Virtuální hřbitov - Vzpomínky na Vaše blízké na jednom místě - crowfunding kampaň

Virtuální hřbitov - Vzpomínky na Vaše blízké na jednom místě

Chceme udělat nadčasovou stránku, pro uctívání památky zesnulých a využít výhod této doby v prospěch tak konzervativní věci, jakou je pohřebnictví.

Hry & Apps

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

1. PODSTATA PROJEKTU

O co vlastně jde?

Chceme vytvořit webovou stránku, která by přizpůsobila, tak konzervativní věc jakou je pohřebnictví v dnešní době. 

Tento nápad se zrodil při návštěvě hřbitova na svátek zesnulých. Všude bylo spoustu krásně nazdobených hrobů, ale zároveň mnoho prázdných a opomenutých. Začal jsem přemýšlet a pátrat, proč tomu tak je. Důvody byly prosté a logické. Někteří lidé se prostě na hřbitově necítí dobře a tak tam nechodí. Mnoho lidí odešlo mimo rodné město, do zahraničí nebo za životním štěstím. Některým zase brání zdravotní stav. Všechny zmíněné a další podobné důvody jsou naprosto přirozené a nejde je mít nikomu za zlé. I já sám jsem šel za prací daleko od svého rodného města a část mé rodiny dokonce do zahraničí. Uvědomil jsem si, že nechodím navštěvovat dědův hrob zdaleka tak často, jak bych sám chtěl.

Začali jsme tedy s kamarádem přemýšlet nad nějakou alternativou nebo řešením. A k tomu nás právě napadla možnost alternativního hřbitova. Konkrétně hřbitova virtuálního, ke kterému by měl v dnešní době přístup každý odkudkoliv a kdykoliv. Jak jsme nad tím stále dokola přemýšleli, zjistili jsme, že virtuální hřbitov může nabídnout mnoho nových možností a služeb všem, kteří se rozhodnou jej využívat.

 

Fyzicky, nebo virtuálně…

hit hrob 1.jpg

Touto možností rozhodně nechceme znevažovat památku blízkých zesnulých. Vše bereme z úctou a zcela vážně. My osobně chceme fyzické hroby našich blízkých navštěvovat kdykoliv k tomu bude příležitost. Touto alternativou se snažíme pouze vynahradit chvíle, kdy bychom chtěli být na místě posledního odpočinku osobně, ale nemůžeme (třeba v den narozenin blízkého). Myslíme si, že na hřbitov všichni chodíme převážně kvůli tomu, abychom se spojili s našim blízkým a zavzpomínali na něj právě například formou zapálení svíčky. Toto místo klidu a vzpomínek Vám chceme poskytnout i jinak a to právě kvůli dnešní uspěchané době, nebo dalším výše zmíněným důvodům. Věříme, že i tímto virtuálním způsobem může být uctěna památka zesnulých. Člověk, kterému Vaše vzpomínka patří, o tom bude zcela jistě vědět, i když nebudete přímo u fyzického hrobu. 

Tuto alternativu bychom chtěli nabídnout nejen lidem, které trápí výše zmíněné problémy, ale také těm, kteří svého blízkého zesnulého možnost pochovat neměli například z důvodu pohřešování. 

pomnik 1.jpg

 

Jak to říci v kostce?

Základem bude virtuální místo, na kterém si budete moci kdykoliv vytvořit pomník, či hrob pro zesnulého. Formou virtuálních pietních předmětů, zde budete moci uctívat památku v době, kdy ji například nemůžete uctít na konkrétním fyzickém hrobě, nebo kdykoliv si vzpomenete. Místo dále bude sloužit jako Vaše rodinné "úložiště" vzpomínek, na které budete moci přidávat veškeré fotky a videa zesnulých, či si zapisovat do přehledné kartotéky základní informace o Vašich blízkých. Dále si budete moci založit Virtuální rodinnou kroniku, kde budete moci mimo jiné sepisovat zdravotní a genetické záznamy blízkých, které Vám a dalším generacím mohou být nápomocné, nebo jen napsat pár posledních slov blízkému zesnulému. Stránka Vás bude informavat o blížícím se výročí narozenin,  úmrtí, svátku, narozeninách blízkého. Řekne Vám, že na Vámi vytvořeném či sledovaném hrobě někdo zapálil svíčku nebo položil jiný pietní předmět. Samozřejmostí bude hledání pomníků na základě klíčových slov a listování mezi pomníky. Také zde budete moci pomáhat dobré věci, uctíváním památek tragických událostí nebo známých osobností. Za každý položený  předmět na takovém hrobě půjde část peněz vždy na doborčinné účely. Ty to pomníky však nebudou vznikat jen tak. Nechceme být "funstránkou" a proto tvorba pomníků známých osobností bude seriozně konzultována s blízkými pozůstalými. 

