4.png

Cui bono Ostatní

Čelíme radikalizaci internetu. Přidejte se k nám! Tvoříme spolu s Vámi jednoduché postupy proti nebezpečným schématům.

Co nového na Cui bono?
1/28/2021

Co nového na Cui bono?

Stručný raport naší činnosti během ledna.

Tak tenhle leden byl výživný.

Tady je stručný přehled témat, která se nejčastěji objevovala ve vašich dotazech:

- mnohokrát probraný fígl napadení profilu pomocí odkazu, kde je třeba znovu zadat heslo na fb; následně zasílání nebezpečných videí přes messenger nebo označování veškerých přátel do stejné pasti

- manipulativní články na důvěryhodných stránkách (co s tím?)

- podvodníci/obchodníci s léky na covid 19

- podvržené důkazy údajně podvržených důkazů

- kdy je ban na sociální síti dobrým řešením problému?

Slušná nadílka, ne? Minimálně čtyři témata se stále vracejí. Některé z těchto situací už jsme na stránce řešili, některá přehledně řešili jiní. O zbytku více v neděli na cuibonoonline.com, odkazy již zpracovaných témat přidáme a začneme také plnit stránku COVID-19/CUI BONO. Materiálu jste nám k tomu dodali spoustu.

Děkujeme a pište nám dál!

Amygdala mluví
6/19/2020

Amygdala mluví

Může mrňavá část mozku stará jako Metuzalém porazit na hlavu slavné říše?

Může.

Má totiž pod palcem nejstarší hnutí mysli - emoce - strach, vzrušení, vztek. Umí vypnout kritické myšlení. Nechá nás na pospas komukoli a čemukoli. A my dávno nejsme vyzbrojeni pěstním klínem. Obvykle spoléháme na zdravý rozum, tedy právě na kritickou schopnost myslet. Jak to vypadá, když nemyslíme a přesto se rozhodujeme, a kam to může dojít, nad tím se zamýšlíme v článku "A už toho mám dost!".

CUI BONO podporuje činy!
3/31/2020

CUI BONO podporuje činy!

Cui bono věnuje 10% vybraných peněz aktivitám zaměřeným na boj s koronavirem, a to počínaje platbou za březen 2020.

Cui bono bude po dobu boje s koronavirem na své FB stránce zveřejňovat příklady dobré praxe v časech virových.

Chceme tím vzdát hold těm, kteří se bez nároku na odměnu nebo slávu dělí o pravdivé, relevantní a často velmi cenné informace i velmi dobře zpeněžitelné výrobní postupy a mnoho a mnoho dalšího.

Cheme poukázat na rozdíl mezi slovy a činy. Považujeme tento poukaz za důstojnou odpověď šmejdům, manipulátorům, hochštaplerům a mlžičům. Na  našem webu jsme zveřejnili k tomuto tématu článek, v němž se o celé věci rozepisujeme šířeji.

Druhý úkol, který na sebe v tuto chvíli bereme, je propojovat na sítích nalezené informace s těmi, jimž mohou posoužit, o to se snažíme již teď a dokud to bude třeba, budeme v tom samozřejmě pokračovat.

Nabídka ověření a prošetření podivných nebo nesrozumitelných postů, profilů a skupin stále platí, to je jedna z klíčových aktivit Cui bono a na tom se nic nemění.

To nejdůležitější nakonec. Oznamujeme našim Patronům i těm, již by se na činnosti projektu jako Patroni podílet chtěli, že Cui bono věnuje 10% vybraných peněz aktivitám zaměřeným na boj s koronavirem, a to počínaje platbou za březen 2020. O podpořených projektech se dozvíte tady i na FB Cui bono.

Děkujeme, že jste s námi, a buďte zdraví!

 

 

Integrovat stín - rozhovor s Janem Šiklem
3/5/2020

Integrovat stín - rozhovor s Janem Šiklem

První velký rozhovor ze širokého cyklu DUŠE ONLINE, který vám přinese pohledy odborníků z různých oborů na převratné změny, jež do lidského života přinesl objev internetu.

Psychlog, psychoterapeut, psychoanalytik. Jan Šikl má soukromou psychoterapeutickou praxi a jako supervizor jezdí za pomáhajícími profesionály po celé republice. Naslouchá lidem více než třicet let a pomáhá jim rovnat si myšlenky a nepropadat panice. V rozhovoru se dotýkáme svobody slova, aspektů demokracie, důležitosti kontextu i kvality času mezi dítětem a rodičem.

Chceme vám podobných rozhovorů i živých přednášek nebo panelových diskusí zprostředkovat co nejvíce. Podpořte projekt Cui bono a objevujte s námi nečekané souvislosti.

