Zachraňte Alyi! | crowdfunding kampaň

Zachraňte Alyi!

Alya nešťastně ztroskotala na půl cesty kolem světa a bez vás už nedokáže vyplout. Pomozte dokončit její sólovou plavbu kolem globu!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Pomozte zachránit Alyi II

Ahoj, jmenuji se Martin Doleček a momentálně jsem na sólové plavbě kolem světa. Mým cílem je být druhým Čechem, který sám obeplul zeměkouli. Prvním byl Richard Konkolski v sedmdesátých letech dvacátého století a od té doby nikdo. Mou lodí je Alya II, 7,5 metrů dlouhá amatérsky stavěná plachetnice.

Můj plán však v půli cesty, po více jak 25.000 kilometrech, ztroskotal. V noci a za špatného počasí jsem u pustého pobřeží Austrálie najel na mělčinu a moje loď se stala hříčkou vln a silných proudů. Deset dní jsem bojoval o její záchranu a snažil se ji z písečného hrobu vyrvat. Ale jsem musel kapitulovat. Mě samotného zachránila záchranářská loď, ale Alya, moje malá plachetnice, zůstala ležet na pláží zle poničená, bez kýlu na pospas vlnám, krokodýlům a divokým prasatům. Zdálo se, že moje plavba skončila, že svou loď opouštím navždy.

Ale nevzdal jsem to. Když jsem se v noci v bouři na mělčině zmítal v lodi jako v divokém víru, slíbil jsem Alyi, že ji nikdy neopustím. Jak bych mohl? Po tom všem, co jsme spolu prožili? Díky neuvěřitelné kombinaci náhod, setkání a ochoty místních lidí se mi povedlo vrátit se na místo ztroskotání a Alyi dopravit do bezpečí. Finančně mě to ale zcela vyčerpalo a jediným způsobem, jak v plavbě pokračovat, je požádat přátele a sympatizanty o finanční pomoc.

Prosím, pomozte mi Alyi zachránit, abych s ní mohl opět vyplout a velkou plavbu dokončit.

Pokud se mi povede finanční prostředky získat, budu v plavbě pokračovat a vrátím se s Alyí zpět do Evropy a do Čech. Čeká mě ještě velká dálka, Indický oceán, Mys Dobré naděje a zase Atlantik, ale věřím si a věřím své lodi. Společně s ní a společně s vámi všemi to dokážeme.

ztroskotana Alya.jpg

ztroskotana Alya_2.jpg

Ztroskotaná Alya u Australského pobřeží

 

Více informací o mé plavbě kolem světa

Jak už jsem napsal výše, moje loď je 7,5 metru dlouhá amatérsky stavěná plachetnice Alya II postavená v Hronově, odkud jsem ji dovezl na moře a od té doby na ní pluji. Začal ji svépomocí stavět pán, který se s ní chtěl vydat na cesty, ale už to nestihl. Zemřel a Alya zůstala sama. Když jsem loď kupoval od jeho paní, slíbil jsem sobě i lodi, že na počest jejího tvůrce poplujeme do všech moří, kam to jen půjde.

Poté, co jsme s Alyí třikrát překonali Atlantik, jsem se z Karibských ostrovů vydal na osamělou pouť. Vyrazil jsem přes Karibské moře, proplul Panamským průplavem a přeplul celý obrovský Tichý oceán. Dobrodružství jsem zažil nepočítaně a krásných chvil také. Svět, který omývají vody oceánů, je pro nás téměř nepředstavitelný. Třeba pro rozlohu Tichého oceánu scházejí měřítka a pro svět ostrovů v něm ztracených také. Jestli jsem kdy našel ráj na zemi, bylo to právě tady. Galapágy, Markézy, Království Tonga… co jméno, to spousta zážitků, spousta setkání a spousta míst, které se tak špatně opouštěly.

Svou plavbu si financuji sám tím, co vydělám prací v přístavech, marinách nebo svými přednáškami. Nemám sponzory a ani nevím, jak bych je sháněl nebo co bych jim nabízel. Mám sice věčně hluboko do kapsy, ale jsem svobodný. A také díky tomu poznám místní lidi úplně zblízka, místa, kde žijí, a starosti, jaké mají. A jak jsou šťastní, i když v porovnání s Evropany vůbec nic nemají.