 

Proč využívat virtuální hřbitov?

Na virtuálním hřbitově nebudete omezeni časem ani místem. Každý zde může zapálit svíčku, položit květiny, věnec nebo další osobní předmět spjatý se zesnulým kdekoliv a kdykoliv si vzpomene. Další výhodou je, že v podstatě vše, co ponecháte na virtuálním hřbitově není vystaveno riziku odcizení a zničení jak tomu bohužel v dnešní době bývá. Budete mít tak možnost zde ponechat předměty, které by Vás z výše zmíněných důvodů na fyzickém hřbitově ponechat nenapadly. Samozřejmostí bude volný pohyb po hřbitově a vy se budete moci podívat na pomníky, které Vás budou zajímat a ke kterým byste se třeba nikdy nedostaly. Třeba zde naleznete i pozůstalou část rodiny, kterou budete moci kontaktovat. V neposlední řadě budete uctíváním památky pomáhat. Z provedených mitrotransakcí za pietní předměty budete pomáhat lidem, kteří  pomoc opravdu potřebují a to zejména dlouhodobě nemocným. O těchto běžících charitativních akcích a předávání ať už finančních nebo jiných darů budete vždy na stránkách informováni.

 

Pomníky známých osobností

Další zajímavou možností bude sekce „Pomníky známých osobností“. Zde budeme vytvářet pomníky osobnostem, pomníky k tragickým událostem a pořádat u nich veřejné sbírky na pomoc ústavům dlouhodobě nemocných a dalším potřebným, jak bylo zmíněno výše. Tyto hroby budou veřejně přístupné a vy si budete moci mezi těmito hroby listovat, hledat osoby které Vás zajímají, přečíst si o nich některé informace a nebo si nastavit automatické sledování aktivity u vybraných pomníku - tato možnost bude samozřejmě i u pomníků Vašich rodin.

 

pomnik 2.jpg

 

Rodina na prvním místě

Dále bychom chtěli, abyste mohli na této stránce shromažďovat veškeré informace, fotky, videa o zesnulém a právě například při zapálení virtuální svíčky si je prohlédnout a zavzpomínat. Vše budete mít snadno kdykoliv dostupné a na jediném místě, což koresponduje s naším heslem "Vzpomínky na Vaše blízké na jednom místě".

Budete zde také moci shromažďovat základní informace o všech zesnulých příbuzných do tzv. rodinné schránky. Tato rodinná schránka může posloužit jako zdroj přehlených informací o rodu kam až Vaše paměť sahá nebo kam až znáte prameny. 

Pokud budete chtít, budete si zde moci založit a psát virtuální kroniku. Do té si budete moci zapsat vše, co Vás jen napadne a zároveň vložit fotky a videa s vašimi blízkými. Také zde budete moci shromažďovat zdravotní záznamy o vašich blízkých, ty se pak můžou hodit jak Vám, tak následujícím generacím, třeba Vašim vnoučatům. Kronika Vám bude ukazovat základní genetické predispozice rodu, jako průměrný dožitý věk, váhu, výšku Vašeho rodu atd. Představte si, jak by bylo zajímavé vidět svůj rod třeba o 5 generací zpět. Vidět jejich fotky, vědět co dělali, jaké měli koníčky a jak na tom byli zdravotně. 

Bohužel naši předci neměli možnost nám všechny tyto informace zanechat, ale my tuto možnost máme a můžeme začít právě u nás samotných, předávat všechny tyto informace dál a zároveň mít všechny vzpomínky na své blízké na jednom místě.

