ZAPOMĚLSEM vydává album GEJZÍR - crowfunding kampaň

ZAPOMĚLSEM vydává album GEJZÍR

Nové album jesenické jednočlenné kapely Zapomělsem aneb pomozte Gejzíru bouchnout.

Hudba

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Kdo je Zapomělsem?

Zapomělsem je muzikantskej projekt Aleše Macenauera – mě.

Pod timhle pseudonymem jsem začal vystupovat v roce 2017, zároveň s vydáním prvního alba Nad hlavou, který vyšlo pouze digitálně. Moje tvorba je hodně ovlivněná atmosférou jesenickejch a rychlebskejch hor, samotou sudet, místem odkud jsem a kam se rád vracim.

Hudbu vnímám jako možnej způsob filtrování věcí ze sebe směrem ven. Rád v ní objevuju nový možnosti, baví mě experimentovat se zvukama a hledat neotřelý postupy. Celý je to ale dost intuitivní a srdcový; prostě to dělám, jak to cítim a nesnažim se o jakejkoliv kalkul.

Mezi moje velký hudební vzory, po kterejch se ale nechci opičit, patří třeba Radiohead, Sigur Rós nebo z českejch kapel Zrní.

Co je Gejzír?

Tam uvnitř, někde v tobě, to tříská, to prýští. Žhnoucí jádro, ze kterýho se všechno dere ven. Celej tvůj život se z toho line. Z gejzíru myšlenek, slov a skutků. Dobrejch i zlejch. Gejzír jsou instinkty po předcích, gejzír je intuice. Gejzír je duše.

Gejzír je i pocit. Chvíle, kdy v sobě cítíš ohňostroj, velkej třesk a motýly v břiše. Když vyjdeš ven ze dveří do prvního jarního vzduchu, když vyrážíš na cestu někam daleko, když seš poprvý opravdově zamilovanej.

Gejzír je název mojeho novýho alba. Gejzír je 9 písniček, který dohromady dávaj 41 minut a 53 vteřin.  Většina je stará 1-2 roky a část z nich jsem napsal během svýho toulání se po Islandu v létě 2017. Nahrával jsem je hlavně na jaře a v létě loňskýho roku.

Letošní rok bude nejspíš ve znamení hraní i s dalšíma lidma a ze Zapomělsem se tak možná stane opravdová vícečlenná kapela, ale Gejzír je ještě čistě sólová deska. 

Jak to zní?

Z Gejzíru zatím vyšly dva singly, který si můžete poslechnout níž.

Je to pokojíčkový album, který se nesnaží hrát si na nic jinýho, nesnaží se o velký zvukový plochy nebo stadionový refrény. Snažil jsem se maximálně využít všechny výhody a kouzlo domácího nahrávání, který mi poslední dobou dost imponovalo.

Celou desku jsem se snažil nahrát na co nejmíň pokusů, bejt co nejvíc upřímnej, zachytit okamžik, nehrotit dokonalost. Většina písniček stojí na akustický kytaře a bouchání do různejch věcí, namísto do bicích. V žádný z nich nejsou použitý klávesy, nebo jakýkoliv syntetický nebo elektrický zdroje zvuku (kromě elektrický kytary ((a basy)), kterou jsem ale mnohdy používal dost atypicky, právě na vytváření divnejch synťákovejch zvuků). Akustický stopy jsem taky během mixování často počítačově upravoval různejma efektama!

Tohle je playlist složenej z písniček kapel, který mě nejvíc inspirovali při skládání a nahrávání Gejzíru - svym zvukem, aranžema, přístupem. Dost ovlivnily, jaký celý album ve finále je.

Co se stane s 20 000 Kč?

Gejzír vyjde v nákladu 300 kusů kvalitně vylisovanejch cédéček, graficky zpracovanejch Veronikou Kočiříkovou. Kromě samotnýho disku najdete v kartonovým obalu ještě booklet s textama písniček a plakát. Celý to vyrobí společnost Mediapack, která vyráběla cédéčka namátkou třeba pro Korben Dallas, Katarziu nebo Prune.

Co se stane, když se vybere víc?

Když se vybere víc, budu mít samozřejmě velkou radost!

Pomůžete mi tak zafinancovat třeba streamování Gejzíru na Spotify a jinejch službách, natočení profi klipu nebo třeba tvorbu celý další desky!

Ukázka z grafik...

rsz_prebal-page-001.jpg

Ukázka z textů...

V tý velký džungli slov
Ve světe velkejch pravd
Jak zvíře do lesa
Utíkáš utíkáš

Ve zbytečně značkovejch botách
Na zbytečně plochejch nohách
Bez sebe ve svym těle
Utíkáš utíkáš

V pustý betonový prérii
Kde koně chlemtaj benzín

V ruinách babylonu
Ve studený šedý cele

Ve světe neonovejch mozků
V bludišti oblud hluku

Co si o tomto projektu myslíte?