Yorrân - crowfunding kampaň

Yorrân

Přispějte na dokončení projektu nové knihy ze žánru fantasy.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 Ten příběh nosím v hlavě už skoro deset let a prošel se mnou dlouhou cestou, během které jsme se změnili. Oba. Já zestárl a (možná) zmoudřel, on povyrostl a (snad) dozrál. Poslední dobou se pokouším sledovat fantasy scénu, abych věděl, jakou šanci má můj příběh uplatnit se na českém knižním trhu. Je na něm opravdu těsno a neznámý autor spolu s neznámým hrdinou to asi jednoduché mít nebudou. Proto jsem se rozhodl představit svůj příběh prvním čtenářům vlastními silami.

Proč byste měli podpořit zrovna můj projekt a mojí knihu? Čím se liší od desítek jiných knih české fantasy? Snad tím sloganem. Nejen nový příběh, ale i nový svět. Kromě nového příběhu nabízím i dobrodružství při objevování nového světa. Co v něm můžete očekávat, se Vám pokusím představit mém krátkém videu a následujícím stručném popisu:

 • Základní osa historických událostí běžící v čase několik století nazpět: postupně z ní budou na webových stránkách zveřejňovány jednotlivé kapitoly, tak jak to bude třeba pro pochopení příběhu. Její pracovní název je Lavenova Kronika.
 • Podrobné rodokmeny hrdinů 
 • Zatím dva dokončené slovníky. Jeden mající 200 a druhý již 450 slov.
 • Kompletní velká mapa Yorrânova světa. Práce na ní byla opravdu časově náročná. Z ní budu postupně, zveřejňovat výřezy, potřebné k pochopení jednotlivých částí příběhu.
 • Popisy jednotlivých krajů Yorrânova světa, včetně zvyků, jazyků, platidel … . Vše najdete na webových stránkách v rubrice Yorrânův svět -    http://www.yorran.cz/clanky/yorranuv-svet/
 • a esenci toho všeho dohromady - ilustrace, které v tom správném duchu zpracoval kreslíř Pavel Talaš

 

Ještě jedním se možná můj příběh bude lišit od současné fantasy. Tím, v čem já jako autor vidím fantasy námět. Jsem přesvědčen, že náš vlastní svět, jak jej známe, je sám o sobě dostatečně pohádkový a mystický. Když ho tak ovšem budeme chtít vidět. Není ho tedy nutné hojně kořenit houfy čarodějů, draků a dalších bytostí s údajně pohádkovými vlastnostmi. Přirozeně ony tam patří, ale musí se s nimi zacházet jako s tím nevzácnějším kořením, protože setkání s nimi je souzeno jen vyvoleným, viz. citace z knihy.

Súrwan se na něho klidně podíval a odpověděl: „Naše poznání a vědomosti nejsou určené pro běžné oči a uši. Dlouho trvá, než člověk pochopí, jak je správně používat. V nepovolaných rukách škodí. Brinové nepotřebují, aby se o nich příliš mluvilo. Kdo je potřebuje a je připraven, si k nim cestu najde. Cesta ho přivede.“

 Zkusil jsem tedy napsat příběh o lidech a jejich pouti světem, ve kterém je tajemno o něco  viditelnější a srozumitelnější než v tom našem. Co tím myslím? Věříte na předtuchy? Zdají se Vám „prorocké“ sny?  Zažili jste Deja Vu? Ten pocit, že prožíváte nějakou situaci na místě, které, aniž víte proč, je Vám důvěrně známé? Potkali jste v životě  člověka, který Vám otočil život na ruby?  Slyšeli jste o ayahuasce?  Co myslíte, žijí mezi námi bytosti, které jsou nám podobné a přece jiné?

Nepovažuji se za spisovatele, spíše jsem jen zapisovatel, kterému se někdy lépe a někdy hůře daří přenášet na papír, to co se promítá v jeho hlavě, ale přesto to vypadá, že se moje schopnost „psát poutavě“ se za ty dlouhé roky psaní a přepisování asi přece jen vytříbila. V minulém roce si Yorrân „sáhl“ pro prvé ocenění, když se jedna z kapitol knihy dostala až do finále soutěže „ O nejlepší fantasy“. Snad to můžete brát jako příslib, že se při čtení nebudete nudit. Konečně si příběh můžete „ochutnat“, protože na webových stránkách  v rubrice „Příběh“ je zveřejněno přibližně deset ukázek - http://www.yorran.cz/clanky/pribeh.html. 

