Trnkova zahrada 2 - interaktivní výstava pro děti v Praze - crowfunding kampaň

Trnkova zahrada 2 - interaktivní výstava pro děti v Praze

Unikátní interaktivní projekt, který se pohybuje na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu a vzdává poctu knize Jiřího Trnky.

Umění

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Trnkova Zahrada 2 je unikátní projekt, který by se těžko s čímkoli srovnával. Chtěli bychom, aby si každý návštěvník Zahradu maximálně užil a protože víme, že každého baví něco jiného a našich nápadu je mohlo, stále na ní pracujeme, vylepšujeme ji a vytváříme nové atrakce. A právě proto se obracíme na Vás, pro které je Zahrada určená, abyste nám pomohli naše plány realizovat a udělat z ní tak místo s nepřeberným množstvím zákoutí, objektů, her..., zkrátka aby Zahrada rostla a kvetla!!

Zahradu stále rozšiřujeme a chceme, aby byla hravější, aby se v ní mohlo bavit víc dětí najednou, aby byla opravdu pestrá a jedinečná. Je funkční, pěkná, oblíbená, navtěvovaná, ale našich nápadů je spousta. Každá další výstava je tedy originální a svá, protože vždy přinese něco nového, a to především díky podporovatelům, jako jste Vy! Nová stanoviště, nové exponáty a nové příběhy - to dělá Zahradu, čím je. Chceme rodičům i dětem v Praze ukázat, že výstava nemusí být vždy nudná a tichá. Ba právě naopak! Důležitou součástí výstavy je právě samotný účastník, protože celá Zahrada reaguje na jeho podněty. Běhejte, skákejte, prolézejte, házejte a přemisťujte :) Jednoduše se bavte a uvidíte, jak na Vás bude Zahrada reagovat! 

Od 15. února do 15. května je plánována výstava Trnkova zahrada 2 v Malostranské besedě v Praze. Je určena především dětem navštěvující školky a první stupeň základní školy. I rodiče si však přijdou na své. Výstava zatím úspěšně proběhla v Plzni a v Písku a teď ji čeká velká výzva v Praze :) A kdo ví, třeba se dostane i do Japonska, kde Trnkova ilustrace patří mezi velice oblíbené ;)

Budeme rádi za jakoukoli podporu při realizaci tohoto unikátního projektu, který se snaží vzbuzovat v dětech fantazii, dělat jim radost a zábavnou formou je i něčemu přiučit :)

Trnkova zahrada se pohybuje na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu a vzdává poctu knize plné humoru a poesie - Zahradě Jiřího Trnky. 

 

Chcete se podívat, jak to v Zahradě vypadá? Zkuste 3D virtuální prohlídku: http://www.galeriehrou.cz/cs/zahrada

Autory této výstavy jsou Jan a Matyáš Trnkovi:

Ak. Mal. Jan Trnka nar. 1956. Po ukončení studií na VŠUP spolupracoval jako výtvarník s filmem a televizí, věnoval se volné tvorbě, především malbě, vystavoval v Čechách i v zahraničí.  Kromě  výtvarné činnosti věnuje se tvorbě literární a v poslední době i oboru výstavnictví. Autor velké  retrospektivní výstavy Ateliér Jiřího Trnky, která byla jedním z vrcholů projektu Plzeň-evropské hlavní město kultury 2015, která bude pro velký úspěch reprizována v termínu 16.1-15.5.2016 ve Chvalském zámku v Praze .

Matyáš Trnka je animátor a vizuální umělec jehož tvorba se rozprostírá mezi filmem, kresbou, výtvarnými objekty a interaktivní grafikou. V roce 2010 byl kurátorem galerie Malá na Chodovské tvrzi v Praze. Ve své tvorbě vychází především z klasických výtvarných technik – kresby a modelace. Jeho tvorba zahrnuje řadu netradičních výtvarných postupů, experimentuje například s časosběrným natáčením, či sestavováním filmů z fotografií. 

Zahrada2_slonograf_tisk_1.jpg

Původní námět

Tuhle knížku asi mnozí z vás znají. Je to jedna z nejznámějších a nejvydávanějších knih Jiřího Trnky, kterou malíř a filmař nejen ilustroval, ale také napsal. Poprvé vyšla v roce 1962 a velmi záhy se zařadila mezi nejoblíbenější knížky pro děti. Vypráví o pěti klucích, kteří objeví cestou do školy za rezavou brankou tajemnou, zarostlou zahradu, v jejíchž útrobách se setkají s různými, převážně zvířecími tvory a prožívají s nimi nejrůznější absurdní a směšná  dobrodružství. Trnkova Zahrada neztratila ani po více nežli 60ti letech nic ze svého půvabu a vtipu a baví dnes již třetí generaci čtenářů. Pro ty, kteří ji nečetli, číst nechtějí, neumějí nebo už to zapomněli, je zde originální kybernetoskop: Trnkova ZAHRADA 2, který hrdiny knihy přenáší z média tištěného do média audiovizuálního. Cílem jeho autorů však není pouze mechanicky přenést obrázky a text knížky do veřejného prostoru, o což se ne vždy úspěšně snaží malá divadla. Podstatou projektu je hra, do které je interaktivně zapojen i divák.

Co je to Originální kybernetoskop?

Originální kybernetoskop je velkokapacitní audiovizuální stroj na zábavu, legraci a půvabné nesmysly. Byl zbudován na půdorysu knihy, výtvarného divadla, biografu, cirkusu a motokrosu. V jeho rozlehlých útrobách o rozloze několika set metrů čtverečních čeká malého (i velkého) návštěvníka řada neobyčejných atrakcí a překvapivých setkání. Kuriózní a ne vždy přátelští obyvatelé Zahrady se zhmotní  prostřednictvím animací, filmových triků a projekcí, ale i prostřednictvím nových, ještě nepatentovaných vynálezů, pro které byli autoři nuceni vymyslet názvy. Malí, odvážní jedinci (do váhy 30 kg) se mohou zúčastnit adrenalinové tříkolkové honičky se zlomyslným kocourem na kočkodromu, se svými rodiči navštíví slonograf, pomocí trpaskopu vstoupí do hlavy sádrového trpaslíka a odhalí jeho sen, zabrnkají si na štěkafón a když budou mít štěstí (smůlu), vynoří se z hlubin velrybária „moudrá“ velryba a počastuje je některou ze svých zničujících vědeckých přednášek na téma: velryba – včera, dnes a zítra.

Zahrada2_slonograf_tisk_4.jpg


Unikatní Trnkovy grafiky - náhled jedné z odměn za podporu! 

grafika_1_sml.jpg

grafika_2_sml.jpg

 Tričko Trnkova zahrada - náhled jedné z odměn za podporu

trika_fb.jpg

 Psí víno - náhled jedné z odměn za podporu

pis_vino.jpg

Co si o tomto projektu myslíte?