Dobrodružný román Uvěznění - crowfunding kampaň

Dobrodružný román Uvěznění

Staňte se členem skupiny lidí, kteří nemají o speleologii ponětí a rozhodli se sestoupit jedním z nejnáročnějších jeskynních systémů do hloubky 700 m.

Knihy
Dobrodružný román Uvěznění

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

3.jpg

NÁPAD

Všechno začalo tím, že jsem přečetla úžasnou knihu "Sestup do podsvětí", ve které se popisoval postup při prozkoumávání jeskyní v Alpách. Toto téma mě velmi zaujalo, protože se sama věnuji amatérské speleologii, a chtěla jsem si přečíst nějaký román o jeskyni, ideálně o nějaké záchranné akci nebo o objevování nových prostor. Hledala jsem a žádnou takovou knihu jsem nenašla. Nic naplat, musím si to tedy napsat sama!

6.jpg

PRÁCE

A tímto začala práce na románu "Uvěznění", která probíhala po dobu 16 měsíců (asi 6 měsíců čistého času na psaní) a která skončila 30. 6. loňského roku. Některé postavy v příběhu mají své skutečné vzory a řeknu Vám, kdyby se skutečná skupina nás dvaceti lidí sešla, asi bychom se nikdy na ničem nedohodli. :-) Nejtěžší asi byl okamžik, kdy jsem jednu blondýnu nechala zemřít (v příběhu jsou 2) a ta skutečná s tím razantně nesouhlasila. Musela jsem tedy s velkou omluvou nechat zemřít tu druhou (ta druhá to nesla hrdinsky).

2.jpg

Velkou inspirací pro jeskynní interiér mi byly její kolegyně v Moravském krasu - plazivky v Netopýrce a Málčině jeskyni, balvanovitá propast a Eliščina jeskyně ve Sloupské a vodní trasa v Punkevní jeskyni. Rozsáhlý románový dóm "Na konci světa" má svého malého bratříčka v Kateřinské jeskyni, spodní část románové balvanovité propasti najdete v Hladomorně. Nejhorší propast v knize "Dračí chřtán" je inspirovaná plazivkou v Netopýrce.

7.jpg

A CO VY, ČTENÁŘI? ŠLI BYSTE TAKY?

Položím vám úplně stejnou otázku, jakou jsem pokládala všem svým "hrdinům". "Šli byste do toho?" Zkuste si sami sebe představit jako člena skupiny lidí, kteří nemají o speleologii ponětí a rozhodli se sestoupit jedním z nejnáročnějších jeskynních systémů do hloubky 700 m. Nebude tam sličná průvodkyně, schody, ani betonové chodníky. Jen věčná tma, zima, propasti, plazivky, balvanové závaly a netopýři. Budete trpět nedostatkem jídla a hlavně vody... Venku řádní sněhová bouře a záchranáři se k Vám nemohou stále dostat.

1.jpg

Vítejte na nejšílenější exkurzi, která si vyžádá nejrozsáhlejší záchrannou akci za posledních 50 let! A neuklidňujte se vírou, že vše skončí jako americký katastrofický film, kdy kulhající hrdina vyjde se škrábnutím na tváři. Příroda vetřelcům, kteří ji chtějí pokořit, neodpouští. Najděte si svého oblíbeného hrdinu mezi záchranáři nebo amatérskými speleology a držte mu palce až do konce! Bude je potřebovat.

9.jpg
 

A DÍLO JE HOTOVO...

Díky nakladatelství Jiří Šandera a díky Vaší podpoře vyjde před Vánocemi tento dobrodružný román Uvěznění v nákladu 1 000 kusů. Vybrané peníze uhradí vytištění knihy a grafickou úpravu. V případě, že získaná částka bude vyšší, zvýšíme i náklad vydaných kusů. (za každých zhruba 10 000,- se zvýší o 500 ks)

5.jpg

Ukázka z knihy:

10. ledna, Švýcarsko, tisková konference

 

            Ministr: „Dobré ráno, dámy a pánové, zástupci médií, je 10. ledna a sešli jsme se tu u příležitosti konání tiskové konference, která má za úkol blíže objasnit všechny okolnosti týkající se záchranné akce, která proběhla v předešlých dnech.