 

kronika1.jpg

 

2. JAK BUDOU STRÁNKY FUNGOVAT A JAKÉ BUDOU VAŠE MOŽNOSTI

Dovolte nám, abychom Vám podrobně popsali fungování a možnosti těchto internetových stránek. Začněme tím, že si ukážeme, jaké možnosti bude mít osoba bez uživatelského účtu, tedy návštěvník a po té možnosti přihlášeného uživatele.

hlavni stranka 1 oprava.jpg

 

Návštěvník

Po vstupu na stránky virtuálního hřbitova budete bráni jako návštěvník. Tedy nepřihlášený uživatel bez uživatelského účtu. 

 • Naleznete zde informace o zemřelých známých osobnostech v daném měsíci.
 • Informace o blížícím se výročí narození, nebo blížícím se výročí úmrtí známých osobností. 
 • Dále informace o nejnavštěvovanějších pomnících měsíce na virtuálním hřbitově, ale i nejnavštěvovanější pomníky měsíce známých osobností. 
 • Uvidíte jaké probíhají charitativní akce.
 • Budete si zde také moci prohlédnou záznamy z předávání finančních nebo jiných darů do vybraných center zdravotně postižených.

 

Další možnosti návštěvníka

 • V první řadě budete mít samozřejmě možnost vytvořit si svůj účet, který Vám přinese mnoho výhod.
 • Dále budete moci vyhledat zesnulé osoby a známé osobnosti pomocí klíčových údajů (podle jména, příjmení, data narození, data úmrtí, místa fyzického hrobu, místa bývalého bydliště zesnulého a u známé osobnosti také podle profese - herec, režisér, zpěvák, atd.) 
 • Jako návštěvník budete moci klasicky mezi jednotlivými pomníky listovat.
 • Pokud budete chtít zjistit více o vybraném pomníku, kliknete na možnost přistoupit k pomníku”.
 • Po přistoupení k pomníku můžete pročítat uvedené základní informace a také uctít památku zdarma formou položení časově omezené svíčky. Nebude však možné vkládat k těmto předmětům komentář/vzkaz/kondolenci. Je to z důvodu, aby anonymní (nepřihlášený) uživatel nemohl přidávat nevhodné vzkazy k hrobu zesnulého.
 • Dále můžete jednoduchým přejetím myši na položený předmět zjistit, kdo jej zde ponechal a jaký u předmětu zanechal vzkaz (- např. “Vzpomínáme na Tebe babičko - Honza a Jana”).

 

hit hrob napis.jpg

 

Přihlášený uživatel

Jako přihlášenému uživateli se Vám, k možnostem nepřihlášeného návštěvníka, otevírá podstatná část dalších funkcí. Koukněme se na to hezky popořadě.

 

 • Pokud budete mít svůj uživatelský účet, neznamená to, že si hned musíte tvořit místo posledního odpočinku a následně hrob. 
 • Uživatelský účet Vám k možnostem návštěvníka nabídne například to, že si budete moci změnit vzhled stránky podle toho, jak Vám to bude nejvíce vyhovovat. 
 • Budete moci sledovat Vámi vybrané hroby z virtuálního hřbitova, ale také vybrané pomníky známých osobností
 • Budete okamžitě upozorňováni na jakoukoliv aktivitu na Vámi sledovaných pomnících. 
 • Dále budete upozorňováni na blížící se výročí úmrtí, nebo narození u sledovaných pomníků.
 • V neposlední řadě můžete uctívat památku zesnulých a pokládat tak na pomníky veškeré dostupné pietní předměty, (viz. níže "3. Uctívání památky zesnulých") + vkládat k těmto předmětům komentáře/kondolence/vzkazy.
 • Dále budete moci posílat a přijímat zprávy mezi registrovanými uživateli.

 

Vytvořme si místo posledního odpočinku

Místo posledního odpočinku bychom mohli přiblížit k předplacenému místu na fyzickém hřbitově, kde ještě nestojí žádný hrob. K čemu je ale takové místo dobré na hřbitově virtuálním? Například pokud si nechceme hned budovat virtuální pomník. Můžeme si zde však vytvořit tzv. “virtuální rodinou schránku”. Zde si budete moct shromažďovat některé základní informace týkajících se jak Vašich zesnulých předků, tak nás a tvořit si jakýsi rodokmen.

