Vypumpuj to - stvoření věčné pumpy - crowfunding kampaň

Vypumpuj to - stvoření věčné pumpy

Podpořte vývoj upgradu pro zahradní pumpy s životností alespoň 50 let. Důkazem bude přečerpat 20 000 m3 vody bez poruchy.

Technika

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Co je upgrade zahradní pumpy?

Všichni určitě znáte litinové pumpy na zahradách. Nás zajímá to, co se ukrývá dole, ve studni. Snad od Rakouska-Uherska se vyrábí pořád stejně díly - z litiny, kůže a pozinkovaných trubek. A právě toto zařízení jsem vyrobil z moderních materiálů - kombinace nerezu, pryže a plastu.

startovac_02.jpgPrototyp celonerezového válce a pístu.

Koho by mohl projekt oslovit?

Především české zahrádkáře a kutily. Každého, kdo má vztah ke starým věcem a chce je mít funkční a ne jen na ozdobu. Zkrátka všechny, kteří mají rádi kvalitní českou práci.

Co je cílem projektu?

Mým cílem je vytvořit a otestovat zařízení, které bude mít minimální životnost 50 let. Bez poruch, oprav a údržby. Jako důkaz přečerpám 20 tis. m3 vody do 12m výšky bez poruchy. 

Vycházím z předpokladu, že člověk denně vypumpuje 1m3 vody x 365 dní x 50 let = 18250 m3 vody + rezerva.

Nemám rád produkty, které jsou pomocí "kurvítek" nastaveny na životnost 2 roky kvůli záruce. Zároveň nechci, aby cena byla přehnaně vysoká. Snažím se najít rovnováhu mezi použitými materiály a cenou. Ta u mého upgradu vychází zhruba dvojnásobná, než se dají aktuálně koupit standardní díly.Návrh testovacího zařízení simulující ruční pumpování.

Jak mě to napadlo?

Před lety jsem vyrobil pro rodiče větrné čerpadlo, takové to z divokého západu. A pak druhé pro kamaráda. Pro tyto účely jsem vyrobil vlastní pumpovací zařízení, kde jsem kladl důraz na dlouhý bezúdržbový provoz.
Dalším impulsem byla rekonstrukce zahradní pumpy u nás na zahradě. Původně jsem chtěl koupit standardní díly, ale nebyl jsem spokojen s jejich provedením. Po nabytých zkušenostech jsem upravil používané pumpovací zařízení z "větráků" pro tento účel. A vše funguje k mojí spokojenosti.

startovac_03.jpgMoje první a druhé větrné čerpadlo.

Na co potřebuji peníze?

Na výrobu testovací sady a následné provedení únavové zkoušky. Přestože zařízení spolehlivě pumpuje, nemohu tvrdit, že vydrží tak dlouho. Proto vyrobím sestavu všech komponentů, připojím pohon, měřící zařízení a budu čerpat, dokud se něco nezničí.

Jak dlouho bude zkouška probíhat?

Předpokládám, že objem přečerpám za 17 dní, pokud se za tu dobu něco nezničí. V tom případě začínáme zase od začátku. Samozřejmě celý projekt bude trvat déle, rád bych ho dokončil do roka od vybrání cílové částky. Vše dělám ve svém volném čase, kterého není nikdy nazbyt.

Co z toho budete mít vy?

Kromě odměn můžete zdarma pozorovat na mém webu a facebooku průběh projektu a bavit se, jaké problémy se vyskytnou a jak je budu řešit. Od výroby, prvních přečerpaných litrů, oprav, až ke zdárnému přečerpání požadovaného objemu a následné kontrole opotřebovaných dílů.

www.rd3d.cz

www.facebook.com/rd3d.cz/

Co si o tomto projektu myslíte?