Taneční soubor Moravanka - cesta do ČR - crowfunding kampaň

Taneční soubor Moravanka - cesta do ČR

Pomozte tanečnímu souboru Moravanka z Argentiny poznat Českou republiku a představit české a slovenské taneční umění v zemi jejich předků.

Umění

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Cesta Moravanky do ČR

Taneční soubor Moravanka a českoslovenští krajané v argentinské provincii Chaco

První velká česká kolonie se začala formovat v argentinském Chacu v roce 1913 příchodem dvou rodin, jejichž členy byli Jan Novotný a Petr Šašvata. I když zažili mnoho nesnází, způsobených například nálety kobylek či špatnou úrodou, stali se brzy prvními odborníky na produkci bavlny v Chacu. Zprávy o jejich úspěchu podnítily hromadnou českou migraci, zvláště pak z jihomoravských Velkých Bílovic a tak v roce 1917 žilo v okolí Presidencia Roque Sáenz Peňa již 23 československých krajanských rodin. Vliv československých krajanů tak nabýval na důležitosti a významnou roli hrají v této oblasti dodnes.

Významnou součástí krajanských aktivit je i existence tanečního souboru Moravanka, který je veden mladou talentovanou slečnou Melanie Ayelén Guttierez Rath, která s tanečníky intenzivně pracuje. Moravanka se skládá z několika tanečních skupin, od nejmenších po osoby důchodového věku. Nejdůležitější složkou je více než 30-ti členná skupina tvořená mladými krajany ve věku cca 15-25 let, kteří trénují až 4 krát týdně. Mnoho z nich tančí v souboru více než 10 let a Moravanka je jejich srdeční záležitostí. 

Tanečníci souboru Moravanka připraveni na defilé

Spolek Unión Checoeslovaca pracuje tvrdě na tom, aby sehnal finanční prostředky pro Moravanku na cesty po Argentině, na nové kroje či na opravu tanečního sálu. Spousta českých krajanů tráví víkendy v Unión Checoeslovaca a účastní se organizace různých akcí, které jsou velice často spojeny s vařením českého a slovenského jídla, které se prodává při různých příležitostech. To však ani zdánlivě nemůže stačit na cestu do Evropy.

Moravanka po skončení vystoupení na festivalu v Oberá

Velkým snem všech tanečníků Moravanky je poznat vlast svých předků, uspořádat vlastní turné a poznat další taneční soubory, které by byly pro ně novou inspirací. Určitě by to byl také velký impuls a nová motivace při studiu češtiny, která je pro ně velmi obtížná. Získali by reálnou představu o České republice, kterou nikdy nemohli poznat. S ohledem na finanční situaci místních rodin a celkovou ekonomickou situaci Argentiny je cesta do Evropy pro mladé tanečníky pouze vzdáleným snem.

Moravanka v Buenos Aires

Chcete se podílet na splnění tohoto snu a umožnit cestu cca 30-ti mladým tanečníkům (přesný počet by byl stanoven před nákupem letenek, protože se odvíjí od uvolnění tanečníků ze školy) a jejich doprovodu (5 dospělých osob)? Chcete vidět naživo tančit Moravanku v ČR? Chcete poznat úžasné lidi? Chcete usínat s dobrým pocitem? Pomozte nám :-).

Děkujeme! Muchas gracias!

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?