 

 • Při tvorbě místa budeme mít na výběr v první řadě ze 3 druhů velikostí místa posledního odpočinku - základní, střední a velké (místo na 1 hrob, 3 hroby, 6 hrobů). Záleží pouze na uživateli, jakým způsobem se rozhodne pochovat svoje blízké zesnulé, a tímto umožníme rozvětveným rodinám zpřehlednit přístup k jednotlivým částem rodiny. Pozor - počet hrobů nekoresponduje s počtem pochovaných zesnulých (viz. níže v části "Vytvořme pomník/ hrob/ hrobku")
 • Jednoduše řečeno, jeden uživatel bude moci spravovat více pomníků, mezi kterými bude moci listovat a mít je na jednom místě. Bude tedy mít takový svůj “vlastní malý hřbitov”.
 • Dále si bude moci uživatel vybrat, kde se místo posledního odpočinku bude nacházet. Záleží pouze na Vás, zda vaše místo bude u moře, na mýtině, na útesu, na typickém americkém hřbitově, nebo klasickém českém.
 • Do virtuální rodinné schránky budeme moci vkládat základní informace o jednotlivých členech rodiny (1x fotografie ke každému rodinnému příslušníkovi, jméno, příjmení, datum narození, datum úmrtí, znamení zvěrokruhu, rodinný vztah, místo fyzického pochování a krátký doplňující text.). Tyto informace budou zobrazovány jiným uživatelům až v případě vytvoření hrobu/pomníku.

 

Vytvořme pomník/ hrob/ hrobku

Už jsme tedy přihlášeni a máme vytvořené místo posledního odpočinku. Krok, který následuje, bude tedy vytvoření samotného hrobu. 

 

 • Při tvorbě pomníku si budeme moci vybírat vzhled samotného pomníku/ hrobu/ hrobky od pomníků, židovského hrobu, klasického hrobu, přes novodobý hrob, americký hrob až po velké rodinné hrobky. Bude záležet na každém, jak je založen a jaký vzhled si vybere. 
 • Do budoucna bude určitě na výběr z více možností.
 • Bude pevně stanoveno, že do každého vybraného hrobu půjde pochovat maximálně 6 lidí. Je to proto, abychom udrželi uživatelsky příjemné prostředí a vše bylo dokonale přehledné.
 • U námi vytvořených pomníků budeme vždy upozorňováni na blížící se veškerá výročí, která vyplníme.

 

tvorba 5.jpg

 

3. UCTÍVÁNÍ PAMÁTKY ZESNULÝCH

Nyní se dostáváme k hlavní myšlence těchto stránek, kterou je zavzpomínání a uctění památky našich blízkých zesnulých a dalších osob, které nás v životě nějakým způsobem ovlivnily nebo jsme je obdivovali. A hlavně se také dostáváme k celému jádru věci - proč si virtuální hroby vytvořit? 

Nevzpomínejte pouze vy. Na srdci Vás určitě zahřeje i vzpomínka někoho jiného, která bude patřit vašim blízkým - na tyto informace budete samozřejmě upozorňováni, jak bylo zmíněno výše.

 

