Ve jménu KAR - Jandová/ Tůmová - crowfunding kampaň

Ve jménu KAR - Jandová/ Tůmová

Tanečně divadelní představení_dvě tanečnice_rezonující zvuk akordeonu_kolektivně sdílený smutek. Přispějte na dokončení inovativního projektu!

Umění

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

Ve jménu KAR je autorský projekt tanečnic Markéty Jandové a Jitky Tůmové, vznikající ve spolupráci s běloruským hudebníkem a akordeonistou Aliaksandrem Yasinským. Premiéra připravovaného představení bude 11. listopadu 2017 v Praze ve Studiu ALTA

 

Kar, pohřební hostina, je místo, kde se lidé setkávají a přemítají o duši, která opustila jejich okolní svět. Při karu se jako při každé hostině uspokojuje lidský žaludek. To je přirozené i absurdní. Hostina sama forma nabitá symbolickými významy a lze ji vnímat jako příkladnou společenskou metaforu. 

DSC_4237.jpg

 

Hlavním inspiračním zdrojem představení je kniha Jiřiny Šiklové Vyhoštěná smrt, která poukazuje na smrt jako na tabu dnešní společnosti. Tvůrci ovšem nehledají tragický rozměr daného tématu, pokoušejí se ho nahlédnout s jinou, přirozenější a uvolněnější perspektivou. Zaměřují se na situace, které s odchodem člověka spojujeme: pohřeb, pohřební hostinu, loučení. 

Představení Ve jménu KAR se zabývá vztahem společnosti 21. století ke smrti a k umírání. Záměrně poukazuje na to, jak před ní zavíráme oči, nedokážeme o ní hovořit a nejsme ochotni přijmout ji jako součást života stejně tak, jako je zrození člověka. Cílem projektu není poučovat, ale poukazovat, proto neobsahuje naléhavé scény nutící k zamyšlení nad svým chováním.

Tvůrci nechtějí svým projektem ukázat pohybové zpracování umírajícího člověka, ale v divadelně zajímavé formě protkané tancem představit zkušenosti, které za celou dobu výzkumu tohoto tématu nasbírali a po svém umělecky zpracovali. 

 

DSC_4243.jpg

Kar jako akce a reakce. Kar jako slib a nesplněná mise. Kar jako štěstí, které se smůlovatě lepí na paty. Jako síla, kterou nemám vůli smést dolů do trávy. Kar jako hluboký smutek padající do nebe. Kar jako efekt, který mi bere sílu myslet jenom na tebe. Kar jako nesplněné přání koulející se po dlažebních kostkách. Kar jako skok do propasti po nevyřčených slokách.

Kar jako nikdy nekončící děj. Kar jako hladový šlechtic. Kar jako oškubané hejno vesnických slepic.

Jako podepsaný úpis.

Jako neviditelný podpis.

Jako spis. 

Jak? Jako.

Co si o tomto projektu myslíte?