ZACHRAŇ HASIČSKÝ SPECIÁL, ZACHRÁNÍŠ I LES. - crowfunding kampaň

ZACHRAŇ HASIČSKÝ SPECIÁL, ZACHRÁNÍŠ I LES.

Jako dobrovolní hasiči chceme vzkřísit v terénu bezkonkurenční Pragu V3S, aby byla plně akceschopná a zachraňovala lesy. Sbírka ještě nekončí.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Zasílání odměn

Oznamujeme všem naši podporovatelům, že odměny budeme posílat od 23.3. A těm, kteří se těší i na svůj památeční kelímek s obrázkem V3S zhruba za 2-3 týdny. Certifikáty, samolepky, plakáty, magnetky, slivovici- ty už máme připravené. Kelímky se nám ale vyrábí v Anglii. V ČR jsme nenašli firmu, která by nám vyrobila méně než 1000 ks. Nám stačí pro vás 105 ks. Objednané už jsou, dodací lhůla 7-15 dní a snad se pak nezdrží na celnici. Prosíme "kelímkáře" o trochu trpělivosti. Děkujeme za pochopení

Losování výherce koloběžky

se uskuteční živě na Facebooku v neděli 21.3. v 18h na tomto odkazu:    https://fb.me/e/1YFjUnAIm

 

DSC_2802.JPG

 

Zachraň hasičský speciál, zachráníš les.

Jsme hasiči z Jankovic na Moravském Slovácku. Jezdíme nejvíce k lesním požárům, protože katastr naší obce je z velké části tvořen smíšenými lesy Chřibů. zde je krajina, kterou střežíme Jsme pyšní na to, co dokáže v lesním terénu naše automobilová cisternová stříkačka PRAGA V3S, o které se někteří s despektem vyjadřují, jako o muzejní technice. Žijeme v regionu s pokorou k tradicím a historii, což je jeden z důvodů, proč si chceme toto auto nechat ve výzbroji. Jde o proslulý československý náklaďák, na který vzpomínají všichni muži, kteří byli na vojně jako na nezmara do všech podmínek. Je to prostě legenda! Takže ano, je to muzejní technika, ale současné moderní vozy se jí v terénu prostě nevyrovnají, to je holá realita a další důvod, proč ji chceme udržet! Praga V3S je jediná zásahová cisterna z těch, kterými disponují okolní sbory, která si poradí s prudkým stoupáním na trávě, nezpevněných cestách a mezi hustými křovinami. A do lesa bohužel asfaltky nevedou.

  Takto se škrábeme k lesnímu požáru s naší V3S

Smutný příběh

Při posledním zásahu u požáru lesního porostu jsme se jako jediní ze sedmi dobrovolných i profesionálních sborů vyškrábali hustým porostem do prudkého kopce až k ohnisku požáru. toto umí v lese jen Praga V3S-autentický zásah . Řidiči moderních vozidel profíků za mnoho milionů korun se marně snažili zdolat těžký terén a museli uznat, že naše historická V3S je strčí do kapsy.  Bohužel během zásahu nám prasknul motor a to je okamžitý konec akceschopnosti. Dlouhé desítky minut  jsme čekali, až dorazí na pomoc speciální hasičská čtyřkolka. Ta ale za sebou může táhnout na vozíku jen velmi malou nádrž s vodou a za dobu, než dorazila jsme přišli o kus lesa. Ztrátou PRAGY V3S jsme rázem přišli o naši klíčovou výhodu, dostat se na místo, kam se jiní hasiči nedostanou. Odtáhli nás do zbrojnice a my jsme začali s opravou. Nechali jsme si auto odborně prohlédnout a ukázalo se, že po smrti nebo těsně před smrtí jsou další důležité součásti jako čerpadlo, elektroinstalace, rozvody vody a mnoho dalšího. Rozpočet na opravu byl pro nás gigantický.  Bohužel dotace je možné čerpat jen na nové nebo mladé vozy. A dotace pro naši jednotku z obecní kasy také nejsou bezedné. Díky za ně, ale potřebujeme víc a rychle. Tak jsme začali alespoň s opravou motoru také z vlastních zdrojů. V3S už zase jezdí, ale aby mohla plnit svoje úkoly při hašení požárů, potřebuje komplexní odborný servis. S vaší pomocí uděláme z našeho veterána skutečný hasičský speciál pro lesní požáry, kterých je pořád hodně. Naše poslání je pomáhat druhým a děláme to rádi, ale teď potřebujeme pomoct my.

Naše jednotka v akci (Pavel, Kuba, Hanka):

  Naše V3S  při požáru  domu

Ano, to je ona- Praga V3S v lese

I sem dokáže vyjet. Pomaloučku, ale přesvědčivě. Na veterána neuvěřitelný výkon!

Malá přestávka po lokalizaci požáru. Cisterny dalších jednotek zůstaly na silnici hluboko pod námi. Až k požáru lesní školky se nedostaly. Stará dobrá Praga V3S ano. Jako jediná.

Loučení s miláčkem po fatální havárii motoru. Po několika týdnech práce ho mechanici vyměnili a vyladili.

