Studentské listy - crowfunding kampaň

Studentské listy

Studentské listy jsou studentský projekt, který má za cíl stát se hlavním online médiem (nejen) pro středoškoláky v českém mediálním prostoru.

Ostatní
Studentské listy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Dobrý den. Ahoj.

Chtěli bychom Ti představit Studentské listy. Jde o nový unikátní projekt, který iniciovali čtyři středoškoláci. Nyní má náš tým přes 30 členů a dále se rozrůstá.

Studentské listy si jdou a půjdou za dvěma hlavními cíli, a to:

Medium_zamerene_na_studentyVytvořit médium zaměřené na studenty a vytvářet pro ně (a zároveň pro nás) kvalitní obsah, tedy něco, co nám kromě zábavy poskytne skutečné informace, které nám i k něčemu budou.

Chceme se zaměřit na témata, ke kterým dnes mladý člověk vlastně nemá přístup, takže se o ně ani nemůže zajímat.

Mezi tato témata patří české i zahraniční školství, nadějné studentské projekty, možnosti, jak se může student rozvíjet v tom, co ho baví, cestování, a tak dále…

Článek o akci BrNOC

Tématem může být i článek o zajímavé studentské akci, kterou je i BrNOC, o které Studentské listy již psaly.
BrNOC - noc, kdy se v Brně nespí

Chceme jiný přístup k politickým aktualitám

Změnit chceme i přístup společnosti k politickým aktualitám. Jako problém vnímáme (a věříme, že tím do “my” můžeme zahrnout i Tebe) emoční podbarvení článků, které má za úkol podvědomě donutit čtenáře si článek přečíst a vydržet u něj co nejdéle, protože právě na tom principu internetová inzerce funguje. Chceme v článcích o politice zahrnout i pozadí problému, současné i historické, chceme uvádět ověřená čísla a odkazy na důvěryhodné zdroje.

Naším snem je, že se mladá nastupující generace odliší od generace svých rodičů a bude zprávy vnímat s nadhledem a v souvislostech, nikoliv skrz emoce. Právě to je totiž nejlepší nástroj k likvidaci dezinformací, daleko účinnější než regulace a úřady pro ověřování pravdivosti médií. Funguje, protože vychází z nás, z obyčejných lidí.

Jako příklad může sloužit článek, který shrnuje často debatovanou kauzu Čapí hnízdo, a to bez použití spekulací či nadržování jakékoliv straně.

Jako příklad může sloužit článek, který shrnuje často debatovanou kauzu Čapí hnízdo, a to bez použití spekulací či nadržování jakékoliv straně.
Kauza Čapí hnízdo - fakta a souvislosti


Podporujeme mediální a finanční gramotnost

Kromě takto podpořené politické gramotnosti se chceme zaměřit i na gramotnost mediální a finanční. Toto trio je bohužel dnes mimo zájem škol i státu a o nápravu se snaží několik málo projektů. V praxi to vypadá tak, že je téměř 10% občanů ČR v exekuci a dezinformace se bez větších potíží šíří společností.

Chceme proto skrz série článků názorně a zajímavě nejen seznámit studenty s oběma problematikami, ale i motivovat je k tomu, aby se o zodpovědné zacházení s penězi a informacemi dále zajímali.

Aby měla naše práce v tomto poli skutečně smysl, pokusíme se i komunikovat s ministerstvy financí a kultury, spolu se kterými bychom chtěli iniciovat konkrétní programy.


medium_spravovane_studenty
Vytvořit médium kompletně spravované studenty - od redakce po fundraising. To má hned několik výhod:

Nejsme závislí na zisku z reklamy

Práci odvádíme dobrovolně, protože jsme pro práci nadšení, baví nás, naplňuje nás a poskytuje nám množství zkušeností, které se studentům vždycky hodí. Také jsme rádi, že můžeme pomoci rozvoji společnosti.

Víme, co nás zajímá

Cílíme na stejnou generaci, které jsme součástí. Víme proto, co studenty může zaujmout a jakou formou tematiky popsat, aby byly články čitelné.

Pomáháme mladým lidem, jako jsme my,

zjistit, co je baví a v čem jsou dobří, a to přímo v praxi, kde si může každý ohmatat naživo jakoukoliv pozici. To dalece překoná jakýkoliv profi test. Rozvíjet chceme nejen studentské publikum, ale i náš tým, nikomu nebráníme vstoupit kvůli předsudkům, pokud se bude držet morálních zásad Studentských listů, které jsme popsali výše. Náš tým je přirozeně dynamický, absolventi z něj budou odcházet a nahradí je další mladí lidé, kterým předají know-how. Možnost zjistit, v čem jsou dobří a co jim jde, budou mít proto ve výsledku stovky studentů z celé ČR.


Startovač

Stručně jsme uvedli, co jsou naše principy a čeho bychom chtěli dosáhnout. K čemu nám ale budou peníze ze Startovače?

První je třeba zmínit, že Startovač nám pomůže uhradit počáteční výdaje a díky vám se dokážeme první rok financovat. Poté již budeme schopni pomocí inzerce a programů, které mladé startupy podporují, financovat chod sami.

Jde o Tvoje peníze, takže chceme, abys věděl, co se s nimi přesně stane:

Cca 2 050 Kč schramstne podíl Startovači a poplatky.

1 000 Kč stojí založení živnosti.

Cca 350 Kč nás stojí provoz domény slisty.cz.

7 600 Kč - Abychom se mohli na začátku opravdu odrazit, chceme investovat i do vlastní online propagace, vizitek, apod.. Její součástí je i výroba naší jediné edice merche, kterou máte možnost získat jen Vy, přispěvovatelé na Startovači.

6 000 Kč - Každé dva měsíce chceme pořádat schůzi celého týmu, abychom mohli fungovat jako jeden celek. Na tu se ale budeme muset dopravit a jízdné chceme našim členům proplatit.

2 000 Kč necháváme k dispozici týmu. To znamená, že peníze budou připravené na účtě a použili bychom je buď v případě akutního problému nebo na podporu skvělého nápadu.

________
19 000 Kč - sečteno, podtrženo. S touto částkou jsme schopni přivést k životu projekt, který má ambici stát se médiem, kde se budou mít studenti možnost zlepšit v tom, co je baví, stejně jako se dozvědět něco o tématech, která jsou jim blízká, a to od lidí jako jsou oni, jako jsme my.

Pokud ses dostal/a až sem, děkujeme a budeme moc rádi, když se nakonec rozhodneš náš společný projekt podpořit. Obsah totiž můžeme psát my v našem týmu, ale jsi to Ty, kdo nás motivuje ho vytvářet.

Na závěr ještě přikládáme článek o 17. listopadu. Až budeš mít při jízdě sockou dlouhou chvíli, doporučujeme si ho přečíst, protože Ti rozhodně jednou pomůže, ať už s neodbytným novinářem, který se Tě na ulici zeptá, co se stalo 17. listopadu 1939 a 89 nebo až budeš bloumat nad otázkou, proč je naše země taková, jaká je:

Co se stalo na podzim 1939 a 89?17. listopad - den boje za svobodu a demokracii

Co si o tomto projektu myslíte?