Zrození tygra - crowfunding kampaň

Zrození tygra

Kniha kambodžských buddhistických příběhů

Knihy
Zrození tygra

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

"Člověk, který je schopen vyhlížet ze všech oken světa zároveň,

prošel Branou a je šťastný – dosáhl Probuzení.“

(ukázka z knihy)

 

Pomozte ke "Zrození tygra"! Přispějte na knihu kambodžských buddhistických příběhů. Jedná se o projekt sbírky příběhů, které autor sesbíral, sepsal a převyprávěl během svých pobytů v Kambodži, této kouzelné zemi Jihovýchodní Asie.

Co najdete uvnitř? Příběhy, jež naleznete v této knize, příběhy o mniších, pagodách i každodenním buddhismu kambodžských měst a především venkova, jsou založeny na legendách, lidových příbězích, anekdotách i různých útržcích, na které jsem narazil během svého dlouhodobého pobytu v Kambodži, této starobylé a úchvatné krajině, během rozhovorů na svých cestách po celé zemi, během návštěv domácností přátel, kolegů i studentů, během hovorů s mnichy i posluchači, a během svého studia khmerštiny, khmerské mytologie a théravádového buddhismu s mnichy v pagodě Wat Botum, v hlavním městě Kambodže Phnom Penhu. Pokusil jsem se několik z nich, ty nejzajímavější, ty nejdůležitější či prostě mé nejoblíbenější vybrat, pospojovat, protkat v jediný, snad čtivý, snad lehce pochopitelný celek. Možný klíč k pochopení kambodžského buddhismu, klíč k mnoha branám Kampučíje.

O knize. Jedná se o osmdesátistránkovou vázanou knihu o rozměrech 21,5 x 21,5 cm, vydání první. ISBN: 978-80-7364-107-8. Předpokládaná doba vydání: léto 2020. Cena není zatím pevně určena, avšak poměrně vysoká cena, za kterou ji můžete získat formou odměny, vyjadřuje Vaši dobrou vůli pomoci tomuto projektu a je cenou za splněný sen. Z celého srdce Vám proto děkuji.

Proč Startovač? Po mé první knize "Země čtyř vůní. Kambodžské pohádky" získala i tato kniha získala podporu Ministerstva kultury, přidělená částka však na vydání, ilustrace a korektury nestačí. Tři roky od získání smlouvy a jednáct let od napsání prvních příběhů jsem tak blízko od vydání knihy, proto se obracím na Vás. 

 

 

Ukázka z knihy:

 

Brána (Vůně)

 „Řekni nám, prosím, Mistře, co je Probuzení?“ zeptali se svatého muže Čyjan Mev Teva jeho žáci, když jednoho pozdního odpoledne rozjímal v pagodě.

„Byli dva lidé. Tolá, syn krejčího, a Sunčaj, syn farmáře. Hledali slavnou zahradu. Všichni o ní slyšeli, málokdo však věděl, kde ji najít a jen hrstka byla těch, kteří vstoupili a uzřeli. Jen málo je nevinných.

Zahrada byla vyhlášená krásou, jemnou vyváženou nápaditostí, tisícem propletených něžných vůní, třpytivou zelení i pestrobarevnými květy jak nekonečno duh. Nikde není voda z pramene průzračnější a více osvěžující, nikde není stín chladivější.

Tolá a Sunčaj potkali cestou třetího, jménem Setá, o němž se říkalo, že snídá nebeské hvězdy a je trochu bláznivý. Setá řekl poutníkům, že zahrada je sice nádherná a nedaleko, ale zamčená, a Tolá a Sunčaj mu uvěřili a ani na okamžíček je nenapadlo zapochybovat o jeho slovech.

‚Je sice nejkrásnější ze zahrad, ale za omamnými, vláčnými, sladkými a hravými vůněmi květů hodně zaostává. Zavřete oči, vejděte slepí.‘

Tolá a Sunčaj opravdu zanedlouho došli k zahradě.

Pro větší zážitek zavřeli oči, a pomalu a poslepu se váhavými kroky přibližovali k bráně zahrady. Tolá se zoufale snažil najít po kapsách klíč, jímž by bránu odemkl.

‚Třeba mám klíč, který se hodí do zámku.‘

A nevšímal si ničeho jiného, jen hledal. A to dělá dodnes.

Sunčaj se od začátku soustředil na vůně, hluboce je vdechoval a nechal se nést na jejich jemných a lechtivých křídlech. Představoval si, jak asi zahrada vypadá, než mu zvědavost otevřela víčka. Uviděl zahradu, dokonce hezčí než v jeho představách a viděl též, že zahrada není zamčená, že do ní totiž nevede ani žádná brána. Sunčaj vešel, a stal se jednou z vůní. To je Probuzení,“ odpověděl Mistr Čyjan Mev Tev.

Co si o tomto projektu myslíte?