Stojí hruška - filmový muzikál - crowfunding kampaň

Stojí hruška - filmový muzikál

Podpořte filmový muzikál, který vychází ze stejnojmenné divadelní hry Milady Mašatové a zároveň bude odkazovat k tradiční české pohádce.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Co je náš cíl?

Chceme natočit filmový muzikál, který bude mít moderní vizuál, ale zároveň budeme odkazovat k tradiční pohádkové poetice, ve které zvýrazníme vztah krajiny k příběhu. Chceme akcentovat téma nezištnosti a obětavosti (a to nejen té lidské), přátelství a lásky k člověku a přírodě. Skládáme poctu českému folklóru a to jednak v kostýmech, které jím jsou inspirovány a také v hudební složce, která vznikla v úzké spolupráci kapely Travis McMuffin, Barbory Capové a Karla Vaňka.

Ukázka autorské tvorby kapely Travis McMuffin

Plakát k filmu

13198494_977699992325261_4659534092205249823_o.jpg

Na co potřebujeme peníze?

Jelikož jde o příběh, který se odehrává na venkově, tak potřebujeme prostředky na to, abychom ušili kostýmy, pronajali patřičné prostory, půjčili si povoz s koňmi, abychom tak docílili dokonalého ztvárnění typické (ladovské) české vesnice. Na všechna místa se musíme nějak dostat a to jak se štábem, tak s početným hereckým komparzem, tudíž část financí využijeme na zaplacení dopravy a nákladů s ní spojenými. Samozřejmě, pokud vybereme přes požadovanou částku, budeme si pak moct pronajmout kvalitnější techniku a díky tomu bude film vypadat o poznání lépe. Vaše příspěvky využijeme na celé produkční zázemí filmu, aby vznikl v té nejlepší podobě. Proto platí, že ČÍM VÍC VYBEREME, TÍM BUDE VÝSLEDNÝ FILM LEPŠÍ, protože budeme mít víc času, technických prostředků a ochoty lidí. 

IMG_3940.jpg

IMG_3838.jpg

Historie projektu

Náš filmový muzikál vychází z divadelní předlohy Milady Mašatové, která vznikla v roce 1985 a inscenovaná byla na jaře následujícího roku, jako práce souboru literárně-dramatického oboru Lidové školy umění v Olomouci. Stojí hruška je pohádková legenda na lidové motivy, která je inspirována japonskou pohádkou Strom na rozcestí. Na jaře roku 2016 Divadelní spolek Nabalkoně hru dramaturgicky upravil a 21. června odpremiéroval v divadle K3 na půdě Uměleckého centra Univerzity Palackého.

Milada Mašatová představuje divadelní hru takto:

 Pohádka Stojí hruška byla napsána pro soubor přibližně třináctiletých dětí. Inscenování předpokládá, že členové souboru si budou před započetím vlastní práce na jevištním tvaru povídat se svým vedoucím nejen o příběhu a postavách, ale zejména o základním tématu hry – úcta k přírodě, touha být článkem v řetězu přirozeného obnovování života a schopnost oběti."

IMG_4056.jpg

Kdo jsme?

Filmový štáb tvoří většina studentů z filmové a divadelní vědy na Univerzitě Palackého v Olomouci. Věnujeme se jednak vlastní autorské tvorbě, která se pohybuje od vztahových dramat po absurdní komedie. Zároveň natáčíme aftermovies z různých festivalů, plesů či dalších kuturních akcí. Tvoříme pod značkou ABSENT 90's a spolupracujeme s dalšími olomouckými spolky, jako právě s Divadelním souborem Nabalkoně. 

Ukázky z tvorby ABSENT 90's

Herci, zpěváci, ale i část štábu jsou členové DS Nabalkoně, který funguje čtyři roky na FF UP v Olomouci. Věnuje se částečně autorské tvorbě, částečně výrazně dramaturgickým upravovaným dramatizacím, v rámci své poetiky pracuje na metaforičnosti a divadelním znaku, a velkou pozornost věnuje pohybové, hudební a vizuální složce inscenací.

Ukázky z tvorby DS Nabalkoně

Z natáčení našeho posledního krátkého filmu Křehká...

12736520_1256136411067062_2086835095_o.jpg

...a následná premiéra

Absent_Night-0642.jpg

A o čem to vlastně bude? 

Muzikál vypráví příběh odstrkované děvečky Voškerušky, kterou jako nemluvně našli pod hrušní. Ze stromu a děvčátka se staly nejlepší přítelkyně. Jen ona je s ní tak pevně sepjatá, jen ona je ta, která je těsně sžitá s přírodou. Na statku žijí hospodář s hospodářkou, kterým se dílo daří, ale jedno jim chybí - miminko. Ale kouzelná hrušeň jim může pomoci...

Je to příběh o oběti, o ochotě rozdat se druhým. Naslouchat přírodě, sobě navzájem, ale i svému nitru. Nejde o materiálnost a vnější podobu, ale o člověčí duši, která je připravená přijímat i dávat spoustu lásky.

Doufáme, že jsme Vás naším projektem zaujali a přejeme Vám krásný den. 

Lukáš a Markéta (filmová a divadelní režie)

12742849_10205857036599196_8977769601166178788_n (1).jpg

Co si o tomto projektu myslíte?