Cui bono - crowfunding kampaň

Cui bono

Čelíme radikalizaci internetu. Přidejte se k nám! Tvoříme spolu s Vámi jednoduché postupy proti nebezpečným schématům.

Ostatní
Cui bono

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Co je náš cíl?

Zmírnit zdánlivé i skutečné propasti mezi názorovými oponenty na sociálních sítích. Omezit možnosti internetových "šmejdů" ovlivňovat veřejné mínění nebo jinak profitovat z ostatních nic netušících účastníků diskusí. Vytvářet proti nebezpečným schématům jednoduché a účinné postupy.

Co pro to děláme?

Provozujeme FB STRÁNKU CUI BONO se dvěma skupinami. Nabízíme praktický exkurs do péče o online prostor. Na stránce zveřejňujeme aktivity projektu a ukázky dobré praxe.

  • "skupina týdeníku Cui bono" je věnovaná podnětům pro investigativní týdeník

  • "skupina je prostor" je skupinou (nejen) pro správce a administrátory skupin

Vydáváme online TÝDENÍK CUI BONO - vychází z podnětů FB skupiny, na jejich základě pátrá po možných motivacích fíglů a manipulací, na které nás členové skupiny upozorní, pojmenovává nebezpečná schémata komunikace a navrhuje řešení.

Není všechno jen online...

To, co jsme zjistili, zanalyzovali a domníváme se, že by to mohlo fungovat, si musíme vzkoušet. Na to se ale musíme potkat. Pěkně postaru, offline. Proto nabízíme přednášky, diskuse, workshopy a semináře. Jak to chceme dělat?

VZDĚLÁVÁNÍ S IMPROVIZACÍ

Líbí se Vám tváře naší kampaně? Seznamte se s Kamilou a Davidem. Oni a jejich kolegové (studenti a absolventi oborů film, fotografie, média, herectví, muzikál) jsou připraveni vdechnout život do těch částí našich vzdělávacích akcí, které by mohly být ohroženy školometstvím nebo suchopárností. A věřte nám, že jsou nesmírně tvořiví!

Tématem našich tvořivých setkání je a bude práce s emocemi. S emocemi, které prožívá člověk, na něhož nevidíme. S emocemi, které prožíváme my, aniž by to tušil ten, kdo je vyvolal. S emocemi, které pomáhají Facebooku vydělávat. Čím intenzivnější, tím lépe. Na sociální síti z nich vidíme jen písmenka a emotikon. Ale proti displeji je tvář, která prožívá dramata všeho druhu.

Proto je s online emocemi třeba pracovat jako s něčím skutečným. S radostí. Se vztekem. S nejistotou.

Cui bono? V čí prospěch? 

Projekt se zrodil z touhy tuhle otázku nejen zodpovědět, ale i zprostředkovat odpovědi ostatním. Hned s prvními výsledky pátrání po motivech nepochopitelného chování v online diskusích vznikla i potřeba najít způsob, jak těmto jevům čelit. A jak jim čelit tak, aby se už tak vyhrocené diskuse ještě nevyhrotily.

Online prostředí má velký potenciál. Dá se to skvěle využít. Bohužel nejen k dobrému. Od prvních pokusů odhalit temné motivy některých účastníků komunikace na sociálních sítích bylo jasné, že pokud se chceme dobrat konstruktivnějšího výsledku než konstatování, že je to odsouzeníhodné, budeme k celé věci muset přistupovat s větší pokorou a rozhodně s ochotou se učit.

Komunikace na sociální síti má svá specifika. Některá jsou přímo dílem tvůrců, další vznikají za pochodu a jiná mohou být dílem chytráků, kteří pochopili snadnou cestu k profitu, ať už jakémukoli. Umět v tom chodit vyžaduje hlubší znalost než dát lajk nebo sdílet. Platí - nebo měla by platit - tu stejná etická pravidla jako ve světě mimo internet. Toto prostředí však své uživatele odměňuje za maximálně zjednodušené vnímání - a v tom je kámen úrazu.

Sociální sítě mají obrovský potenciál, jsou ale nastaveny tak, aby prodávaly. Se vším zacházejí jako s reklamou, zaměřenou na naše emoce. Čím vypjatější emoce, tím lépe prodává. Tím se stávají ideálním nástrojem každého, jehož cílům vypjaté emoce a radikální postoje vyhovují

Co tedy s tím?

Pokud se tomu chceme bránit a zároveň tuhle platformu dál využívat, musíme se to učit stejně, jako všechno ostatní. To znamená i spolupráci mezi na první pohled nesourodými obory. Potkává se tu IT, psychologie, pedagogika, etika, rétorika, lingvistika, kvalitní žurnalistika, detektivní práce i filosofie - vlastně - na co si vzpomenete. A chceme-li se poprat s různými druhy manipulací, které se šíří po několikamiliardové platformě, MUSÍME spolupracovat a učit se. Tak rychle, jak to jen jde.

Podpořte náš projekt a zkuste si slovo "osvěta" představit jako něco živoucího, jako zážitek. Připojte se k nám. Ptejme se, hledejme způsoby. Stojí to za to.

 

Co si o tomto projektu myslíte?