 • Jak už bylo zmíněno, uctít památku můžeme tím, že vložíme předmět na vybraný hrob, včetně hrobu, který jsme vytvořili.
 • Na hrob bude možno vložit svíčku - bude na výběr ze 4 druhů, které se od sebe budou lišit nejen vzhledem, ale také dobou hoření - 3 dny, 7 dní, 15 dní, 31 dní (též bude možné vložit svíčku zdarma, která bude hořet 1 hodinu a nepůjde k ní vložit komentář/vzkaz/kondolenci)
 • Dále můžeme položit květiny, u nichž bude na výběr z 3 druhů velikosti, 5 druhů květin a 4 termínů odkvétání (odkvétá 5 dní, 11 dní, 23 dní, 35 dní).
 • Jedním z dalších vložitelných pietních předmětu bude věnec, který opět bude velikostně rozčleněn (3 druhy - malý, střední, velký).
 • Také bude možné vložit předmět, který určitým způsobem bude vystihovat zesnulého (např. pokud se jednalo o rybáře, můžeme mu na hrob zakoupit malou “rybku”, byl-li zesnulý vášnivý motorkář, můžeme ke hrobu položit “malou motorku” atd.) - počet předmětů se ze začátku bude odvíjet od vybranné částky.
 • Postupem času budeme předměty rozšiřovat, aby si zde každý mohl najít to své.
 • Další funkcí v uctívání památky zesnulých bude také možnost spojení s osobou, která ponechala na Vámi vytvořeném pomníku předmět. To půjde pouze v případě že se bude jednat o registrovaného uživatele.
 • Tato funkce bude samozřejmě fungovat i naopak (myslíte si, že znáte zesnulou osobu? Můžete kontaktovat majitele takového pomníku).

 

pomnik 5.jpg

 

Vytvořme Rodinnou virtuální kroniku

Rodinná virtuální kronika bude představovat soubor veškerých informací, tvořených několika sekcemi, které budou sloužit nejenom Vám a vašim rodinným příslušníkům, ale zejména dalším generacím. Dozví se zde o Vás v podstatě vše, co jim dovolíte.

 

 • Opět si při tvorbě kroniky budeme moci vybrat vzhled, a to ze 3 druhů (vzhled staré kroniky, vzhled odpovídající dnešní době, a vzhled budoucnosti). 
 • Do virtuální kroniky budete moci vkládat u jednotlivých členů některé hodnoty, na základě kterých bude vypočítáván jejich určitý průměr). Například - genetické predispozice (průměrná váha, výška, typ postavy, barva očí, barva vlasů, atd.).
 • Budete moci vložit zdravotní záznamy jednotlivců - poslouží Vám jako přehled o náchylnostech na určité choroby.
 • Vkládat strukturované životopisy k jednotlivcům.
 • Vkládat videa, fotografie a samozřejmě popisky.
 • Můžete zde psát také volný text, tedy jakýsi rodinný příběh, kde se Vám automaticky bude tvořit datum a den vložení textu (popř. do budoucna i jaké bylo v tu dobu počasí) např. “Pondělí - 18. 5. 2020 - Dnes se nám narodila dcera Sára”.
 • V kronice bude možno zapnout také volbu “poslední rozmluvy” - zde můžete napsat vše, co máte na srdci, ale už jste to nestihli dotyčnému sdělit.
 • Pozor! Veškeré tyto informace budou sloužit pouze Vám a lidem, kterým k tomu dáte svolení!

 

kronika4.jpg

 

4. ZÁVĚREM

Tímto směrem bychom chtěly stránky ubírat a vždy nám půjde převážně o to, abychom lidem poskytli příjemné uživatelské prostředí, které jim bude poskytovat nejen místo pro rozjímání, pro vzpomínky na jejich blízké nebo zajímavosti o předcích. Chceme a snažíme se také o to, aby stránky sloužily jako zdroj informací, které lidem pomohou zjistit - co je v rodě geneticky zakořeněné a co jde ovlivnit například životním stylem, nebo správnou životosprávou.

 

Financování 

Rozvoj stránek v takovém měřítku a jejich udržení v přátelském uživatelském prostředí stojí mnoho úsilí a hlavně je velice nákladné. Výše zmiňovanými plány však rozhodně nechceme končit. Chceme stránku co nejvíce inovovat a co nejvíce propojit s Vaším životem. Plánujeme, že by celá stránka byla napojena na počasí a u Vašeho pomníku by se měnila nejen roční období, ale také povětrnostní podmínky. S tím by souviselo i to, že by pomník mohl být pokryt vrstvou listí, nebo sněhu. Chceme, aby se dalo virtuálním hřbitovem procházet z pohledu ptačí perspektivy. Plánujeme možnost jednoduchého přihlášení přes FB účet a také sdílení Vašeho pomníku na sociální síti. Také je v plánu, aby pietní předměty nebyli statické, ale měnily se v čase - tedy květiny budou odkvétat, svíčky budou ubývat, plamen svíčky bude v pohybu atd. Postupem času chceme, abyste si mohli virtuální pomník sami uklidit - tedy že vyhořelé svíčky a odkvetlé květiny sami nezmizí, dokud se o ně vy, nebo jiní návštěvníci nepostarají. Plánujeme vytvoření také mobilní aplikace, abyste mohli památku vašeho zesnulého uctít i v případě, že nesedíte právě před obrazovkou počítače.

