Účast na Mistrovství Evropy v benchpressu ve Finsku - crowfunding kampaň

Účast na Mistrovství Evropy v benchpressu ve Finsku

Jmenuji se Ladislav Škop a připravuji Patrika Tilla na ME v benchpressu, které se koná ve Finsku. Pomozte nám s touto účastí!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Kam míříme?

Stejně jako každý rok, i letos se pořádá soutěž Mistrovství Evropy v benchpressu. Nyní však musíme až na sever Finska, do města Rovaniemi. Jmenuji se Ladislav Škop a figuruji jako trenér závodníka Patrika Tilla. Chceme dosáhnout výkonu, který by byl hoden mezinárodního standardu a samozřejmě se chceme pokusit i o zisk medaile v dorostenecké kategorii! Cesta k tomuto cíli bude náročná, a to nejen psychicky a fyzicky, ale též finančně. A proto žádáme o pomoc Vás, abychom získali alespoň část z celkových nákladů, které rozhodně nejsou malé.

Co to vlastně je benchpress?

Benchpress (česky pojmenovaný jako soupažný tlak v lehu na rovné lavici) je cvik, u kterého jde o procvičování především svalů hrudníku, ramen a rukou. Stejnejmenný je i název soutěžní disciplíny benchpress, ať samostatné nebo jako součást silového trojboje. Účelem je zvednout maximální váhu v rámci daných pravidel. Celkem v této disciplíně jsou tři soutěžní pokusy. První pokus se nazývá také základním pokusem. Na ten si závodník nahlásí váhu, na které začíná. Nezvedne-li závodník, nesmí snižovat, lze jen opakovat či přidat na váze. Je-li však pokus platný, dojde ke zvýšení váhy pro další pokus. Nejlepší výsledek je nejvyšší zapsaná váha v rámci třech pokusů.

Mrkněte na inspirační video, kde mimo benchpressu uvidíte i další disciplíny silového trojboje. Atmosféra přímo sálá z tohoto videa. A o to jde, proto ten sport milujeme, kvůli atmosféře.

Jak jsme se ke všemu dostali?

Já odjakživa miluji sport. Jednak mě k němu vedly rodiče, jednak jsem byl od narození také hyperaktivní jedinec. Od dětství jsem si prošel velkým množstvím sportů. Největších úspěchů jsem dosáhl ve florbalu, bojových sportech a v poslední době i sportech silových, jmenovitě silovém trojboji a benchpressu.

Patrik je mým prvním a zatím jediným svěřencem. Začínal velmi obdobně. Od dětství hrál fotbal a paralelně se věnoval i bojovým sportům, ze kterých ho nejvíce uchvátil box. Konec konců, bojovým sportům se rekreačně věnuje neustále a nedávno jsme vytvořili inspirační video pro značku oblečení Amstaff.

I díky bojovým sportům se později podíval do posilovny, tam ho však ale spíše než zvedání těžkých vah uchvátila možnost utvářet svou postavu dle vlastních představ. A to znamená hlavně do větších rozměrů :-) Zlomový okamžik přišel, když jsme se dali dohromady my dva a já mu dal ochutnat svých tréninkových metod. Bylo to pro něj něco neobvyklého a poměrně těžko zvládatelného, přesto nápor ustál a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Zvedání velmi těžkých vah, na rozdíl od jeho dosavadního tréninku, bylo, s nadsázkou řeceno, alfou i omegou mých tréninků. Pro Patrika to byla nová výzva, které se postavil čelem.

13228023_494332350762535_1334656074_n.jpg

A tak, když jsem viděl, že jeho výkony jsou na velmi slušné úrovni, jsem mu nabídl, že ho připravím na Mistrovství České republiky v benchpressu, aby se srovnal i s ostatními borci. Nejdříve si nebyl jistý, určitě se zprvu i bál, ale později si začal být svými výkony jistější a na účast kývl. Pomohl jsem mu s průběhem přípravy a i díky tomu, i když největší podíl měla Patrikova houževnatost a neústupnost, se stal na svých prvních závodech mistrem ČR v dorostencích.

13250359_494332380762532_473014186_n.jpg

Jak Patrikova kariéra pokračuje?

Uplynul rok a my během něj vše pilovali. Bohužel, já se při přípravě na vlastní účast na Mistrovství světa zranil, ale vše špatné je k něčemu dobré, a tak jsem měl mnohem více času věnovat se právě Patrikovu výkonu. Makali jsme nejen na technice cviku, na tréninku, ale i na stravě, doplňcích stravy, regeneraci, prakticky na všem, co má vliv. Došlo ke značnému posunu, který byl mimochodem znatelný na Patrikových druhých závodech v benchpressu, na letošním Mistrovství České a Slovenské republiky v Semilech, kde nejtěsnějším možným rozdílem (o 2,5 kg) obsadil druhé místo a stal se tak vicemistrem ČR. Přestože by porovnání umístění loňského a letošního mohlo mást a neukazovalo by na zlepšení, Patrik se doopravdy zlepšil razantně, ve výkonu o více než 30 kg (112,5 kg vs 145 kg)!

Především tento výkon nás motivoval k účasti na Mistrovství Evropy v benchpressu, které se letos koná ve Finsku ve městě Rovaniemi (podrobné info v angličtině zde).

Proč potřebujeme finanční příspěvek?

Tento sport je, bohužel, kromě fyzické náročnosti, také velmi finančně náročný. Prize money (finanční odměna v případě umístění) prakticky neexistují. Kluby, či chcete-li i mezinárodní federace velmi zřídka, spíše vůbec, přispívají závodníkům. Sponzoři se shání také velmi težko, protože sport není medializovaný a nijak společensky významný. Nezbývá tak nic jiného, než si veškeré náklady hradit na vlastní triko. Jelikož je Patrik student střední školy, jeho finanční prostředky jsou velmi omezené.

Celá cesta tam i zpět nám zabere téměř dva týdny. Situace nás nutí jet autem, jelikož letenky na dané termíny byly už měsíce předem vyprodané či extrémně drahé. Vybrané peníze bychom využili na uhrazení alespoň části (předpokládáme asi 20%) vzniklých nákladů: doprava (servisní prohlídka, benzín, poplatky), pojištění, ubytování, jídlo, startovné a dle pravidel požadovaná závodní výbava.

Patrik se letos účastní Mistrovství Evropy jako jeden ze dvou českých dorostenců a v této věkové ketagorii zatím nemáme další zastoupení. Věřím, že společně dosáhneme i slibného výkonu a umístění.

13228128_494332384095865_1858229695_n.jpg

Děkuji Vám, že jste tento příběh dočetli až sem. Předem Vám děkuji také za zájem pomoci nám s našimi cíli a s touto konkrétní nelehkou cestou do Finska.

Jakékoliv dotazy v jakékoliv formě s radostí zodpovím.

Ještě jednou Vám z celého srdce děkuji

S pozdravem

Ladislav Škop

Co si o tomto projektu myslíte?