Společně proti suchu. Přidáš se? - crowfunding kampaň

Společně proti suchu. Přidáš se?

Vodu v krajině nezadrží slova, ale konkrétní činy a projekty. Jedním z nich jsou Mokřady Jablonné.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

O suchu se hodně mluví, moc se toho ale neděje. Vodu v krajině nezadrží slova, ale konkrétní činy a projekty. Jedním z nich jsou Mokřady Jablonné, které ukazují, že když se to dělá dobře, není přínosem jen zadržení vody v krajině, ale může vzniknout i skvělé nové místo pro lidi i pro přírodu.  Mrkněte na video, jak mokřady vypadají dnes a podpořte prosím výkup potřebných pozemků. Děláme to pro lidi i pro přírodu.

Co můžete podpořit? 

V Jablonném jsme začali s revitalizací celé lokality již v roce 2005, bylo to hodně náročné, ale výsledek podle nás stojí za to. Můžete se přesvědčit virtuální prohlídkou, nebo tam rovnou zajet. Čmelák - Společnost přátel přírody nyní připravuje druhou etapu na protějším břehu Panenského potoka, kde by mělo vzniknout dalších cca 20 tůní. Vlastníme zde již 8,5 ha pozemků a dalších 5,5 hektarů chceme postupně vykoupit a celé území scelit. Většinu peněz na projekt plánujeme získat z evropských fondů, nejprve je ale nutné vykoupit potřebné  pozemky..   

Proto nyní otevíráme sbírku na výkupy pozemků a přípravu druhé etapy celého projektu. Terén známe a pro nákup zbytku pozemku budeme potřebovat 80 000 Kč.  

Cílovým stavem je rozsáhlý mokřadní areál s celkovým počtem až třiceti tůní, kde najde svůj domov mnoho ohrožených druhů rostlin a živočichů. Když půjde všechno podle plánu, nové tůně zde vzniknou již v roce 2021. Projekt můžete kromě příspěvku na výkup pozemků podpořit různými způsoby. Všechny možnosti najdete zde.

Pouze v Jablonném ale rozhodně skončit nechceme – v naší krajině je potřeba takových areálů vytvořit stovky, nebo spíše tisíce. Uvítáme proto i tipy na další vhodné pozemky u jiných měst nebo obcí, kde by podobné mokřadní parky mohly vzniknout také, podobně jako v Jablonném – pro lidi i pro přírodu.  Jsme připraveni na tom spolu s vámi pracovat.

Co tím získáte? 

Vaším darem pomůžete v konkrétních činnostech proti suchu. Podpoříte nejen lokalitu, která je volně přístupná lidem k odpočinku a ekovýchově, ale také vznik nového domova pro vzácné a chráněné druhy rostlin a živočichů.

Máte nějaké otázky? 

Můžete nás kdykoli kontaktovat: 

Tomáš Kolečář 

tomas.kolecar@cmelak.cz

Marek Soukup 

marek.soukup@cmelak.cz

www.cmelak.cz

O mokřadech

Co to vlastně jsou ty mokřady? Většinou nemají přesnou hranici, jsou to místa mezi vodou a souší. Mokřady jsou výjimečným ekosystémem, který dnes patří k ekologicky nejcennějším na světě. V krajině je potkáte jako vlhké louky, nivy potoků a řek, podmáčené okraje rybníků či jezer, močály, rašeliniště, slatiny a další.

Likvidace mokřadů v minulosti

V minulém století v Česku i v Evropě docházelo k mohutnému odvodňování mokřadů ve prospěch zemědělské půdy. Na světě k tomu dochází v některých místech dodnes. Na mokřady se pohlíželo jako na neužitečné plochy, které je potřeba z krajiny odstranit.

V České republice se plocha mokřadů od 50. let minulého století snížila z 1.300.000 ha na zhruba 350.000 ha, tedy na pouhou ¼ původního stavu. Zní to až neuvěřitelně, neboť jde o plochu odpovídající rozloze téměř celého Jihočeského kraje. Tak hodně se naše krajina změnila a tak dnes zápasíme se suchem. Aby ne, když jsme velkou část naší krajiny pečlivě odvodnili a vysušili…

Přínos mokřadů pro lidi i pro přírodu

 V současné době si naštěstí lidé začínají uvědomovat vážnost následků likvidace mokřadů i jejich nezastupitelný přínos pro lidi i pro přírodu. Mokřady zadržují velké množství vody a brání tak povodním i suchu. Oproti umělým vodním nádržím jsou schopny zadržet a postupně uvolnit mnohem větší množství vody. Intenzivní výpar z vodní hladiny mokřadů a rostlin zvlhčuje místní klima a tím pomáhá vyrovnávat teplotní rozdíly v krajině. Mokřady podporují a stabilizují zdroje pitné vody, produkují kyslík a také fixují CO2 do sedimentů.

Co si o tomto projektu myslíte?