Švédská kuchyně skrze objektiv - crowfunding kampaň

Švédská kuchyně skrze objektiv

Vydáváme švédskou kuchařku! Pomozte nám udělat knihu autentičtější přispěním na kvalitní snímky severské přírody!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

For English scroll down.

 

05b.jpg

Možná Vás překvapí, že švédská kuchyně nejsou jenom köttbullar a kanelbullar :)  Severská strava je považována za minimálně stejně zdravou, jako je třeba ta středomořská. Klade velký důraz na kvalitu, čerstvost a lokální původ surovin. Kniha vás naučí, jak připravit na Severu tolik milované ryby nebo zvěřinu, inspiruje ve zpracování lesních plodů, prozradí, které houby jsou ve Švédsku nejpopulárnější, nebo co uvařit rodině k narozeninové snídani do postele. Dozvíte se také, co se považuje za domácí klasiku, proč říkáme oblíbené formě stolování švédský stůl, jaká jídla najdeme na vánoční tabuli, jakým způsobem se slaví Velikonoce nebo letní slunovrat a co se skrývá pod tajemným slovíčkem fika. Nevšední kuchařka je rozdělena do deseti kapitol, z nichž každá pojednává o určitém kulturním fenoménu a pokrmech s ním spojených. Knihu bychom kromě fotografií jídla chtěli doplnit krásnými fotografiemi drsné švédské přírody, a proto vás chceme požádat o pomoc. Přispějte nám na fotoexpedici do Švédska a pomozte nám ukázat Vám tuto nádhernou zemi z trochu jiné stránky.

07.jpg

Kniha bude první švédskou kuchařkou vydanou v České republice. Popularita zdravé severskékuchyně ve světě v současnosti roste zásluhou fenoménu New Nordic Cuisine a známýchmichelinských restaurací, jakými jsou kodaňská Noma nebo severošvédský Fäviken. Čím dál tím víc lidí se tímto směrem vydává na cesty, odkud si přinášejí nevšední kulinářské zážitky a jedlé suvenýry, které možná ne vždy dokážou doma interpretovat. Kniha přináší spoustu receptů na domácí švédské pokrmy a zároveň tipy, jak některé méně dostupné suroviny efektivně nahradit u nás. Velkou přidanou hodnotu kuchařky je její gastrokulturní stránka, která čtenářům v každé kapitole představí švédské zvyky a tradice s jídlem spojené. A to vše doplněné nádhernými ilustracemi a fotografiemi. Může Vám tedy sloužit i jako průvodce po kulinářské mapě Švédska. Kuchařka vyjde na podzim v nakladatelství Smart Press.

Ukázky odměn pro přispěvatele naleznete na konci.

13.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Swedish food is not only köttbullar and kanelbullar :)! The first Swedish cook book published in the Czech Republic will show you why Scandinavian cuisine is considered at least as healthy as the Mediterranean. It emphasizes quality, freshness and local food. Apart from teaching you how to prepare the most iconic recipes, you will find out what the Swedes consider their typical family meal, where the term smörgåsbord came from, what kind of meals the Swedes eat at Christmas, how they celebrate Easter or Midsummer, and what the mysterious word fikastands for. This extraordinary cookbook is divided into ten chapters. Each one focuses on a specific phenomenon in the Swedish culture and the meals associated with it.  Apart from the photos of the recipes, we would also love to include some original pictures of rough Swedish nature. That's why we need your help! Support our project so we can travel to Sweden for a photo shoot and make the book more authentic and beautiful. The cook book will be published in autumn by Smart Press.

stuga.jpg

Dominika Wittenberg Gašparová studied Swedish in Prague and in Swedish Uppsala. Thirteen years ago she spent her first year in the far North and has since been addicted to it's culture. She channels her needs through her work and travels. In her childhood she loved to play cooking shows and she still hopes that one day this dream will come true.

Vanda Nárožná is a photographer and currently works as the Chief of Photo Production for a major Czech media group.

romantik.jpg

 

Odměny pro přispěvatele / Rewards for backers:

Placka / Badge JAG <3 FIKA

PLACKA.jpg

Sešit / Note book JAG <3 FIKA

sešit (1).jpg

 

Sítotiskový plakát / Silk screen poster KANELBULLAR

Plakát.jpg

 

 

Plátěná nákupní taška / Canvas shopping bag KNÄCKEBRÖD GER RÅG I RYGGEN

 

Nák. taška.jpg

Plátená zástěra / Canvas apron SELMA MED SEMLA

zastera1.jpg

  

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?