Závod solárních kol The Sun Trip 2015 - jediný český tým - crowfunding kampaň

Závod solárních kol The Sun Trip 2015 - jediný český tým

Jsme jediný český tým, který se přihlásil do celosvětové soutěže solárních kol na trase Miláno (Itálie, Expo 2015) - Astana (Kazachstán).

Technika
Závod solárních kol The Sun Trip 2015 - jediný český tým

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Solární tandem, na kterém závod pojedeme, už máme vyzkoušený. Pro účely účasti v závodě bude naše solární kolo pojmenované "Argo" (podle řeckého mýtu o Argonautech - volíme trasu přes jižní Kavkaz, známý jako Kolchida). Argo má vtipný "steampunkový" design, kombinující retro ocelový rám s bambusovou stříškou nesoucí tenké ohebné solární panely (oba panely dohromady váží méně než 5 kg, tedy bez nosné konstrukce).

Oficiální stránky závodu: thesuntrip.com 

Naše přihláška na stránkách pořadatelů: thesuntrip.com/leona-michalel-st2015/

(to abyste věděli, že si to s tím zápisným fakt nevymýšlíme)

Na živobytí na cestě si (doufejme) nějak našetříme, s technickými upgrady kola nám (doufejme) pomohou sponzoři. Vás žádáme o jediné: o příspěvek na zápisné 450 EUR, které potřebujeme poslat pořadatelům závodu The Sun Trip 2015 do konce roku 2014. Za tyto peníze bezprostředně nezískáme nic - kromě samotného práva zúčastnit se. Není to úplně levný končíček: do stavby a upgradů poslední verze solárního kola jsem letos investoval ze svého už více než 40 000 Kč (navíc do předchozí,  jednomístné verze jsem vloni vložil kolem 15 000 Kč). 

 

speed-limit-10km.jpg

Pokud se náhodou vybere víc peněz, rozhodně budeme vědět co s nimi: celkové náklady na asi 3 měsíce života 2 lidí na cestě odhaduju na zhruba 100000 Kč. Ale pouze zápisné potřebujeme řešit do konce roku, na ostatní máme ještě 5 měsíců - závod startuje začátkem června 2015. Vybrání startovného formou crowdfundingu beru i jako průzkum zájmu veřejnosti.

arachnelabs-white.gif

Pod hlavičkou Arachne Aerospace jsem na svém prvním jednomístném solárnm kole (s přívěsem) najel v roce 2013 přes 1000 km (na trase Čechy - Bavorsko - Rakousko - Švýcarsko - Itálie).

1044132_88e63e264fd900c062c8.jpg

V roce 2014 na tandemu (se stříškou) jsem pak na trase Čechy - Morava - Slovensko - Rakousko - Maďarsko - Slovinsko - Rakousko - Morava - Čechy najel (s přestávkami) už celkem přes 2500 km (z toho část se spolujezdkyní, se kterou se plánuju účastnit závodu The Sun Trip).

Ověřený dojezd solárního kola je zatím až 100 km za den ve dvou osobách a 160 km za den v jedné osobě - ale stále probíhá další vývoj (větší kapacita baterií, dva motory, rekuperace...). Náš tým každopádně získal dostatek zkušeností na to, abychom závod v délce přes 6000 km dokázali úspěšně dokončit. Finální technické parametry solárního kola doopravdy účastního se závodu se ještě změní v průběhu upgradů a tuningu během jara 2015.

solarbike-slovenia.jpg

Jako zvláštní odměny pro dárce jsem zvolil poměrně jednoduchý systém rozesílání pohledů z jednotlivých zemí, kterými budeme po cestě projíždět. Snad nás to moc nezdrží - stejně budeme muset občas po cestě odpočívat a dobíjet... Kromě toho nám pořadatelé přímo ukládají povinnost si po cestě vést blog - o našem postupu tedy budete pravidelně informováni na sociálních sítích. 

Vybrat zápisné na Startovači jsem se rozhodl i proto, že se tím potvrdí zájem veřejnosti o naší účast v tomto závodě (rally). To by mohlo být výhodou i pokud se rozhodneme oslovit další sponzory (zatím žádné nemáme, snad kromě příslibu pomoci ze strany cargobikes.cz).

Umožněte nám reprezentovat Českou Republiku v rámci mezinárodní soutěže, kde nejde ani o svaly (a o to, kdo lépe utají doping), ani o peníze na benzín a silnější motory - ale především o lidský důmysl, odvahu, odhodlání a schopnost improvizace!

solarbike-naplavka.jpg

Vedlejším, ale nikoliv zanedbatelným výsledkem účasti v závodě by pak měl být další vývoj prototypu komerčně dostupného solárního elektrického kola ( tandemu, či nákladního kola) pod značkou Arachne Aerospace. Podpora tohoto projektu tedy doufejme povede k tomu, že si časem budete sami moci sestavené solární kolo koupit jako hotový výrobek. Slíbit to ovšem nemohu.

Jo a ještě jedna věc - nemám Facebook účet, Facebook mi ho před několika lety zrušil bez udání důvodu, a já se trochu naštval. Ale pokusím se přesvědčit své přátele, aby v diskuzi pod projektem odpovídali za mě...

Co si o tomto projektu myslíte?