Saturninova obývací loď - crowfunding kampaň

Saturninova obývací loď

Prostor pro tvůrce.

Knihy
Saturninova obývací loď

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Hledáme pro literaturu přímou cestu k lidem. A naopak.

Co jsme zatím stihli od začátku projektu?

Otevřeli jsme Kulaté okénko - prostor, kde může za symbolickou cenu publikovat skutečně každý. Propojili jsme v něm herce a výtvarníky s básníky, světoběžníky a novináře se čtenáři. Prostor je otevřen nejen češtině, ale i dalším jazykům, nejen poezii, ale i dalším žánrům. Je možné věnovat prostor v Okénku jako dárek, je ale možné i čas od času do Okénka nakouknout a potkat nové tvůrce...

Přeložili jsme Apollinairovo Pásmo/Zónu, celé století po prvním Čapkově překladu.

Vypsali a vyhodnotili jsme soutěž ve villonské baladě. Vítěznou báseň herecky zpracovala studentka konzervatoře a najdete ji na stránce soutěže.

To vás neuživí...

“Dneska už přece nikdo nečte, to vás neuživí...” OK, nechť nás to neuživí. Ale přece kvůli tomu všechny ty vzácné dobré věci nespálíme nebo nevyměníme za ajfoun a pišingr?

Ukažme společně, že někdo čte. Vydejme aspoň dva dosud nepřeložené klenoty světové literatury a jeden čerstvý překlad poezie za rok.

A kdyby se dařilo, tak třeba i něco navíc - něco nového, neotřelého, neprobádaného, něco, co by jinak zapadlo a byla by to škoda.

Proč Saturninova obývací loď?

Protože jsme všichni vyrostli na Jirotkově knize. Protože souhlasíme s doktorem Vlachem, že by měl člověka život občas popadnout za límec a - jako v případě Jirotkova hrdiny - z pohodlného pražského bytu ho rukou šíleného sluhy švihnout na hausbót na Vltavě, který se jen občas utrhne a sjede nějaký ten jez, jinak je však oázou tvůrčí svobody a podvečerního pokuřování v družném mlčení.

Jak to začalo?

Před pár lety jsme založili nakladatelství. Chtěli jsme překládat skvělé knížky, které u nás ještě nevyšly. Chtěli jsme se pustit do klenotů literatury, jež českému čtenáři ještě nikdo nepředstavil. Něco se podařilo, ale naše odhodlání muselo (u každého dle priorit, ale do určité míry u všech) ustoupit nutnosti "se uživit". 

Jenže nás to nepřestalo bavit. Děláme to ve volném čase, do šuplíku, zadarmo.

Jsme ale přesvědčení, že je to škoda. Že každý kousíček literatury má svého čtenáře. Chceme ho najít, nabídnout mu naši práci, spojit dílo s těmi, které to zajímá. Doba pokročila, technologie jsou nám nakloněny...

Máme v šuplíku skvělé věci. V hlavě nám zraje spousta dalších. Potkáme se?

Co za příspěvek získáte?

Středověkou báseň Sir Gawain a zelený rytíř od stolu krále Artuše v aliteračním verši. Napsal ji neznámý básník, byla celoživotní inspirací J. R. R. Tolkiena. Vydalo ji nakladatelství Sanch. Vázanou knihu Vám pošleme poštou. 

Surrealistickou oslavu příchodu dvacátého století od Guillauma Apollinaira, kterou před stoletím (přesněji před 101 rokem) poprvé do češtiny přeložil Karel Čapek jako Pásmo. Od té doby vyšla v češtině ještě čtyřikrát, naše verze Zóna je pátá. Nabízíme ePub nebo PDF verzi pro čtečku včetně e-bonusu, přístup k bonusům na našem webu, můžete ale přispět i na tisk knížky.

Další klenot, který máme rozpracovaný, je kniha O čem zpíval pan Cash. Kniha nabídne překlady textů písní, jež u nás známe především proto, že je zpíval Johnny Cash, doplněné o podrobnosti vzniku, původu, příběhu, zákulisí, reálií... Za příspěvek získáte přístup k ukázkám z knihy na našem webu, rovněž můžete výběrem jiné odměny přispět na knihu tištěnou.

Rozpracovaný máme i horrorový příběh Přízrak modré rokle (jedná se o pracovní název) Arthura Conana Doyla. Tuto povídku Doyle vydal v časopise Strand, u nás dosud nebyla publikována. Můžete zakoupit přístup k ukázkám na našem webu nebo ePub/PDF verzi pro čtečku po dokončení překladu a grafické úpravy.

Další vymoženosti, které můžete za svou podporu získat:

 - přístup ke všem bonusovým materiálům na našem webu bez rozdílu

 - přístup k edičnímu plánu a možnost ovlivnit svým hlasem výběr titulů pro daný rok

Co za vybrané peníze zvládneme?

Cíl 1 - 10 000 Kč

2 knížky za rok

Dosáhneme-li s Vaší pomocí tohoto cíle, budeme schopni vydat minimálně dva tituly v daném roce. Budeme schopni uhradit nejen náklady na sazbu a tisk, ale také - alespoň minimálně - honorovat překladatele, editora a grafika. Distribuci zvládneme poštou nebo kurýrní službou.

Cíl 2 - 20 000 Kč

4 knížky za rok

Pokud překonáme tento cíl, můžeme přidat další dva tituly a dodržet standard z prvního cíle.

Cíl 3 - 40 000 Kč

Takhle zvládneme celou redakci

Dosažení tohoto cíle nám umožní vydat až deset knížek. To ale není to nejdůležitější. Uvolní nám to ruce při výběru titulů, a při podpoře tvůrců. Vaše účast na projektu přímo ovlivní kvalitu i uměleckou hodnotu vznikajících knih a povzbudí autory...

Co si o tomto projektu myslíte?