Výroba přírodní kosmetiky - crowfunding kampaň

Výroba přírodní kosmetiky

Cílem tohoto projektu je získat finanční prostředky na zařízení provozovny pro výrobu přírodní kosmetiky v Plzni.

Ostatní
Výroba přírodní kosmetiky

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Přírodní kosmetika, zero waste, ekologie... to vše je budoucí značka Vitellaria. Díky tomuto projektu bych ráda získala prostředky na zřízení provozovny na výrobu šetrné přírodní kosmetiky v Plzni.

Toto zařízení obnáší vypracování stavebního projektu, menší stavební úpravy a vybavení jako například kuchyňská linka, regály, spotřebiče a také protipožární dveře, hasičské přístroje a spoustu dalších dorobností. 

Chcete vědět více? Čtěte dál!

Přírodní kosmetiku jsem začala vyrábět před čtyřmi lety, když se mi narodila první dcera. Co bylo tím prvotním impulsem? Potřeba koupit opalovací krém vhodný pro děti. Stála jsem v drogerii, zkoumala složení napsané malým písmem, hledala na internetu v mobilu jednotlivé složky a byla čím dál zděšenější. Jaký chemický koktejl na sebe mažeme? A tím mám natírat to malé miminko? Odcházela jsem bez krému, ale s hlavou plnou myšlenek.

 

Začala jsem víc pátrat a brzy zjistila, že opalovací krém se dá snadno vyrobit doma z přírodních surovin. Nakoupila jsem vše potřebné a vrhla se do práce. Výsledek byl překvapivě dobrý. Byla jsem nadšená a rozhodla se vyzkoušet i další kosmetické přípravky. Tak pod mýma rukama vznikaly krémy na opruzeniny, balzámy na rty, šampony a další.  

 

V souvislosti s tím se měnil celý můj dosavadní životní styl. Sil přírody jsem využívala čím dál častěji – při nemocech svých i dcer, ve stravování, v domácnosti...Studovala jsem rady našich babiček, pro které bylo používání bylinek denním chlebem.

Vlastní výroba mě maximálně naplňovala. Zpočátku mi stačily osvědčené recepty z internetu. Jak jsem však prohlubovala své znalosti a zkušenosti, začala jsem vyvíjet receptury vlastní. Pokusnými testovacími králíky byla moje rodina, kamarádky, kamarádky kamarádek... Jejich pozitivní zpětná vazba mě motivovala k tomu pokračovat dál v cestě za svým snem – certifikovat svou vlastní přírodní kosmetiku.

K tomuto kroku jsem se ale odhodlávala dlouho. V praxi je to totiž velice náročný proces, jak časově, tak finančně.

Abyste mohli své výrobky oficiálně prodávat, musíte mít provozovnu, která splňuje správnou výrobní praxi dle nařízení EU. A každý výrobek musí mít svůj ,,certifikát" = hodnocení bezpečnosti výrobku. O samotné certifikaci vám jednou určitě napíšu. Dnes však tyto řádky čtete hlavně kvůli tomu základnímu – provozovně.

Najít vhodné místo pro provozovnu trvalo dva roky. Nejprve jsem se zaměřovala na myšlenku koupit vlastní dům, přestěhovat se a výrobnu zřídit doma. Situace na realitním trhu je ale dlouhodobě nepříznivá a odpovídající nemovitost se dosud nenašla. A s pronájmy to bylo podobné. Začínala jsem ztrácet naději.

 Jak to tak bývá, řešení se našlo tam, kde ho nikdo nehledal. Když jsem jednou musela v našem bytovém domě do sklepů, došlo mi, že máme společné prostory, které nikdo nevyužívá. Já v nich však okamžitě uviděla ideální provozovnu. Požádala jsem o vyjádření Krajskou hygienickou stanici a ta mi dala zelenou. Prostory po menších stavebních úpravách bez problémů splní hygienické podmínky!

 

A to byl úplný začátek.

Vzhledem k tomu, že vlastníkem je SVJ, které čítá celkem 62 členů, je cesta k vlastní provozovně ještě o fous náročnější. Proč? Protože v první řadě musí proběhnout shromáždění vlastníků jednotek, na kterém se odhlasuje, že moji sousedé se zřízením provozovny souhlasí.

V tuto chvíli mám hotový projekt, závazné kladné stanovisko z hygieny a čekám na shromáždění.

Samotná realizace pak obnáší zmiňované stavební úpravy, instalaci nového umyvadla, kuchyňské linky, omyvatelný nátěr. Dveře musí být protipožární a součástí vybavení jsou i hasičské přístroje. Celá provozovna se pak bude skládat z výrobny, skladu hotových výrobků, skladu obalů a expedice. Součástí musí být též převlékárna. 

Pokud mě na Startovači podpoříte a potřebné finance získám, využiji je právě na zařízení provozovny, které je velice nákladné. 

Jednou z odměn za vaše příspěvky jsou kurzy výroby přírodní kosmetiky. Je to moje srdcová záležitost. Začala jsem je pořádat jen díky vám. Často jste mě nabádali k tomu, abych své zkušenosti sdílela prostřednictvím workshopů dál. Snažím se, aby kurzy byly opravdu vymazlené, a dělám vše pro to, abyste si z nich odnesli nejen krásné a voňavé výrobky, ale také spoustu znalostí a pozitivní energie. Moc ráda se s vámi na některém z kurzů potkám.

 

A jak vlastně vypadají vaše odměny? Prohlédněte si fotografie níže:

Šampuky:

Tuhá mýdla:

 

Čokoládový balzám na rty:

 

Opalovací krém:

 

Opalovací olej:

 

Mléko po opalování:

Suroviny na kurz:

 

Pomůcky na kurz:

Co si o tomto projektu myslíte?