Co na závěr? . Knihu jsem napsal sám. Sám jsem dělal vše, co jsem zvládl, tedy návrh obálky, grafickou úpravu, zalámání textu, facebook, video atd. Něco se povedlo lépe a něco hůře, jak už to bývá. Co jsem nezvládl sám, jsem hradil až do dnešního dne z vlastní kapsy: ilustrace, webové stránky, stylistické korektury. A ještě toho docela dost zbývá. Gramatické korektury, ISBN, ještě nějaké ilustrace a samozřejmě tisk, protože knihu chci vydat vlastním nákladem. Cílem mého projektu tedy není získat zpět vše co jsem do práce na knize investoval, ale pokrýt alespoň část nákladů, které potřebuji na to, abych projekt dotáhl do konce a tak získal první čtenáře.

              Pro startéry jsem připravil v rámci skromných možností několik odměn (rozsah stran je přibližný, protože v tomto okamžiku ještě nejsou dokončené korektury), které již obsahují i poštovné:

 • obyčejné lidské  - „Děkuji.“
 • zkrácenou elektronickou verzi knihy. Bez ilustrací, map a se zkráceným textem (část chybějícího textu naleznete na webových stránkách). Rozsah asi 350 stran formátu A4. Rozesílat ji budu ihned ( do týdne) po ukončení kampaně. 
 • knihu ve formátu praděpodobně DIN B5 - paperback, která obsahuje mírně zkrácený text, pouze vybrané ilustrace a mapy. Rozsah je přizpůsoben případnému oficiálnímu vydání. Počet stran asi 410. K rozeslání bude připravena v průběhu června.
 • jednotlivé ilustrace vytištěné na kvalitním knižním papíře
 • limitovanou sběratelskou verzi v brožovaném vydání (opět asi DIN B5), s nezkráceným textem s kompletní přílohou map a ilustrací a rejstříky. Rozsah asi 430 stran. Každý výtisk bude mít své originální číslo a obdrží jej pouze moji spolupracovníci a zájemci, kteří si knihu objednali v této kampani. Protože příprava této verze k tisku bude nejnáročnější, bude rozesílána až následně po paperbackové verzi (nejdříve v polovině července). Proto zašlu těm, kteří si tuto odměnu objednají, s předstihem i elektronickou verzi knihy.

               Pouštím tedy do světa příběh o Yorrânovi s podtitulem věčný příběh o touze, hledání a cestě. Jako jeho duchovní otec, předem děkuji všem kmotrům a kmotřičkám, kteří mu pomohou udělat první nesmělé krůčky do literárního světa.  Nechť je tedy jeho pouť dlouhá a dojde až do cíle své cesty. 

Jan Dobšenský

Na žádost krátká anotace knihy:

Yorrân je epická fantazy odehrávající se na rozsáhlém území fiktivního světa. Není to příběh jediného ústředního hrdiny, i když pověstnou červenou nití knihy je putování chlapce, mladíka a později muže rozlehlým neznámým světem. Sledujeme ho, když se jako mladý muž vydá na dalekou plavbu za hranice známého světa. Bohužel v divočině svou loď ztratí a čeká ho spolu s jeho druhy dlouhý a nebezpečný návrat domů. Osud tomu však chce, že i v tom divokém, primitivním světě zažije příhody a potká lidi, kteří zásadním způsobem ovlivní jeho životní pouť. Kvůli lásce k domorodé princezně se zaplete do války, která vyvrcholí válečným střetem tvou odlišných světů. V nemilosrdné válce o bytí a nebytí sice získá první válečné zkušenosti a jméno, ale ztratí mnohem víc. Přichází o své iluze, o lásku, a aniž to tuší i o domov. V závěru knihy jej opustíme, krátce před jeho návratem do rodného města, zklamaného a bezradného.

Na pozadí této základní dějové linie se čtenář začne seznamovat i s dalšími postavami pocházející z odlišných ras a národů, jejichž životní příběh se s poutí hlavního hrdiny několikrát prolne. Jejich osudy jsou již načrtnuty stručněji, ale přesto právě jejich dobrodružství pomáhají čtenáři postupně odkrývat a chápat obraz zprvu velmi nejasného Yorrânova světa.

Poslední dějovou linií, která je zatím naznačena jen ve velmi jednoduchých a neostrých konturách je tajemný národ kočovníků, který zdolává jeden obranný val za druhým a postupně si podmaňuje jednotlivá království. Nájezdníci se však chovají velmi podivně a vypadá to, že motivem jejich výbojů není bohatství ani územní zisky. Vypadá to, že něco hledají. Co to je? Co je skutečnou příčinou jejich příchodu? Kdo vlastně řídí jejich ničivé tažení, však nikdo netuší. První kniha tak nabídne čtenáři spíše otázky než odpovědi. 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?