 

První vážné potíže

Po tichomořských ostrovech přišel nádherný Nový Zéland a po něm jsem vyplul k Austrálii. Tam mě ale začala pronásledovat smůla. Když jsem se blížil k australské pevnině, zničila mi silná bouře kormidelní list. Loď se stala neovladatelnou, jen hříčkou vln a větru. S největším úsilím a s provizorním kormidlem postaveným z kusu překližky jsem se skoro tři týdny belhal k pobřeží Austrálie. Tam jsem loď vytáhl na břeh a opravil. Nebylo to jednoduché, protože opravu si vyžádalo více věcí, přeci jen plavba přes půl zeměkoule, tedy nějakých 25.000 kilometrů, byla na mé lodi znát.

Ztroskotání

Opravy se povedly a po nějaké době jsem vyplul na další cestu. Austrálie se ale ukázala jako začarovaná. Jak už víte, v oblasti Velkého bariérového útesu jsem v noci za silného větru najel na mělčinu a o svou loď téměř přišel. Nakonec se povedlo Alyi z pustého pobřeží dopravit do bezpečí. Bohužel zle pocuchanou, bez kýlu, s velkou dírou v trupu a plnou písku a bahna. Přednáškami a ani prací v loděnicích nedokážu získat vydělat tolik peněz, abych mohl znovu vyplout. A proto teď žádám o pomoc vás. Místo ztroskotání najdete zde

Přispěním získáte nejen krásné odměny, které tady nabízím, ale také příležitost přivítat Alyi osobně, protože já se s ní prostě do Čech vrátím.

 

Obrázky některých odměn

Placka

placka.png

Tričko a mikina s Alyi v originální grafice Mořského Indiána

 

tricko.jpg

mikina.jpg

Certifikát 

certifikat_nahled_2.png

Vaše jméno na lodi, které se mnou obepluje půl zeměkoule

jmena_lod.png

Ztroskotaná plachetnička, ručně vyráběný přívěšek, jehož zásoby jsem měl na palubě, když došlo ke ztroskotání

plachetnicka.jpg

Pár obrázků z plavby kolem světa

martin_panama_1.jpg

 Alya a já za Panamským průplavem

dolecek_tahiti_13-696x522.jpg

Alya na Tahiti. Má ze sebou skoro celý Tichý oceán

14079707_10201987140837645_4750388931756905699_n-696x392.jpg

Blížím se k Austrálii

 

Film z přeplavby Atlantiku

Abyste si udělali představu o plavbě na tak malé plachetnici, můžete se podívat na film, který vznikl z mé třetí přeplavby Atlantiku v roce 2013. Tahle plavba byla přípravou na cestu kolem světa a vlastně vedla teprve na start, který byl v Karibiku. Tvůrce filmu je Pepa Prokop, kterému neřeknou jinak než Mořský Indián a který mě na start mé osamnělé plavby doprovázel.

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?

  • Splněno 479 900 Kč (119 %)
  • 119 %
  • 400 000 Kč požadováno
  • již skončilo
  • Nelze podpořit
  • Na tento projekt už přispělo 308 Startérů

Autor projektu

Martin Doleček - obrázek
  • projekt od Martin Doleček
  • Česká republika

Odměny (Rewards)

200 Kč

Držte palce

Za tuto pomoc obdržíte elektronickou poštou certifikát s poděkováním.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
300 Kč

Držte palce o něco víc!

Za tuto částku obdržíte VYTIŠTĚNÝ certifikát s poděkováním.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
500 Kč

Certifikát a placka

Za tuto částku získáte TIŠTĚNÝ certifikát s poděkováním a plackou Death or Glory.

Náhled placky

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
800 Kč

Ztroskotaná keramická plachetnička

Za tuto pomoc obdržíte keramickou plachetničku, která byla absolvovala celou plavbu až do Austrálie a byla na palubě v době ztroskotání.
Plachetničky vyrábí moje teta v Letohradu a já je vozím s sebou jako dárky pro ty, které potkám. Ještě jsem jich pěkných pár měl v Austrálii na palubě a povedlo se je zachránit.

