ZŠ V Pohybu - crowfunding kampaň

ZŠ V Pohybu

V září otevíráme první komunitní školu v Pardubicích, školu, která jde s dětmi. Pomozte nám ji vybavit.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

UPDATE

Tak to jsme opravdu nečekali. O tom, že se nám podaří peníze vybrat během prvních dvaceti dnů, se nám nezdálo ani v nejodvážnějších snech. Jsme mile překvapeni i počtem lidí, které náš projekt zajímá. Děkujeme, třeseme rukou a máváme všem, kteří nám pomohli. Jelikož to vypadá, že nám zbyde i na bublifuk, začali jsme diskutovat o tom, co by tím pomyslným bublifukem mohlo být. Cílová částka měla být jen na nejdůležitější vybavení a zbytek by se pořizoval, až na to tzv. budeme mít. Ale když nám ten Startovač tak krásně frčí…

Takže pokud bychom vybrali 80 000, vybavíme školní redakci, kde  naše děti budou psát svůj školní časopis. Co kdybyste nám pomohli i v zařízení naší Kůlničky (rozuměj dílny s ponkem) – 90 000? A když bychom vybrali 100 000, zvládneme i nadstandardně vybavit školní hudebnu!!! A nebojte se, stradivárky určitě pořizovat nebudeme…

Máme na to 9 dní a jestli váháte mezi odměnami, mrkněte do Novinek…

FullSizeRender (8).jpg

ZAČÁTEK PŮVODNÍHO TEXTU

Chcete pro své děti školu, do které se budou těšit? Školu, kde nebudou koukat na hodinky, školu, která bude rozvíjet všechny jejich smysly a jejich přirozenou kreativitu? Ano? My také!

A tak jsme se rozhodli založit v Pardubicích malou komunitní školu, jež v dětech bude podporovat jejich přirozený zájem o veškeré dění okolo a která  bude respektovat jejich potřeby a touhy, zkrátka bude s dětmi v neustálém pohybu.

103 (1).jpg

Na co peníze potřebujeme?

Podařilo se nám získat hezké prostory, které jsou  na strategickém místě. Uprostřed města a přitom kousek od krásné přírody u řeky Chrudimky. Třídy jsou krásně vybílené, a to doslova, nemáme prakticky žádné vybavení. Takže jak je obsaženo v naší úvodní písní: potřebujem lavice, k tomu ňáký police, švihadla či xylofon, fixy a na wc zvon...

Třídu chceme rozdělit do několika sekcí. V centru se společně budeme vzdělávat ve všem, co souvisí s naším bytím na této planetě i mimo ní. Na to potřebujeme učebnice, knihy, atlasy, nejrůznější pomůcky, plakáty,... Nedílnou součástí by mělo být místo s hudebními nástroji, dále koutek pro malování, modelování či jinou kreativní činnost. Zvažujeme vybudování ponku, kde bychom rozvíjeli truhlářské řemeslo. Nesmí chybět prostor pro odpočinek, pokec či listování časopisy a knihami, které právě frčí. A po odpočinku třeba vyrazíme ven, s sebou míče, pálky, rakety, švihadla...

Co peníze od státu?

Naše škola je zapsána ve školském rejstříku a  během prvního školního roku  (2016/2017) budeme dostávat  60%dotaci od Ministerstva Školství. Dotace nám částečně pokryje výplaty pro pedagogy a vychovatele. Na vybavení nám nezbývá vůbec nic. Všechny rodiny naší komunity školu dotují, jak to jen jde. Pro příští rok máme i poměrně vysoké školné  a do budoucna bychom jej chtěli "stáhnout" na polovinu. 

Jak naše škola vznikala?

Římský filozof Seneca kdysi řekl: „Neučíme se pro školu, ale pro život.“

I přesto, že je tato moudrost téměř 2 tisíce let stará, myslím, že většina z nás měla pro učení nejrůznější motivace (známky, rodiče, učitelé, těžko uchopitelná abstraktní "budoucnost") jen ne tu vnitřní. Měli jsme za to, že tak je to normální. Že se to zkrátka tak dělá. Jinak to ani nejde.

Pak se z nás stali rodiče. Děti převrátily naše dosavadní životy a my se rozhodli, že převrátíme současný rigidní vzdělávací systém. Každý den se pozastavujeme nad zvídavostí našich potomků, nad nekonečnou smrští otázek, na které mnohdy vůbec nedovedeme odpovědět. Chceme, aby se ptaly i nadále, aby jim co nejdéle zůstala jejich úžasná schopnost být tady a teď, aby se z poznání radovali a sami jej chtěli prohlubovat.

A právě díky tomu jsme se našli.

Několik rodin, které si v rámci stávajícího školství a stávajících institucí v Pardubicích tu pravou školu pro své děti nevybraly.

Vize naší školy vznikala na hřištích, zahradách, v kavárnách, hospůdkách i čajovnách. Inspirovali jsme se v Litomyšli, v Poděbradech i v našich vlastních dětských touhách. Obcházeli jsme stávající školy s nadějí, že nás někdo vezme pod svá křídla. Zvažovali variantu komunitní školy se žáky v domácím vzdělávání. A nakonec se odhodlali k odvážnému kroku.

Založíme školu vlastní, oficiální a zapsanou v rejstříku Ministerstva školství...

103.jpg

 Principy naší školy v bodech

  • Věkově smíšené třídy s malým počtem žáků (16 žáků na jednu třídu)
  • Každá třída má jednoho učitele, k němu se na některé části výuky připojí ještě asistent
  • Respektující přístup 
  • Prožitkové učení, učení se v souvislostech
  • Život v souladu s přírodou - možnost učit se venku, dostatek pohybu
  • Bezpečné prostředí bez zkoušení, známkování, soutěžení a srovnávání
  • Slovní hodnocení, sebehodnocení
  • Vedení žáků k samostatnosti, zodpovědnosti, zdravému sebevědomí
  • Rodiče součástí školy

Jak vznikal náš klip? 

Konec školního roku se blíží, třída je stále prázdná, a tak jsme se nastartovali k tomu, že se pokusíme získat nějaké finance prostřednictvím startovače. Půjčili jsme kameru, vzali mobily coby provizorní nahrávací zařízení, naladili basovou kytaru, přezpívali oktávy a vyrazili rapovat.

nataceni.jpg

Více o nás na našich stránkách http://www.zsvpohybu.cz/

Budeme rádi za jakýkoli komentář, dotaz a samozřejmě i příspěvek. 

Vybírat můžete z mnoha odměn, ochutnávka zde.

 

tričko.jpg

 

Co si o tomto projektu myslíte?