Poslouchej žalmy - crowfunding kampaň

Novinky - Poslouchej žalmy

Podpořte vydání audioknihy biblických žalmů. Vznikne CD se všemi 150 žalmy a původním hudebním doprovodem.

Knihy
Milí přátelé, práce na audioknize zdárně pokračují. V tuto chvíli máme načteny všechny žalmy a nahranou hudbu. Po Novém roce plánujeme práce ve studiu, při nichž bude vytvořena konečná podoba audioknihy. Na výsledek se moc těšíme a věříme, že vy také. Abychom vám to těšení trochu zpříjemnili, přinášíme vám krátký rozhovor s interpretem žalmů, panem Lubošem Ondráčkem. A připomínáme, abyste dali vědět svým přátelům a známým, že naše sbírka zdaleka ještě nekončí: jedině tím, že nás podpoří, získají audioknihu za nejférovější možnou cenu. A to se vyplatí! Texty žalmů máme načteny! Obrázek

Byla pro Vás práce na audioknize žalmů první zkušeností s interpretací biblického textu, anebo jste se už s takovým textem jako herec setkal dříve?

Ve smyslu interpretace takovéhoto textu to byla zkušenost první. Měl jsem ale tu čest dabovat pro Českou televizi hlavní role ve filmech „Samson a Dalila“ a „Pavel z Tarsu“. Audiokniha žalmů byla náročná, ale krásná práce. 

Co bylo na interpretaci žalmů nejnáročnější?

Bylo to trošku jako chůze po skle. Být opatrný, klást si stále otázky, zda projev není moc dramatický, nebo naopak málo. Režisér pomáhal, ale některé pocity jsou nepřenosné a obtížně se vysvětlují či předávají. Ve studiu jsem si pozhasínal všechna světla a viděl jsem pouze na text. Nevím proč, ale četlo se mně tak mnohem lépe. Snad pro ten pocit samoty a intimity, nevím. Posluchači posoudí sami.

Jaký dojem ve Vás zanechal Bognerův překlad? Četl se Vám dobře?

Záměrně jsem nestudoval jiné překlady, mohlo by to pro mě být zavádějící. Spíše jsem si zvykal na ten biblický literární princip, že každý další řádek či verš jakoby opakuje a posiluje ten předchozí.

Můžeme se těšit na nějaké živé čtení žalmů, například při slavnostním křtu naší audioknihy?

Určitě. Jen musíme doladit termíny všech zainteresovaných. Těším se.

Díky vašim příspěvkům se nám dnes dopoledne, po čtrnácti dnech od zahájení kampaně, podařilo vybrat cílovou částku. Jste skvělí! Moc vám děkujeme! Pokud se nám však podaří získat ještě víc, budeme pro vás moci kromě klasického CD zajistit i další způsoby, jak „poslouchat žalmy“, například prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. Sbírka běží dál až do 28. ledna, proto neváhejte a dejte o ní vědět všem, které by mohla – nejen v předvánočním čase – zajímat. My vás zase budeme průběžně informovat, jak se situace vyvíjí u nás. Ještě jednou moc díky za podporu! Máme splněno, ale jedeme dál! Obrázek

Hudba je hotova!

Jako poděkování za to, že jste naši sbírku svými štědrými příspěvky posunuli na úžasných 80 % cílové částky, vám přinášíme krátký rozhovor s autorem hudebního doprovodu k audioknize, panem Martinem Kostašem. Hudba je hotova! Obrázek

Hudba pro audioknihu žalmů je hotova. Čím pro Vás byla práce na tak neobyčejném projektu?

Vytvořit hudbu k audioknize žalmů pro mne bylo opravdovou výzvou, už vzhledem k jejich rozsahu a obsahu. Více než půlroční práce v sobě skrývala především každodenní introspektivní hledání cest, jak subjektivní dojem z textů přenést do mikrohudebního zpracování.

Jak Váš hudební doprovod žalmů vlastně vypadá?

Každý ze 150 žalmů obdržel vlastní hudební ztvárnění, a to v minimalistickém hávu ve zvuku klasické kytary v délce maximálně jedné minuty. Celkem vznikly bezmála tři hodiny hudby, kterou jsou jednotlivé žalmy uvedeny a zakončeny; hudba tvoří bariéru jedinečnosti každého z nich. Jsou to originální hudební zpracování začátku a konce, jakoby i hudba byla ovlivněna interpretací žalmu, jeho obsahem a měnícím se postojem posluchače před žalmem a po něm.

Téměř tři hodiny hudby ve 150 hudebních zpracováních – to je významná součást vznikající audioknihy. Co bylo na komponování nejnáročnější?

Náročnost zpracování spočívala především v silné koncentraci podstatného, v přetavení myšlenky nebo jen pocitu do hudby v absolutním slova smyslu. Některé ze stěžejních motivů hudebního zpracování žalmů jsem pro lepší představu účastníků sbírky na Startovači sestavil do jakési koláže.

Jako skladatel jste musel takříkajíc „vystřílet celý zásobník“ nápadů a hudebních motivů. Nenapadlo Vás zkomponovat na základě některých motivů větší hudební kus, třeba „plnohodnotnou“ kytarovou skladbu?

Ano, pochopitelně. Kromě úvodů a závěrů k jednotlivým žalmům jsem panu režisérovi nabídl i svůj hudební epilog, v němž zní hudba inspirovaná nejen příběhy a obsahy jednotlivých žalmů, nýbrž i dopadem všech, coby celku, na vnímání jednotlivce.

Obě hudební ukázky zmiňované Martinem Kostašem si můžete exkluzivně poslechnout zde: