Velký letecký závod - crowfunding kampaň

Velký letecký závod

Píše se rok 1914. Na startu je 12 letadel. Doletí dvě. Jeden pilot zahyne. Pomozte vypátrat všechny detaily, uspořádat rekonstrukci a natočit film!

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Jsme dvojice dokumentaristů - historik Martin Krsek a filmař Miroslav Oros a vloni jsme se vydali po stopách 100 let starého leteckého závodu. V roce 1914 ho v tehdejším Rakousku-Uhersku vyhlásili majitelé ústecké továrny na mýdlo s jelenem bratři Schichtovi. Trasa vedla z Vídně, přes Prahu, Terezín a Ústí nad Labem do Brna, Raabu a Budapešti. Přihlásilo se 12 posádek. Dokončily dvě. Jeden pilot zahynul a spousta letadel skončila nouzově v polích.

Schicht_03.jpg

Rekonstrukce a dokument

O Schichtově letu, jak se tento podnik jmenoval, vznikne 50minutový dokument. Jeho vyvrcholením bude rekonstrukce závodu s využitím současné sportovní letecké techniky. Na přelomu září října 2015, tedy sto a jeden rok po původním zavodu, z Vídně odstartuje rozmanitá skupina letounů - továrně vyráběný ultralight, amatérsky postavené letadlo, motorové rogalo, replika historického letounu a další. Kam se posunula letecká technika za jedno století?

Schicht_04.jpg

Na co přispíváte?

Prostředky získané od dárců prostřednictvím www.startovac.cz budou použity na nákup dobových materiálů z filmového archivu, organizaci rekonstrukce závodu, spoluúčast na náklady s provozem replik dobových strojů, pohonné hmoty pro zúčastněné stroje a doprovodný tým, natáčení a finální postprodukci dokumentu.

Schicht_06.jpg

Dárky pro podporovatele

Připravena je spousta odměn. Od stažení filmu z internetu, přes VIP účast při rekonstrukci závodu a premiéře filmu, až po možnost absolvovat celý let v pozici navigátora / navigátorky. I takto totiž před 100 lety financovali aviatici své sny.

Schicht_08.jpg

Dokážeme to!

Neslibujeme nesplnitelné. Máme za sebou mnoho úspěšných dokumentů, ale i leteckých počinů, včetně absolvování rekordního vytrvalostního letu na motorovém padákovém kluzáku, zakončeném zápisem do Guinnessovy knihy rekordů.

Schicht_05.jpg

Přijďte na výstavu!

Od poloviny dubna 2015 bude Velký letecký závod prezentován také v rámci výstavy Schichtův let, která bude instalována v Muzeu města Ústí nad Labem (www.muzeumusti.cz).

Schicht_02.jpg

Báje a mýty o letcích a filmařích (a historicích)

Mezi prostým lidem panují báje a mýty, že co letec nebo filmař, to boháč či zbohatlík. Až na výjimky, kterými bohužel (nebo bohudík?) nejsme, tomu tak není. Věříme, že pokud budeme mít možnost setkat se někdy osobně, přesvědčíme vás, že naše vášně a touha po zachování paměti pro nás znamenají víc.

Pomozte nám vypátrat všechny detaily k tomuto leteckému počinu, uspořádat rekonstrukci závodu a natočit o něm dokument...

Doufáme, že si ohlédnutí do historie užijete společně s námi!
Martin Krsek a Miroslav Oros

Co si o tomto projektu myslíte?