Dobrý pocit

Vážíme si jakékoliv podpory. A věříme, že nezávislá investigativní žurnalistika je stejným veřejným statkem jako např. Národní divadlo. Jako taková si i zaslouží veřejnou podporu. Podporu od všech, kterým záleží na svobodě politické, ekonomické i osobní. Navíc: každý počin se vám vrátí. Říká se tomu karma... A podpora může být samozřejmě i vyšší než 100 korun .-)

Expected delivery of the reward: December 2019

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 300Obchodníci se strachem

Kniha napsaná redaktory HlídacíPes.org podrobně mapuje české a evropské populisty od Babiše přes Okamuru k Orbánovi a Le Penové a demaskuje jejich podvodné praktiky i skutečné cíle. Zároveň analyzuje selhání demokratických elit, které nástup populistů usnadnilo.

Expected delivery of the reward: December 2019

Number of available rewards: 209/300

Reward unavailable

CZK 500Mapa české justice

Justice a novinařina jsou poslední hrází proti populismu. Potkávají se v publikaci Mapa české justice, kterou připravila redakce HlídacíPes.org. Kniha podrobně mapuje, kdo je kdo v tuzemském soudnictví a jak zranitelná (odolná) je tuzemská justice pro případy politických ataků zvenčí.

Expected delivery of the reward: January 2020

Number of available rewards: 71/100

Reward unavailable

CZK 700Babiš, Vůdce pro 21. století

Exkluzivní publikace mapující byznys, střety zájmů, evropské dotace, státní zakázky i politickou dráhu současného českého premiéra. S podpisy a věnováním od redaktorů HlídacíPes.org.

Expected delivery of the reward: January 2020

Number of available rewards: 82/100

Reward unavailable

CZK 1,000Šok! Hrůza! Média!

První kniha, která popisuje vývoj v českých médiích po roce 1989. Redakce HlídacíPes.org dává nahlédnout do srdcí i peněženek tuzemských novinářů, rozebírá neblahý vliv oligarchů na vlastněná média. Řeč přijde i na nejdůležitější kauzy a skandály, které se s českými médii pojí. S podpisy autorů a dárkem: knihou Obchodníci se strachem.

Expected delivery of the reward: January 2020

Number of available rewards: 23/100

Reward unavailable

CZK 5,000SOCIÁLNÍ SÍTĚ s Robertem Maleckým

Robert Malecký je jedním z nejvtipnějších a nejosobitějších lidí na českých sociálních sítích. Nabízíme on-line kurz o tom, jak vystoupit na Facebooku z průměru. Vhodné pro firemní i osobní prezentaci.

Expected delivery of the reward: February 2020

Number of available rewards: 1/3

Reward unavailable

CZK 20,000Videokurz

Reportéři HlídacíPes.org, bývalí zpravodajové České televize a editoři zpravodajských i publicistických pořadů ČT Události Vás naučí, jak pomocí mobilního telefonu, stativu a střihačského programu za pár euro vyrobit špičková videa. Vhodné i pro firmy. 

Expected delivery of the reward: January 2020

Number of available rewards: 1/3

Reward unavailable

CZK 50,000Jak fungují média

Největší kauzy, zákulisí, logika redakční práce, investigativní postupy, etika… Půldenní kurz ředitele Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřeje Neumanna a šéfredaktora HlídacíPes.org Roberta Břešťana pro Vaši firmu, nebo třeba školu, kterou chcete podpořit. Termín dohodou. 

Expected delivery of the reward: January 2020

Number of available rewards: 2/3

Reward unavailable