TOVÁRNA BUDOUCNA - mobilní akční hra s nádechem Čapka | crowdfunding kampaň

Novinky - TOVÁRNA BUDOUCNA - mobilní akční hra s nádechem Čapka

Hra inspirovaná Čapkovým R.U.R., určená pro náročné hráče. Celosvětově první mobilní rogue-like hra Future Factory potřebuje Tvoji pomoc.

Hry & Apps

24. září 2014

Videoupdate #1 - O tvorbě jedné ze stovek místností Továrny Budoucna

V prvním videoupdatu se podíváme pod kapotu Továrny Budoucna a zaměříme se na tvorbu levelu. Taky přidáváme podrobný článek o tom, jak to všechno tiká a vzniká.

Ahoj, jsem Zdeněk a v naší hře dělám lvl designéra. Továrna Budoucna je pokaždé jiná. Procedurálně se generují celá její patra, pořadí i výběr místností. Samotné místnosti jsou ale pečlivě vyrobeny tak, aby dávaly smysl hlavně co do hratelnosti a významu jejich prvků. To, jak to všechno funguje, vypadá a jak se to hlavně hraje, zpracováváme v jednoduchém editoru, který vyvíjíme paralelně s hrou Future Factory. Obojí pohání motor UNITY. Pojďme se nyní mrknout do střev Továrny a popišme si, jak to vlastně všechno vzniká.

"Potom kádě na játra, mozky a tak dále. Pak uvidíte továrnu na kosti. [...] Potom vám ukážu přádelnu. Přádelnu nervů. Přádelnu žil. Přádelnu, kde běží najednou celé kilometry zažívacích rour." Harry Domin z dramatu R.U.R. (Čapek, 1920)

Jako první je třeba alespoň rámcová představa, k čemu daná místnost bude. Když do ní hráč přijde, tak zažije horkou chvilku nebo relaxační hádanku? Potrápíme jeho jemnou motoriku nebo prostorový odhad a načasování pohybu? Bude mít hodně prostoru na uhýbání nebo se jeho tělo horko těžko vmáčkne mezi úzké stěny sloupů. To je jeden přístup, ale jde si i stanovit, že daná místnost vyrukuje s novým herním prvkem (past, nepřítel, bonus, challenge, časová tíseň...). Každá místnost ale musí splňovat kritéria vhodné obtížnosti pro dané patro.

Zákruty a placky, velikosti a mosty
Tak jako tak, v Továrně Budoucna je prvním krokem k tvorbě levelu velikost místnosti. Hra je od začátku vyráběná tak, aby její jádro zvládalo generovat patra z jinak velikých místností. Dokonce i nestejného poměru stran. Do každé místností se dá vejít ze všech směrů, ale zvládáme to i omezit, abychom mohli vyrobit např. rohové místnosti nebo "rovné spojky", jako jsou třeba mosty a různé zákruty. V každém případě je místnost tvořena z "tilů", jednotlivých dlaždiček, a prototypy se dají kreslit na normální čtverečkový papír.

Když už máme velikost a víme, odkud se do místnosti hráč může dostat (potažmo kudy bude muset ven), můžeme ubírat dlaždičky a tvořit tak prakticky díry do podlahy, což nemá jen estetický význam, ale i herní význam (padají tam granáty, omezují manévrovatelný prostor) a funkci v herních mechanikách - postupem času je hráč schopen drobných přeletů pomocí výzbroje.

editor.png

Máme prostor, známe hranice
Továrna Budoucna je hlavně o schopnostech hráče a ty pokouší nepřátelé, kteří jsou proto zásadním elementem konkrétní místnosti. Každý typ "enemáka" má jinou AI, používá na hráče specifické zbraně a schopnosti, je jinak prostorný, má jinou rychlost... apod. Dáme jej tedy do místnosti, zvážíme počet nebo kombinaci s jiným enemákem a můžeme testovat první verzi. Vznikne nám z toho jakýsi potenciální tanec hráče s entitami v místnosti, který je jádrem herního zážitku.