Volební speciál a DUŠE ONLINE
2/21/2020

Volební speciál a DUŠE ONLINE

Přinášíme dvě nové série - Volební speciál, jehož cílem je s Vaší pomocí monitorovat předvolební manipulace u nás a na Slovensku a osvojit si postupy, jak se jim vyhnout/bránit - a DUŠE ONLINE, která se na online džungli podívá pohledem odborníků - začneme profíkem v oboru péče o duši.

Přinášíme dvě nové série - Volební speciál, jehož cílem je s Vaší pomocí monitorovat předvolební manipulace u nás a na Slovensku a osvojit si postupy, jak se jim vyhnout/bránit - a DUŠE ONLINE, která se na online džungli podívá pohledem odborníků péče o duši.

Volební speciál už svou cestu odstartoval, prosíme všechny naše čtenáře o podněty, považujeme toto téma za nesmírně důležité a bez Vaší pomoci se neobejdeme!

DUŠE ONLINE je jeden z pilířů našeho projektu. Je to začátek cesty k propojování oborů a odborníků, jichž se týká téma online prostoru, jeho vývoje, využití, bezpečnosti i svobody. Sérii zahajujeme rozhovorem s psychologem a psychoanalytikem Janem Šiklem

Podpořte nás, abychom Vám mohli přinášet kvalitnější a širší spekturm informací a více rozhovorů, přednášek a živých akcí! Děkujeme Vám!

Když už klikáte, klikejte s rozvahou
2/9/2020

Když už klikáte, klikejte s rozvahou

S podněty se v tomhle týdnu roztrhl pytel.

Tenhle týden je podnětů dost a dost. Upozorňujeme, že to, co nám nabízí hlavní stránka FB nebo náš messenger, není ani prověřené, ani bezpečné. Prověřit to musíme sami a podle toho bychom se měli rozhodnout, jestli nám to stojí za to a klikneme, popřípadě pošleme dál, nebo to shledáme nebezpečným a neklikneme. Více v našem nedělníku zde.

Moc děkujeme všem, kteří se s námi podělili o své nálezy ze sociálních sítí a těšíme se na další!

Shrnutí seriálu a výzva čtenářům
1/27/2020

Shrnutí seriálu a výzva čtenářům

Seriál o všemožných nekalých kšeftech s facebookovým přátelstvím jsme shrnuli a uzavřeli výzvou čtenářům. Zveme všechny k účasti na potírání online vykuků.

V našem nedělníku jsme v cyklu EMOCE NA DISPLEJI shrnuli seriál Kšeft s facebookovým přátelstvím. Jeho ČTVRTÁ ČÁST se věnuje vážným hrozbám a kromě úhrnu navrhovaných postupů z předchozích částí se obrací na čtenáře s výzvou. 

Projekt Cui bono vyzývá své příznivce a čtenáře NEZÁVISLÉHO NEDĚLNÍKU CUI BONO, aby se s námi podělili o svá podivná a nepochopitelná setkání a události v online světě. Kontaktujte nás ve skupině naší FB stránky, na messengeru nebo mailem na info@cuibonoonline.com

Podněty prošetříme a pokud objevíme manipulaci, podvod nebo jinou nekalost, zveřejníme ji v nedělníku spolu s návrhem jednoduché obrany proti použitému schématu. 

Těšíme se na všechny vaše příspěvky a děkujeme Vám za důvěru!

Sdílejte náš projekt a staňte se Patronem!

Kšeft s facebookovým přátelstvím
1/12/2020

Kšeft s facebookovým přátelstvím

V cyklu EMOCE NA DISPLEJI vychází už od konce roku 2019 na našem webu seriál, který mapuje možnosti zneužití facebookových přátelství a hledá možnosti, jak takovému zneužití předcházet a čelit.

Už v posledních dnech roku 2019 se prostednictvím našeho webu do světa vydal seriál Kšeft s facebookovým přátelstvím. Mapuje možné způsoby zneužití uživatelů facebooku přes FB přátelství. Seriál vychází v rámci cyklu EMOCE NA DISPLEJI

První část upozorňuje na rizika plynoucí z přijetí žádosti o FB přátelství od neznámého člověka. 

Druhá část - Fígle s identitou aneb falešné profily - nabízí vodítka k rozeznání pochybných a nedůvěryhodných FB profilů a několik jednoduchých postupů, jak si takový profil do přátel vůbec nepustit, případně jak jej zavčasu vypoklonkovat.

Třetí část - Nepřítel mého nepřítele - mluví o tom, že spojenectví z vyhrocených online debat není vždy zárukou důvěryhodnosti spojence a takto věnovaná důvěra se nám může i zle vymstít. I tady najdete několik schémat, která mohou pomoci k uchování nadhledu.