Takhle vypadá keramická plachetnička

Počet dostupných odměn: 19/25

Nelze podpořit
1 000 Kč

Tričko s obrázkem Alye II

Tričko s originálním a jedinečným obrazem Alye od Pepy mořského Indiána doplněné mottem "Cesta bez překážek nikam nevede!"

Ukázka trička

Počet dostupných odměn: 13/50

Nelze podpořit
1 000 Kč

Tričko s obrázkem Alye

Tričko s originálním a jedinečným obrazem Alye od Pepy mořského Indiána doplněné mottem "Cesta bez překážek nikam nevede!"

Ukázka trička

Odměna vyprodána: 0/50

Nelze podpořit
1 000 Kč

Tričko s Alyí

Tričko s originálním a jedinečným obrazem Alye od Pepy mořského Indiána doplněné mottem "Cesta bez překážek nikam nevede!"

Ukázka trička

Odměna vyprodána: 0/20

Nelze podpořit
1 500 Kč

Balíček PLAVČÍK

Obsahuje tištěný certifikát, placku, tričko s originální grafikou a ztroskotanou keramickou plachetničku.

Počet dostupných odměn: 11/20

Nelze podpořit
1 800 Kč

Mikina s obrázkem Alye

Mikina s originálním a jedinečným obrázkem Alye od Pepy Mořského Indiána doplněná mottem "Cesta bez překážek nikam nevede!"

Ukázka mikiny

Počet dostupných odměn: 21/50

Nelze podpořit
1 800 Kč

Mikina s Alyí

Mikina s originálním a jedinečným obrazem Alye od Pepy Mořského Indiána doplněná mottem "Cesta bez překážek nikam nevede!"

Ukázka mikiny

Odměna vyprodána: 0/20

Nelze podpořit
2 400 Kč

Balíček KADET

Obsahuje tištěný certifikát, placku, mikinu s originální grafikou a ztroskotanou keramickou plachetničku.

Počet dostupných odměn: 11/20

Nelze podpořit
3 000 Kč

Balíček NA CESTY

V tomto balíčku obdržíte vše, co je potřeba k cestování.
Tričko s obrázkem Alye, mikinu s obrázkem Alye a keramickou plachetničku, která přežila ztroskotání.

Počet dostupných odměn: 19/30

Nelze podpořit
4 400 Kč

Balíček BOCMAN

Baliček obsahuje tištěný certifikát, placku, tričko s originální grafikou, ztroskotanou keramickou plachetničku A UMÍSTĚNÍ VAŠEHO JMÉNA NA LODI.
Vaše jméno tak vypluje společně se mnou a dokončí cestu kolem světa - poplujeme spolu podél Austrálie, Indickým oceánem, kolem Mysu dobré naděje a Atlantikem do Karibiku.

Počet dostupných odměn: 14/20

Nelze podpořit
5 200 Kč

Balíček KAPITÁN

Baliček obsahuje tištěný certifikát, placku, mikinu s originální grafikou, ztroskotanou keramickou plachetničku A UMÍSTĚNÍ VAŠEHO JMÉNA NA LODI.
Vaše jméno tak vypluje společně se mnou a dokončí cestu kolem světa - poplujeme spolu podél Austrálie, Indickým oceánem, kolem Mysu dobré naděje a Atlantikem do Karibiku.

Počet dostupných odměn: 1/10

Nelze podpořit
10 000 Kč

Večeře s kapitánem

Večeře s předplacenou útratou 2.000 Kč se mnou. Budu vás celý večer bavit historkami z plavby kolem světa.

Počet dostupných odměn: 1/3

Nelze podpořit
50 000 Kč

Plavba s kapitánem

Týden v Řecku na plachetnici se mnou jako s kapitánem na lodi velikosti 41 stop. Za tuto cenu mohou plout až 4 podporovatelé! Doprava, přístavní poplatky a další případné náklady v ceně nejsou.
Termín dle domluvy.

Loď, na které se popluje

Odměna vyprodána: 0/1

Nelze podpořit