No a musí to být zábavný tanec, pochopitelný, vhodně těžký a tak nějak správně "challenging" - vyzývavý. Když do celé té alchymie přidáte prvky, které lze rozbít, pasti, které mají určitý rytmus, bonusy, které vám dočasné změní parametry onoho tance na straně hráče (rychlejší pohyb, pomalejší střelba), vznikne několik potenciálních řešení a překážek v dané místnosti. Mimochodem, je to docela zapeklité, vymyslet a implementovat systém na automatické ohodnocení obtížnosti dané místnosti... někdy se možná rozpovídáme o našem tajemném systému ADA - Automatic Difficulty Analysis, který funguje nejlépe za svitu svíček, odhaleného úplňku a přítomnosti sojových suků...

Nejen hrou je hráč živ
V momentě, kdy si otestujeme, že se to, lidsky řečeno, dobře hraje, tak nadchází fáze estetická, dodáváme "spodky" a "vršky", aby se na to i pěkněji koukalo a každá místnost byla co nejvíce jedinečná. No a pak už jen testovat, testovat a testovat. S různými zbraněmi, různým počtem životů, zraněním, vylepšeními... Továrnu hráč navštěvuje s vlastním výběrem výbavy no a místnosti musí být vyladěné na jakoukoli variantu výzbroje.

No a to je stručně popsaný proces, jak vzniká jediná místnost do Továrny Budoucna. Pokud Vás to zaujalo, můžete nás podpořit a u jedné z odměn si sami naživo (spolu s designérem) vyzkoušet, jaké to je, tvořit obsah hry. 

Co vy na to? :)

tvurcepledge.png

Zpět na výpis

  • Splněno 115 170 Kč (127 %)
  • 127 %
  • 90 000 Kč požadováno
  • již skončilo
  • Nelze podpořit
  • Na tento projekt už přispělo 127 Startérů

Autor projektu

Fun 2 Robots Ltd. - obrázek
  • projekt od Fun 2 Robots Ltd.
  • Česká republika

Odměny (Rewards)

89 Kč

Celebrátor

Poděkování a uvedení JMÉNA na webu v sekci "Vzniklo díky"

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
159 Kč

Robot

KOPIE HRY na vybranou platformu (WP, Android, iOS). POZOR! Datum doručení dle platformy - viz FAQ + vše z Celebrátor.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
209 Kč

Tišťák

BALÍK MĚNY ve hře (hodnota 100 Kč) + vše z Robota.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
289 Kč

Automaton

JMÉNO VE HŘE na všech platformách v CREDITS + VELKÝ balík měny ve hře (hodnota 250 Kč) + vše z Tišťák.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
359 Kč

Posterizor

TIŠTĚNÝ BAREVNÝ A3 PLAKÁT PODEPSANÝ TÝMEM + vše z Automaton.

Počet dostupných odměn: 22/30

Nelze podpořit
429 Kč

Kom(IKS)parz

ZVĚČNĚNÍ V KOMIKSU HRY jako "komparz" (součást příběhu) + vše z Automaton.

Počet dostupných odměn: 4/12

Nelze podpořit
479 Kč

Archivář

DIGITÁLNÍ CONCEPT ART SKETCH BOOK (mrkněte na skicy, je to řemeslná fajnšmekrovina :) ) + vše z Automaton.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
529 Kč

Betatester (Windows Phone / Android)

ÚZKÁ SPOLUPRÁCE NA TESTOVÁNÍ HRY (fórum, skype) + vše z Archiváře.

Počet dostupných odměn: 31/35

Nelze podpořit
529 Kč

Betatester (iOS)

ÚZKÁ SPOLUPRÁCE NA TESTOVÁNÍ HRY (fórum, skype) + vše z Archiváře.

Počet dostupných odměn: 26/35

Nelze podpořit
729 Kč

Čítač

KNIHA R.U.R. S ORIGINÁLNÍM PŘEBALEM VE STYLU FUTURE FACTORY S PODPISY TÝMU + vše z Archiváře.

Počet dostupných odměn: 6/15

Nelze podpořit
799 Kč

Tvůrce

SPOLUVYTVOŘENÍ MÍSTNOSTI VE HŘE LIVE (skype) + UVEDENÍ VE HŘE jako LVL DESIGN ASISTENT + vše z Archiváře.

