Zachraňte Alyi! - crowfunding kampaň

Zachraňte Alyi!

Alya nešťastně ztroskotala na půl cesty kolem světa a bez vás už nedokáže vyplout. Pomozte dokončit její sólovou plavbu kolem globu!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Pomozte zachránit Alyi II

Ahoj, jmenuji se Martin Doleček a momentálně jsem na sólové plavbě kolem světa. Mým cílem je být druhým Čechem, který sám obeplul zeměkouli. Prvním byl Richard Konkolski v sedmdesátých letech dvacátého století a od té doby nikdo. Mou lodí je Alya II, 7,5 metrů dlouhá amatérsky stavěná plachetnice.

Můj plán však v půli cesty, po více jak 25.000 kilometrech, ztroskotal. V noci a za špatného počasí jsem u pustého pobřeží Austrálie najel na mělčinu a moje loď se stala hříčkou vln a silných proudů. Deset dní jsem bojoval o její záchranu a snažil se ji z písečného hrobu vyrvat. Ale jsem musel kapitulovat. Mě samotného zachránila záchranářská loď, ale Alya, moje malá plachetnice, zůstala ležet na pláží zle poničená, bez kýlu na pospas vlnám, krokodýlům a divokým prasatům. Zdálo se, že moje plavba skončila, že svou loď opouštím navždy.

Ale nevzdal jsem to. Když jsem se v noci v bouři na mělčině zmítal v lodi jako v divokém víru, slíbil jsem Alyi, že ji nikdy neopustím. Jak bych mohl? Po tom všem, co jsme spolu prožili? Díky neuvěřitelné kombinaci náhod, setkání a ochoty místních lidí se mi povedlo vrátit se na místo ztroskotání a Alyi dopravit do bezpečí. Finančně mě to ale zcela vyčerpalo a jediným způsobem, jak v plavbě pokračovat, je požádat přátele a sympatizanty o finanční pomoc.

Prosím, pomozte mi Alyi zachránit, abych s ní mohl opět vyplout a velkou plavbu dokončit.

Pokud se mi povede finanční prostředky získat, budu v plavbě pokračovat a vrátím se s Alyí zpět do Evropy a do Čech. Čeká mě ještě velká dálka, Indický oceán, Mys Dobré naděje a zase Atlantik, ale věřím si a věřím své lodi. Společně s ní a společně s vámi všemi to dokážeme.

ztroskotana Alya.jpg

ztroskotana Alya_2.jpg

Ztroskotaná Alya u Australského pobřeží

 

Více informací o mé plavbě kolem světa

Jak už jsem napsal výše, moje loď je 7,5 metru dlouhá amatérsky stavěná plachetnice Alya II postavená v Hronově, odkud jsem ji dovezl na moře a od té doby na ní pluji. Začal ji svépomocí stavět pán, který se s ní chtěl vydat na cesty, ale už to nestihl. Zemřel a Alya zůstala sama. Když jsem loď kupoval od jeho paní, slíbil jsem sobě i lodi, že na počest jejího tvůrce poplujeme do všech moří, kam to jen půjde.

Poté, co jsme s Alyí třikrát překonali Atlantik, jsem se z Karibských ostrovů vydal na osamělou pouť. Vyrazil jsem přes Karibské moře, proplul Panamským průplavem a přeplul celý obrovský Tichý oceán. Dobrodružství jsem zažil nepočítaně a krásných chvil také. Svět, který omývají vody oceánů, je pro nás téměř nepředstavitelný. Třeba pro rozlohu Tichého oceánu scházejí měřítka a pro svět ostrovů v něm ztracených také. Jestli jsem kdy našel ráj na zemi, bylo to právě tady. Galapágy, Markézy, Království Tonga… co jméno, to spousta zážitků, spousta setkání a spousta míst, které se tak špatně opouštěly.

Svou plavbu si financuji sám tím, co vydělám prací v přístavech, marinách nebo svými přednáškami. Nemám sponzory a ani nevím, jak bych je sháněl nebo co bych jim nabízel. Mám sice věčně hluboko do kapsy, ale jsem svobodný. A také díky tomu poznám místní lidi úplně zblízka, místa, kde žijí, a starosti, jaké mají. A jak jsou šťastní, i když v porovnání s Evropany vůbec nic nemají.

 

První vážné potíže

Po tichomořských ostrovech přišel nádherný Nový Zéland a po něm jsem vyplul k Austrálii. Tam mě ale začala pronásledovat smůla. Když jsem se blížil k australské pevnině, zničila mi silná bouře kormidelní list. Loď se stala neovladatelnou, jen hříčkou vln a větru. S největším úsilím a s provizorním kormidlem postaveným z kusu překližky jsem se skoro tři týdny belhal k pobřeží Austrálie. Tam jsem loď vytáhl na břeh a opravil. Nebylo to jednoduché, protože opravu si vyžádalo více věcí, přeci jen plavba přes půl zeměkoule, tedy nějakých 25.000 kilometrů, byla na mé lodi znát.

Ztroskotání

Opravy se povedly a po nějaké době jsem vyplul na další cestu. Austrálie se ale ukázala jako začarovaná. Jak už víte, v oblasti Velkého bariérového útesu jsem v noci za silného větru najel na mělčinu a o svou loď téměř přišel. Nakonec se povedlo Alyi z pustého pobřeží dopravit do bezpečí. Bohužel zle pocuchanou, bez kýlu, s velkou dírou v trupu a plnou písku a bahna. Přednáškami a ani prací v loděnicích nedokážu získat vydělat tolik peněz, abych mohl znovu vyplout. A proto teď žádám o pomoc vás. Místo ztroskotání najdete zde

Přispěním získáte nejen krásné odměny, které tady nabízím, ale také příležitost přivítat Alyi osobně, protože já se s ní prostě do Čech vrátím.

 

Obrázky některých odměn

Placka

placka.png

Tričko a mikina s Alyi v originální grafice Mořského Indiána

 

tricko.jpg

mikina.jpg

Certifikát 

certifikat_nahled_2.png

Vaše jméno na lodi, které se mnou obepluje půl zeměkoule

jmena_lod.png

Ztroskotaná plachetnička, ručně vyráběný přívěšek, jehož zásoby jsem měl na palubě, když došlo ke ztroskotání

plachetnicka.jpg

Pár obrázků z plavby kolem světa

martin_panama_1.jpg

 Alya a já za Panamským průplavem

dolecek_tahiti_13-696x522.jpg

Alya na Tahiti. Má ze sebou skoro celý Tichý oceán

14079707_10201987140837645_4750388931756905699_n-696x392.jpg

Blížím se k Austrálii

 

Film z přeplavby Atlantiku

Abyste si udělali představu o plavbě na tak malé plachetnici, můžete se podívat na film, který vznikl z mé třetí přeplavby Atlantiku v roce 2013. Tahle plavba byla přípravou na cestu kolem světa a vlastně vedla teprve na start, který byl v Karibiku. Tvůrce filmu je Pepa Prokop, kterému neřeknou jinak než Mořský Indián a který mě na start mé osamnělé plavby doprovázel.

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?