Vlaštovky - crowfunding kampaň

Vlaštovky

Patnáct lidových písní, ve kterých poletují vlaštovky! Fantastický a poučný příběh o setkání člověka a vlaštovky... To vše na jednom cdčku.

Hudba

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

echtaná.JPG

Cílem našeho projektu VLAŠTOVKY je vydat desku. Pracujeme na ní už dva roky a toto jaro bysme ji rádi vyrobili a vydali. Staňte se našimi startéry - i díky Vám Vlaštovky na jaře přiletí!

Sesbírali jsme české a moravské lidové písně, ve kterých poletuje vlaštovka a vytvořili docela něžné aranže pro tři ženské hlasy, kytaru, housle a violoncello. Hrají a zpívají Eva Kratochvílová, Lenka Filipová, Mirka Vyplašilová, Michal Dalecký.

Spřátelili jsme se s vrchním českým "vlaštovkologem" Jaroslavem Cepákem, odborníkem i nadšencem z Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze, který nám odpověděl na tisíc otázek o skutečném životě vlaštovek.

Tato fakta se vsákla do fantastického příběhu o setkání vlaštovky a člověka. V hlavních rolích Michal Dalecký a Filipína Cimrová.

Pracujeme na masteru ve studiu Jámor a na bookletu ve studiu Upupaepop. 

Na začátku nás okouzlily písně a vlaštovčí let. Pak nás fascinovala představa, že vlaštovku vnímáme jako naši a ona zatím oblétá celý svět. Při práci na písních a textu vyplulo na povrch téma domova. A ve spodním proudu i otázka, kolik toho máme a můžeme v životě kontrolovat a plánovat. Vlaštovka doletí od nás až do Afriky a z Afriky zase zpátky. Kdyby si to měla rozmyslet, určitě by to vzdala. I o tom je náš/její příběh.

vlastovka-obecna-xxx2z8h4739mw.jpg

Požádali jsme své české babičky, aby nám pověděly pár slov o vlaštovkách. Vyprávěly vždy poutavě a něžně. Zjistili jsme, že podobně o vlaštovkách vypráví i německé a španělské babičky! A že se o nich všude zpívají prastaré písně. Dvě z nich můžete slyšet na naší desce. 

s dětmi 2 čbmenší.jpg

Pro účely naší desky vznikl i dětský sbor plný pěveckých hvězd z Brna!

Mezi nimi Adélka Čechová, Rozárka Kostřicová, Rozárka Kryštofová, Jasmínka Kudlejová, Šimon Kryštof, Barunka Lajdová, Markétka Lajdová, Matěj Milostný, Ema Vyplašilová, Šimon Vyplašil a Adélka Zatloukalová!

"Člověk sedí ve svém hnízdě a vyhlíží vlaštovky. Teplo, hojnost. Vlaštovky švitoří a naše srdce plní radostí. Svět funguje. Vlaštovky se k nám vrací, slunce po zimě přibývá a třešně zase kvetou.

Ale jakmile se jejich hejna začínají srocovat kolem drátů, do srdce zavane podzim. Svět, no ano, funguje. Slunce, květy, teplo, vlaštovky- zase se někam vytrácí. Je čas vyhrnout límce a zažhnout teplo a světlo uvnitř."

Michal1.jpeg

"Lidové písně a ptačí zpěv se v sobě vzájemně odráží a zkouší splynout. Smutný zpívá smutně. Veselý vesele. A jde to i naopak! Je ti smutno? Zazpívej vesele! Můžeš! Máš vůli, která dokáže měnit proud! Jedna vůle ovlivní celé hejno…"

Ornitologové v dnešní době používají tzv. geolokátor. Je to lehounký baťužek, který nosí sledovaná vlaštovka na zádech. Sbírá informace. Díky nim lze přesně určitě trasu, kterou konkrétní vlaštovka letěla.

vlaštovka drát oříz.jpg

Co se vám může stát? Můžete se nadchnout pro vlaštovky! Můžete se naučit krásné lidovky! Můžete se zamilovat do Michala Daleckého! Můžete se nechat překvapit pikantními fakty ze života vlaštovek! Můžete přemýšlet o tom, komu náš svět patří! Můžete dostat jedničku ze zeměpisu a z biologie!! Můžete si nechat vyrazit dech...

Co si o tomto projektu myslíte?