Nechceme dělat věci napůl. Jde nám o každý detail, každou malou věc, která může mít pro jiného velký význam, proto spolupracujeme s profesionálními programátory a webdesignery, kteří zajistí, že kvalita stránek a tudíž i Váš komfort bude na maximální úrovni. Výše zmíněné nadstandartní plány, budou hodně ovlivňovat cenu stránek, každopádně pokud nás podpoříte a vybereme více, než je stanovená částka, tak finance využijeme právě na výše uvedené plány. Jde nám o to, aby i tak kontroverzní věc, která je spojena převážně s bolestí na srdci, dokázala tuto bolest zmírnit a převést ji do co nejkrásných vzpomínek skloubených s užitečností pro naše budoucí generace.

 

Jelikož jsme si vědomi delšího termínu dodání našich odměn právě z důvodu tvoření webu a následného zkoušení, chtěli bychom Vás o celém průběhu informovat. Takže pokud budeme zde na startovači úspěšní, budete o celém průběhu vývoje stránek informováni na facebookové stránce www.facebook.com/virtual.churchyard

 

hlavni stranka 2 oprava.jpg

 

A co fyzický hřbitov?

Snažíme se myslet na vše a chtěli bychom Vám dále nabídnout službu udržování hrobového místa. Tato povinnost je zakotvena v zákoně 256/2001Sb. o pohřebnictví, kdy každý má povinnost zajistit údržbu hrobového místa. My ale chápeme, že každý nemá možnost pravidelně jezdit na hřbitov a zvelebovat hrob, z této myšlenky právě vznikly i tyto stránky. Chceme jednoduše pomáhat lidem, kteří chtějí být na blízku svým zesnulým, ale nemůžou.

Proto chceme přispět a být i v tomto směru lidem nápomocni. Tato služba by spočívala v úklidu  fyzických hrobů, položení květin, svíček a dalších prvků s věnováním, abychom předmět co nejvíce individualisovali a stal se tak více osobní. Úklid bychom prováděli buď  osobně, nebo bychom Vám ho zprostředkovali přes osvědčenou a ověřenou firmu.

Základní údržba:

 • Umytí, vydrhnutí a opláchnutí kamene.
 • Chemické očištění.
 • Odstranění listí, případně sněhu, zeminy.
 • Čištění všech předmětů na hrobě, odstranění suchých listů u květin a věnců nebo jejich výměna.
 • Vypletí, uhrabání zeminy, zalití květin.
 • Zapálení svíček.
 • Fotodokumentace - vždy před a po realizaci a následné zaslání fotek na Váš email, telefon, nebo přímo do vaši virtuální schránky na našich stránkách.

Samozřejmě nabídku údržby se budeme snažit individualisovat a přizbůsobit vždy přání zákazníka.

 

hrobecek deda_000000.jpeg

 

Proč to děláme?

Protože nám to přijde správné a doufáme, že je na světě ještě mnoho lidí, kteří se dokáží zastavit a říct si “Co bude, až tu jednou nebudeme?”. Nechceme se řídit heslem “po nás potopa” a tuto myšlenku předat dál :). Chceme lidem pomoc v přítomnosti i v budoucnosti. Ať už fyzicky, virtuálně nebo obojím.

Děkujeme za Váš čas a případnou podporu ve formě sdílení či příspěvku!

 

*Uvedené obrázky jsou zatím koncepční a vytvořené pro představu fungování. Na designu se bude ještě pracovat. Děkujeme za pochopení.

 

hlavni stranka strom oprava.jpg

pomnik 4.jpg

pomnik 5.jpg

tvorba 2.jpg

tvorba 4.jpg

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?