 

Čeho chceme dosáhnout

 Víme, že dílo, do kterého jsme se pustili stojí na reálných možnostech. Vloni jsme se vypravili na Slovensko do obce Likavka pro inspiraci a rady. Bratři hasiči nám předvedli výsledek jejich rekonstrukce stejného modelu PRAGY V3S. Když je vůle, čas a peníze, všechno jde. Každou volnou chvíli trávíme i s rodinami včetně dětí v garáži a opravujeme to, co sami dokážeme. Na velké a zásadní opravy nám chybí peníze a odbornost. Ukazuje se, že hrát si s opravami roky a lepit závady malými záplatami není cesta, na jejímž konci by bylo světlo. Je nutná razantní a rychlá generální oprava. My jsme duší optimisti a věříme, že se nám podaří vzkřísit našeho Fénixe, aby sloužil dobré věci. Třeba i díky tobě. Často slyšíme, jak nám, hasičům lidé fandí, jak vnímají, že lidem skutečně pomáháme….tak třeba nezůstane jen u slov a  potvrdí se to  i touto sbírkou. toto jsme my, když nám houkne siréna

 Současný stav. Motor po opravě, okno vyleštěné, ale další důležité díly čekají na výměnu.

...a takto by měla naše V3S vypadat po rekonstrukci, ideálně však v barvě oranžová RAL 3024. Na tento stroj jsme se jeli podívat k bratrům hasičům na Slovensko. Slovensko a Morava-jedna rodina.

Nezachraňujeme jen majetek a životy, ale i kulturu a historii

Jako dobrovolní hasiči nejenže jezdíme k požárům, ale také jsme parta nadšenců, která organizuje mnoho kulturně společenských a sportovních akcí. Pořádáme hasičsky zaměřené tábory pro děti, kde je učíme, jak se chovat v lese, jak při požáru, jak pomáhat lidem i přírodě. Naše Praga V3S byla vždy důležitou součástí takové akce. Momentálně je to jen pojízdný kus železa, ale věříme, že ji s tvojí pomocí zrekonstruujeme a bude sloužit i těmto preventivním a výchovným účelům. Také věříme tomu, že má smysl zachránit kus hasičské historie, tím spíš, že dokáže splnit i současné nároky na zásahovou techniku.

V rámci hasičského tábora vezeme děti k simulovanému lesnímu požáru. Je to pro ně vždy megazážitek a my víme, že nám v nich rostou následovníci.

Hasičina nás všechny spojuje, jsme jedna rodina. I s dětmi.

Co už jsme zvládli

Od destrukce motoru při zásahu před více než rokem jsme ho vyměnili za nový. Získali jsme ho ze starých vojenských zásob, ale protože ležel ve skladu mnoho desítek let, bylo nutné ho rozložit do šroubku, vyčistit, přetěsnit, promazat a znovu složit. Paráda, už šlape jako nový. 

Co nás ještě čeká

Nechceme mít z auta muzejní exponát, ale akceschopný speciál. Takže budeme měnit vodní čerpadlo, to současné dává žalostně malý tlak- možná tak na uhašení táboráku. Musí se udělat nové rozvody vody i s ohledem na to, že chceme měnit rezivou nádrž za novou. Rozvody se musí vést jinudy v souladu se specifickýmo potřebami pro zásah v lese. Je to náš miláček, tak chceme, aby se líbil, proto máme v plánu ho obléknout do nového laku, samozřejmě v hasičských barvách. Zatím vypadá, jako vojenské auto, které stálo 30 let v kopřivách, a to si nezaslouží. Elektroinstalace je také v havarijním stavu, podvozek a brzdy si také říkají o generálku. Co půjde a dokážeme, to si uděláme svépomocí, ale na některé práce musíme zaplatit odborníky.

 

Důvody, proč podpořit náš projekt

  • Sám jsi dobrovolný hasič a znáš dobře problémy, které řešíme. Rozumíš tomu, že jsme nadšenci, trávíme v hasičárně spoustu volného času, mnohdy i s dětmi a na rozdíl od profíků máme velmi omezené zdroje.
  • Jsi profesionální hasič nebo policista či záchranář a možná jsi ve službě konfrontován s tím, jakou techniku mají k dispozici profíci a jakou dobrovolní hasiči. Přitom se nám, dobrovolným nesměješ, když se potkáme při zásahu, ale naopak, držíš nám palce. A složky Integrovaného Záchranného Systému drží spolu, jsme jeden tým, rodina.... Však víš.
  • Hasiči jsou ti prostě sympatičtí. S respektem se ohlédneš, když kolem tebe projede hasičské auto s majáky. Uvědomíš si, že spěchají tam, odkud ostatní utíkají. Nebo někdy hasiči pomohli právě tobě a rád bys jim to nějak oplatil.
  • Máš vztah k Pragovce V3S. Je to auto, které znáš, možná jsi ho někdy řídil. Víš, co dovede a chceš být mezi těmi, kteří můžou říct „toto historické auto jsem pomohl vrátit do akce“.
  • Líbí se ti některá z našich odměn. Chceš si třeba s dětmi nebo kamarády prožít pár hodin v kůži hasiče a nechat se pohostit, a to my na Slovácku fakt umíme.

Díky dotacím jsme si mohli koupit tento nesmrtelný GAZ, který doveze posádku kamkoliv. Nenašli jsme terén, který by nezvládl. Ale kromě hasičů se musí k zásahu dopravit i voda. Proto potřebujeme cisternu, která se dostane tam, kam ruský GAZ. Skvěle funguje tandem V3S a GAZ.  Díky jedné z odměn za podporu můžeš zažít, co umí. Fakt hustý!

Děkujeme za pomoc!

Pavel, Markéta, Franta, Hanka, Lenka, Robert, Vašek, Patrik, Kuba, Pavlína, Džarin, Domes.

 

P.S.: V textu používáme mužský rod pouze z důvodu snadného čtení. Víme, že mezi čtenáři a podporovateli jsou i ženy. Máme je rádi, jsou také v naší jednotce a že to s hadicemi umí.

Co si o tomto projektu myslíte?