Výsadba tisů na Ještědském hřebeni - crowfunding kampaň

Výsadba tisů na Ještědském hřebeni

Chceme vysadit ohrožené a chráněné tisícileté stromy do pralesní lokality. Cílem je postupně obnovit populaci tisu červeného ve volné přírodě.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Vysazení 25 tisů červených do Nového pralesa je pro nás srdeční záležitost. Sešly se dva projekty, které dlouhodobě na Ještědu děláme a budeme rádi, když nám v tom pomůžete. 

Co je Nový prales? Je to unikátní veřejnosti přístupná lokalita na Ještědském hřebeni, kterou za podpory veřejnosti z celé republiky budujeme již více než 16 let. Cílem je přeměnit smrkovou monokulturu na původní smíšenou skladbu lesa. Vysázeli jsme zde již tisíce buků, jedlí nebo javorů a nyní chceme Nový prales doplnit i o sazenice vzácných tisů z našich lesních školek. Prales se nyní rozkládá na ploše 35 hektarů.

Co je Tis červený? - Je to strom, který se může dožít i více než 1 000 let. Tato původní česká dřevina roste velice pomalu. Kvůli těžbě pro své kvalitní dřevo se stala ohroženou a je nyní chráněná. My ji chráníme a navracíme do české  krajiny. 

Co předchází výsadbě? 

  • Zajistit povolení od Ministerstva životního prostředí na sběr semínek
  • Fyzicky posbírat a připravit semínka 
  • Vyset semínka v lesní školce
  • Pravidelně o ně pečovat po dobu 7-10 let. 
  • Samotné zorganizování výsadby (lidi, nářadí, doprava)

Na co peníze použijeme?

Pokrytí nákladů spojených s výsadbou, vybudováním a údržbou oplocených ochran proti okusování zvěří v rámci lokality Nový prales. Díky příspěvkům můžeme projekt dále rozvíjet, monitorovat jak se sazenicím daří a propagovat rozšíření tohoto druhu stromu i do dalších končin ČR. Pokud vybereme více prostředků, použijeme je pro další lokality. 

Kdy a kde se bude sázet? 

Stromy se obecně sází na jaře a na podzim kvůli příznivějším klimatickým podmínkám a většímu výskytu srážek. Termín výsadby do Nového pralesa bude v rozmezí od 15.10. do 31.11. v závislosti na vývoji počasí. Lokalita Nového pralesa je volně a zdarma přístupná veřejnosti. Možností jak se na místo dostat je více. Všechny z nich naleznete na odkazu.

Odměny na Startovači

Masážní dřívka vyrobená z odřezků pomáhají výsadbě mladých stromů.

Taška a trička s moderním uměleckým designem vytvořeným speciálně pro tento projekt.

Taška a trička s barevným motivem větvičky tisu s plody.

Dárkový balíček (medovina od místního včelaře, fair trade čokoláda, propiska a certifikát)

Světový bestseller o stromech a jejich tajném životě. Vy ji od nás dostanete na památku i s věnováním.

Jak se můžu zapojit? 

Více o projektu Nový prales a 1000 tisů do hor

Návrat tisů je rozsáhlý projekt zahrnující 1 000 sazenic, které hodláme do podzimu 2021 vysázet po celém Libereckém kraji. Výsadba do Nového pralesa tak představuje jen 2,5% z celého objemu pro příštích několik měsíců. Odkaz na mapu plánovaných míst výsadby.

V případě dotazů se na nás můžete kdykoliv obrátit.

info@cmelak.cz

www.cmelak.cz

Jsme tu pro Vás a pro přírodu,

Váš tým Čmelák :) 

Co si o tomto projektu myslíte?