Pro stručné představení vzniklé situace požádám místního velitele Horské služby Stephana Lambiela.“

            Stephan: „Děkuji, pane ministře, za slovo. Dobrý den. Dne 27. prosince loňského roku v nočních hodinách spadla lavina v oblasti Heroldovy chaty, ve které bylo v té době ubytovaných dvacet českých novinářů. Dva lidé tuto událost nepřežili. Pro přeživší nastal závažný problém, protože měli odříznutou cestu dolů a nahoře v horách se nenabízelo jiné místo, kde by se mohli schovat. Proto se uchýlili do nedaleké jeskyně Naděje a rozhodli se ji celou slézt a pokusit se najít východ dole na břehu jezera. Skupinu v jeskyni vedla zkušená speleoložka Jana Simonová, která se v minulosti osobně zúčastnila řady průzkumných expedic.

Kvůli nepříznivému počasí a nedostupnosti dané oblasti se pozdrželo zahájení záchranných akcí. Hned, jak to bylo možné, jsme pak okamžitě začali s pokusy o vyzvednutí těchto lidí z jeskyně. Podrobnější informace o akci vám v průběhu konference přednesou moji kolegové a někteří členové české skupiny, pokud jim to ovšem jejich zdravotní stav dovolí.

8.jpg

V tuto chvíli bych vám chtěl představit své kolegy, kteří zde budou vypovídat, a zároveň jim poděkovat za odvedenou práci. Byla to nejrozsáhlejší záchranná akce, jakou jsme tu zažili za posledních padesát let.

Po mé pravici sedí druhý velitel Horské služby Jean Lefévre, objevitel východu z jeskyně na jezeře. On také provedl zbývající skupinu Čechů až ven. Vedle něj sedí Karl, objevitel nového suchého východu, dlouholetý člen Horské služby, vynikající geolog a speleolog. On vám podá podrobné informace o záchranných pracích probíhajících ve spodních patrech jeskyně. Dále je tu Michael, další člen záchranářského týmu pracující v oblasti jezera a lékař, který vám podá informace o zdravotním stavu jednotlivých účastníků. S dalšími záchranáři se pak seznámíte v průběhu tiskové konference.

A nyní, ještě než začnou první výpovědi, bych vás rád požádal, abyste povstali a minutou ticha uctili památku zemřelých českých novinářů a členů záchranářského týmu. Dnes v časných ranních hodinách zemřel v nemocnici na velmi vážná zranění jeden z nejlepších speleologů, se kterými jsem se měl možnost setkat, Markus Hofbauer. V průběhu tiskové konference o něm několikrát uslyšíte. Děkuji za pozornost.“

4.jpg

Masa lidí, která zaplnila velký sál místního divadla, jako na povel povstala a na tvářích mnoha z nich byste našli slzy. Byli mezi nimi lidé, kteří aktivně pomáhali při záchraně, operátoři, kteří ve dne v noci seděli u telefonů a vysílaček a pomáhali tak záchranářům v jejich obtížné práci, rodiny českých novinářů, z nichž řada tu ztratila své nejbližší. Byli tu i reportéři, kteří už několik dní napjatě sledovali vývoj situace a seznamovali s událostmi většinu států Evropy.

V sále vládlo hrobové ticho. Přesně takové, jaké najdete hluboko v jeskyni, kam nikdy nepronikne ani paprsek slunce a kde jste zcela sami, obklopeni mocnou přírodou. A nikde není napsáno, že vás příroda opět pustí ven. Je to fascinující zážitek a zároveň děsivá hra se životem. A přece tolik lidí vstupuje do nitra země, aby objevovali nová tajemství...

Co si o tomto projektu myslíte?