Počet dostupných odměn: 3/5

Nelze podpořit
999 Kč

Konzultátor

SKYPE SE CEO o čemkoli (o vlastní hře, založení firmy, financování týmu, výrobním procesu...), možnost přímého navržení nápadů do hry (pokud bude využito, zmínka v Credits ve Special Thanks) + vše z Archiváře.

Odměna vyprodána: 0/2

Nelze podpořit
1 099 Kč

Kunsteroid

ZARÁMOVANÝ ORIGINÁL CONCEPT ART A4 PODEPSANÝ TÝMEM + vše z Archiváře.

Odměna vyprodána: 0/7

Nelze podpořit
1 499 Kč

Názvotvor

NOVÁ ODMĚNA! POJMENUJ SI ARTEFAKT + vše z Archiváře. Vaše jméno (nickname) bude ve vědecké verzi pojmenovávat hráčovu výbavu ve hře (upgrady). Např. Jakub Páral - Jacob's Ripping Metal Helmet

Počet dostupných odměn: 4/5

Nelze podpořit
1 499 Kč

Komiksicht

VÝRAZNÉ ZVĚČNĚNÍ V KOMIKSU (součást příběhu, hlavní motiv strany) + vše z Archiváře.

Odměna vyprodána: 0/1

Nelze podpořit
2 999 Kč

Robaron

UPDATE: Ceskehry.cz věnují k odměně VIP vstupenku (nelze běžně zakoupit) na GDS ZDARMA!

SPOLEČNĚ NA GDS 2014 + vše z Archiváře.

Pro tu/toho z vás, kdo nás chce výrazně podpořit, potkat a prožít vývojářskou konferenci GDS 2014 spolu s námi v Praze. Účastnit se propagace, VIP párty a networkingových akcí.

Odměna vyprodána: 0/1

Nelze podpořit
5 999 Kč

Mecenáš Továrny

ROBOTICKÁ KARIKATURA V ÚVODU CREDITS HRY + UVEDENÍ VE HŘE jako Mecenáš hry + vše z Archiváře.

Počet dostupných odměn: 2/5

Nelze podpořit
11 999 Kč

Mecenáš se vším všudy

KARIKATURA + UVEDENÍ VE HŘE jako Hlavní mecenáš továrny + vše z Archiváře + PLAKÁT z Posterizor + Betatester + KNIHA z Čítače + TVORBA LVL z Tvůrce + CEO SKYPE z Konzultátora + OBRAZ SKICY z Kunsteroid + GDS 2014 z Robarona + KARIKATURA z Mecenáše.

Odměna vyprodána: 0/1

Nelze podpořit
29 990 Kč

PARTNER TOVÁRNÍK (Windows Phone)

LOGO + UVEDENÍ JAKO HLAVNÍ CROWDFUNDER v úvodní obrazovce. Logo Vaší firmy v celosvětové WP early-access verzi hry (promované Microsoftem), nominované na prestižní Indie Prize Award 2014, na 12 měsíců od data vydání. Bonus: VIP upomínková malba A3 Vás/Vaší firmy.

Počet dostupných odměn: 3/4

Nelze podpořit
36 990 Kč

PARTNER TOVÁRNÍK (Android)

LOGO + UVEDENÍ JAKO HLAVNÍ CROWDFUNDER v úvodní obrazovce. Logo Vaší firmy v celosvětové Android feature-complete verzi hry, nominované na prestižní Indie Prize Award 2014, na 12 měsíců od data vydání. Bonus: VIP upomínková malba A3 Vás/Vaší firmy.

Počet dostupných odměn: 4/4

Nelze podpořit
44 990 Kč

PARTNER TOVÁRNÍK (iOS)

LOGO + UVEDENÍ JAKO HLAVNÍ CROWDFUNDER v úvodní obrazovce. Logo Vaší firmy v celosvětové iOS feature-complete verzi hry, nominované na prestižní Indie Prize Award 2014, na 12 měsíců od data vydání. Bonus: VIP upomínková malba A3 Vás/Vaší firmy.

Počet dostupných odměn: 4/4

Nelze podpořit