Sledujte nás na FB a na cuibonoonline.com a staňte se naším Patronem!

 

 

ReachedCZK 0(0%)

0patrons
CZK 10,000Stolní verze Cui bono v plné kvalitě
Stolní verze Cui bono v plné kvalitě

4 čísla týdeníku (nezávislý nedělník na cuibonoonline.com), investigace podnětů vzešlých ze skupiny, vedení fóra podnětů a fóra o skupinách a deradikalizaci, realizace jedné živé akce (workshopu, přednášky) měsíčně.

CZK 20,000Osvěta jako zážitek, nečekané souvislosti
Osvěta jako zážitek, nečekané souvislosti

4 čísla týdeníku (nezávislý nedělník na cuibonoonline.com), investigace podnětů vzešlých ze skupiny, vedení fóra podnětů a fóra o skupinách a deradikalizaci, realizace dvou živých akcí (workshopů, přednášek) měsíčně za účasti hereckých figurantů nebo profesionálů z oblasti dramaterapie, konzultace se specialisty z oboru IT, skupinové dynamiky, psychoanalýzy, dramaterapie...

CZK 40,000Plnohodnotná redakce týdeníku včetně kvalitních externích autorů, zážitkové akce a přednášky se specialisty
Plnohodnotná redakce týdeníku včetně kvalitních externích autorů, zážitkové akce a přednášky se specialisty

4 čísla týdeníku (nezávislý nedělník na cuibonoonline.com), investigace podnětů vzešlých ze skupiny, vedení fóra podnětů a fóra o skupinách a deradikalizaci, realizace živých akcí (workshopů, přednášek) za účasti hereckých figurantů nebo profesionálů z oblasti dramaterapie, přednášky a panelové diskuse se specialisty z oboru IT, psychologie a psychoterapie, spolupráce se zahraničními odborníky.

Contribute monthly

project authorAnna Valentová

Rewards

CZK 77Patron 77

Moc si vážíme toho, že se podílíte na naší činnosti. Pokud se rozhodnete nás podporovat déle než tři měsíce, začneme Vám zasílat měsíční výběr z našeho týdeníku a začátek spolupráce stvrdíme zasláním hrnečku Patron 77 s logem Cui bono. Zůstanete-li Patronem 77 déle než půl roku, přidáme Vám k měsíčnímu výběru i přehled plánovaných aktivit. Když vytrváte, každých šest měsíců to zopakujeme a nezapomeneme ani na výroční překvapení.

The number of rewards is not limited

Contribute monthly

CZK 177Patron 177

Jsme moc rádi, že chcete být součástí našeho společenství. Zachováte-li nám přízeň po dobu alespoň tří měsíců, oslavíme to s Vámi zasláním trička Patron 177 s logem Cui bono a od té doby dostanete každý měsíc výběr z našeho týdeníku. Patron 177, který s námi vytváří lepší online prostředí déle než půl roku, má nárok nahlédnout pod pokličku. Zašleme Vám půlroční strategický plán a můžete se rozhodnout, jestli si další půlrok Vaší podpory zasloužíme, uvítáme Vaše připomínky. Plán pak obdržíte každých šest měsíců a k němu dvě VIP vstupenky na akci, kterou si v daném období zvolíte.

The number of rewards is not limited

Contribute monthly

CZK 477Patron 477

Jsme hrdí na to, že v nás vidíte partnera. Díky Vaší podpoře můžeme plánovat. Proto Vám již po třech měsících společné cesty zpřístupníme online kalendář našich akcí a každé tři měsíce Vás na jedné z nich rádi přivítáme (znamená to rezervaci dvou míst v první řadě na přednášce nebo dvě VIP vstupenky na seminář či workshop) dle Vašeho výběru. Měsíční výběr z týdeníku a informace o novinkách v projektu jsou samozřejmostí. Roční spolupráci vždy oslavíme.

The number of rewards is not limited

Contribute monthly

CZK 777Patron 777

Vidíte v nás velký potenciál, nesmírně si toho vážíme. Podpoříte-li naši činnost tři měsíce nebo déle, bude nám ctí Vám nabídnout roční VIP permanentku na naše akce (přednášky, semináře, workshopy) pro dvě osoby. Novinky i plánované aktivity najdete v online kalendáři, ty obzvlášť žhavé Vám zašleme. Jako Patron 777 můžete - budete-li si to přát - figurovat na všech našich materiálech. Poděkování za Vaši roční důvěru vyjádříme výročním překvapením a pozváním k neformálnímu bilančnímu posezení s celým týmem Cui bono.

The number of rewards is not limited

Contribute monthly